Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΕ ΠΑΛΙΟ ΚΙΝΗΤΟ?


Janetos30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ινσομνιάδες και ινσομνιάδισσες καλησπέρα σας :) 

 

Γενικώς από μπαταρίες έχω μαύρα μεσάνυχτα 

 

Παρήγγειλα μια νέα μπαταρία για παλιό κινητό της μητέρας μου, LG K4 K120 μιας και η παλιά ξεφόρτιζε πάρα πολύ γρήγορα, άρα μάλλον είχε χαλάσει

Από κατάστημα παρήγγειλα ακριβώς την ίδια BL-49GH η οποία δουλεύει στα

3.8 Volt με typ 1940 mAh / 7.4 Wh & Min 1960 mAh / 7.1 Wh

 

Προς έκπληξή μου, δεν παρέλαβα την ίδια μπαταρία αλλά μια μάλλον λίγο πιο καινούρια BL-59JH με τα εξής χαρακτηριστικά: 

3.8 Volt με typ 2460 mAh / 9.3 Wh & Min 2400 mAh / 9.1 Wh

 

Μάλλον αυτό το έκαναν γιατί ίσως επειδή δεν είχαν στοκ και θεώρησαν ότι και η δεύτερη μπαταρία (που δεν είναι η εργοστασιακή του κινητού) θα δουλέψει, τη θεωρούν δηλαδή συμβατή 

Λοιπόν για να μη σας κουράζω άλλο, την έβαλα μέσα και μετά απο 2 περίπου ώρες φόρτισε (χρησιμοποιώντας τον παλιό φορτιστή)

Μερικές ερωτήσεις: 

1) Ναι μεν και η παλιά και η καινούρια δουλεύουν στα 3.8 Volt όμως έχουν διαφορά στα mAh. Είναι σωστό να δουλεύει το κινητό με περισσότερα μιλιαμπέρ (αν το λέω σωστα) απο ότι πριν?

2) Επειδη η νέα μπαταρία εχει περισσοτερα mAh υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψει τα κυκλώματα του κινητού και να το κάψει; Έχουν στενέψει τα οικονομικά με τους λογαριασμούς ΔΕΗ και φυσικό αέριο και δεν είμαστε τώρα και για πολλά έξοδα. Εκτός αν πάρω στη μάνα μου ένα κινητό της πλάκας και μετά απο 3 μήνες με τα updates να σέρνεται 

3) Χρησιμοποίησα τον παλιό φορτιστή για να φορτίσω την καινούρια μπαταρία. Υπάρχει περίπτωση ο φορτιστής που μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος, να καταστρέψει τη κανούρια μπαταρία; 

4) Εσείς θα την κρατάγατε ή θα προσπαθούσατε να βρείτε μια ακριβώς ίδια με την εργοστασιακή μπαταρία;

 

Ευχαριστώ, αν μπορεί κάποιος φίλος του Insomnia που ξέρει από μπαταρίες να μου απαντήσει & συγνώμη αν κούρασα...

 

Παλιά μπαταρία 

 image.jpeg.f813637692dcd2be4bfd3df14d398b21.jpeg

 

 

Καινούρια μπαταρία 

image.jpeg.2e6d395f86381557b229a09fb3e2a9fb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Janetos30 είπε

Ινσομνιάδες και ινσομνιάδισσες καλησπέρα σας :) 

 

Γενικώς από μπαταρίες έχω μαύρα μεσάνυχτα 

 

Παρήγγειλα μια νέα μπαταρία για παλιό κινητό της μητέρας μου, LG K4 K120 μιας και η παλιά ξεφόρτιζε πάρα πολύ γρήγορα, άρα μάλλον είχε χαλάσει

Από κατάστημα παρήγγειλα ακριβώς την ίδια BL-49GH η οποία δουλεύει στα

3.8 Volt με typ 1940 mAh / 7.4 Wh & Min 1960 mAh / 7.1 Wh

 

Προς έκπληξή μου, δεν παρέλαβα την ίδια μπαταρία αλλά μια μάλλον λίγο πιο καινούρια BL-59JH με τα εξής χαρακτηριστικά: 

3.8 Volt με typ 2460 mAh / 9.3 Wh & Min 2400 mAh / 9.1 Wh

 

Μάλλον αυτό το έκαναν γιατί ίσως επειδή δεν είχαν στοκ και θεώρησαν ότι και η δεύτερη μπαταρία (που δεν είναι η εργοστασιακή του κινητού) θα δουλέψει, τη θεωρούν δηλαδή συμβατή 

Λοιπόν για να μη σας κουράζω άλλο, την έβαλα μέσα και μετά απο 2 περίπου ώρες φόρτισε (χρησιμοποιώντας τον παλιό φορτιστή)

Μερικές ερωτήσεις: 

1) Ναι μεν και η παλιά και η καινούρια δουλεύουν στα 3.8 Volt όμως έχουν διαφορά στα mAh. Είναι σωστό να δουλεύει το κινητό με περισσότερα μιλιαμπέρ (αν το λέω σωστα) απο ότι πριν?

2) Επειδη η νέα μπαταρία εχει περισσοτερα mAh υπάρχει ο κίνδυνος να καταστρέψει τα κυκλώματα του κινητού και να το κάψει; Έχουν στενέψει τα οικονομικά με τους λογαριασμούς ΔΕΗ και φυσικό αέριο και δεν είμαστε τώρα και για πολλά έξοδα. Εκτός αν πάρω στη μάνα μου ένα κινητό της πλάκας και μετά απο 3 μήνες με τα updates να σέρνεται 

3) Χρησιμοποίησα τον παλιό φορτιστή για να φορτίσω την καινούρια μπαταρία. Υπάρχει περίπτωση ο φορτιστής που μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος, να καταστρέψει τη κανούρια μπαταρία; 

4) Εσείς θα την κρατάγατε ή θα προσπαθούσατε να βρείτε μια ακριβώς ίδια με την εργοστασιακή μπαταρία;

 

Ευχαριστώ, αν μπορεί κάποιος φίλος του Insomnia που ξέρει από μπαταρίες να μου απαντήσει & συγνώμη αν κούρασα...

 

Παλιά μπαταρία 

 image.jpeg.f813637692dcd2be4bfd3df14d398b21.jpeg

 

 

Καινούρια μπαταρία 

image.jpeg.2e6d395f86381557b229a09fb3e2a9fb.jpeg

1) δεν παίζουν ρόλο τα mAh αλλά τα Volt.

2) αν ήταν παραπάνω τα Volt ναι θα καιγόταν.

3) καλύτερα ο παλιός θα κρατήσει περισσότερο η μπαταρία

4) θα την κρατούσα από την στιγμή που έχει τα ίδια Volt και δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανση ή βραχυκύκλωμα και για τα περισσότερα mAh.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GATE123 είπε

1) δεν παίζουν ρόλο τα mAh αλλά τα Volt.

2) αν ήταν παραπάνω τα Volt ναι θα καιγόταν.

3) καλύτερα ο παλιός θα κρατήσει περισσότερο η μπαταρία

4) θα την κρατούσα από την στιγμή που έχει τα ίδια Volt και δεν υπάρχει θέμα υπερθέρμανση ή βραχυκύκλωμα και για τα περισσότερα mAh.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Η παλιά μπαταρία, κοίτα, έχει "ψοφήσει" τελείως οποτε δεν προκειται να την ξαναβάλω ποτέ μεχρι να αγοραστεί καινούριο κινητό. 

Δεν διαπίστωσα υπερθερμανση

Οπότε την κρατάω κανονικα την καινούρια μπαταρία έτσι; 

Μια τελευταια ερώτηση: Επειδη χρησιμοποιώ τον παλιό φορτιστή, υπάρχει περίπτωση να μου χαλάσει τη μπαταρία επειδή δεν ειναι εργοστασιακό πακέτο με αυτή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρωτοφανές κινητό να δουλεύει με δύο κωδικούς μπαταριών. 

Βέβαια να μην σου φανεί περίεργο αν η μπαταρία δεν είναι αυθεντική. 

Είχα πάρει για LG V10 και αν και φαινόταν αυθεντική, δεν ήταν, είχε μικρότερη διάρκεια και στο τρίμηνο πάνω (από τα βάλε βγάλε) ήταν πιο φθαρμένη από την αυθεντική! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/5/2022 στις 12:09 ΠΜ, GATE123 είπε

Την μπαταρία την κρατάς.

Όχι δεν θα χαλάσει η μπαταρία με τον παλιό φορτιστή.

Ευχαριστώ. Θα την κρατήσω

Στις 7/5/2022 στις 9:46 ΠΜ, eko13 είπε

Δεν είναι πρωτοφανές κινητό να δουλεύει με δύο κωδικούς μπαταριών. 

Βέβαια να μην σου φανεί περίεργο αν η μπαταρία δεν είναι αυθεντική. 

Είχα πάρει για LG V10 και αν και φαινόταν αυθεντική, δεν ήταν, είχε μικρότερη διάρκεια και στο τρίμηνο πάνω (από τα βάλε βγάλε) ήταν πιο φθαρμένη από την αυθεντική! 

Θέλω να πιστεύω ότι μου έδωσαν αυθεντική. Δεν φαίνεται πειραγμένη σαν καινούρια ήταν. Όσο ζήσει έζησε ούτως ή άλλως το κινητό είναι παμπάλαιο και κάποια στιγμή θα αλλαχθεί. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...