Προς το περιεχόμενο

Απο ΑΕΙ σε ΙΕΚ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται, εδω κι 5 ετη (με 2 gap years) βρισκομαι στο τμημα επιστημης υπλογιστων πανεπιστημιου κρητης, κι μεσω καποιων προσωπικων συνειδητοποιησεων σκεφτομαι οτι δεν βρισκω κι πολυ ενδιαφερον στην καθημερινοτητα/δουλεια που ακουλουθει μετα το περας των σπουδων μου (μπηκα με αλλες βλεψεις οι οποιες αλλαξαν στην πορεια).Περναω ενα εξαμηνο ασχημα, ενω συμμετεχω στα μαθηματα κλπ με τρωει οτι θα κανω μιζερη ζωη κι σκεφτομαι να αλλαξω δρομο οσο νωριτερα. Ενα μονο υποθετικο σεναριο που εχω σκεφτει μεχρις στιγμη ειναι να δουλεψω παραλληλα (οπως κι κανω ηδη) ωστε να βγαζω τα εξοδα μου κι να παω σε ιεκ μουσικης τεχνολογιας κι ακουστικης, μιας κι ασχολουμαι ελαχιστα σαν χομπι μεχρι στιγμης.

1.Υπαρχει κανενας ηχοληπτης να μου πει για την αγορα εργασιας ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο(θα με ενδιεφερε αρκετα)

2.Γενικα το διπλωμα που δινει το ιεκ τι επιπεδου ειναι?Θα μπορω να βρω καποια δουλεια ή ή θα χρειαστει να κανω αλλα προγραμματα?

Ευχαριστω κι καθε γνωμη δεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, matheostsik είπε

Χαιρεται, εδω κι 5 ετη (με 2 gap years) βρισκομαι στο τμημα επιστημης υπλογιστων πανεπιστημιου κρητης, κι μεσω καποιων προσωπικων συνειδητοποιησεων σκεφτομαι οτι δεν βρισκω κι πολυ ενδιαφερον στην καθημερινοτητα/δουλεια που ακουλουθει μετα το περας των σπουδων μου (μπηκα με αλλες βλεψεις οι οποιες αλλαξαν στην πορεια).Περναω ενα εξαμηνο ασχημα, ενω συμμετεχω στα μαθηματα κλπ με τρωει οτι θα κανω μιζερη ζωη κι σκεφτομαι να αλλαξω δρομο οσο νωριτερα. Ενα μονο υποθετικο σεναριο που εχω σκεφτει μεχρις στιγμη ειναι να δουλεψω παραλληλα (οπως κι κανω ηδη) ωστε να βγαζω τα εξοδα μου κι να παω σε ιεκ μουσικης τεχνολογιας κι ακουστικης, μιας κι ασχολουμαι ελαχιστα σαν χομπι μεχρι στιγμης.

1.Υπαρχει κανενας ηχοληπτης να μου πει για την αγορα εργασιας ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο(θα με ενδιεφερε αρκετα)

2.Γενικα το διπλωμα που δινει το ιεκ τι επιπεδου ειναι?Θα μπορω να βρω καποια δουλεια ή ή θα χρειαστει να κανω αλλα προγραμματα?

Ευχαριστω κι καθε γνωμη δεκτη.

 

Καλησπέρα. Στο ΙΕΚ αφού συμπληρώσεις τα 4 εξάμηνα(μαθημάτων+πρακτική) για να πάρεις το τίτλο θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις πιστοποίησης. Στη πιστοποίηση θα δώσεις προφορικά(εργαστηριακό μέρος) και γραπτά(θεωρητικό μέρος).

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου πως οι ευκαιρίες, οι πόρτες που θα μπορεί να σου ανοίξει ένα πτυχίο ΙΕΚ  είναι τελείως διαφορετικές και λιγότερες από ένα πτυχίο πανεπιστημίου.

Βέβαια, αν είναι καλός κάποιος μπορεί να βρει εργασία και με καλά χρήματα και να του αρέσει και ας μην έχει κάποιο πτυχίο... Υπάρχουν και αυτές οι λίγες περιπτώσεις!

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω την ειδικότητα που αναφέρεις αλλά από συνάδερφο που πήγε ο μεγάλος του ο γιος, ο οποίος δεν έδωσε καν πανελλήνιες γιατί δεν του άρεσε το διάβασμα κτλ τη συγκεκριμένη ειδικότητα σε ιδιωτικό ΙΕΚ δεν κατάφερε να το ολοκληρώσει γιατί βαρέθηκε. Το θεώρησε δύσκολο ...

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δεις το πρόγραμμα σπουδών http://www.gsae.edu.gr/attachments/article/1427/ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.pdf για να δεις από μόνος σου αν σε ενδιαφέρει να το παρακολουθήσεις.

Στη σχολή που είσαι τώρα τι είναι αυτό που δε σου αρέσει ακριβώς - τι έχεις φανταστεί πως θα κάνεις μετά και δεν σου αρέσει η όλη φάση;


Αυτό που ρωτάς για το επίπεδο το βρίσκεις και μόνος εδώ https://proson.eoppep.gr/el/QualificationTypes

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...