Προς το περιεχόμενο

Boot στο Devices Changed (CPU or Memory) or CMOS have been Cleared... (Ηπαρχουν και συνημενες εικονες)


FediasT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου προέκυψε ένα πρόβλημα μετά από καθαρισμό του πύργου μου.

Εφόσον είχα ξεκουμπώσει όλες της συσκευές από την Motherboard (ακολούθησε καθαρισμός) και έπειτα τα ξανασυναρμολογισαόταν προσπάθησα να bootaro στα OS (windows 10) με πέταγε στην παρακάτω εικόνα

Εφόσον έψαξα για αρκετές ώρες την επίλυση του προβλήματοςδοκιμάζοντας να βγάλω και να ξαναβάλω τις κάρτες ram αλλά και δουλεύοντας της 1 την φορά το πρόβλημα συνέχιζε να υπάρχειΜετά κοίταξα τα Volt τις μπαταριάς CMOS που όντος ήταν ελάχιστα (2.94) και την αντικατέστησα με μια καινούργια του ίδιου μοντέλου (2032 - 3V), δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Επίσης δεν μου αποθηκεύει τα settings στα BIOS (XMP profile 1-2) και αλλά overcloakλόγο του ότι κάθε φορά που ανοίγω το pc με βγάζει στη παρακάτω εικόνα... 

Δοκιμασα και να αναβαθμίσω τo BIOS αλλά ούτε αυτό με αφήνει να κάνω

Εν τέλει όταν πατάω F2 μπουτάρω κανονικά στα windows με τα default settings (αλλά δεν θέλω να γίνεται συνέχεια αυτή η διαδικασία).

Αν 
κάποιος γνωρίζει πως να επιλύσει το πρόβλημα βοηθήστε με!

image.jpeg.cc1e3a3218a8876e04e4a0b6f9c9a021.jpeg

εικονα 2.jpg

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάσατε να κάνετε ''Load optimized defaults'' => αποθήκευση => έξοδο και να ξανακάνετε τις ρυθμίσεις στο BIOS;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έκανα αλλά με πετάει πάλη στη μαύρη σελίδα

Κάθε φορά πού αλλάζω κάτι στο bios αλλά και αφήνοντας default, μπουταρει στo desktop, όταν το κλίνω καί μετά από 5 λεπτά το ανοίγω νομίζοντας ότι η αλλαγές έχουν αποθηκευτεί, με ξανά βάζει να κάνω όλη αυτή τί διαδικασία, από την μαύρη σελίδα.

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δεν μπορεί  να κρατήσει τις ρυθμίσεις BIOS, τι να πω μπαταριά αλλαξες.

Είτε δεν πατάει κατι καλα και βγάζει τα defaults επειδή βλέπει νέο hardware.

Μήπως δεν του αρέσει το overclock που  κάνεις και κάθε φορα γυρνάει στα defaults λογο αστάθειας ?.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στο ρεύμα το σύστημα όλη αυτή την ώρα ή το σβήνετε από το τροφοδοτικό ή πολύπριζο και το ξανανάβετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρίν καθαρίσω το PC boutare απευθείας στο desktop, είχα και XMP profile 1.

Οταν το άνοιξα, έβγαλα τα πάντα από την μητρική, ακόμα και τoν επεξεργαστεί, τα κουμποσα καί συνέδεσα το πύργο στο ρεύμα, ξεκίνησε όλο αυτό.

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Είναι στο ρεύμα το σύστημα όλη αυτή την ώρα ή το σβήνετε από το τροφοδοτικό ή πολύπριζο και το ξανανάβετε;

Είναι στο ρεύμα

15 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Είτε δεν μπορεί  να κρατήσει τις ρυθμίσεις BIOS, τι να πω μπαταριά αλλαξες.

Είτε δεν πατάει κατι καλα και βγάζει τα defaults επειδή βλέπει νέο hardware.

Μήπως δεν του αρέσει το overclock που  κάνεις και κάθε φορα γυρνάει στα defaults λογο αστάθειας ?.

Δεν ξέρω πλέων τι γίνεται, σκέφτομαι να το πάω σε τεχνικό, γιατι δεν βγάζω άκρη.

Επεξ/σία από FediasT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι δεν κούμπωσες σωστά. Βγάλε τον επεξεργαστή και τοποθέτησε αργά και προσεκτικά την ψύκτρα.

Κοίταξε σχολαστικά μήπως έχει στραβώσει κάποιο πινάκι του επεξεργαστή.

Βεβαιώσου ότι όλα τα καλώδια έχουν κουμπώσει καλά.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Κάτι δεν κούμπωσες σωστά. Βγάλε τον επεξεργαστή και τοποθέτησε αργά και προσεκτικά την ψύκτρα.

Κοίταξε σχολαστικά μήπως έχει στραβώσει κάποιο πινάκι του επεξεργαστή.

Βεβαιώσου ότι όλα τα καλώδια έχουν κουμπώσει καλά.

Δεν άλλαξε κάτι βγάζοντας αυτά που μου είπες, Μήπως το φορμάτ θα λύσει το πρόβλημα;

 

Παρατήρησα ότι η λυχνία  (CPU) στην μητρική ανάβει καί σβήνει 3-4 φορές, και λίγο πρίν bootari ανάβει η λυχνία (Boot)  και μετά σταματά να αναβω σβήνει. Δεν ξέρω αν επισημάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2022 στις 9:05 ΜΜ, FediasT είπε

Μήπως το φορμάτ θα λύσει το πρόβλημα;

Όχι, το πρόβλημα δεν σχετίζεται με το λειτουργικό.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apaleytos80 είπε

μη κάνεις OC, αλλαξε πράματα στο bios και κανε save to προφίλ, τα κραταει? F10  κανει save?

Κάνει save και μπουταρει στο desktop, αλλά όταν κάνω shut down/restart ξανά τα ίδια.

Μόλις τώρα, FediasT είπε

Κάνει save και μπουταρει στο desktop, αλλά όταν κάνω shut down/restart ξανά τα ίδια.

Το αφήνω στο default, δεν αλλάζω κάτι, διαβάζει κάθε φορά σαν να έχω βάλει κάτι καινούριο στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...