Προς το περιεχόμενο

Διαφορετικες RAM


spirosavg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω 8GB(4+4) RAM στο pc μου και εχω 2 RAM των 2GB απο εναν αλλον υπολογιστή αν τις βαλω στον δικό μου μαζι με τις αλλες θα δουλευουν ? (όλες είναι DDR3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να δεις αν είναι ίδιες ταχύτητες/timings και ίδια τάση!
Αν έχουν διαφορές ειδικά στην τάση δεν θα παίξουν

Αν έχουν ίδια τάση αλλά άλλα timings ή άλλη ταχύτητα, με κάποιο bios reset (αφού κρατήσεις backup) ρυθμίζεις να παίζουν όλες στην ταχύτητα που έχει το πιο αργό ζευγάρι 

Αν θες ανέβασε λίγο πληροφορίες για το κάθε ζευγάρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spirosavg είπε

Πληροφοριες εχω μονο για το ζευγαρι που φοραω

και διαφορετικη συχνοτητα να εχουν , λογικα θα δουλεψουν , ισως χρειαστει να πειραξεις λιγο αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μας λες ποιες εχεις (και τις 4 εννοω) και σε τι συστημα θα μπουν  (μητρικη-cpu)

13 λεπτά πριν, spirosavg είπε

Πληροφοριες εχω μονο για το ζευγαρι που φοραω

τραβα φωτο και ανεβασε screenshot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Αν δεν δει πρώτα τάση θα έλεγα να μην το κάνει αυτό

το πολυ-πολυ να μην ανοιξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Αν δεν δει πρώτα τάση θα έλεγα να μην το κάνει αυτό

Εφόσον μιλάμε για DDR3, όλες τρέχουν στην ίδια τάση, οπότε δεν ξέρω γιατί το κάνεις τόσο θέμα :P

Πέραν αυτού, να επισημάνω ότι όσο παλιότερο το σύστημα, τόσο περισσότερες προσευχές να κάνεις. Αν μιλάμε για σύστημα 2012 και μετά, θα έλεγα πως είναι πολύ καλή η πιθανότητα να παίξει χωρίς θέμα στα 1333-1600MHz. Αν μιλάμε για τίποτα 1st gen Intel πχ ή έτοιμο σύστημα, αυτά είναι πολύ δύσκολα στις μνήμες και ειδικά με 4 στικάκια το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψουν. 

Πες αναλυτικά τι σύστημα είναι CPU, RAM, Mobo κτλ, να σου πω μια γνώμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Εφόσον μιλάμε για DDR3, όλες τρέχουν στην ίδια τάση, οπότε δεν ξέρω γιατί το κάνεις τόσο θέμα :P

Πέραν αυτού, να επισημάνω ότι όσο παλιότερο το σύστημα, τόσο περισσότερες προσευχές να κάνεις. Αν μιλάμε για σύστημα 2012 και μετά, θα έλεγα πως είναι πολύ καλή η πιθανότητα να παίξει χωρίς θέμα στα 1333-1600MHz. Αν μιλάμε για τίποτα 1st gen Intel πχ ή έτοιμο σύστημα, αυτά είναι πολύ δύσκολα στις μνήμες και ειδικά με 4 στικάκια το πιο πιθανό είναι να μην δουλέψουν. 

Πες αναλυτικά τι σύστημα είναι CPU, RAM, Mobo κτλ, να σου πω μια γνώμη.

Not true at all!
https://www.crucial.com/support/articles-faq-memory/what-is-dual-voltage-memory
image.png.b5ea9ad29b75ddb7c41001672bfeae05.png

έχω εδώ δίπλα μου έναν FX8350 με 2x4GB DDR3 @2133Mhz το οποίο θέλει να ανεβάσεις τάση για να παίξει σε αυτήν την ταχύτητα.
αν έχουν διαφορετικές τάσεις που δεν είναι απίθανο, μπορεί απλά να μην κάνει boot όπως ειπώθηκε πιο πριν αλλά μπορεί και να έχει πυροτεχνήματα. Το τελευταίο το είχαμε στην δουλειά σε ένα dell pc με έναν i3 που είχε 1 module και βάλαμε 2ο. Δεν την έκανα εγώ την αλλαγή γιατί το είχα γράψει στο ticket ότι είναι άλλο voltage αλλά εγώ το έγραψα, αυτός που το έβαλε με έγραψε 🙄

Το λέω μόνο για λίγο προσοχή, ποτέ δεν έβλαψε. Μακάρι να παίξει με την μια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Not true at all!
https://www.crucial.com/support/articles-faq-memory/what-is-dual-voltage-memory
image.png.b5ea9ad29b75ddb7c41001672bfeae05.png

έχω εδώ δίπλα μου έναν FX8350 με 2x4GB DDR3 @2133Mhz το οποίο θέλει να ανεβάσεις τάση για να παίξει σε αυτήν την ταχύτητα.
αν έχουν διαφορετικές τάσεις που δεν είναι απίθανο, μπορεί απλά να μην κάνει boot όπως ειπώθηκε πιο πριν αλλά μπορεί και να έχει πυροτεχνήματα. Το τελευταίο το είχαμε στην δουλειά σε ένα dell pc με έναν i3 που είχε 1 module και βάλαμε 2ο. Δεν την έκανα εγώ την αλλαγή γιατί το είχα γράψει στο ticket ότι είναι άλλο voltage αλλά εγώ το έγραψα, αυτός που το έβαλε με έγραψε 🙄

Το λέω μόνο για λίγο προσοχή, ποτέ δεν έβλαψε. Μακάρι να παίξει με την μια.

1. Διάβασε σωστά αυτά που κάνεις highlight. Η DDR3L, όπως σωστά αναφέρει το λινκ που έβαλες, τρέχει και στα 1.35V, εφόσον το σύστημα το υποστηρίζει και είναι extension του DDR3 JEDEC spec. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει και στα 1.5V. Aυτό που έχεις κάνει highlight αναφέρει πως "... the dual voltage module will operate at 1.5V not 1.35V", συνεπώς αν το σύστημα δεν υποστηρίζει Low Power mode, απλώς θα τις τρέξει όλες στα 1.5 που θα δουλέψουν σίγουρα.

Οι DDR3L είναι DDR3 τσιπάκια που απλώς πέρασαν QC και στα 1.35V, δεν είναι διαφορετική αρχιτεκτονικά κτλ. Μπορεί να λειτουργήσει και με τα δύο επίπεδα τάσεων, ανάλογα με το τι υποστηρίζει το σύστημα. 

Επίσης πυροτεχνήματα από DDR3L, δεν είχατε και είτε τα παραφουσκώνεις λίγο, είτε απλώς έκατσε κάτι άλλο που απέδωσες εκεί. Πέρα από το ότι η DRAM είναι το πιο δύσκολο πράγμα να κάψεις από τάση, το ίδιο το JEDEC standard για DDR3 καθορίζει το Absolute Maximum Voltage στα 1.975V, το οποίο ισχύει και για το DDR3L standard (υπενθυμίζω, είναι επέκταση). Εδώ δεν έχω κάψει DDR3 με 2.3V τάση, θες να μου πεις πως ένα DDR3L stick έφαγε 1.5V αντί για 1.35V, ρόλαρε και ψόφησε; 

2. Το παράδειγμα με τον FX είναι λίγο άκυρο. Το ότι θέλει στο σύστημά σου η RAM έξτρα τάση για να παίξει σε μη JEDEC συχνότητα, δεν δείχνει κάτι για το spec λειτουργίας της. Μπούταρε το σύστημα μετά από clear CMOS και τότε αν δεν παίξει σωστά η RAM με την τάση που ζητάει το SPD, τότε υπάρχει πρόβλημα στο module πιθανότατα. 

19 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

DDR3L ήξερα ότι υπάρχουν σε λάπτοπ. Σε desktop γνωρίζω για 1,5V και 1,65V.

LPDDR είναι το standard σε λάπτοπ. 1.2V λειτουργίας εκεί και παράλληλα εντελώς διαφορετικό πρωτόκολλο λειτουργίας.

Edit: Μαλακίες γράφω, DDR3L παίζανε και σε λάπτοπ, ναι παίζουν και σε desktop. Η LPDDR3 είναι για mobile devices, ignore me 😅

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

1. Διάβασε σωστά αυτά που κάνεις highlight. Η DDR3L, όπως σωστά αναφέρει το λινκ που έβαλες, τρέχει και στα 1.35V, εφόσον το σύστημα το υποστηρίζει και είναι extension του DDR3 JEDEC spec. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τρέχει και στα 1.5V. Aυτό που έχεις κάνει highlight αναφέρει πως "... the dual voltage module will operate at 1.5V not 1.35V", συνεπώς αν το σύστημα δεν υποστηρίζει Low Power mode, απλώς θα τις τρέξει όλες στα 1.5 που θα δουλέψουν σίγουρα.

Οι DDR3L είναι DDR3 τσιπάκια που απλώς πέρασαν QC και στα 1.35V, δεν είναι διαφορετική αρχιτεκτονικά κτλ. Μπορεί να λειτουργήσει και με τα δύο επίπεδα τάσεων, ανάλογα με το τι υποστηρίζει το σύστημα. 

Επίσης πυροτεχνήματα από DDR3L, δεν είχατε και είτε τα παραφουσκώνεις λίγο, είτε απλώς έκατσε κάτι άλλο που απέδωσες εκεί. Πέρα από το ότι η DRAM είναι το πιο δύσκολο πράγμα να κάψεις από τάση, το ίδιο το JEDEC standard για DDR3 καθορίζει το Absolute Maximum Voltage στα 1.975V, το οποίο ισχύει και για το DDR3L standard (υπενθυμίζω, είναι επέκταση). Εδώ δεν έχω κάψει DDR3 με 2.3V τάση, θες να μου πεις πως ένα DDR3L stick έφαγε 1.5V αντί για 1.35V, ρόλαρε και ψόφησε; 

2. Το παράδειγμα με τον FX είναι λίγο άκυρο. Το ότι θέλει στο σύστημά σου η RAM έξτρα τάση για να παίξει σε μη JEDEC συχνότητα, δεν δείχνει κάτι για το spec λειτουργίας της. Μπούταρε το σύστημα μετά από clear CMOS και τότε αν δεν παίξει σωστά η RAM με την τάση που ζητάει το SPD, τότε υπάρχει πρόβλημα στο module πιθανότατα. 

LPDDR είναι το standard σε λάπτοπ. 1.2V λειτουργίας εκεί και παράλληλα εντελώς διαφορετικό πρωτόκολλο λειτουργίας.

Edit: Μαλακίες γράφω, DDR3L παίζανε και σε λάπτοπ, ναι παίζουν και σε desktop. Η LPDDR3 είναι για mobile devices, ignore me 😅

Αναφέρεις πράγματα που ούδεποτε είπα και βγάζεις συμπεράσματα που απέχουν από το τι είπα.

6 ώρες πριν, comfuzio είπε

Θα πρέπει να δεις αν είναι ίδιες ταχύτητες/timings και ίδια τάση!
Αν έχουν διαφορές ειδικά στην τάση δεν θα παίξουν

Αν έχουν ίδια τάση αλλά άλλα timings ή άλλη ταχύτητα, με κάποιο bios reset (αφού κρατήσεις backup) ρυθμίζεις να παίζουν όλες στην ταχύτητα που έχει το πιο αργό ζευγάρι 

Αν θες ανέβασε λίγο πληροφορίες για το κάθε ζευγάρι

Το όλο μου point είναι εδώ, ότι θα χρειαστεί να δει τις τάσεις να συμφωνούν, διαφωνούμε εδώ; Αν ναι, γιατί;
Επίσης απάντησα στο ότι όλες οι DDR3 έχουν την ίδια τάση. Με βάση όσων έβαλα είναι; Τα 2 διαφορετικά set(είναι sets?) ξέρουμε αν ειναι dual-voltage;
Και αυτό ήταν από το πρώτο αποτέλεσμα στο google, του FX μου παίζει πιο πάνω αν θυμάμαι καλά.

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Not true at all!
https://www.crucial.com/support/articles-faq-memory/what-is-dual-voltage-memory
image.png.b5ea9ad29b75ddb7c41001672bfeae05.png

έχω εδώ δίπλα μου έναν FX8350 με 2x4GB DDR3 @2133Mhz το οποίο θέλει να ανεβάσεις τάση για να παίξει σε αυτήν την ταχύτητα.
αν έχουν διαφορετικές τάσεις που δεν είναι απίθανο, μπορεί απλά να μην κάνει boot όπως ειπώθηκε πιο πριν αλλά μπορεί και να έχει πυροτεχνήματα. Το τελευταίο το είχαμε στην δουλειά σε ένα dell pc με έναν i3 που είχε 1 module και βάλαμε 2ο. Δεν την έκανα εγώ την αλλαγή γιατί το είχα γράψει στο ticket ότι είναι άλλο voltage αλλά εγώ το έγραψα, αυτός που το έβαλε με έγραψε 🙄

Το λέω μόνο για λίγο προσοχή, ποτέ δεν έβλαψε. Μακάρι να παίξει με την μια.

Όσο για τα πυροτεχνήματα ήταν από DDR3 και όπως είπα δεν έκανα εγώ την τοποθέτηση καθώς είχα διαπιστώσει την διαφορά ανάμεσα στα 2 modules, δεν μπορώ να πω 100% ότι ήταν η ram που έφταιγε, αυτή όμως κάηκε, faulty module; Πιθανά, άλλος έκανε την δουλειά, δεν έχω όλες τις λεπτομέρειες.
Και έπιασα 2 ακραία πραδείγματα

Δεν μας έχει πει τι σύστημα έχει και τι μνήμες οπότε όλες οι υποθέσεις είναι στο τραπέζι.

Ελπίζω να μην βλάπτει λίγο προσοχή καθώς υπάρχει ένα ενδεχόμενο, όσο μικρό και να είναι αυτό, να γίνει κάποια ζημιά σε κάποιο κομμάτι του PC.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Το όλο μου point είναι εδώ, ότι θα χρειαστεί να δει τις τάσεις να συμφωνούν, διαφωνούμε εδώ; Αν ναι, γιατί;

Ναι διαφωνούμε, γιατί by spec, όλες οι DDR3 λειτουργούν με 1.5V και όλα τα συστήματα που χρησιμοποιούν DDR3 υποστηρίζουν 1.5V λειτουργίας. Επαναλαμβάνω πως το DDR3L είναι extension του DDR3 standard, συνεπώς αναγκαστικά πρέπει να υποστηρίζει και το DDR3 standard. 

Δεν μας ενδιαφέρει αν οι νέες RAM του είναι DDR3L, διότι και να είναι, υπάρχει backwards compatibility και θα δουλέψουν κανονικά.

10 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Επίσης απάντησα στο ότι όλες οι DDR3 έχουν την ίδια τάση. Με βάση όσων έβαλα είναι; Τα 2 διαφορετικά set(είναι sets?) ξέρουμε αν ειναι dual-voltage;

Δεν υπάρχει dual-voltage και μη dual-voltage DDR3L. Εξ ορισμού το DDR3L είναι dual-voltage standard, αφού αναγκαστικά υποστηρίζει 1.5V και παράλληλα δίνει την δυνατότητα να τρέξει και στα 1.35V, αν πληρούνται οι προϋποθέσεις. 

Ξαναλέω, δεν μας ενδιαφέρει τι είναι το κάθε RAM set, αφού ότι και να είναι, θα τρέξουν και τα δύο στο κοινό υποστηριζόμενο voltage. 

15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

του FX μου παίζει πιο πάνω αν θυμάμαι καλά.

Εδώ δεν σε πιάνω tbh, οπότε δώσε λίγο παραπάνω context 😅 

16 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ελπίζω να μην βλάπτει λίγο προσοχή καθώς υπάρχει ένα ενδεχόμενο, όσο μικρό και να είναι αυτό, να γίνει κάποια ζημιά σε κάποιο κομμάτι του PC.

Και σου εξηγώ, ότι by definition, δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Το αν κάτι είναι ελλαττωματικό, δεν μας ενδιαφέρει γιατί παντού μπορεί να τύχει, εμείς μιλάμε για το τι δουλεύει κανονικά και τι όχι. 

Όταν τα standards που καθορίζουν το πως θα φτιάχνεται η DDR3 και η DDR3L κατ' επέκταση, λένε ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει κάτι τέτοιο, τότε ντε φάκτο, κάθε DDR3/L DIMM που έχει βγει από εργοστάσιο, δεν μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους πρόβλημα που αναφέρεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι διαφωνούμε, γιατί by spec, όλες οι DDR3 λειτουργούν με 1.5V και όλα τα συστήματα που χρησιμοποιούν DDR3 υποστηρίζουν 1.5V λειτουργίας. Επαναλαμβάνω πως το DDR3L είναι extension του DDR3 standard, συνεπώς αναγκαστικά πρέπει να υποστηρίζει και το DDR3 standard. 

Δεν μας ενδιαφέρει αν οι νέες RAM του είναι DDR3L, διότι και να είναι, υπάρχει backwards compatibility και θα δουλέψουν κανονικά.

Δεν υπάρχει dual-voltage και μη dual-voltage DDR3L. Εξ ορισμού το DDR3L είναι dual-voltage standard, αφού αναγκαστικά υποστηρίζει 1.5V και παράλληλα δίνει την δυνατότητα να τρέξει και στα 1.35V, αν πληρούνται οι προϋποθέσεις. 

Ξαναλέω, δεν μας ενδιαφέρει τι είναι το κάθε RAM set, αφού ότι και να είναι, θα τρέξουν και τα δύο στο κοινό υποστηριζόμενο voltage. 

Εδώ δεν σε πιάνω tbh, οπότε δώσε λίγο παραπάνω context 😅 

Και σου εξηγώ, ότι by definition, δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο. Το αν κάτι είναι ελλαττωματικό, δεν μας ενδιαφέρει γιατί παντού μπορεί να τύχει, εμείς μιλάμε για το τι δουλεύει κανονικά και τι όχι. 

Όταν τα standards που καθορίζουν το πως θα φτιάχνεται η DDR3 και η DDR3L κατ' επέκταση, λένε ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει κίνδυνος να γίνει κάτι τέτοιο, τότε ντε φάκτο, κάθε DDR3/L DIMM που έχει βγει από εργοστάσιο, δεν μπορεί να προκαλέσει τέτοιου είδους πρόβλημα που αναφέρεις.  

Μιλάς για stock clocks έτσι; Μην μου πεις ότι DDR3 ή DDR3L αν την βάλεις να παίξει στα 2133+ θα παίξει με 1.35/1.5.
Αν μιλάς για factory οκ. Εγώ δεν μίλησα για factory εκτός και αν κάνει το bios reset.
 

Λοιπόν δίνω όχι context αλλά πλήρη φωτό από την ram του FX μου.
Για να παίξει λοιπόν αυτή εδώ η RAM στα 2133 θέλει 1.60v όχι 1.50v αλλά 1.60v. Τουλάχιστον στην mobo του FX είναι συνέχεια BSOD αν παίξει στα 1.5v, στα 1.6v όλα μέλι-γάλα.

05.06.2022-22.30.03

Οπότε κάνω έναν κύκλο και έρχομαι στο αρχικό μου post για να παίξει πρέπει να ταιριάξει τάσεις ανάλογα στα modules/sets που έχει. Αν έχει ένα που παίζει στα 1.35v και ένα που παίζει 1.60v τι θα κάνει; Στο αρχικό μου σκεπτικό, θα κατεβάσει ταχύτητες όσο είναι το πιο αργό set και θα βάλει την τάση του αργού set.

Γι'αυτό και είπα bios reset, να αποφύγει όποιο τυχών πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, μπορεί το set που έχει ήδη να είναι στα 2400mhz με 1.8v. Αν δεν μας πει, δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

Edit: να συμπληρώσω ότι δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να βάλω 2 τυχαίες μνήμες σε PC ίδιας γενιάς και το PC να κάνει boot. Μα ποτέ όμως!
Πάντα ήθελε κάποιο reset και να βρω πιο είναι το πιο αργό dimm και να ορίσω σε ΟΛΑ να παίζουν όσο το πιο αργό. Μια φορά μου έτυχε ένα καλό dimm που δεχόταν overclock και μπόρεσε να παίξει σε μια ταχύτητα λίγο πιο κοντά στο πιο γρήγορο αλλά όχι στα ίδια.

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Μιλάς για stock clocks έτσι; Μην μου πεις ότι DDR3 ή DDR3L αν την βάλεις να παίξει στα 2133+ θα παίξει με 1.35/1.5.
Αν μιλάς για factory οκ, μάλλον το είπα από την αρχή για να παίξουν διαφορετικά sets πρέπει να ταιριάξουν οι τάσεις.

Ρε συ σε τέτοια συστήματα factory μας ενδιαφέρει, 1333-1600MHz. Μηχανάκια που πλέον μπαίνουν απλώς κάνα ίντερνετ και άντε να παίξουν ελαφριά games. Δεν νομίζω πως ενδιαφέρεται κανείς να βάλει άλλα 4GB στο PC του και να τρέχει στα 2133-2400MHz.

Που και για gaming να είναι, πίστεψέ με η RAM είναι το τελευταίο που τα κρατάει πίσω. 

14 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Για να παίξει λοιπόν αυτή εδώ η RAM στα 2133 θέλει 1.60v όχι 1.50v αλλά 1.60v. Τουλάχιστον στην mobo του FX είναι συνέχεια BSOD αν παίξει στα 1.5v, στα 1.6v όλα μέλι-γάλα.

Nαι και είναι απόλυτα λογικό. Το 1.5V που αναγράφει είναι το JEDEC voltage για τα JEDEC speeds (1600MHz οι συγκεκριμένες), το 1.6V είναι το XMP voltage στα 2133MHz. Λίγο περίεργο το γεγονός ότι δεν σου λέει set τιμή και σου έχει 1.5~1.6V στο XMP voltage, αλλά 1ο iteration του XMP ήταν αυτό, ήταν περίεργα τα πράγματα τότε. 

21 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Οπότε κάνω έναν κύκλο και έρχομαι στο αρχικό μου post για να παίξει πρέχει να ταιριάξει τάσεις ανάλογα στα modules/sets που έχει. Αν έχει ένα που παίζει στα 1.35v και ένα που παίζει 1.60v τι θα κάνει; Στο αρχικό μου σκεπτικό, θα κατεβάσει ταχύτητες όσο είναι το πιο αργό set και θα βάλει την τάση του αργού set.

Γι'αυτό και είπα bios reset, να αποφύγει όποιο τυχών πρόβλημα μπορεί να υπάρχει, μπορεί το set που έχει ήδη να είναι στα 2400mhz με 1.8v. Αν δεν μας πει, δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

Και γι αυτό αναφέρθηκα αποκλειστικά στις τάσεις που λες, δεν διαφώνησα με κάτι άλλο. Το θέμα παρουσιάζεται μόνο σε συχνότητα/timings, που αφορούν και πιθανά XMP profiles. Σε στοκ σίγουρα θα παίξουν, αν είναι συμβατά τα XMP μεταξύ τους, είναι πρώτα θέμα συγχρονισμού και μετά θέμα τάσης, στην οποία η λύση είναι αυτή που αναφέρεις μάλιστα. 

Το BIOS reset πάντως δεν χρειάζεται. Η μητρική εφόσον στο POST δει διαφορετικά slots populated, σετάρει αυτόματα factory defaults και σε προμπτάρει να διευθυντήσεις το θέμα. Και να φόρτωνε με κάποιον τρόπο πάντως XMP με 1.8V (ναι υπάρχει, έχω DDR3 με XMP στα 1.9V) και πάλι δεν υπάρχει κίνδυνος 😛

Υπενθυμίζω πως στα Absolute Maximum Ratings, η DDR3 έχει τάση λειτουργίας τα 1.975V, στην οποία ναι, όπως αναφέρεται στις υποσημειώσεις, μπορεί να λειτουργήσει κανονικά για κάποια χρονικά διαστήματα. Η εκτεταμένη χρήση σε αυτές τις τιμές μπορεί να αποφέρει θέματα στην αξιοπιστία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...