Προς το περιεχόμενο

Επιλογή επεξεργαστή και μητρικής απόψεις ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μπω στην συζήτηση στο αν έχει νοήμα να συνδυάσεις με έναν 12500 μια μητρική 210 ευρώ, αλλά θα κάνω την εξής ερώτηση - η αντίστοιχή z690 είναι 2 ευρώ παραπάνω, γιατί να μην έπαιρνε αυτή;

MSI Pro Z690-A WIFI DDR4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Δεν θα μπω στην συζήτηση στο αν έχει νοήμα να συνδυάσεις με έναν 12500 μια μητρική 210 ευρώ, αλλά θα κάνω την εξής ερώτηση - η αντίστοιχή z690 είναι 2 ευρώ παραπάνω, γιατί να μην έπαιρνε αυτή;

MSI Pro Z690-A WIFI DDR4

Δε μου αρέσει ο σχεδιασμός της. Δε θα σωθω με τα 2 ευρώ φίλε μου 🤪. Ήτανε καθαρά σχεδιαστικό. Τέλος δεν ασχολούμαι με υπερχρονισμό οπότε τσάμπα το Ζ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Δε μου αρέσει ο σχεδιασμός της. Δε θα σωθω με τα 2 ευρώ φίλε μου 🤪. Ήτανε καθαρά σχεδιαστικό. Τέλος δεν ασχολούμαι με υπερχρονισμό οπότε τσάμπα το Ζ..  

Εγώ να ξες, μαζί σου είμαι. Και εγώ έσκασα 250€ να πάρω b560 για i5 :P 

Δικά σου τα κοκοψόνια, ότι σου γυαλίσει στο μάτι πάρε.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hln3 είπε

Δεν θα μπω στην συζήτηση στο αν έχει νοήμα να συνδυάσεις με έναν 12500 μια μητρική 210 ευρώ, αλλά θα κάνω την εξής ερώτηση - η αντίστοιχή z690 είναι 2 ευρώ παραπάνω, γιατί να μην έπαιρνε αυτή;

MSI Pro Z690-A WIFI DDR4

Η  a pro έχει τσίγκινο backplate...

Το οτι φαινομενικά είναι ίδιες δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας

Spoiler

η παρακάτω αναφορά γενική και όχι προσωπική προς hln3

Προφανώς και δεν έχει λογική τέτοια μητρική με αυτόν τον επεξεργαστή, ειδικά από εκεί που ξεκίνησε το νήμα, ωστόσο ο άνθρωπος το ξεκαθαρίζει...γουστάρει...πληρώνει.

Πραγματικά ώρες ώρες είναι λες και τα πληρώνει ο άλλος από την τσέπη σας.

Τα γούστα πληρώνονται...ακριβά.

Καταλαβαίνω οτι τα παραπάνω έρχονται σε αντίθεση με τις αρχικές του σκέψεις αλλά get over it...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Η  a pro έχει τσίγκινο backplate...

Το οτι φαινομενικά είναι ίδιες δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

η παρακάτω αναφορά γενική και όχι προσωπική προς hln3

Προφανώς και δεν έχει λογική τέτοια μητρική με αυτόν τον επεξεργαστή, ειδικά από εκεί που ξεκίνησε το νήμα, ωστόσο ο άνθρωπος το ξεκαθαρίζει...γουστάρει...πληρώνει.

Πραγματικά ώρες ώρες είναι λες και τα πληρώνει ο άλλος από την τσέπη σας.

Τα γούστα πληρώνονται...ακριβά.

Καταλαβαίνω οτι τα παραπάνω έρχονται σε αντίθεση με τις αρχικές του σκέψεις αλλά get over it...

Σε έδωσα κύπελο στο λέω κιόλας ευχαριστώωωω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Η  a pro έχει τσίγκινο backplate...

Το οτι φαινομενικά είναι ίδιες δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

η παρακάτω αναφορά γενική και όχι προσωπική προς hln3

Προφανώς και δεν έχει λογική τέτοια μητρική με αυτόν τον επεξεργαστή, ειδικά από εκεί που ξεκίνησε το νήμα, ωστόσο ο άνθρωπος το ξεκαθαρίζει...γουστάρει...πληρώνει.

Πραγματικά ώρες ώρες είναι λες και τα πληρώνει ο άλλος από την τσέπη σας.

Τα γούστα πληρώνονται...ακριβά.

Καταλαβαίνω οτι τα παραπάνω έρχονται σε αντίθεση με τις αρχικές του σκέψεις αλλά get over it...


To γούστα πληρώνει δεν είναι ιδιαίτερα συμβατό με το ανοίγω νήμα να ζητήσω συμβουλές τι να πάρω. Ή το να γράφεις στην 1η σελίδα πως προτιμώ AMD lλόγω ακριβών μητρικών Intel και μετά να παίρνεις ένα από τα ακριβότερα h670.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hln3 είπε


To γούστα πληρώνει δεν είναι ιδιαίτερα συμβατό με το ανοίγω νήμα να ζητήσω συμβουλές τι να πάρω. Ή το να γράφεις στην 1η σελίδα πως προτιμώ AMD lλόγω ακριβών μητρικών Intel και μετά να παίρνεις ένα από τα ακριβότερα h670.

Δυστυχώς όλα στις μέρες μας αλλάζουν  τίποτα δε μένει σταθερό. Τη μία μέρα λες θα πάρω αυτό το ψάχνεις το σκέφτεσαι ξανά και ξανά οπότε καταλαβαίνεις. Εξαρχής ήθελα να πάω σε Ιντελ απλά ταλαντευόμουν αρκετά. Η μητρική είναι κάτι που θα μείνει για πολύ καιρό και είναι βολικό να έχω κάτι μέτριο προς καλό. Αυτή είναι η δική μου σκέψη 😉.

12 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Θανάση πολύ καλή επιλογή η  3060 msi ventus 2x  έχει πολύ επιτυχημένο σχεδιασμό το σύστημα ψύξης.   Η δικιά μου MSI 1060 είναι και αυτή εξαιρετικά επιτυχημένη σε όλα της.  

Περί μητρικής, εαν έχει κάρτα δικτύου INTEL (chip από την ακριβή εκδοχή) θα είναι όλα μέλι γάλα.   

Η 1060 που είχα ήτανε MSI armor 3gb. Απλά μάχιμη την πρόσεχα όμως πολύ ανά δύο χρόνια την άλλαζα πάστα καθάριζα την ψύκτρα της μαζί με τα ανεμιστηράκια της τακτικά. Πάντα ο υπερχρονισμός της παρέμενε στα εργοστασιακά της όρια και πάντα ήτανε σε μεγάλα κουτιά με επαρκή ροή αέρα. Λατρεμένη άρμορ. Υπηρέτησε εξαιρετικά 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2022 στις 8:08 ΜΜ, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Δε μου αρέσει ο σχεδιασμός της. Δε θα σωθώ με τα 2 ευρώ φίλε μου 🤪. Ήτανε καθαρά σχεδιαστικό. Τέλος δεν ασχολούμαι με υπερχρονισμό οπότε τσάμπα το Ζ..  

Θανάση θα σου πω το μυστικό να ξεγελάσεις το Χάρο,  και εγώ δίνω πρώτα από όλα, ψήφο εμπιστοσύνης στο σχεδιασμό, αλλά το ρημάδι το Ζ  επιτρέπει χρήση μνήμης DDR που έχει σχεδιαστεί να δουλεύει παραπάνω.   Η χρυσή τομή είναι να τα έχεις και τα δυο.  Βέβαια με την σημερινή τιμολόγηση  DDR4 το κάτι καλύτερο θα σου κοστίσει πολύ απάνω.

  Εγώ ξεγέλασα το Χάρο βρίσκοντας την καλύτερη DDR3, αλλά ήταν θέμα υπομονής και συγκυρίας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Θανάση θα σου πω το μυστικό να ξεγελάσεις το Χάρο,  και εγώ δίνω πρώτα από όλα, ψήφο εμπιστοσύνης στο σχεδιασμό, αλλά το ρημάδι το Ζ  επιτρέπει χρήση μνήμης DDR που έχει σχεδιαστεί να δουλεύει παραπάνω.   Η χρυσή τομή είναι να τα έχεις και τα δυο.  Βέβαια με την σημερινή τιμολόγηση  DDR4 το κάτι καλύτερο θα σου κοστίσει πολύ απάνω.

  Εγώ ξεγέλασα το Χάρο βρίσκοντας την καλύτερη DDR3, αλλά ήταν θέμα υπομονής και συγκυρίας.

 

Παει πολύ το κασέρι και για DDR5 μάλλον παραπάει 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Θανάσης Μέγκουλας είπε

Παει πολύ το κασέρι και για DDR5 μάλλον παραπάει 🤪

Εαν σε παρηγορεί, θα πω ότι πάντα έτσι ήταν όταν αγοράζεις φρέσκια μητρική,  έχω ακόμα το τιμολόγιο 300€ για δυο κορυφαία 512ΜΒ ζεύγος απλή DDR  για το είδωλο της εποχής ASUS P4C800-E .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...