Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ενεργοποίηση 5G


J_F80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά

Έχω αγοράσει το Galaxy A90 5G Αγγλίας το οποίο έχει 5G.

Είναι όμως μη επίσημα υποστηριζομενο στην Ελλάδα και δεν μπορώ να πιάσω 5G με τίποτα (έχω Cosmote).

Δοκίμασα το κόλπο με SMS στο 1333 από υποστηριζομενο κινητό αλλά δεν έπιασε. 

Το CSC που έχει είναι XEU.

Φλασαρα ένα BTU Rom (OXM multi) αλλα δυστυχώς το CSC ,παρέμεινε XEU.

Θα δοκιμάσω τώρα ως τελευταία λύση, να αλλάξω CSC μέσω Samkey.

Μπορεί να μου πει κάποιος, το 5G είναι θέμα CSC;

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από J_F80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, J_F80 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Έχω αγοράσει το Galaxy A90 5G Αγγλίας το οποίο έχει 5G.

Είναι όμως μη επίσημα υποστηριζομενο στην Ελλάδα και δεν μπορώ να πιάσω 5G με τίποτα (έχω Cosmote).

Δοκίμασα το κόλπο με SMS στο 1333 από υποστηριζομενο κινητό αλλά δεν έπιασε. 

Το CSC που έχει είναι XEU.

Φλασαρα ένα BTU Rom (OXM multi) αλλα δυστυχώς το CSC ,παρέμεινε XEU.

Θα δοκιμάσω τώρα ως τελευταία λύση πριν το γυρίσω πίσω, να αλλάξω CSC μέσω Samkey.

Μπορεί να μου πει κάποιος, το 5G είναι θέμα CSC;

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου που ξέρει.

Ευχαριστώ!

Το συγκεκριμένο κινητό δεν συμπεριλαμβάνεται στο δίκτυο τις Cosmote σαν συμβατή συσκευή για 5G.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Σίγουρα το χρειάζεσαι το 5g ? 

Και χωρίς 5G το κινητό είναι φοβερό (VFM) αλλα αφού το έχει το 5G γιατί να μην κάνω χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, J_F80 είπε

Και χωρίς 5G το κινητό είναι φοβερό (VFM) αλλα αφού το έχει το 5G γιατί να μην κάνω χρήση;

Αν δεν χρειάζεσαι κάπου τις ταχύτητες του 5g και σε καλύπτουν αυτές του 4g+ καλύτερα να έχεις 4g+ που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία που από ότι θυμάμαι σε ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Αν δεν χρειάζεσαι κάπου τις ταχύτητες του 5g και σε καλύπτουν αυτές του 4g+ καλύτερα να έχεις 4g+ που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία που από ότι θυμάμαι σε ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία

Ναι συμφωνώ απόλυτα, αλλά καλό να υπάρχει και η επιλογή του 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GATE123 είπε

Το συγκεκριμένο κινητό δεν συμπεριλαμβάνεται στο δίκτυο τις Cosmote σαν συμβατή συσκευή για 5G.

Υπάρχει κάπου αναλυτικά η λίστα αυτή;

Έχει αρχίσει να καταντά αστεία η υπόθεση πλεον, βλέπεις ποια συσκευή θες να πάρεις και μετά να κοιτάζεις αν θα παίξει το 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

Υπάρχει κάπου αναλυτικά η λίστα αυτή;

Έχει αρχίσει να καταντά αστεία η υπόθεση πλεον, βλέπεις ποια συσκευή θες να πάρεις και μετά να κοιτάζεις αν θα παίξει το 5G

Κάτω εκεί που λέει συχνές ερωτήσεις 

"Ποιες συσκευές είναι συμβατές" 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά οποίο κινητό δεν είναι στην λίστα δεν πρόκειται να πιάσει ποτέ 5G.

Εγώ δοκίμασα πολλές κάρτες με όλες τις εταιρίες τηλεφωνίας.

Επίσης το πήγα το κινητό στην Samsung, κάνανε έλεγχο  και το κινητό σαν Hardware έχει 5G κανονικότατα, απλά το η κάρτα Sim διαβάζει το Imei του κάθε κινητού και το σύστημα επιλέγει.

Πήγα και στην Cosmote και η άνθρωποι μου είπαν ότι αν δεν είναι στην λίστα δεν πρόκειται να πιάσει 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Απλά μια ερώτηση πιο πολύ από περιέργεια όχι ότι καίγομαι κιόλας. Έκανα ένα speed test στο Poco f3 5g και μου έβγαλε αυτή την μέτρηση. Είναι μήπως χαμηλό για 5G το 1gbs που κατεβάζει ή όχι; Δεν εχω ιδέα κανονικά τι τιμές ταχυτήτων παίζουν με το 5G. Όχι ότι έχω θέμα. Σφαίρα πάει. Απλά έτσι για ενημέρωση απλά

Screenshot_2022-05-13-07-39-53-258_com.rma.netpulse.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mistac75 είπε

Καλημέρα παιδιά. Απλά μια ερώτηση πιο πολύ από περιέργεια όχι ότι καίγομαι κιόλας. Έκανα ένα speed test στο Poco f3 5g και μου έβγαλε αυτή την μέτρηση. Είναι μήπως χαμηλό για 5G το 1gbs που κατεβάζει ή όχι; Δεν εχω ιδέα κανονικά τι τιμές ταχυτήτων παίζουν με το 5G. Όχι ότι έχω θέμα. Σφαίρα πάει. Απλά έτσι για ενημέρωση απλά

Screenshot_2022-05-13-07-39-53-258_com.rma.netpulse.jpg

1gb; Όχι βέβαια! Και μάλλον θα είσαι Αθήνα, γιατί εδώ στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν μέρη που το 5G ίσα ίσα που πιάνει τα 30mb και το 4g στο ίδιο σημείο είναι αρκετά γρηγορότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, J_F80 είπε

1gb; Όχι βέβαια! Και μάλλον θα είσαι Αθήνα, γιατί εδώ στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν μέρη που το 5G ίσα ίσα που πιάνει τα 30mb και το 4g στο ίδιο σημείο είναι αρκετά γρηγορότερο.

Θεσσαλονίκη βρίσκομαι. Συκιες κοντά στο δημαρχείο μένω. Και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι πιάνει τόσο πολύ! Πάντως από την μία έχουμε εδώ στις Συκιές τέτοιες 5g ταχύτητες και από την άλλη ακόμα να βάλουν 100αρα γραμμή. Στην 50 έχουμε μείνει εδώ και αρκετα χρόνια¡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω κινεζικό OP8 φλαρισμενο με EU rom. Μια χαρά πιάνει 5G από την beta. Το θέμα είναι το κινητό να υποστηρίζει της συχνότητες. Σίγουρα δεν διαβάζουν κανένα IMEI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...