Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Asrock AB350M Pro4


CMorganV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Η μητρική τα έπαιξε και ψάχνω για αντικατάσταση της παραπάνω μητρικής. Το pc έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς εικόνα πριν τα bios. Ο τεχνικός που έλεγξε το pc μου είπε ότι φταίει η μητρική και μου πρότεινε υλοποίηση της gigabyte B450

Το pc εχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά. AMD Ryzen 5 2400G2400g, Sapphire Radeon RX 590 8GB  Nitro+ Special Edition, HyperX Predator 8GB DDR4 RAM  (2x4GB) και corsair cx series cx450. Επίσης έχω εναν hdd και έναν ssd συνδεμένα.

 Να προτιμήσω Β450 ή καλύτερα Β550 σε περίπτωση μελλοντική αναβάθμισης  CPU και RAM;

Το budget ειναι περίπου 60-80€ και η χρήση που κάνω είναι προγράμματα γραφείου και ελαφρύ gaming χωρίς τρελές απαιτήσεις.

Ευχαριστώ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, CMorganV είπε

Να προτιμήσω Β450 ή καλύτερα Β550 σε περίπτωση μελλοντική αναβάθμισης  CPU και RAM;

Ο κανόνας είναι πως οι b550 δεν υποστηρίζουν 2400g οπότε πήγαινε σε μια καλή b450 η οποία με bios update θα μπορεί να υποστηρίξει στο μέλλον τη σειρά 5000. Π.χ

https://www.skroutz.gr/s/26231145/MSI-B450-Tomahawk-Max-II-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πρόλαβε ο Fotaras, θα έγραφα ακριβώς τα ίδια...

H tomahawk είναι atx μητρική, ελπίζω να χωράει το κουτί σου, μετά πας mortar max σε micro atx

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαε ευχαριστώ.

Να φανταστώ δεν θα έχω προβλήματα με το τροφοδοτικό έτσι; 
Επίσης ξέχασα να αναφέρω το κουτί ειναι το  Aerocool Aero-300 το οποίο υποστηρίζει ATX, Micro ATX

κάποιος λόγος να επιλέξω συγκεκριμένο μέγεθος; (micro atx είχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως οι atx έχουν περισσότερο χώρο, λίγο πιο απλωμένο pcb, ίσως καλύτερες θερμοκρασίες και ίσως περισσότερες θύρες. Το ίσως το αναφέρω γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Εφόσον χωράει το κουτί σου, δε βλέπω λόγο να πας σε micro atx εκτός αν δεις οτι έχει κάποια παραπάνω features που ταιριάζουν στο σύστημα σου (io's κτλ)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Καλά είσαι.

Ελπίζω ο τεχνικός να έκανε σωστή διάγνωση.

Μου είπε ότι τα δοκίμασε όλα ξεχωριστά και λειτουργούσαν. Έτσι, κατέληξε ότι είναι η μητρική ...(τι άλλο θα μπορούσε να είναι;)
Έχει νόημα να το ψάξω με την asrock; Έχει παρέλθει η εγγύηση μετά από 4 χρόνια που είχα την μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές φορές δημιουργούν προβλήματα ακόμα και περιφερειακές συσκευές. Αν στο έκανε και ενώ είσαι στο BIOS τότε αποκλείεις λειτουργικό και drivers. Θέλει αρκετό ψάξιμο.

Όταν καταλήγουμε στην μητρική καλό είναι ένας τεχνικός να δουλέψει την μητρική με άλλο hardware δικό του (αν και εφόσον διαθέτει).

Τεσπα. Παίρνουμε ως δεδομένο ότι έγινε σωστή διάγνωση. Θα φανεί με τη νέα μητρική.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CMorganV είπε

Το pc έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς εικόνα πριν τα bios

Μυρίζει πουθενά καμένο/βραχυκυκλωμενο? Είχα παρόμοιο θέμα και μου είχε βραχυκυκλώσει η θύρα της μητρικής για το front io panel (power btn, reset btn κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Μυρίζει πουθενά καμένο/βραχυκυκλωμενο? Είχα παρόμοιο θέμα και μου είχε βραχυκυκλώσει η θύρα της μητρικής για το front io panel (power btn, reset btn κτλ) 

Αν μπεις στις κριτικές στο Σκρούτζ για την μητρική που έχει ο φίλος θα δεις ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό και ότι γενικά η καλύτερη λύση είναι απλά να την αλλάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μυρίζει πουθενά καμένο/βραχυκυκλωμενο? Είχα παρόμοιο θέμα και μου είχε βραχυκυκλώσει η θύρα της μητρικής για το front io panel (power btn, reset btn κτλ) 

Όχι πουθενά δεν μυρίζει καμένο. Θα το επιβεβαιώσω αν έλεγξε και to io panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CMorganV είπε

Όχι πουθενά δεν μυρίζει καμένο. Θα το επιβεβαιώσω αν έλεγξε και to io panel.

Ειδικά στις B350, η ASRock είναι τρομερά προβληματική, μην σε αγχώνει. Έχω δει πολλές να τεζάρουν απλώς, συμπεριλαμβανομένης και της δικιάς μου που ήταν X370 και "καλύτερης" ποιότητας σκέψου.

Ότι σου είπαν πάνω τα παιδιά, δες σε MSI Tomahawk Max II και Mortar αντίστοιχα. Και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω πως είναι τρομερές μητρικές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...