Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με Ryzen 3 3200g


comfuzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Λοιπόν είχε ένας κολλητός μου ένα σύστημα με Ryzen 3 3200g σε μια μητρική ASRock AB350M-HDV R4.0 με 16gb DDR4 RAM στα 3200Mhz.

Πριν από λίγο καιρό πήρε μια RTX 3060 και την βάλαμε επάνω στο PC και κλείσαμε την iGPU και φυσικά έπαιζε με την 3060 όλα καλά ως εδώ.

Θέλω να φτιάξω ένα low end pc εγώ εδώ για unraid και πήρα από ένα μέλος εδώ έναν Ryzen 3 3100 και μια καινούρια MSI B550M Pro σκοπός είναι να δώσω στον κολλητό μου την B550 και τον 3100 για να έχει PCI-E gen 4.0 και πιο καλό CPU και εγώ να πάρω τον 3200g + την mobo του -η οποία είναι gtp- καλύπτωντας την διαφορά. Εγώ στην ουσία κερδίζω ότι δεν πρέπει να αγοράσω ΚΑΙ GPU με αυτό το setup.

Στον κολλητό μου το PC που είχε έτρεχε x1,5 χρόνο κομπλέ τα πάντα! Στήνω σε εκείνον την MSI B550M Pro + 3100 + 3060 + 16GB ram που είχε με windows 10 pro και ΟΛΑ είναι πένα.

Στο PC που είναι να μείνει σε μένα με την ASRock AB350M-HDV R4.0 + 3200G + 16GB ram που αγόρασα έχω το εξής τρελό.

Κάνω setup windows 10 pro με κλειστό το internet, βάζω όλους τους drivers πλην γραφικών που το αφήνω για το τέλος όλα καλά. Κάνει boot, reboot παίζει μπάλα.
Βάζω τον driver της APU, δεν έχει σημασία ποιον καθώς το κάνει με όλους, και αμέσως το PC freezάρει και έχει μαύρη οθόνη, κλείνει το numlock led από το keyboard και τέλος.
Θέλει reset για να νιώσει αλλιώς δεν κάνει τίποτα. Κάνω reset, μπαίνει windows και μόλις φορτώσει desktop και πάω να κάνω το οτιδήποτε πάλι freeze, μαύρη οθόνη και τέλος.
Στην 2η φορά με reset βγάζει corrupted files στο os και θέλει format.

Τι troubleshooting έχω κάνει;

-memtest με πολλά και διαφορετικά προγράμματα, βγαίνει καθαρό. 0 errors σε πόσα τεστ και για ώρες το κάθε τεστ. Να πω ότι έβγαζε 1 οκ...αλλά μιλάμε για 0!
-έβαλα άλλη GPU μια παμπάλαια του 2007 που είναι pci-e και έκλεισα την igpu παίζει οκ. Σκοπός ήταν να κάνω memtest και στο κομμάτι της ram που παίρνει η iGPU.
-δοκιμή linux, ανεξάρτητα από το distro -δοκίμασα πολλά- βγάζει στο loading μια πράσινη οθόνη και freezάρει εκεί.
-κατέβασα την ram στην πιο χαμηλή ταχύτητα -χωρίς xmp- το ίδιο αποτέλεσμα.
-bios reset/bios update είχα βάλει το νεότερο bios και έκανα ένα reset με κατσαβίδι. Πέρασα πάλι τα settings που θέλω πχ iommu/virtualization έδειξε να ξεπερνάει το άμεσο crash/freeze αλλά μετά από ~4 ώρες που είναι ανοιχτό πχ κατέβαζα gears 5 ενώ είναι ανοιχτή η οθόνη το pc παλί πάγωνε. Χωρίς sleep settings φυσικά ή να κλείνει ο δίσκος.
-bios downgrade. Στον κολλητό μου το τρέχαμε με το bios 3.70 και όταν πήρε την 3060 με το 4.0. Εγώ για να το κάνω να παίξει κάπως έπρεπε να κάνω downgrade στο 3.30!
-Αγόρασα μια MSI B450M-A PRO MAX καθώς την βρήκα σε καλή τιμή και άμεσα διαθέσιμη και διότι η Β550 δεν υποστηρίζει τον 3200g και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, καρμπόν!
-Με την B450M-A Pro Max βέβαια βγάζει 2 xmp profiles και το έβαλα στο 2ο, η asrock δεν έβλεπε 2ο xmp, στο 2ο profile δείχνει να παίζει σχετικά οκ, μπαίνει ο driver χωρίς crash, δεν freezάρει κτλ ΑΛΛΑ κάνει το εξής: όταν πρωτομπεί στα windows ή κλείσει η οθόνη μετά από 30' αδράνειας και ότι άλλο σχετικό με αυτό, για 30" ως και 1' η οθόνη δείχνει χιόνια (σαν tv χωρίς κεραία), ανάβει/σβήνει, flickering και άλλα διάφορα. Όταν περάσει λίγη ώρα σε αυτό το στάδιο, σταθεροποιείται και είναι οκ! Αυτό το κάνει και με την ASRock AB350M απλά εκεί κολλάει μετά από λίγη ώρα.

Τι μπορεί να παίζει; Παίζει να χάλασε ο 3200g;
Σε σχέση με το pc του κολλητού μου μόνο οι ram και ο nvme έχουν αλλάξει, παίζει να είναι η ram; η ram που είχε ο κολλητός μου είναι ίδια ταχύτητα, ίδιος κατασκευαστής, ίδια timings απλά έχει μεταλλικό κάλυμα σε σχέση με αυτές που πήρα εγώ.

Τα φώτα σας γιατί έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν βγάζω άκρη!
Υ.Γ. Δεν θα μείνει με windows αλλά θα μπει unraid αλλά αν έχει θέμα το hardware στα windows θα έχει και στο unraid οπότε θέλω να το λύσω πρώτα στα windows και μετά να μπω σε unraid και να κάνω VM/Docker κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

-δοκιμή linux, ανεξάρτητα από το distro -δοκίμασα πολλά- βγάζει στο loading μια πράσινη οθόνη και freezάρει εκεί.

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

-Αγόρασα μια MSI B450M-A PRO MAX (...) και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, καρμπόν!

Μετά από όλα αυτά, το πιο πιθανό:

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

χάλασε (η i GPU του) 3200g

*Εφόσον:

9 λεπτά πριν, comfuzio είπε

-έβαλα άλλη GPU μια παμπάλαια του 2007 που είναι pci-e και έκλεισα την igpu παίζει οκ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Μετά από όλα αυτά, το πιο πιθανό:

Να χάλασε όμως πως;
όταν τον αλλάξαμε για λίγες μέρες πριν έρθει η Β550 με τον 3100 βγήκε με προσοχή και μπήκε αμέσως στο κουτάκι του 3100, δεν τον πιάσαμε από κάτω, δεν τον αφήσαμε σε κάποια επιφάνεια για να πούμε ότι έκανε κάποιο βραχυκύκλωμα.

Το καλύπτει αυτό η εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το καλύπτει αυτό η εγγύηση;

Είναι ακόμα στην εγγύηση; Αν ναι, έχουν κάνει κι άλλα μέλη RMA Ryzen μετά από μήνες που εμφάνιζαν κουλά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Είναι ακόμα στην εγγύηση; Αν ναι, έχουν κάνει κι άλλα μέλη RMA Ryzen μετά από μήνες που εμφάνιζαν κουλά προβλήματα.

3 χρόνια δεν έχουν οι CPU/APU; αν θυμάμαι καλά το είχε 1,5 χρόνο ο κολλητός μου οπότε λογικά έχει ακόμα.
Απλά "φοβάμαι" ότι θα το στείλω, θα το δει για λίγες μέρες το κατάστημα ίσως να μην του βγάλει πρόβλημα και να μου το φέρει πίσω ενώ σε μένα θα έχει αυτά που γράφω στο αρχικό post.

Και κοιτούσα στο Skroutz, 1 κατάστημα μόνο τον έχει από Θεσσαλονίκη οπότε αν δεν υπάρχει τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρήκα το θέμα που έψαχνα, αλλά κάνει κι αυτό. Ορίστε:

κι άλλο ένα:

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και εγώ είμαι στην φάση που ζήτησα από τον κολλητό μου να βρει το τιμολόγιο που τον είχε αγοράσει για να δω πρώτα με το κατάστημα τι μπορούμε να κάνουμε.
Δεν με πειράζει να πάρει 1 μήνα πχ γιατί είναι 2ο PC και όχι main αλλά δεν θα ήθελα να πάρει 1 μήνα και να μου φέρουν πίσω τον ίδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Ωραία και εγώ είμαι στην φάση που ζήτησα από τον κολλητό μου να βρει το τιμολόγιο που τον είχε αγοράσει για να δω πρώτα με το κατάστημα τι μπορούμε να κάνουμε.
Δεν με πειράζει να πάρει 1 μήνα πχ γιατί είναι 2ο PC και όχι main αλλά δεν θα ήθελα να πάρει 1 μήνα και να μου φέρουν πίσω τον ίδιο

βγαλε επεξεργαστη και κοιτα για στραβωμενο πινακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, triplex1 είπε

βγαλε επεξεργαστη και κοιτα για στραβωμενο πινακι

Το έχω κάνει αυτό, δεν έχει κανένα στραβομένο είναι όλα οκ, δεν είχε και την παραμικρή αντίσταση στο να μπει στο socket που αν είχε κάποιο στραβό pin θα είχε μια κάποια αντίσταση ή δεν θα έμπαινε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Το έχω κάνει αυτό, δεν έχει κανένα στραβομένο είναι όλα οκ, δεν είχε και την παραμικρή αντίσταση στο να μπει στο socket που αν είχε κάποιο στραβό pin θα είχε μια κάποια αντίσταση ή δεν θα έμπαινε καθόλου.

Παραδιδει πνευμα η gpu του τοτε , στα τελειωματα ειναι αν βαζεις ανεξαρτητη και δουλευει , αλλα κανε με μια χαρη αν βρεις χρονο η εχεις κανα ευκαιρο δισκο , βαλε win και μολις παρεις εικονα ριξε chipshet drivers & igpu απο το ξεκινημα , παιζει να θελει κατι τετοιο γιατι ειπες οτι τα εβαλες στο τελος , γι αυτο στο λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Παραδιδει πνευμα η gpu του τοτε , στα τελειωματα ειναι αν βαζεις ανεξαρτητη και δουλευει , αλλα κανε με μια χαρη αν βρεις χρονο η εχεις κανα ευκαιρο δισκο , βαλε win και μολις παρεις εικονα ριξε chipshet drivers & igpu απο το ξεκινημα , παιζει να θελει κατι τετοιο γιατι ειπες οτι τα εβαλες στο τελος , γι αυτο στο λεω

έχω έναν 2ο μικρό ssd που το έκανα και αυτό το πείραμα αλλά πάλι το ίδιο κάνει.
απλά δεν έχω άλλη ram για να δω για ασυμβατότητα αν και είναι στην λίστα των mobo αυτή που έχω πάρει για αυτό το pc.
και γω πιο πολύ καταλήγω ότι πρέπει να χάλασε τίποτα στην igpu, δεν έχω ξαναδεί βέβαια κάτι τέτοιο και γι'αυτό έκανα και το topic μπορεί κάποιος να είχε βρει κάποια λύση που να μην το είχα σκεφτεί/δοκιμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

έχω έναν 2ο μικρό ssd που το έκανα και αυτό το πείραμα αλλά πάλι το ίδιο κάνει.
απλά δεν έχω άλλη ram για να δω για ασυμβατότητα αν και είναι στην λίστα των mobo αυτή που έχω πάρει για αυτό το pc.
και γω πιο πολύ καταλήγω ότι πρέπει να χάλασε τίποτα στην igpu, δεν έχω ξαναδεί βέβαια κάτι τέτοιο και γι'αυτό έκανα και το topic μπορεί κάποιος να είχε βρει κάποια λύση που να μην το είχα σκεφτεί/δοκιμάσει

Αν τους τον στειλεις θα παρεις και καινουριο εφ'οσον εισαι μεσα στον 3ο χρονο και δεν τον περασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε κατευθείαν στην amd, ποιο γρήγορα θα πάει και θα έρθει από ότι να ασχοληθείς με Το ελληνικό κατάστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Στείλε κατευθείαν στην amd, ποιο γρήγορα θα πάει και θα έρθει από ότι να ασχοληθείς με Το ελληνικό κατάστημα 

Άνοιξα το rma form https://www.amd.com/en/support/kb/warranty-information/rma-form

αλλά δεν δέχεται το S/Ν βέβαια το κοιτάω μέσω HWInfo, δεν έχω λύσει το cooler και το κουτί του δεν υπάρχει.
παίζει να είναι άλλο το S/N πάνω στο cpu από αυτό που βλέπω από το HWInfo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...