Προς το περιεχόμενο

Boot στο Devices Changed (CPU or Memory) or CMOS have been Cleared... (Ηπαρχουν και συνημενες εικονες)


FediasT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Γράφεις πραγματικά ότι να ναι. Δεν έχουν καμία σχέση οι δίσκοι.

TS πρέπει να βρεις κομμάτια να δοκιμάσεις από κάποιον φίλο/γνωστό σου. Τα πρώτα που πρέπει να δοκιμάσεις είναι cpu και psu.

Και ότι να ναι να γράφω ο φίλος μπορεί να επιλέξει αν πρέπει να κινηθεί ή όχι. Δεν του είπα να πράξει πυρηνική φυσική, να ελέγξει δίσκους, ram και sata του πρότεινα. Κατάθεσε την κρίση σου με ποιο ωραίο τρόπο. 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, doom26 είπε

Και ότι να ναι να γράφω ο φίλος μπορεί να επιλέξει αν πρέπει να κινηθεί ή όχι. Δεν του είπα να πράξει πυρηνική φυσική, να ελέγξει δίσκους, ram και sata του πρότεινα. Κατάθεσε την κρίση σου με ποιο ωραίο τρόπο. 

Ωραιότατος είναι ο τρόπος μου και όχι δεν μπορείς να γράφεις ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα αυτό που έχουν πεί πολλοί, να βγάλεις και να ξαναβάλεις ότι ξεκούμπωσες κατά το καθάρισμα και κυρίως την μπαταρία.

 

Πρώτα κοίταξε όμως την μπαταρία που άλλαξες κιολας, υπάρχει περίπτωση να μην ακουμπάει σωστά η μπαταρια του CMOS τα pins κάτω και γύρω, οπότε ίσως να χρειαστεί να τα λυγίσεις ελάχιστα για να κάνουν πιο καλή επαφή ή να έτυχες σε ελλατωματική μπαταρία από το εργοστάσιο (μικρές πιθανότητες, αλλα και πάλι). Επίσης πιθανό η motherboard να παίρνει τη μπαταρία με την ανάποδη, την μεγάλη πλευρά που είναι θετική να ακουμπά στην πλευρά της μητρικής, βγάλε τη μπαταρία απο το socket και δεν αν έχει ενα σύμβολο P (για positive=θετική πλευρά).

 

Έτσι την έπαθε και ο φίλος σε ένα νήμα στο reddid με παρόμοια κατάσταση, πάτα στο link που έβαλα και μετά πάτα στο
"Continue this thread" για να δείς το σημείο που το λέει:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Παιδιά!

Μετά από μια αποτυχημένη επίσκεψη στο τεχνικό, έκατσα και ξανά άνοιξα το PC ψάχνοντας  καλύτερα (σπασίματα) να βρω τι φταίει καί μου παρουσιάζει θέμα....

Τελικά νομίζω ότι το βρήκαIMG_20220511_172713.jpg.5d815e7269cdc181a329059ef81532bc.jpg

Μόλις τώρα, FediasT είπε

Καλησπέρα Παιδιά!

Μετά από μια αποτυχημένη επίσκεψη στο τεχνικό, έκατσα και ξανά άνοιξα το PC ψάχνοντας  καλύτερα (σπασίματα) να βρω τι φταίει καί μου παρουσιάζει θέμα....

Τελικά νομίζω ότι το βρήκαIMG_20220511_172713.jpg.5d815e7269cdc181a329059ef81532bc.jpg

Δεν το έχω κολλήσει ακόμα αλλά πιστεύω αυτό είναι που προκαλεί το πρόβλημα (μία σπασμένη γέφυρα) συγνώμη αν δεν το ονομάζω σωστά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, FediasT είπε

Μετά από μια αποτυχημένη επίσκεψη στο τεχνικό (...) πιστεύω αυτό είναι που προκαλεί το πρόβλημα, μία σπασμένη γέφυρα

*SMD πυκνωτής είναι.

Και η δουλειά του τεχνικού ποια ήταν; Γιατί δεν το κόλλησε; 10 δεύτερα δουλειά είναι.

Spoiler

IMG_20220511_172713.jpg.4e2d4ca6d123f5ab6024596ab0d1d461.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

*SMD πυκνωτής είναι.

Και η δουλειά του τεχνικού ποια ήταν; Γιατί δεν το κόλλησε; 10 δεύτερα δουλειά είναι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20220511_172713.jpg.4e2d4ca6d123f5ab6024596ab0d1d461.jpg

 Κόλλησα τον πυκνωτή αλλά δεν έγινε τπτ δυστυχώς...

Μόλις τώρα, FediasT είπε

 Κόλλησα τον πυκνωτή αλλά δεν έγινε τπτ δυστυχώς...

Μήπως αν έχει πέσει ελάχιστα πάστα μέσα στο socket του CPU, μπορεί να προκαλέσει θέμα; 

 

3 λεπτά πριν, FediasT είπε

 Κόλλησα τον πυκνωτή αλλά δεν έγινε τπτ δυστυχώς...

Μήπως αν έχει πέσει ελάχιστα πάστα μέσα στο socket του CPU, μπορεί να προκαλέσει θέμα; 

 

Μετά βλέπεις κάτι τέτοια βίντεο που εν τέλει όταν το καθαρίσει δουλεύει ρολόϊ, και σή μένεις με το καινούργιο Mobo χαλασμένο στο χέρι από ένα φήσιμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, FediasT είπε

Μήπως αν έχει πέσει ελάχιστα πάστα μέσα στο socket του CPU

Το ρώτησα κι εγώ αυτό. 

16 λεπτά πριν, FediasT είπε

μπορεί να προκαλέσει θέμα; 

Η πάστα είναι μη αγώγιμη, άρα όποιο πιν έχει λερωθεί δεν θα κάνει επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 12:17 ΠΜ, Τέρης Α. είπε

Συμβαίνει συχνά.

Στις 8/5/2022 στις 10:14 ΜΜ, FediasT είπε

Κυρίως γιατί το κομπρεσέρ εκτός απο αέρα φτύνει και άλλα πράγματα (πχ λάδια) 

 

Στις 11/5/2022 στις 5:38 ΜΜ, FediasT είπε

Καλησπέρα Παιδιά!

Μετά από μια αποτυχημένη επίσκεψη στο τεχνικό, έκατσα και ξανά άνοιξα το PC ψάχνοντας  καλύτερα (σπασίματα) να βρω τι φταίει καί μου παρουσιάζει θέμα....

Τελικά νομίζω ότι το βρήκαIMG_20220511_172713.jpg.5d815e7269cdc181a329059ef81532bc.jpg

Δεν το έχω κολλήσει ακόμα αλλά πιστεύω αυτό είναι που προκαλεί το πρόβλημα (μία σπασμένη γέφυρα) συγνώμη αν δεν το ονομάζω σωστά....

Και ήμουν έτοιμος να στείλω post να πάρεις ένα LED και να κοιτάξεις προσεκτικά την επιφάνεια για υπολείμματα απο το κομπρεσέρ και αν αυτά ειναι πάνω σε πχ πινάκια κτλ


Τέλος σε τι σόι τεχνικό το πήγες και δεν το είδε (σε αυτή την φάση δεν ξέρουμε βέβαια καν αν υπήρχε αυτό εξ αρχής και δεν το έκανε ο "τεχνικός" σβαρνίζοντας την μητρική) εδώ και μια δεκαετία γέμισε ο χώρος με τσαρλατάνους που επειδή κάνανε format και συναρμολογήσανε μερικά PC ονομάζονται τεχνικοί... τεσπα άλλη κουβέντα αυτό :P 

Πάντως απο αέρα δεν έγινε αυτό εκτός αν "τράκαρες" με το πιστολάκι του κομπρεσέρ εκει... 
 

 

Στις 12/5/2022 στις 1:32 ΠΜ, FediasT είπε

 Κόλλησα τον πυκνωτή αλλά δεν έγινε τπτ δυστυχώς...

Στις 12/5/2022 στις 1:32 ΠΜ, FediasT είπε

Όταν λες κόλλησες τον πυκνωτή τι εννοείς ακριβώς ; εννοώ μπορείς να περιγράψεις βήμα βήμα τι έκανες ; 

Βασικά για να δούμε αν όντως τον κόλλησες πάρε ένα πολύμετρο  βάλτο στην ρύθμιση για να βρεί συνέχεια (εκει που κάνει μπίπ ή δείχνει κάτι στην οθόνη αν ακουμπήσεις τις 2 ακίδες του πολυμέτρου μεταξύ τους) βάλε την μια ακίδα στην μια πλευρά του πυκνωτή και την άλλη ακούμπατη στην μεταλλική επιφάνεια σε εξάρτημα απο δίπλα που γράφει 2R2 (αντίσταση)  αν κάνει μπιπ  κράτα την ακίδα που έχεις στην αντίσταση και βάλε την άλλη ακίδα στην άλλη πλευρά κάνει πάλι μπιπ? 

Σε ρωτάω γιατί φοβάμαι ότι δεν το κόλλησες σωστά ή και σωστά να το κόλλησες (δηλαδή να καθάρισες το pad να έβαλες flux κτλ) απο την φωτό που ειναι μεγάλης ανάλυσης αλλά ταρακουνημένη οπότε δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος μάλλον φαίνεται να έχει φύγει εντελώς το pad εκει... 

Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να βρείς που οδηγεί το pad (μάλλον μπαίνει μέσα στην μητρική φοβάμαι και βγαίνει απο την άλλη πλευρά αλλά δεν φαίνεται καλά οπότε μπορεί να κάνω λάθος) κααι εκεί να ξύσεις λίγο με ένα ψιλό γυαλόχαρτο και πολύ ελαφρά (για να μην φάς την γραμμή και εκει :P ) ίσα ίσα να φύγει το μαύρο soldermask και να δεις χαλκό, μετά βάζεις καλάι εκει το συνδέεις με ένα ψιλό καλώδιο κάπως πατεντιάρικα σε ένα σημείο που να μπορείς να το κολλήσεις με τον πυκνωτή εκει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/5/2022 στις 3:50 ΜΜ, Dr_Pepper είπε

Κυρίως γιατί το κομπρεσέρ εκτός απο αέρα φτύνει και άλλα πράγματα (πχ λάδια) 

 

Και ήμουν έτοιμος να στείλω post να πάρεις ένα LED και να κοιτάξεις προσεκτικά την επιφάνεια για υπολείμματα απο το κομπρεσέρ και αν αυτά ειναι πάνω σε πχ πινάκια κτλ


Τέλος σε τι σόι τεχνικό το πήγες και δεν το είδε (σε αυτή την φάση δεν ξέρουμε βέβαια καν αν υπήρχε αυτό εξ αρχής και δεν το έκανε ο "τεχνικός" σβαρνίζοντας την μητρική) εδώ και μια δεκαετία γέμισε ο χώρος με τσαρλατάνους που επειδή κάνανε format και συναρμολογήσανε μερικά PC ονομάζονται τεχνικοί... τεσπα άλλη κουβέντα αυτό :P 

Πάντως απο αέρα δεν έγινε αυτό εκτός αν "τράκαρες" με το πιστολάκι του κομπρεσέρ εκει... 
 

 

Όταν λες κόλλησες τον πυκνωτή τι εννοείς ακριβώς ; εννοώ μπορείς να περιγράψεις βήμα βήμα τι έκανες ; 

Βασικά για να δούμε αν όντως τον κόλλησες πάρε ένα πολύμετρο  βάλτο στην ρύθμιση για να βρεί συνέχεια (εκει που κάνει μπίπ ή δείχνει κάτι στην οθόνη αν ακουμπήσεις τις 2 ακίδες του πολυμέτρου μεταξύ τους) βάλε την μια ακίδα στην μια πλευρά του πυκνωτή και την άλλη ακούμπατη στην μεταλλική επιφάνεια σε εξάρτημα απο δίπλα που γράφει 2R2 (αντίσταση)  αν κάνει μπιπ  κράτα την ακίδα που έχεις στην αντίσταση και βάλε την άλλη ακίδα στην άλλη πλευρά κάνει πάλι μπιπ? 

Σε ρωτάω γιατί φοβάμαι ότι δεν το κόλλησες σωστά ή και σωστά να το κόλλησες (δηλαδή να καθάρισες το pad να έβαλες flux κτλ) απο την φωτό που ειναι μεγάλης ανάλυσης αλλά ταρακουνημένη οπότε δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος μάλλον φαίνεται να έχει φύγει εντελώς το pad εκει... 

Η μόνη λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να βρείς που οδηγεί το pad (μάλλον μπαίνει μέσα στην μητρική φοβάμαι και βγαίνει απο την άλλη πλευρά αλλά δεν φαίνεται καλά οπότε μπορεί να κάνω λάθος) κααι εκεί να ξύσεις λίγο με ένα ψιλό γυαλόχαρτο και πολύ ελαφρά (για να μην φάς την γραμμή και εκει  ) ίσα ίσα να φύγει το μαύρο soldermask και να δεις χαλκό, μετά βάζεις καλάι εκει το συνδέεις με ένα ψιλό καλώδιο κάπως πατεντιάρικα σε ένα σημείο που να μπορείς να το κολλήσεις με τον πυκνωτή εκει. 

 

Καλησπέρα Φίλε.

Δεν ξέρω πως 
αλλά μετά από καθημερινή προσπάθεια να ανοίξω το pc εφόσον είχα κολλήσει το πυκνωτή την 8η μέρα τον άνοιξα με διαφορετικό τρόπο όπως, να βγάλω το καλώδιο του pcu και να ξεκινήσω το pc για να κάνει αποφόρτισημετά ξανά σύνδεσα το καλώδιο στο psu και άνοιξε το pc κανονικά όπως πρέπει να ανοίγει 

Και στο Bios 
πλέον μπορώ να αποθηκεύσω αλλαγές και έκανα bios update στη τελευταία έκδοση,

Ευχαριστώ σε όλους 
όσους με συμβουλέψατεΧωρής εσάς παίζει να ξόδευα άσκοπα χρήματα σε τεχνικούς
 :P.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...