Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με Ryzen 3 3200g


comfuzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Αν είχες βάλει τις μνήμες σε XMP και δεν δοκίμασες default μάλλον θα σου κάνει τα ίδια όταν σου έρθει με το καλό η αντικατάσταση.

τις είχα δοκιμάσει και σε default από τα πρώτα που έκανα αλλά και σε ενδιάμεσα στάδια, δεν είχε καμία διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα

Μιας που λέμε για RMA θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Elgato/Corsair!

Έχω το Stream Deck με τα 15 κουμπιά από το Black Friday του 2019(80€ τελική) άρα εκτός εγγύησης.
Εδώ και λίγες μέρες οι 2 δεξιές στήλες με κουμπιά ήταν πιο σκοτεινές από την κεντρική και τις 2 αριστερές. 

Έκανα ticket στην elgato μήπως και έχουν κάποιο συνδυασμό κουμπιών για να κάνει κάποιο Hardreset ή κάποιο firmware update, σήμερα μου στείλανε RMA για δωρεάν αντικατάσταση της συσκευής και ας είναι πόσους μήνες εκτός εγγύησης!

Και αυτοί με DHL και το shipping πληρωμένο!

Υ.Γ. όχι αυτό το stream deck δεν το είχα βάλει ποτέ στον 3200g, ήταν πάντα στο main pc

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έστειλα την Παρασκευή κατά της 3 παρά, χθες το λάβανε στην Ολλανδία και σήμερα μου απαντήσανε ότι το κάνουν αντικατάσταση καθώς το βρήκαν να έχει πρόβλημα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το έστειλα την Παρασκευή κατά της 3 παρά, χθες το λάβανε στην Ολλανδία και σήμερα μου απαντήσανε ότι το κάνουν αντικατάσταση καθώς το βρήκαν να έχει πρόβλημα!

Αντε κονομησες , σφραγισμενο το πουλας και παιρνεις καλυτερο🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αντε κονομησες , σφραγισμενο το πουλας και παιρνεις καλυτερο🙂

Λες; Εδώ δεν φεύγει ο 3900x που έχω βάλει ^^
Θα το έψηνα να κράταγα τον 3900x για το unraid αλλά θα πρέπει να πάρω καμιά GPU, αυτός ήταν και ο λόγος που ήθελα τον 3200g ναι μεν μόνο 4c/4t αλλά (θα) έκανα passthrough την gpu σε κάποια VM που θέλω να τρέχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Λες; Εδώ δεν φεύγει ο 3900x που έχω βάλει ^^
Θα το έψηνα να κράταγα τον 3900x για το unraid αλλά θα πρέπει να πάρω καμιά GPU, αυτός ήταν και ο λόγος που ήθελα τον 3200g ναι μεν μόνο 4c/4t αλλά (θα) έκανα passthrough την gpu σε κάποια VM που θέλω να τρέχω

δεν υπαρχει στο σκρουτζ πλεον , γι αυτο στο ειπα , τον βαζεις ενα 120αρι (θα φυγει μαμιωντας) και βαζεις ακομη 70 και παιρνεις τον 5600g και κανεις τη δουλεια σου καλυτερα , τον αλλον αστον καλυτερα να χτισεις ενα αλλο pc  και να τον ριξεις επανω με καμια φθηνη gpu παρα να τον χαρισεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 1:00 ΜΜ, comfuzio είπε

Το έστειλα την Παρασκευή κατά της 3 παρά, χθες το λάβανε στην Ολλανδία και σήμερα μου απαντήσανε ότι το κάνουν αντικατάσταση καθώς το βρήκαν να έχει πρόβλημα!

Στο είπα, έχουν από τα ποιο εύκολα/γρήγορα RMA, μαζί με της Logitech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Στο είπα, έχουν από τα ποιο εύκολα/γρήγορα RMA, μαζί με της Logitech.

Indeed! Αν και τώρα που είδα το support της elgato που μου κάνανε RMA σε προιόν εκτός εγγύησης θα έβαζα την Elgato/Corsair στην νούμερο 1 θέση ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Indeed! Αν και τώρα που είδα το support της elgato που μου κάνανε RMA σε προιόν εκτός εγγύησης θα έβαζα την Elgato/Corsair στην νούμερο 1 θέση ^^

Κανε αυτο που σε ειπα ....πεφτει η τιμη του 5600G

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 1:44 ΜΜ, triplex1 είπε

δεν υπαρχει στο σκρουτζ πλεον , γι αυτο στο ειπα , τον βαζεις ενα 120αρι (θα φυγει μαμιωντας) 

Όταν ο 4600g είναι με 6c/12t και νεότερης γενιάς στα 160 ευρώ καινούριος τότε ο 3200g σίγουρα δεν είναι ευκαιρία με μόλις 4c/4t στα 120 ευρώ. Για να φύγει μαμιωντας θα πρέπει να πέσει σίγουρα κάτω από 100 , ίσως και κοντά στα 80.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τι παίζει από εγγύηση σε αυτόν που μου ήρθε τώρα; έχει το υπόλοιπο του 1,5 χρόνου που είχε το αρχικό APU ή παίζει κάτι άλλο;

52 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Όταν ο 4600g είναι με 6c/12t και νεότερης γενιάς στα 160 ευρώ καινούριος τότε ο 3200g σίγουρα δεν είναι ευκαιρία με μόλις 4c/4t στα 120 ευρώ. Για να φύγει μαμιωντας θα πρέπει να πέσει σίγουρα κάτω από 100 , ίσως και κοντά στα 80.

 

Ναι λογικό αυτό. Θα τον βάλω για αρχή στα 120 και βλέπουμε, δεν με καίει κιόλας ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ξέρουμε τι παίζει από εγγύηση σε αυτόν που μου ήρθε τώρα; έχει το υπόλοιπο του 1,5 χρόνου που είχε το αρχικό APU ή παίζει κάτι άλλο;

Ναι λογικό αυτό. Θα τον βάλω για αρχή στα 120 και βλέπουμε, δεν με καίει κιόλας ^^

 

40 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ξέρουμε τι παίζει από εγγύηση σε αυτόν που μου ήρθε τώρα; έχει το υπόλοιπο του 1,5 χρόνου που είχε το αρχικό APU ή παίζει κάτι άλλο;

Ναι λογικό αυτό. Θα τον βάλω για αρχή στα 120 και βλέπουμε, δεν με καίει κιόλας ^^

Ναι απ'οσο γνωριζω μετραει το υπολοιπο εγγυησης που ειχε μεινει , στα 130+ επαιζε τελευταια οσο υπηρχε , 120 ειναι πολυ καλη τιμη για καποιον που θελει να στησει με ενσωματωμενα , μολις φυγει παιρνεις τον αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, comfuzio είπε

Indeed! Αν και τώρα που είδα το support της elgato που μου κάνανε RMA σε προιόν εκτός εγγύησης θα έβαζα την Elgato/Corsair στην νούμερο 1 θέση ^^

Και μενα η Logi εκτος εγγύηση κάλυψε τα ηχεία μου. 3αδα λοιπόν  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...