Προς το περιεχόμενο

Appimages? Flatpacks? Snaps? Που βαδίζουμε κύριοι;


jcd313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, rearshooter είπε

προφανώς...δεν το έθεσα σωστά...εννοώ ότι σε κάθε αναβάθμιση θα χρειάζεται επιπλέον δουλειά?

Δεν νομιζω. Δεν την δουλεψα βεβαια αρκετα για να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Μια μερα ηταν αρκετη για να με κουρασει. Ειναι εμφανως πιο γρηγορη διανομη απο ολες τις αλλες , αλλα δεν ειναι καθολου πρακτικη , τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πιστεύω οτι σιγά σιγά τα τεχνικά προβλήματα θα λυθούν. Ίσως καποια στιγμή να βγεί και 4ο format που θα συνδυάσει μαζί τα θετικά των άλλων και θα μπορεί να συγκριθεί με τα υπάρχοντα πακέτα κάθε διανομής.

 

Το ερώτημα που έχω εγώ είναι αν είναι λογικό/επιθυμητό να περάσουμε σε κάποιο κεντρικό repository τύπου "single point of trusted software" (τουλάχιστον για τον casual χρήστη έτσι θα καταλήξει, δηλαδή όπως σήμερα είναι τα repos της κάθε διανομής).

Ίσως αν αυτό το repo ήταν εντελώς ανοιχτό για όλους -> χωριστά sections για "trusted" πακέτα (με ongoing υποστήριξη από "trusted users") και για "user-added" πακέτα (χωρίς υψηλό επίπεδο υποστήριξης), να κρατήσουμε τα θετικά (ευκολία διανομής και ongoing υποστήριξης για developers, maintainers, χρήστες), χωρίς τα αρνητικά (νομίζω το χειρότερο είναι η ανελευθερία που προκαλείται από τον έλεγχο μιας μονο εταιρίας και η μαζική εξάρτηση από ένα μόνο εργαλείο -> βλ. τι κάνουν οι google και apple στα κινητά).

 

Επίσης έχω την εντύπωση οτι ένα σύστημα δικαιωμάτων για apps θα ήταν χρήσιμο άσχετα από το σύστημα διανομής του λογισμικού. Δεν ξέρω εαν το sandboxing είναι απόλυτα απαραίτητο, ή ίσως αρκεί να βασιστούμε στο σύστημα read-write-execute που έχουμε ήδη (αν επεκταθεί και σε app-based πέρα από user-based που είναι;).

 

Πάντως το μέλλον αναμένεται ενδιαφέρον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να γινει και στα linux αυτο που γινεται στα Mac: κατεβαζεις το disk image, το ανοιγεις και αντιγραφεις το App στον φάκελο των Apps. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cli22 είπε

Το καλυτερο ειναι να γινει και στα linux αυτο που γινεται στα Mac: κατεβαζεις το disk image, το ανοιγεις και αντιγραφεις το App στον φάκελο των Apps. Τέλος.

δηλαδη extract στην ουσία των αρχειων ... οτι γινεται στην τελικη φαση  απο τον καθε package manager της καθε διανομης

τα Appimages/Flatpacks/Snaps πανε αλλα θεματα να λυσουν και να κανουν πιο ευκολη την ζωη των προγραμματιστων και συντηρητών πακετων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος. Στο Mac γινεται copy. Η ζωη των χρηστων πρεπει να γινεται πιο ευκολη. Γι αυτο τα linux πανε κατα διαολου, γιατι οι προγραμματιστες τα σχεδιαζουν για την παρτη τους και οχι για τους χρηστες... All time classics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά το να βγάζουμε με βαρύγδουπο τρόπο συμπεράσματα χωρίς βιβλιογραφία ή/και ανάλυση εμπειρίας με ξεπερνάει...ακόμη στο 80' ζούμε μου φαίνεται...η ζωή στο λίνουξ είναι πανεύκολη αν ξέρεις από λίνουξ...ακόμη και στα δύσκολα κάτι προσπαθείς να κάνεις...αλλά μην ξανασβήσει το θέμα...προσωπικά τα φλατ σναπ κτλ τα βλέπω ως εναλλακτική λύση (περισσότερο για αρχάριους) που μιλούν (προσπαθούν) σε κάθε λίνουξ...Από κει και πέρα για να είμαστε σοβαροί...το Λίνουξ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΕΤΑΙ..αυτή είναι η μαγκιά του...διανομές για συγκεκριμένες δουλειές κτλ...τώρα για το 99,9% των χρηστών που μπαίνουν φατσα, σερφάρισμα, μέιλ και κανά έγγραφο ότι και να έχουν βολεύονται...μην τρελαθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω δεν είναι καθόλου ωραίο το σύστημα στο Mac os. Πολύ καλύτερο ένα ενιαίο store/package manager. Που έχει ότι χρειάζεσαι. Και παράλληλα αρκετά ελεύθερο για τους χρήστες που ξέρουν τι κάνουν. Όπως και στο Android. Επίσης έτσι δεν χρειάζεται να σε νοιάζει ποια έκδοση έχεις. Όταν κάνεις update το λειτουργικό κάνει και τις εφαρμογές. Και στο Ubuntu παλιά με τα Deb αρχεία που κατέβαζες από το επίσημο site της εφαρμογής έκανες διπλό κλικ, install και τέλος. Βέβαια νομίζω τα εξωτερικά δεν τα έκανε update;;(με κάθε επιφύλαξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Βέβαια νομίζω τα εξωτερικά δεν τα έκανε update;;(με κάθε επιφύλαξη)

Oχι δεν τα εκανε , ουτε τα κανει. Αυτα γινονται update ΜΟΝΟ εφοσον με την εγκατασταση τους προσθεσανε το δικο τους repo. Ετσι το συστημα οταν ενημερωνει ολα τα repos , μπορει να "βρει" ενημερωσεις και για αυτα τα "εξωτερικα" πακετα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, cli22 είπε

Και πως θα γινει το linux πιο προσιτο αν δε γινει πιο ευκολο; γι αυτο το mac τραβα τους χρηστες....

αρχικά περί βιβλιογραφίας...

https://www.nngroup.com/articles/computer-skill-levels/

να πούμε και άλλα?

πάμε παρακάτω...

https://www.broadbandsearch.net/blog/mobile-desktop-internet-usage-statistics

για βγάλτε τα παιχνίδια που κακά τα ψέματα αφορούν συγκεκριμένες ηλικίες (και γω γουστάρω αλλά πότε?...) τι μένει???ο καθένας βαράει το δάχτυλο σε οθόνη ΚΥΡΙΩΣ και στον υπολογιστή σερφάρει στριμάρει κτλ...ε και...κανα μέιλ...κανένα έγγραφο,...?αυτό είναι το επίπεδο του μέσου ανθρώπου...άρα τι συζητάμε για προσιτό???τι προσιτό? προσωπικά θεωρώ το πλέον προσιτό για τον μέσο χρήστη (όχι για επαγγελματικό σκοπό - συγκεκριμένες εφαρμογές) το να χώσει πχ ένα ΜΧ λίνουξ, ένα manjaro και σε 10' να κάνει απευθείας αυτό που θέλει (να περνάει τις ώρες του).

Αυτή είναι η πραγματικότητα...δεν είμαι ελιτιστής...Αλλά υπάρχουμε και μεις που το πάμε σε άλλο επίπεδο και γουστάρουμε για 1002 λόγους το gentoo, το arch κτλ...οπότε για να γυρίσουμε στο θέμα...κρίνουμε τα flat, snap, appimage με βάση το υπόβαθρο και την εμπειρία στο συγκεκριμένο λειτουργικό...το είπα και πιο πριν αλλά απάντηση δεν πήρα...μπορεί να μου πεις κάποιος τι βρήκε στα snaps που δεν έχει η διανομή με τα αποθετήρια (έστω 3ων) και τον βόλεψε?που ήταν όντως σουπερ απαραίτητο...? Απο κει και πέρα εγώ δεν είμαι υπερ της ομοιογεννοποίησης...όχι μονο των ανθρώπων αλλά και των λειτουργικών ;)

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

μπορεί να μου πεις κάποιος τι βρήκε στα snaps που δεν έχει η διανομή με τα αποθετήρια (έστω 3ων) και τον βόλεψε?

Ωπ , κανεις ενα "αλμα" εδω που ενεχει κινδυνους. Τι παει να πει "εστω 3ων"? Δηλαδη θα εμπιστευτω το πακετο που το εβαλε καποιος στο ρεπο του χωρις να ξερω τι εκανε στο compile , απο οτι τον ιδιον τον κατασκευαστη ? 
Να σου πω εγω τι βρηκα (σε flatpak). Αυτο εδω. Πολυ βολικο για οσους χρησιμοποιουν gnome. Το gnome-extensions οπως θα επρεπε να ηταν. Σκρολαρε κατω λοιπον και δες την υποστηριξη απο τα λειτουργικα. Debian , παλια εκδοση , Ubuntu , ενημερωμενη εκδοση , AUR , ενημερωμενη εκδοση. Ολα τα υπολοιπα εκει περα τα γραφω στα @@ μου. Διαβασε το κειμενακι πανω απο το πινακακι. Με λιγα λογια λεει οτι το μονο επισημο πακετο ειναι το flatpak πακετο. Ολα τα αλλα , ακομα και αυτα απο τα ρεπος των διανομων , ειναι με δικη μας ευθυνη.
Σε μια εγκατασταση Fedora που εχω λοιπον , πως το περναω ? Δεν βλεπω υποστηριξη. Ο μονος δρομος ειναι το flatpak πακετο. Υπαρχουν πολλοι devs που φτιαχνουν τις εφαρμογες στους σε snaps/flatpaks/appimages. Ειναι πιο ευκολο για αυτους , για λογους που αναλυσαμε. Και συμφερει τις διανομες αυτη η κατασταση. Λιγοτερα compiles και γενικοτερα λιγοτερη συντηρηση (φορτος εργασιας) για αυτες.
 

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

Απο κει και πέρα εγώ δεν είμαι υπερ της ομοιογεννοποίησης...όχι μονο των ανθρώπων αλλά και των λειτουργικών

Μην γινεσαι ελιτιστης. Σε καποιους τομεις η ομοιογεννοποιηση ειναι επιβεβλημενη. Ο πλουραρισμος δεν βοηθα παντα , μιλωντας σε πρακτικο επιπεδο. Τα φορματς αυτα προκυψανε γιατι υπαρχει καποια αναγκη. Αν δεν το βλεπεις , δεν μπορω να βοηθησω.

Αν βγουν και καποια GUI εργαλεια για την διαχειριση αυτων , να ψαχνεις , εγκαθιστας , απεγκαθιστας , ενημερωνεις κλπ , θα δεις οτι αυτα τα φορματς θα γινουν πιο mainstream. Εκτος απο τα appimages οπου καπου πηρε το ματι μου καποιο GUI εργαλειο διαχειρισης τους , για snaps/flatpaks πρεπει να χτυπας εντολες στο τερματικο κατι που δεν ειναι ευχρηστο για τον μεσο χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι αρνητικός στο να υπάρχει ένα ενιαίο αποθετήριο που μιλάει σε όλες τις διανομές Λίνουξ..όσο για των 3ων αναφέρεται στο βολικό-εύχρηστο-προσιτό, όχι στην ασφάλεια...βέβαια κακά τα ψέματα τα overlays ή το aur δεν έχουν δώσει σημαντικά δείγματα κενών...εξάλλου "βλέπεις" τι περιέχει το AUR από που το τραβάει και τι κάνει compile...Για να μην παρεξηγηθώ...για τέτοιους 3ους εννοώ...που έχουν δικλίδες ασφάλειας

Τέλος για το πακέτο που αναφέρεις...προσωπικά (να μην παρεξηγηθώ) δεν το βλέπω καθόλου σημαντικό στον βαθμό που να δικαιολογεί τα flats κτλ...

Προτείνω λοιπόν σε όλα τα μέλη να γίνει μία λίστα από τα χρήσιμα πακέτα snap, flat κτλ που χρησιμοποιεί ο καθένας...να δούμε στατιστικά αν πηγαίνει κάπου όλο αυτό...

 

 

ΥΓ για να μην ξεχνιόμαστε!

image.png

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rearshooter είπε

εξάλλου "βλέπεις" τι περιέχει το AUR από που το τραβάει και τι κάνει compile

Στο AUR υπαρχουν και binary πακετα. Δεν γινονται ολα compile εκει περα. Σε αυτα δεν βλεπεις τιποτα λοιπον.
 

4 ώρες πριν, rearshooter είπε

Δεν είμαι αρνητικός στο να υπάρχει ένα ενιαίο αποθετήριο που μιλάει σε όλες τις διανομές Λίνουξ

Μα το θεμα δεν ειναι το "ενιαιο ρεπο". Αλλα τα universal formats. Ας ειναι σε 500 διαφορετικα ρεπος. Δεν με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει το Χ πακετο που μου αρεσει να μπορω να το "εγκαταστησω" σε οποιαδηποτε διανομη μου καρφωθει να χρησιμοποιησω. Χωρις να μπλεξω με libs , deb , rpm , compiles.
 

4 ώρες πριν, rearshooter είπε

Τέλος για το πακέτο που αναφέρεις...προσωπικά (να μην παρεξηγηθώ) δεν το βλέπω καθόλου σημαντικό στον βαθμό που να δικαιολογεί τα flats κτλ...

Eνας χρηστης gnome , για να εγκαταστησει extensions , πρεπει να χρησιμοποιησει καποιον browser , στον οποιο πρεπει να περασει ενα addon , να εγκαταστησει το chrome-gnome-shell , που ειναι το "connector" μεταξυ browser(+addon) με το συστημα και μετα να μπει στο σαιτ των extensions (αυτο) και να μπορει αυτοματα απο τον browser να εγκαθιστα με ενα κλικ το extension της αρεσκειας του. Στην συνεχεια να εγκαταστησει το gnome-extensions και να το χρησιμοποιει για να εχει προσβαση στις ρυθμισεις των extensions.

Ή να εγκαταστησει το flatpak (ή το πακετο απο τα ρεπος αν το εχει η διανομη του) του Extension Manager και να κανει ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ μεσα απο αυτο το προγραμμα , χωρις browser , addon , connector κλπ !! Αν εσυ δεν το βλεπεις καθολου σημαντικο ως εφαρμογη , κατι δεν εχεις καταλαβει καλα.
Εδω λεμε οτι πρεπει εκει στο gnome να παρουν αυτο το προγραμμα και να αντικαταστησουν την μαλακια το gnome-extensions. Για τοσο σωστο και γαματο προγραμμα μιλαμε.
 

4 ώρες πριν, rearshooter είπε

ΥΓ για να μην ξεχνιόμαστε!

Tι να μην ξεχνιομαστε ? Να βαλει καποιος με το ζορι arch-based ή gentoo ? Για πλακα το ειπες ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ξέρεις και επιλέγεις...! Όλες οι διανομές δεν έχουν την ίδια δυναμική...και γω μπορεί να θέλω στο slitaz budgie αλλά δεν γίνεται...και ίσως καλώς δεν γίνεται...Το ότι το gnome έχει "πρόβλημα" δεν το γνώριζα...πάω πάσο...gnome δεν χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια (αν και για την ακρίβεια το gaming popos που χω είναι με gnome ...αλλά δεν μου λείπει κάτι...)

Με το ζόρι τίποτα δεν γίνεται...μην μας κάνουν κουλτούρα το "με το ζόρι..."

οπότε αν είναι με το ζόρι να προσαρμοστούν οι διανομές στους φλατερς...Δεν θα πάρω! Ευχαριστώ! Ξαναλέω αν είναι να βρουν οι σναπερς και φλατερς την ενιαία δομή-μορφή για να παίζουν μπάλα παντού δεκτό!

 

υγ για τα binaries...ναι οκ και τα overlays έχουν binaries αλλά αν θέλεις(όχι πάντα) επιλέγεις source...επίσης και τα binaries ελέγχονται...ελέγχεις από που είναι το binary  και αν θέλεις το περνάς σε προσομοίωση και radare2....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...