Προς το περιεχόμενο

Offline εναλλακτική


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν offline εναλλακτικές για διαδικτυακές υπηρεσίες όπως τα tinypng, compressjpeg, compressor.io κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή τι θέλεις, να συμπιέζεις εικόνες;

faststone image viewer ή μόνο για συμπίεση faststone Photo Resizer. Το 2ο περιλαμβάνεται έτσι κι αλλιώς στο 1ο όπως και πολλά παραπάνω.

Έχουν και portable εκδόσεις και κάνει και μαζική μετατροπή, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω των υπηρεσιών που ανέφερα μια εικόνα jpeg/png για παράδειγμα των 10ΜΒ μπορεί να γίνει 1ΜΒ (αναφέρω τυχαίο μέγεθος συνήθως γίνεται συμπίεση της τάξης του 80% κατά μέσο όρο) χωρίς να χάσει ποιότητα ή να μειωθεί η ανάλυσή της. Αυτό που αναφέρεις νομίζω δεν κάνει αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει αυτό ακριβώς που λες αλλά όχι αυτόματα. Όταν του φορτώνεις φωτογραφίες επιλέγεις από το Options δίπλα στο Jpeg στο δεξί μέρος και μετακινείς τον slider προς τα δεξιά, ανάλογα πόσο θέλεις να συμπιέσεις. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος συμπίεσης εικόνων και μην σε ξεγελάει κανένας. Ή θα αλλάξεις το μέγεθος της εικόνας ή θα μεγαλώσεις τον βαθμό συμπίεσης ή και τα δύο. Ιδίως σε φωτογραφίες από κινητά ή κάμερες, αν αλλάξεις την συμπίεση π.χ. στο 85% θα έχεις πολύ καλή μείωση μεγέθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυνατόν όταν κάνεις συμπίεση σε ένα αρχείο και να μην αλλοιωθεί?🙄

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kormos είπε

Είναι δυνατόν όταν κάνεις συμπίεση σε ένα αρχείο και να μην αλλοιωθεί?🙄

Οπτικά τουλάχιστον γίνεται. Τώρα πως δεν ξέρω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rafinos είπε

Οπτικά τουλάχιστον γίνεται. Τώρα πως δεν ξέρω. :P

Μου φαίνεται απίθανο να μπορείς να διατηρήσεις την άριστη αρχική ποιότητα μιας και όλα τα προγράμματα τέτοιου τύπου, επεξεργάζονται το αρχείο ώστε να φέρει το επιθυμητό μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kormos είπε

Μου φαίνεται απίθανο να μπορείς να διατηρήσεις την άριστη αρχική ποιότητα μιας και όλα τα προγράμματα τέτοιου τύπου, επεξεργάζονται το αρχείο ώστε να φέρει το επιθυμητό μέγεθος

Αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Και να ρίχνει την ποιότητα είναι σε τέτοιο ποσοστό που δεν είναι καν εμφανής η διαφορά. Στο μέγεθος όμως είναι μεγάλη η διαφορά. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για PNG => https://pngquant.org (PNGoo)
Για PNG/JPEG => https://riot-optimizer.com
Για SVG => https://jakearchibald.github.io/svgomg/ (είναι installable το web app και δουλεύει offline)

To TinyPNG έχει photoshop plugin επι πληρωμή

--- 

Υπάρχουν 2 ειδών compressions Lossy + Lossless.
Προφανώς με lossless δεν έχεις μεγάλο κέρδος αλλά με lossy compression και λίγους πειραματισμούς μπορείς να το ρίξεις πολύ χαμηλά το μέγεθος.
Τέλος, η καλύτερη συμπίεση για το web είναι webp και avif. 
Photoshop plugins θα βρεις για όλα αυτά, επι πληρωμή συνήθως.

Επεξ/σία από XPHSTOS_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rafinos είπε

Αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Και να ρίχνει την ποιότητα είναι σε τέτοιο ποσοστό που δεν είναι καν εμφανής η διαφορά. Στο μέγεθος όμως είναι μεγάλη η διαφορά. 

Το δοκίμασα και έκανα και την ίδια διαδικασία με το faststone και το irfanview. Στο compressot.io που το δοκίμασα, έδωσα μια εικόνα από το κινητό στα 5120Χ3840 με 2.9ΜΒ και συμπίεση jpeg στο 92. Η σελίδα μου το έφερε στα 685ΚΒ-progressive με συμπίεση jpeg στο 62. Το irfanview με τις ίδιες ρυθμίσεις μου το έφερε στα 855ΚΒ και το faststone με τα ίδια το έβγαλε 895ΚΒ.

Οπότε όπως βλέπουμε η διαφορά είναι στα 200ΚΒ περίπου. Μπορεί το compressed να εφαρμόζει και κανέναν ακόμα αλγόριθμο συμπίεσης που το ρίχνει ακόμα παραπάνω, δεν ξέρω. Επίσης η διαφορές είναι εμφανείς και οπτικά. Όχι όμως αν βλέπεις τις φωτογραφίες zoom out στο 25%. Ζουμάρισε στο 100% ή καλύτερα στο 200% ή στο 300% και θα δεις πόσο έχει επηρεαστεί η φωτογραφία οπτικά μετά την συμπίεση.

Για παράδειγμα, παρακάτω δείγμα από την φώτο που δοκίμασα. Η πάνω είναι η αρχική στα 300% zoom, η 2η είναι από το compressed.io και η 3η από το irfan view και η 4η από το faststone με τις ίδιες ρυθμίσεις (62% συμπίεση, αρχικό μέγεθος). Όπως θα δεις σε όλες υπάρχουν artifacts σε άκρες και γραμμές.

Το βολικό με τα προγράμματα αυτά είναι η μαζική επεξεργασία όπου θα τους ρίξεις καμιά 1000άδα φωτογραφίες και θα στις συμπιέσει όλες μόνο του και πολύ γρήγορα. Θα πρότεινα να μην πας όμως κάτω από το 80% για αυτές που σε ενδιαφέρουν και το 70% για τις ουδέτερες.

Spoiler

ORIGINAL

spacer.png

COMPRESSED.IO

spacer.png

IRFAN VIEW

spacer.png

FASTSTONE

spacer.png

 

btw, Το riot που το πρότεινε ο XRHSTOS_ το βγάζει στο ίδιο μέγεθος με το compressed.io και έχει και batch optimizer στο μενού Tools.

Nice!!!

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...