Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μειωμένο αποθηκευτικό χωρο στο κινητό


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγους μήνες αντιμετωπίζω συνεχώς το εξής θέμα με το κινητό μου (Huawei honor 9 Lite). 

Έχει μειωθεί τρομερά ο ελεύθερος  χωρος αποθήκευσης του τηλεφώνου. Αυτό είναι λογικό αφού κάποια στιγμή λόγω χρήσης και καθημερινού σερφαρισματος θα είχαν εξαντληθεί οι πόροι του. Έτσι άρχισαν τα μηνύματα και οι ειδοποιήσεις από το σύστημα για να κάνω εκκαθάριση. 

Ερχόμαστε τώρα στο πρόβλημα, έκανα ότι μπορούσα με το θέμα εκκαθάρισης, έσβησα διάφορες εφαρμογές που δεν χρησιμοποίησα η τις θεωρούσα άχρηστες για εμένα όπως τα games, είχα πολλές φωτογραφίες που τις μετέφερα από το τηλέφωνο στην κάρτα μνήμης, έσβησα διαφορα Video και κοίταξα να ξεφορτωθώ ότι μπορούσα μέχρι ενός σημείου. 

Το πρόβλημα επανερχόταν, σκέφτηκα να εξετάσω τον καθαρισμό ιστορικού από τον browser, έτσι και έπραξα, αλλά πάλι εμφανίστηκε το πρόβλημα. 

Στο τηλέφωνο από τα 32GB έχουνε μείνει 600MB περιπου. Σε αυτά γεμίζουν κάθε ημέρα 200ΜΒ ανεπιθύμητων αρχείων που με ειδοποιεί το σύστημα και τα κάνω delete, ακομα κι έτσι όμως ο χώρος πάλι μειώνεται αργά αλλά σταθερά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Τις λίγες εφαρμογές που μου έχουνε απομείνει τις χρειάζομαι, ακομα και να τις διαγράψω βέβαια και να ελευθερώσω 300-400ΜΒ πάλι θα εξαντληθεί ο χώρος. Τώρα ήθελα να τραβήξω ένα video αλλά σταμάτησε απότομα η εφαρμογή λόγω έλλειψης χώρου. 

Όταν αγόρασα το τηλέφωνο υπήρχε αρκετός χώρος, τώρα δεν ξέρω πως να το ψάξω αυτό το θέμα να δω τι γίνεται διότι το εξέτασα από όλες τις μεριες. Έχω την αίσθηση ότι κάπου αποθηκεύονται αρχεία από το σερφαρισμα στο Web, κάτι σαν το temporary internet files που υπήρχε παλια στα windows αλλά δεν τα σβήνει ο ίδιος ο browser από τις επιλογές του και πρέπει να τα βρω μόνος μου. 

Καμία ιδέα για το πως να το ψάξω περαιτέρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

 Πλεον τα 32 και 64 ειναι ελαχιστα για χωρο... Δεν βρισκω αλλη λυση απο το να σβησεις εφαρμογες...

Το κινητό το έχω 4 χρόνια, πότε μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα όλο αυτό το διάστημα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Από εφαρμογές, βασικά 4-5 εφαρμογές μου βγάζει να σβήσω τις οποίες είχα από την αρχή που αγόρασα το κινητό μου, ίσως σβήσω 1-2 από αυτές. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα αλλά δεν μπορω να καταλάβω που. Οι υπόλοιπες εφαρμογές που έχω μέσα στο τηλέφωνο είναι οι βασικές που είχε από το εργοστάσιο, πολλές από αυτές μάλιστα τις έσβησα κιόλας στην πορεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Το κινητό το έχω 4 χρόνια, πότε μου δεν είχα τέτοιο πρόβλημα όλο αυτό το διάστημα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Από εφαρμογές, βασικά 4-5 εφαρμογές μου βγάζει να σβήσω τις οποίες είχα από την αρχή που αγόρασα το κινητό μου, ίσως σβήσω 1-2 από αυτές. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα αλλά δεν μπορω να καταλάβω που. Οι υπόλοιπες εφαρμογές που έχω μέσα στο τηλέφωνο είναι οι βασικές που είχε από το εργοστάσιο, πολλές από αυτές μάλιστα τις έσβησα κιόλας στην πορεία. 

ΤΑ updates του λειτουργικου και του HMS Core καθως και οι εφαρμογες google.

το ιδιο προβλημα εχω και εγω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MariaLog είπε

ΤΑ updates του λειτουργικου και του HMS Core καθως και οι εφαρμογες google.

το ιδιο προβλημα εχω και εγω

Εχεις δίκιο. 

Έψαξα να δω τι παίζει με τις συγκεκριμένες εφαρμογές, αρκετά ΜΒ και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ. 

Αρκετές από τις εφαρμογές τις έκανα απεγκατασταση. 

Καποιες άλλες όπως μουσική Huawei και Assistant today δεν με αφήνει να τις σβήσω από τις ρυθμίσεις. Μιλάμε ότι μερικές από της Google και της Huawei πιάνουν 400-500ΜΒ η κάθε μία. 

Τωρα έφτασα στο 1.1GB ελεύθερο χώρο. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ και λίγους μήνες αντιμετωπίζω συνεχώς το εξής θέμα με το κινητό μου (Huawei honor 9 Lite). 

Έχει μειωθεί τρομερά ο ελεύθερος  χωρος αποθήκευσης του τηλεφώνου. Αυτό είναι λογικό αφού κάποια στιγμή λόγω χρήσης και καθημερινού σερφαρισματος θα είχαν εξαντληθεί οι πόροι του. Έτσι άρχισαν τα μηνύματα και οι ειδοποιήσεις από το σύστημα για να κάνω εκκαθάριση. 

Ερχόμαστε τώρα στο πρόβλημα, έκανα ότι μπορούσα με το θέμα εκκαθάρισης, έσβησα διάφορες εφαρμογές που δεν χρησιμοποίησα η τις θεωρούσα άχρηστες για εμένα όπως τα games, είχα πολλές φωτογραφίες που τις μετέφερα από το τηλέφωνο στην κάρτα μνήμης, έσβησα διαφορα Video και κοίταξα να ξεφορτωθώ ότι μπορούσα μέχρι ενός σημείου. 

Το πρόβλημα επανερχόταν, σκέφτηκα να εξετάσω τον καθαρισμό ιστορικού από τον browser, έτσι και έπραξα, αλλά πάλι εμφανίστηκε το πρόβλημα. 

Στο τηλέφωνο από τα 32GB έχουνε μείνει 600MB περιπου. Σε αυτά γεμίζουν κάθε ημέρα 200ΜΒ ανεπιθύμητων αρχείων που με ειδοποιεί το σύστημα και τα κάνω delete, ακομα κι έτσι όμως ο χώρος πάλι μειώνεται αργά αλλά σταθερά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Τις λίγες εφαρμογές που μου έχουνε απομείνει τις χρειάζομαι, ακομα και να τις διαγράψω βέβαια και να ελευθερώσω 300-400ΜΒ πάλι θα εξαντληθεί ο χώρος. Τώρα ήθελα να τραβήξω ένα video αλλά σταμάτησε απότομα η εφαρμογή λόγω έλλειψης χώρου. 

Όταν αγόρασα το τηλέφωνο υπήρχε αρκετός χώρος, τώρα δεν ξέρω πως να το ψάξω αυτό το θέμα να δω τι γίνεται διότι το εξέτασα από όλες τις μεριες. Έχω την αίσθηση ότι κάπου αποθηκεύονται αρχεία από το σερφαρισμα στο Web, κάτι σαν το temporary internet files που υπήρχε παλια στα windows αλλά δεν τα σβήνει ο ίδιος ο browser από τις επιλογές του και πρέπει να τα βρω μόνος μου. 

Καμία ιδέα για το πως να το ψάξω περαιτέρω; 

Γενικα πλεον ετσι οπως έχουν γινει οι εφαρμογές δεν ειναι αρκετά ουτε τα 32 ουτε τα 64 gb  δυστυχώς.  Ίσως έχει έρθει η ώρα για ένα νέο τηλ αν θες να είναι λειτουργικό δες σίγουρα πάνω πάνω 64gb να σου βγάλει και καμια 3 4 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πφφφ, κρίμα και το κινητό λειτουργούσε πολύ καλά, πίστευα ότι θα άντεχε πολλά χρόνια. Όταν το απέκτησα πριν 3-4 χρόνια ειχα αντικαταστήσει ένα ZTE Blade παλιό του 12-13 που το είχανε κάνει δώρο, το ΖΤΕ κινητό σερνόταν και δεν μπορούσα να μπω σχεδόν πουθενά στο Internet λόγω σφάλματος browser, όταν πήγαινα να το κάνω update δεν μπορούσα. 

Θα δω τι θα κάνω με το κινητό αφού έτσι έχουν τα πράγματα, δεν είχα φανταστεί ότι δημιουργουσαν τόσο μεγάλο θέμα οι εφαρμογές με το πέρασμα των ετών, θα περιορίσω τα updates και θα ξεσκαρταρω ποια app μου είναι χρήσιμα και ποια οχι, κι όσο αντέξει το κινητό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...