Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με Ryzen 3 3200g


comfuzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν γράφεις αν δοκίμασες άλλο τροφοδοτικό.

όχι δεν δοκίμασα άλλο τροφοδοτικό, αλλά αυτό το τροφοδοτικό το είχα στο pc της υπογραφής μέχρι που πήρα την 3080 ti και είναι 750w δύσκολο να το ζορίζει ο 3200g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αν δεν έχεις πάνω τίποτε περίεργα περιφερειακά τότε μόνο ο επεξεργαστής μένει.

όχι σκέτο mobo/apu/ram/nvme είναι και ένας sata 3 ssd.
Θα κάνω μια δοκιμή με ένα no name 550w psu που έχω αν και δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοτικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, comfuzio είπε

όχι σκέτο mobo/apu/ram/nvme είναι και ένας sata 3 ssd.
Θα κάνω μια δοκιμή με ένα no name 550w psu που έχω αν και δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοτικού

Κοιτα για αυτοκολλητο στο fan της ψυκτρας για το serial

Αν εχεις αποδειξη και δεν το δεχεται μπορει να ειναι καταχωρημενο απο το καταστημα  που αγοραστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις μνήμες τις έχεις στα 3200;

Εμένα στα 2600-2800 μου έβγαζε μπλε οθόνες. Στα ξαφνικά και μετά από 1 χρόνο+ τα έκανε αυτά... Είχα τρελαθεί γιατί δεν είχα καμία αλλαγή... Μόλις τις έβαλα στα 3200 όλα τέλεια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Δοκίμασε και τα Windows 11 και άστα να κατεβάσουν όλους τους drivers αυτόματα. Την RAM την έλεγξες για σφάλματα καλού κακού;

Την ram πρέπει να έκανα record στην ιστορία με το πόσα τεστ της έκανα.
Έχει γίνει και δοκιμή με τα 11, ήταν το ίδιο αποτέλεσμα με τα 10. Στην αρχή η υπόθεση μου ήταν ο driver καθώς κατά το παρελθόν που είχα AMD GPU είχα κάτι τέτοια κουλά οπότε και έγινε δοκιμή με πολλές εκδόσεις, ακόμα και αυτόν που φέρνουν τα windows. Αλλά είναι ξεκάθαρο πως δεν είναι θέμα λογισμικού καθώς το πρόβλημα βγαίνει και σε linux, όχι μαύρη οθόνη αλλά πράσινη αλλά το PC κολλάει και στα 2.
Το λογικό επόμενο ήταν η δοκιμή της ram, είτε 1 stick, είτε 2, είτε να δοκιμαστούν 1 προς 1 χιαστή το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Η ram έγινε δοκιμή σε 3 mobo (B350/B450 & x570 του main) και παίζει μπάλα με 0 errors ανεξάρτητα το πιο λογισμικό δοκίμασα.

 

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Τις μνήμες τις έχεις στα 3200;

Εμένα στα 2600-2800 μου έβγαζε μπλε οθόνες. Στα ξαφνικά και μετά από 1 χρόνο+ τα έκανε αυτά... Είχα τρελαθεί γιατί δεν είχα καμία αλλαγή... Μόλις τις έβαλα στα 3200 όλα τέλεια...

 

ναι όσο δίνει το XMP τους, έχω δοκιμάσει και άλλα ενδιάμεσα στάδια όπως και το μαξ του APU στα 2933, δεν έχει διαφορά. Μόνο στο Β450 chipset όπου μου έβγαλε 2 XMP με ίδιες ταχύτητες και timings δείχνει να μην παγώνει, αν και σήμερα πάγωσε και με αυτό.

 

Μου έστειλε η AMD RMA τύπωσα τα χαρτιά και είναι να το πάω DHL -άντε να βρω που έχει τέτοιο στην Γλυφάδα-. Ξέρει κανείς αν είναι με χρέωση αποστολέα ή παραλήπτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ξέρει κανείς αν είναι με χρέωση αποστολέα ή παραλήπτη;

Δεν διαβάσατε το θέμα; (ρωτήστε αν θέλετε και το μέλος που βοήθησε τότε όπως ανέφερε ο t.s.)

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν διαβάσατε το θέμα; (ρωτήστε αν θέλετε και το μέλος που βοήθησε τότε όπως ανέφερε ο t.s.)

Πρέπει να το πρόσθεσες μετά αυτό ε; δεν το θυμάμαι να ήταν στην αρχική απάντηση οπότε δεν το είχα δει, το είδα τώρα.
Αλλά οκ το πήγα ήδη, έχει σχετικά κοντά μου DHL, η κοπέλα που το πήρε ούτε καν το έλεγξε, πήρε το 2ο χαρτί από τα 3 που στέλνει η AMD και αυτό ήταν.
Ελπίζω μόνο να βρουν και οι ίδιοι πρόβλημα και να μου το αλλάξουν ^^

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

 

 

Μου έστειλε η AMD RMA τύπωσα τα χαρτιά και είναι να το πάω DHL -άντε να βρω που έχει τέτοιο στην Γλυφάδα-. Ξέρει κανείς αν είναι με χρέωση αποστολέα ή παραλήπτη;

Νομίζω πληρώνεις εσυ το πήγαινε και αυτοί το έλα, μπορεί να κάνω και λάθος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Νομίζω πληρώνεις εσυ το πήγαινε και αυτοί το έλα, μπορεί να κάνω και λάθος... 

Πήρα την DHL να ρωτήσω γιατί στο email δεν έλεγε αν τα έχουν καλύψει αυτοί τα έξοδα ή όχι, τελικά τα καλύπτει η AMD ήταν ήδη πληρωμένο.
Τώρα μένει να δω πως θα είναι στην παραλαβή αφού το ελέγξουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, για να επιβεβαιώσεις ότι μάλλον είναι iGPU, αν τον έχεις ακόμα πάνω, ρίχτου 1.25V SoC και αντίστοιχα 1.25V στο iGPU voltage και δες αν σιάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Από περιέργεια, για να επιβεβαιώσεις ότι μάλλον είναι iGPU, αν τον έχεις ακόμα πάνω, ρίχτου 1.25V SoC και αντίστοιχα 1.25V στο iGPU voltage και δες αν σιάξει. 

Τώρα ταξιδεύει προς Ολλανδία xD

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Τώρα ταξιδεύει προς Ολλανδία xD

Αν είχες βάλει τις μνήμες σε XMP και δεν δοκίμασες default μάλλον θα σου κάνει τα ίδια όταν σου έρθει με το καλό η αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...