Προς το περιεχόμενο

Web developer-Designer ή software developer?


Bangi7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Γράφω αυτό το άρθρο, κατά κύριο λόγο γιατί είμαι μπερδεμένος.

Θέλω να ξεκινήσω σε ιδιωτικό ΙΕΚ σαν προγραμματιστής. Έχω μπερδευτεί όμως με τις δύο αυτές ειδικότητες και δεν ξέρω ποια από τις δύο να διαλέξω ( web developer- designer, software developer). 

Μου αρέσει αρκετά η δημιουργία ενός site και έχω ασχοληθεί ελάχιστα με HTML CSS σε πολύ αρχάριο στάδιο, απλά σκέφτομαι ότι ίσως να μην είναι τόσο εύκολη η εύρεση εργασίας μετά. Πάνω σε αυτό το κομμάτι θα μπορώ μόνο να δημιουργώ site?

Από την άλλη ο software developer, δεν ξέρω πάνω σε τι εξειδικεύεται ακριβώς αν και έχω ασχοληθεί ελάχιστα πάλι πάνω στην python.

Σε ποια από τις δύο ειδικότητες θα είναι πιο εύκολη η εύρεση εργασίας στην Ελλάδα και ποια από τις δύο αμοίβεται καλύτερα?

Να επισημάνω ότι είμαι 28 χρόνων. Κατά πόσο θα είναι εύκολο να βρω εργασία στην ηλικία μου καθώς και να αναπτυχθω πάνω σε κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου προτείνω web developer. Υπάρχει πολύ ζήτηση για την συγκεκριμένη ειδικότητα. Άμα είσαι σοβαρός και μάθεις το αντικείμενο, θα βρεις εργασία εύκολα. Επίσης δεν σε έχουν πάρει τα χρόνια. Πάρτο όμως πολύ ζεστά το θέμα. Μην αρκεστείς μόνο στις γνώσεις που θα σου δώσει το ιεκ. Επίσης ξεκινώντας το ιεκ άρχισε σιγά σιγά να φτιάχνεις project, μικρά για αρχή και στην συνέχεια αύξανε την δυσκολία και το μέγεθος. Με αυτόν τον τρόπο θα φτιάξεις το portfolio σου και θα είσαι έτοιμος σχεδόν(είναι μεγάλο το αντικείμενο) μόλις τελειώσεις την σχολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Θα ήθελα και την γνώμη των υπολοίπων άμα γνωρίζουν.

Επεξ/σία από Bangi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σαφης διαχωρισμος μεταξυ των δυο. Απο μια αποψη και το web dev ειναι υποσυνολο του software dev

Και στα δυο θα κληθεις να μαθεις ενα κοκτεηλ απο προγραμματα, frameworks, γλωσσες, μεθοδους, βιβλιοθηκες, κλπ

Και στα 2 υπαρχει πληθωρα επιλογων και πολλοι συνδυασμοι. 

Απο αποψη γνωσεων και εργαλειων, το σημαντικοτερο για μενα ειναι να διαλεξεις αυτα που σου αρεσουν. 

Απο αποψη ζητησης στην αγορα, πρεπει να δεις τι ζητηση εχει αυτο που θα μαθεις. Δεν υπαρχουν σαφεις διαχωρισμοι και εδω. Ναι μεν το web εχει γενικα μεγαλη ζητηση, απο την αλλη ομως δε σημαινει πως αν μαθεις μια αλλη γλωσσα μη web πως θα πεσεις χαμηλοτερα σε μισθους κλπ Γενικα πιστευω πως με το web θα βρισκει παντα καποιος ενα κομματι ψωμι λογω της τεραστιας ζητησης, ομως κατ εμε οι μεγαλες ευκαιριες για πολλα λεφτα και πολυ ενδιαφεροντα προτζεκτς ειναι σε αλλα software. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, archer100 είπε

Απο αποψη ζητησης στην αγορα, πρεπει να δεις τι ζητηση εχει αυτο που θα μαθεις. Δεν υπαρχουν σαφεις διαχωρισμοι και εδω. Ναι μεν το web εχει γενικα μεγαλη ζητηση, απο την αλλη ομως δε σημαινει πως αν μαθεις μια αλλη γλωσσα μη web πως θα πεσεις χαμηλοτερα σε μισθους κλπ Γενικα πιστευω πως με το web θα βρισκει παντα καποιος ενα κομματι ψωμι λογω της τεραστιας ζητησης, ομως κατ εμε οι μεγαλες ευκαιριες για πολλα λεφτα και πολυ ενδιαφεροντα προτζεκτς ειναι σε αλλα software. 

Η αλήθεια είναι ότι το web μου αρέσει κάπως περισσότερο ποια software είναι αυτά? Ίσως να ξεκινήσω με web και να συμπληρώσω και κάποιες γλώσσες με σεμινάρια. Αν δεν κάνω λάθος κάποιες γλώσσες είναι και κοινές οπότε μπορεί κάποιος πιστεύω να συνδιάσει κάπως και τα δύο ( δεν ξέρω άμα κάνω λάθος σε αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2022 στις 8:27 ΜΜ, Bangi7 είπε

Η αλήθεια είναι ότι το web μου αρέσει κάπως περισσότερο ποια software είναι αυτά? Ίσως να ξεκινήσω με web και να συμπληρώσω και κάποιες γλώσσες με σεμινάρια. Αν δεν κάνω λάθος κάποιες γλώσσες είναι και κοινές οπότε μπορεί κάποιος πιστεύω να συνδιάσει κάπως και τα δύο ( δεν ξέρω άμα κάνω λάθος σε αυτό)

Αφου θες να ξεκινήσεις με Web Development, τα πραγματα ειναι standard για αρχή :

1. Html5.
2. Css3 .
3. Javascript .

Μπορείς να δεις κάποια Projects, για να αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται , για αρχή , δες αυτά τα Videos, στα Ελληνικά


https://youtube.com/playlist?list=PLlae17WKTjHkwQgBG4EgIIZy2LC-FklWn

ελπίζω να ξέρεις Αγγλικά, γιατι δεν θα πας μακριά .


Δες μια πολυ καλη παρουσίαση

https://youtu.be/5g0x2xv3aHU

για όλα αυτά 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ss13 είπε

Μπορείς να δεις κάποια Projects, για να αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται , για αρχή , δες αυτά τα Videos, στα Ελληνικά

 

Έχω ξεκινήσει είδη και βλέπω αυτό το κανάλι εδώ και καιρό, είναι καλό κανάλι και τα λέει αρκετά αναλυτικά. Έχω ξεκινήσει και κάνω και κάποια μικρά project με html και css σε επίπεδο αντιγραφή επικόλληση από διάφορα κανάλια στο youtube και σιγά σιγά προσπαθώ να καταλάβω την λογική τους.

Τα αγγλικά μου είναι μέτρια.

Επεξ/σία από Bangi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλειά θα βρεις πολύ εύκολα και σαν webDev και σαν softwareDev.
ΑΛΛΑ, κατά κανόνα, οι softwareDevs έχουν καλύτερες αποδοχές, γιατί μπορούν πιο εύκολα να μπουν σε μεγάλες εταιρείες και σε enterprise projects.

Βέβαια το Path είναι έτσι κ αλλιώς webDev -> SoftwareDev ... Δηλαδή εαν σε 2ο στάδιο μάθεις react και Node γίνεσαι ένας full stack dev....

edit: Αλλό web Developer, άλλο web Designer .

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 11:43 ΠΜ, filip123go είπε

Βέβαια το Path είναι έτσι κ αλλιώς webDev -> SoftwareDev ... Δηλαδή εαν σε 2ο στάδιο μάθεις react και Node γίνεσαι ένας full stack dev....

Οπότε είναι καλύτερα να αρχίσω έτσι και αλλιώς σαν web και έπειτα ίσως με κάποια σεμινάρια να το εξελίξω ώστε να το φτάσω σε full stack. 

 

Στις 10/5/2022 στις 11:43 ΠΜ, filip123go είπε


edit: Αλλό web Developer, άλλο web Designer

Το έγραψα έτσι γιατί σαν ειδικότητα στη σχολη που έχω βρει έτσι το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα μαθήματα που παραδίδονται στην σχολή:

  • Εισαγωγή στην Πληροφορική
  • Αλγοριθμική & Δομές Δεδομένων – Γλώσσα Προγραμματισμού C
  • Αρχιτεκτονική Υπολογιστών
  • Λειτουργικά Συστήματα
  • Επικοινωνίες Δεδομένων
  • Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα
  • Εργαλεία Ανάπτυξης Εφαρμογών Internet
  • Βάσεις Δεδομένων
  • Γλώσσα Προγραμματισμού C++
  • Ηλεκτρονική Επεξεργασία Εικόνας (Photoshop)
  • Γλώσσα Προγραμματισμού (Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός C++)
  • Γλώσσα Προγραμματισμού OpenGL
  • Γλώσσα Προγραμματισμού PHP
  • Εργαλεία Κατασκευής Παιχνιδιών  (Unreal Editor, Half Life, Doom Editor)
  • Εργαλεία Δημιουργίας Τρισδιάστατων Γραφικών (3DS MAX)
  • Ανάπτυξη Διαδραστικών Παιχνιδιών σε Περιβάλλον Μικροσυσκευών και Η/Υ (C++, Java)
  • Ολοκληρωμένα Εργαλεία Ανάπτυξης Ιστοχώρων
  • Εργαλεία Επεξεργασίας Video
  • Πολυμεσικά Εργαλεία Κατασκευής Παιχνιδιών (Flash)
  • Εργαλεία Ανάπτυξης Εφαρμογών Internet

Πιστεύετε ειναι όσα θα έπρεπε να μάθω η λείπει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, Bangi7 said:

Αυτά είναι τα μαθήματα που παραδίδονται στην σχολή:

  • Εισαγωγή στην Πληροφορική
  • Αλγοριθμική & Δομές Δεδομένων – Γλώσσα Προγραμματισμού C
  • Αρχιτεκτονική Υπολογιστών
  • Λειτουργικά Συστήματα
  • Επικοινωνίες Δεδομένων
  • Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα
  • Εργαλεία Ανάπτυξης Εφαρμογών Internet
  • Βάσεις Δεδομένων
  • Γλώσσα Προγραμματισμού C++
  • Ηλεκτρονική Επεξεργασία Εικόνας (Photoshop)
  • Γλώσσα Προγραμματισμού (Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός C++)
  • Γλώσσα Προγραμματισμού OpenGL
  • Γλώσσα Προγραμματισμού PHP
  • Εργαλεία Κατασκευής Παιχνιδιών  (Unreal Editor, Half Life, Doom Editor)
  • Εργαλεία Δημιουργίας Τρισδιάστατων Γραφικών (3DS MAX)
  • Ανάπτυξη Διαδραστικών Παιχνιδιών σε Περιβάλλον Μικροσυσκευών και Η/Υ (C++, Java)
  • Ολοκληρωμένα Εργαλεία Ανάπτυξης Ιστοχώρων
  • Εργαλεία Επεξεργασίας Video
  • Πολυμεσικά Εργαλεία Κατασκευής Παιχνιδιών (Flash)
  • Εργαλεία Ανάπτυξης Εφαρμογών Internet

Πιστεύετε ειναι όσα θα έπρεπε να μάθω η λείπει κάτι?

Για ποια ειδικότητα είναι αυτά τα μαθήματα; Για sofware dev; Αν είναι για web dev, έχει μέσα άκυρα μαθήματα. Javascript έχει; Τι λένε οι περιγραφές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, antbyron είπε

Για ποια ειδικότητα είναι αυτά τα μαθήματα; Για sofware dev; Αν είναι για web dev, έχει μέσα άκυρα μαθήματα. Javascript έχει; Τι λένε οι περιγραφές;

Ολόκληρη η ονομασία της ειδικότητας είναι αυτη:

WEB DESIGNER – DEVELOPER 

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΟΛΥΜΕΣΑ / WEB DESIGNER / VIDEO GAMES).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Bangi7 said:

Ολόκληρη η ονομασία της ειδικότητας είναι αυτη:

WEB DESIGNER – DEVELOPER 

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΟΛΥΜΕΣΑ / WEB DESIGNER / VIDEO GAMES).

 

Πολλά μπερδεμένα έχει. Δεν στέκει να σπουδάσεις web dev και παράλληλα ανάπτυξη βιντεοπαιχνιδιών. Είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα. Βάζουν μαθήματα κράχτες για να μαζέψουν πολύ κόσμο, αλλά δεν στέκει. Για μένα βρες ένα πρόγραμμα καθαρά web dev ώστε να εστιάσεις σε αυτό, να εξειδικευτείς και να γίνεις καλός. Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα και ούτε είναι πανεπιστήμιο που κάνουν λίγο από όλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η javaScript που είναι :P :P ;;

php και Flash?? What year is it??


Πολλά άσχετα μαθήματα...
Τι δουλειά έχει ένας webDev με C και C++ ....

Επίσης:
 

Αναφορά σε κείμενο
  • Ολοκληρωμένα Εργαλεία Ανάπτυξης Ιστοχώρων
  • Εργαλεία Ανάπτυξης Εφαρμογών Internet

Ποιά είναι αυτά τα εργαλεία... Γιατί αν είναι shopify, WordPress και Drupal τότε γίνεσαι CMS dev, οχι webDev. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...