Προς το περιεχόμενο

Web developer-Designer ή software developer?


Bangi7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, antbyron είπε

Πολλά μπερδεμένα έχει. Δεν στέκει να σπουδάσεις web dev και παράλληλα ανάπτυξη βιντεοπαιχνιδιών. Είναι δύο διαφορετικά αντικείμενα. Βάζουν μαθήματα κράχτες για να μαζέψουν πολύ κόσμο, αλλά δεν στέκει. Για μένα βρες ένα πρόγραμμα καθαρά web dev ώστε να εστιάσεις σε αυτό, να εξειδικευτείς και να γίνεις καλός. Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα και ούτε είναι πανεπιστήμιο που κάνουν λίγο από όλα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει και τόσο το game dev. Θα το έκανα σαν χόμπι αλλά όχι επαγγελματικά.

Όλα τα ιδιωτικά ΙΕΚ όμως την ίδια ειδικότητα έχουν.

Από κάτω λέει ότι έχει και κάποια δωρεάν σεμινάρια: 

Παράλληλα με τα μαθήματά σου, θα έχεις την ευκαιρία να παρακολουθήσεις δωρεάν σεμινάρια εξειδίκευσης και κατάρτισης τα οποία και θα σε βοηθήσουν να διευρύνεις ακόμα περισσότερο τις γνώσεις σου στο αντικείμενό σου!

Ενδεικτικά, κάποια από τα σεμινάρια που θα παρακολουθήσεις:

  • Graphic Design: Introduction to UX/UI
  • Κατασκευή Ιστοσελίδων με CMS (WordPress/ Joomla)
  • Εισαγωγή στο e-commerce με CMS (Joomla)
  • Εισαγωγή στην JOOMLA | Διάρκεια: 2 ώρες
  • Εισαγωγή στην RUBY | Διάρκεια: 2 ώρες
  • Γλώσσες Προγραμματισμού: Javascript | Διάρκεια: 25 ώρες, PYTHON | Διάρκεια: 25 ώρες, JQUERY | Διάρκεια: 25 ώρες
  • Εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών Internet: HTML5 | Διάρκεια: 25 ώρες, CSS3 | Διάρκεια: 10 ώρες, AJAX | Διάρκεια: 10 ώρες, Joomla | Διάρκεια: 25 ώρες
  • Μηχανές Αναζήτησης & ADS – PPC, SEO, Google Ads | Διάρκεια: 15 ώρες
  • Δημιουργία & Κατασκευή e-shop | Διάρκεια: 30 ώρες
  • Web Analytics – Google Analytics | Διάρκεια: 10 ώρες

* Τα σεμινάρια ανανεώνονται, ακολουθώντας τις τεχνολογικές εξελίξεις και τις τάσεις της αγοράς.

 

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποια σχολή στην Αθήνα και επιτρέπεται βέβαια από το φόρουμ να μου προτείνει παρακαλώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Bangi7 είπε

Εάν κάποιος γνωρίζει κάποια σχολή στην Αθήνα και επιτρέπεται βέβαια από το φόρουμ να μου προτείνει παρακαλώ... 

Γιατί θέλεις να πας οπωδήποτε σε σχολή; Μόνος σου δεν μπορείς να καθίσεις να διαβάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, filip123go είπε

Γιατί θέλεις να πας οπωδήποτε σε σχολή; Μόνος σου δεν μπορείς να καθίσεις να διαβάσεις;

Εννοείται πως μπορώ αλλά πιστεύω ένα πτυχίο μια εταιρία η ένας εργοδότης θα το δει διαφορετικά από το να μην έχω τίποτα.... 

Επίσης πιστεύω κάτι παραπάνω θα μάθω σε μια σχολή από τα βίντεο στο youtube και το google.

Γενικά έχω χαθεί λίγο γιατί ψάχνω πράγματα συνεχεια μέχρι που χάνομαι και ξεκινάω πάλι από την αρχή...

Επεξ/σία από Bangi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, Bangi7 είπε

Εννοείται πως μπορώ αλλά πιστεύω ένα πτυχίο μια εταιρία η ένας εργοδότης θα το δει διαφορετικά από το να μην έχω τίποτα.... 

Επίσης πιστεύω κάτι παραπάνω θα μάθω σε μια σχολή από τα βίντεο στο youtube και το google.

Γενικά έχω χαθεί λίγο γιατί ψάχνω πράγματα συνεχεια μέχρι που χάνομαι και ξεκινάω πάλι από την αρχή...

Κανείς δε θα δώσει σημασία σε πιστοποίηση ΙΕΚ. Επίσης δε θα μάθεις περισσότερα/καλύτερα σε ένα ΙΕΚ σε σχέση με καλά courses σε Udemy κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι να πάει σε σχολή. Θα πάρει αυτοπεποίθηση, θα δικτυωθεί και θα κινητοποιηθεί. Η προσωπική ενασχόληση είναι για αυτούς που το έχουν.

Edit: Ισχύει ότι δεν θα μάθεις περισσότερα σε μία σχολή, αλλά το ψυχολογικό κομμάτι είναι σημαντικό. Για να μαθαίνεις μόνος σου χρειάζεται να ξέρεις πως να μάθαίνεις, να έχεις ιδιαίτερη πειθαρχία και κάποιον να σε καθοδηγήσει προς τα που να κινηθείς.

Επεξ/σία από antbyron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Κανείς δε θα δώσει σημασία σε πιστοποίηση ΙΕΚ. Επίσης δε θα μάθεις περισσότερα/καλύτερα σε ένα ΙΕΚ σε σχέση με καλά courses σε Udemy κλπ.

Εμένα πραγματικά θα με συμφέρε αυτό... Δουλεύω παράλληλα οπότε να κάνω στο σπίτι μου τα μαθήματα θα ήταν πολύ βολικό... Απλά σκεφτόμουν ότι άμα θα στείλω ένα βιογραφικό κάπου και δεν θα έχω τίποτα από σεμινάρια η σχολή μέσα δεν θα το κοιτούσαν καν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Bangi7 said:

Εμένα πραγματικά θα με συμφέρε αυτό... Δουλεύω παράλληλα οπότε να κάνω στο σπίτι μου τα μαθήματα θα ήταν πολύ βολικό... Απλά σκεφτόμουν ότι άμα θα στείλω ένα βιογραφικό κάπου και δεν θα έχω τίποτα από σεμινάρια η σχολή μέσα δεν θα το κοιτούσαν καν.

 

 

Καλώς η κακώς(μάλλον καλώς) οι εργοδότες κυρίως κοιτάνε το portfolio σου. Δηλαδή τι ξέρεις να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς προφανώς να μπορώ να μιλήσω για όλες τις θέσεις ή όλες τις εταιρείες, είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα github (ή κάποιο άλλο παρόμοιο) όπου θα έχεις διάφορα δικά σου projects μέσα, ούτως ώστε να μπορείς να δείξεις τις γνώσεις και τις ικανότητές σου. Ένα πτυχίο (όχι από ΙΕΚ, τα ΙΕΚ δε δίνουν πτυχία) σίγουρα θα βοηθούσε στα πρώτα σου βήματα, δεν είναι όμως μονόδρομος. Προσωπικά δε βλέπω το λόγο να δώσεις 2-3-4 χιλιάρικα και δυο χρόνια απ' τη ζωή σου (ενώ δουλεύεις κιόλας) για να πάρεις ένα χαρτί από ΙΕΚ. Καλύτερα να βρεις ποιος κλάδος σου αρέσει περισσότερο (μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πράγματα μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει) και να βρεις κάποια καλά courses πάνω σ' αυτόν τον κλάδο. Αυτό, σε συνδυασμό με δική σου δουλειά και προσπάθεια (projects κλπ) θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε "πτυχίο" ΙΕΚ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλά courses για να ξεκινήσω? 

Έτσι και αλλιώς η σχολή αν τελικά πάω ξεκινάει τον Οκτώβριο, μέχρι τότε μπορώ να δοκιμάσω τι μπορώ να κάνω και μόνος μου και μετά να αποφασίσω 

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να επενδύσω αυτά τα χρήματα σε ένα λάπτοπ ίσως για να κάνω την δουλειά καλύτερα πάρα στην σχολή.

Επεξ/σία από Bangi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filip123go είπε

Η javaScript που είναι :P :P ;;

php και Flash?? What year is it??


Πολλά άσχετα μαθήματα...
Τι δουλειά έχει ένας webDev με C και C++ ....

Επίσης:
 

Ποιά είναι αυτά τα εργαλεία... Γιατί αν είναι shopify, WordPress και Drupal τότε γίνεσαι CMS dev, οχι webDev. 

Dreamweaver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Dreamweaver

Είχα δουλέψει πριν 5-6 χρόνια μια version του... Θυμάμαι ήταν αρκετά descent. Από τότε βέβαια δεν το έχω ξανά χρησιμοποιήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το udemy? 

Έχει πάρα πολλές επιλογές και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω από όλα και ποιο είναι πιο εύκολο και κατανοητό για αρχάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bangi7 said:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το udemy? 

Έχει πάρα πολλές επιλογές και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω από όλα και ποιο είναι πιο εύκολο και κατανοητό για αρχάριο

Ξεκίνα με Html και css. Εννοείται ότι δεν θα πληρώσεις στην τωρινή τιμή. Ψάξε στο νετ για κάνα κουπόνι(θα βρεις στα 13 ευρώ περίπου, ψάξε udemy coupons). Μόλις το τελειώσεις ξανά ρώτα. 

Καλή αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antbyron είπε

Ξεκίνα με Html και css. Εννοείται ότι δεν θα πληρώσεις στην τωρινή τιμή. Ψάξε στο νετ για κάνα κουπόνι(θα βρεις στα 13 ευρώ περίπου, ψάξε udemy coupons). Μόλις το τελειώσεις ξανά ρώτα. 

Καλή αρχή.

Ψάχνω για κουπόνι αλλά δεν βρίσκω κάτι.. όσα έχω δοκιμάσει λένε ότι δεν είναι έγκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Bangi7 said:

Ψάχνω για κουπόνι αλλά δεν βρίσκω κάτι.. όσα έχω δοκιμάσει λένε ότι δεν είναι έγκυρα.

Αν δεν βρίσκεις κουπόνι, κάνε υπομονή και περίμενε για κάποια έκπτωση, βάζει συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...