Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν οι επίσημες προδιαγραφές των καρτών γραφικών AMD Radeon RX 7000 Series


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ωραιο ειναι αυτο το σεταπ, αλλα ειναι μονο για casual gaming.

Και αυτοματως αποκλειεις παιχνιδια που απαιτουν kb- mouse.

Βεβαια γουστα ειναι αυτα, και πανε αναλογα του τι παιζεις και ποσο χρονο ελευθερο εχεις.

Casual εννοώντας ; 
Θεωρούμαι casual με 200 ώρες elden ring (so far) , 100+ Bloodborne , 150 breath of the wild , 250 ώρες witcher 3 , 100+ horizon και κάτι δεκάδες άλλα κάτω games κάτω τον 100 ωρών ; 
 

Στο αρχικό σχόλιο εξάλλου ανέφερα τα fps games που ναι θέλουν mouse keyboard.Φυσικά υπάρχουν και άλλα genre αλλά το κύριο είναι τα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Casual εννοώντας ; 
Θεωρούμαι casual με 200 ώρες elden ring (so far) , 100+ Bloodborne , 150 breath of the wild , 250 ώρες witcher 3 , 100+ horizon και κάτι δεκάδες άλλα κάτω games κάτω τον 100 ωρών ; 
 

Στο αρχικό σχόλιο εξάλλου ανέφερα τα fps games που ναι θέλουν mouse keyboard.Φυσικά υπάρχουν και άλλα genre αλλά το κύριο είναι τα fps.

Casual θεωρω παιχνιδι που μπορεις να μπεις, να παιξεις μιση ωρα και να βγεις.

δηλαδη οτιδηποτε εκτος απο rpg και strategy :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε συμφωνω απολυτως με μια εξαιρεση μονο,τα παιχνιδια καθεαυτα στο pc ειναι κυριολεκτικα τζαμπα εδω και χρονια(μονο το epic store να παρουμε,εχω τριψηφιο αριθμο απο εκει και τα μισα τουλαχιστον ειναι παιχνιδαρες)και ειναι τετοιο το μεγεθος της συνολικης βιβλιοθηκης που δε μου φτανουν ουτε 100 ζωες για να ασχοληθω με ολα.Και φυσικα το multiplayer δωρεαν.

Αλλα οπως ειπα συμφωνω και κατανοω απολυτως,σαν το τριπτυχο τηλεορασαρα,καναπεδαρα,χειριστηριο δεν εχει.Ο αδερφος μου εσχατως το γυρισε στις κονσολες κι εχει ξετρελαθει με την ανεση που προσφερουν.Και οτι μεταχειρισμενο παιχνιδι αγοραζει το τερματιζει και το πουλαει στην ιδια τιμη οποτε και σε αυτο εχεις δικιο για το ποσο συμφερει σε σχεση με τις ψηφιακες αγορες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Casual θεωρω παιχνιδι που μπορεις να μπεις, να παιξεις μιση ωρα και να βγεις.

δηλαδη οτιδηποτε εκτος απο rpg και strategy :P

κοίτα έχοντας παίξει μάλλον χιλιάδες ώρες στη ζωή μου δεν με πολυνοιάζει η φάση casual ή hardcore κτλ..

με νοιάζει να περνάω καλά και εδώ και χρόνια που έχω ξανανακαλύψει τις κονσόλες περνάω υπέροχα, απλά πλέον από άποψη "λογικής" είναι μονόδρομος 

επίσης κάποια παιχνίδια που μου αρέσουν και είναι online παίζονται κυρίως στις κονσόλες όσο hardcore και να είναι οι pcαδες 

κι εμένα μου αρέσει το pc κάποια στιγμή έπαιζα αποκλειστικά σε pc θα ήθελα να έχω ΚΑΙ pc, αλλά το κόστος είναι αστείο. στις κονσόλες από την άλλη αν ξεπεράσουμε τη διαθεσιμότητα οι τιμές είναι φοβερές ειδικά σε ps5 και series x παίρνεις πολύ πράγμα για τα λεφτά που δίνεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, gatopardos79 said:

ας γινει στανταρ το kb και mouse στις κονσολες να δεις που θα παει το pc gaming

Δεν έχει γίνει standard το keyboard και το mouse; Δεν υποστηρίζονται πλήρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, logistoulis said:

απλά κανείς δεν νοιάζεται

Μάλλον εννοείς για τους gamers ότι δεν νοιάζονται; Δεν έχω κονσόλα για αυτό δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antbyron είπε

Μάλλον εννοείς για τους gamers ότι δεν νοιάζονται; Δεν έχω κονσόλα για αυτό δεν γνωρίζω.

ε ναι; ποιο το νόημα; στα περισσότερα παιχνίδια είναι δύσχρηστο και εκεί που θα είχε νόημα έχουν aim assist και επίσης έχουν μάθει τόσα χρόνια με το μοχλάκι να σε σφάζουν. μια χαρά έχω σφαχτεί προσωπικά από μοχλάκια έχοντας ποντίκι σε cross platform παιχνίδια.

οκ δεν είμαι παικταράς αλλά θεωρητικά είχα τεράστιο πλεονέκτημα, αλλά αν ο άλλος παίζει 10 χρόνια και έχει γίνει μηχανή έχει βολευτεί. 

 

το ίδιο πχ ισχύει και για πολλά fighting (που μου αρέσουν εμένα) θεωρητικά το arcade stick είναι η ιδανική λύση, αλλά και σε κορυφαίο επίπεδο βλέπεις χειστήριο από άτομα που μια ζωή παίζουν με αυτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chocobo είπε

Καναπές - οθονάρα - 1 controller.Τίποτα άλλο για μένα δε πα να πέσουν και 200€ οι rtx κλπ κάρτες.

Πέρνεις και φυσικά cd όπου μεταπουλάς και είσαι άρχοντας.

καλά αν και γούστα είναι αυτά το controller δε συγκρίνετε με τίποτα με το πληκτρολόγια και ποντίκι... στον μονο τομέα που υπερέχει είναι ότι έχει δόνηση και αν παίζεις sports games... κατά τα αλλα σε οτιδήποτε άλλο είναι λες και σου έχουν κόψει το 50% των δυνατοτήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλά αν και γούστα είναι αυτά το controller δε συγκρίνετε με τίποτα με το πληκτρολόγια και ποντίκι... στον μονο τομέα που υπερέχει είναι ότι έχει δόνηση και αν παίζεις sports games... κατά τα αλλα σε οτιδήποτε άλλο είναι λες και σου έχουν κόψει το 50% των δυνατοτήτων

Σαν ακρίβεια και σαν άπειρα πλήκτρα εννοείται πως υπερέχει keyboard/mouse.Δεν ξέρω πάντως για την άνεση.Γενικά είσαι σε άλλη στάση σώματος με αγκώνες και καρπό σε άλλη στάση κλπ.
Προσωπικά το τελευταίο rpg που έπαιξα με keyboard-mouse ήταν το Skyrim όπου μέχρι τότε και ο ίδιος ήμουν υπέρ του.
Απο κει και πέρα έπαιξα  Witcher 3 και με key-mouse και με controller.Κατέληξα στο controller και απο κει και πέρα δεν ξαναέπιασα σε rpg τέτοιου τύπου keyboard mouse.

Ακόμη και το CONTROL που έπαιξα πρόσφατα(το λάτρεψα btw)  που έχει πολύ shooting και το έπαιξα στο pc , το έπαιξα με το controller τον Series S/X.

Προσωπικά θα επέλεγα key/mouse (πέραν τα fps) για strategy , puzzle/interactive και για rpg τύπου Diablo - WoW.Για τα υπόλοιπα genre είναι όπως είπες γούστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, logistoulis είπε

κι εγώ με 480 είμαι, αλλά έλυσα μια χαρά το πρόβλημά μου αγοράζοντας ps5

δεν έχω μπει καν στη διαδικασία να υπολογίσω πόσο θα μου πήγαιναν οι αντίστοιχες επιδόσεις σε pc 

Επί 3 τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Επί 3 τουλάχιστον.

Καλα αυτο δεν ισχυει τοσο. 

Πρωτον το PS5 εχει επιδοσεις 2070 κατι που σημαινει καρτα των 350 ευρω σημερα μια 6600 εχει επιδοσεις 2070.

Cpu με 190 ευρω εισαι στα ιδια με PS5 ενας i5-12400F ειναι παραπανω απο αρκετος. 

Τωρα για τα υπολοιπα μητρικη ενα 100αρικο ram 60 και τα υπολοιπα που θελει ενα PC παμε στα 900-1000 για ενα πληρες συστημα με επιδοσεις PS5 το οποιο ομως κανει 1000 φορες περισσοτερα πραγματα απο το PS5. 

Nα βαλουμε και τα φθηνοτερα παιχνιδια μιας και γινονται συνεχεια sales στο steam? 

Να βαλουμε και το ατελειωτο backward compatibility 20+ χρονων?

Να βαλουμε τους emulators που το παραπανω συστημα παιζει αψογα mario odyssey η breath of the wild η οτι παιχνιδι του switch θελουμε?

Να βαλουμε τα mods? Την υποστηριξη reshade? Την υποστηριξη ultrawide? Την υποστηριξη game pass η mouse/keyboard? 

Το PS5 κερδιζει στα exclusives ανεκαθεν τα οποια σιγα σιγα εχουν αρχισει να ερχονται και στον υπολογιστη(god of war/days gone/horizon zero dawn/uncharted 4). 

Επισης το PS5 μπορουμε να πουμε οτι κερδιζει στο plug and play. Ο υπολογιστης ισως θελει το κατι παραπανω gpu drivers μερικες ρυθμισεις σε καθε παιχνιδι αλλα και να μην ασχοληθεις παλι τη δουλεια σου την κανεις αψογα μιας και σχεδον τα παντα γινονται αυτοματα πια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gatopardos79 είπε

ας γινει στανταρ το kb και mouse στις κονσολες να δεις που θα παει το pc gaming

Ultrawide screens που λέει και ο  @Arkin παραπάνω; Είναι βασικό μειονέκτημα του PS5 αυτό καθώς είναι άλλη φάση παίζεις σε μία τέτοια. Πέραν του μικρού πλεονεκτήματος στα multi-player FPS, απολαμβάνεις περισσότερο και single player παιχνίδια ειδικά αυτά με μαγευτικά τοπία όπως το Assasins Creed για παράδειγμα.

Τέλος βασικό είναι να έχουν και 5 βασικά λειτουργίες browsing που στα χαρακτηριστικά που έχουν σήμερα δεν είναι καθόλου δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καθομαι και εγω εδω με την R9 380 και λεω, "ελα μωρε και στα 40 fps καλα παει το Elden Ring, που να βρεις εναν μισθο για καρτα αυτην την εποχη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...