Προς το περιεχόμενο

SUP Mistral με 329€ και 379€ στα Lidl απο Πεμπτη 12 Μαιου


safridia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, lordvec είπε

Και το φουσκωτό καγιάκ μη νομίζεις ότι είναι για πολλούς αέρηδες. Γενικά έχουν μια τάση να "κυνηγάνε" τον αέρα οπότε αν φυσάει πάς η μαζί η κόντρα στον αέρα, αλλιώς έχει μια ταλαιπωρία. Και σίγουρα όχι 5 μποφόρ. Λογικά ο φίλος παραπάνω ή μιλάει για πλαστικό/ξύλινο που είναι άλλη φάση ή είναι αθληταράς.

Το καλό με τα καγιάκ είναι ότι μπορείς να φορτώσεις πράγματα, ομπρέλα, σκυλιά και να πας στη διπλανή παραλία μια και μιλάς για ζευγαροφάση. Το κακό φαντάζομαι σε σχέση με το sup (sup δεν έχω, υποθέτω) είναι ότι θέλει ποιο πολύ ώρα φούσκωμα, λογικά είναι πιο βαρύ στο κουβάλημα και σίγουρα σου δίνει λιγότερες δυνατότητες άθλησης.

Αν πάντως πας σε φουσκωτό καγιάκ, αφού το θες για θάλασσα κοίτα να είναι όσο πιο χαμηλοπρόφιλο και μακρόστενο βρεις, και να έχει και κάνα πτερύγιο από κάτω.

και πάνω που είχα ψηθεί για το sup με βλέπω με kayak . Αυτό το ομπρέλα και ηρεμία με κέρδισε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, squib said:

και πάνω που είχα ψηθεί για το sup με βλέπω με kayak . Αυτό το ομπρέλα και ηρεμία με κέρδισε! 

Μια χαρά φορτώνεις ομπρέλα στο σαπ. Και ψυγεία και όλα. 

Το δικό μου που είναι για 150 κιλά εύκολα το έχω φορτώσει 170. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Errik είπε

Μια χαρά φορτώνεις ομπρέλα στο σαπ. Και ψυγεία και όλα. 

Το δικό μου που είναι για 150 κιλά εύκολα το έχω φορτώσει 170. 

Προφανώς και το sup τα σηκώνει. Απλά πρέπει να είσαι πιο προσεχτικός στο φόρτωμα/δέσιμο μη σου φουντάρουν με κάνα κυμματάκι.

Είμαι κάτοχος ενός αρκετά καλού φουσκωτού καγιάκ -καλύτερο από αυτό του post- και κατάλληλο για θάλασσα (όχι ποταμίσιο) και σούπερ ευχαριστημένος δεν μπορώ να πω ότι είμαι. Η ταχύτητά του σε χαλαρό ρυθμό είτε με ένα είτε με δύο κωπηλάτες είναι 4 με 5 χλμ/ώρα (όχι μίλια) αλλά με κακό κουπί. Μου χρωστάω κάτι καλύτερο που φαντάζομαι ένα 10% θα δίνει. Επίσης με πλάγιο αέρα είναι λίγο βάσανο. Υποθέτω πως το sup εκεί θα πλεονεκτεί.

Ευχαριστήθηκα το γεγονός ότι φόρτωνα το σύμπαν πάνω χωρίς να το πολυλογαριάζω (+σκύλο +μωρό) και πηγαίναμε στις παραλίες από εδώ και από εκεί.

Αν με ρώταγες τώρα τι θα αγόραζα τότε, θα δοκίμαζα οπωσδήποτε ένα sup πριν ξαναπάρω καγιάκ. Αν έβλεπα ότι είναι εξίσου γρήγορο και πιο εύκολο στους πλάγιους ανέμους θα έπαιρνα ένα sup που να μπορεί να πάρει δεύτερη θέση και θα παρέβλεπα την ευκολία στο φόρτωμα. Και θα μου έμεναν και ρέστα.

 

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντελως πληροφοριακα....το SUP ειναι καταλληλο για Λιμνες και θαλασσα Λαδι.....για ασκηση οχι οτι δεν μπορεις να κανεις και με λιγο κυμα απλα πρεπει να εισαι πολυ προπονημενος και εξοικιωμενος με ισορροπια!!!

Αν λαβουμε υποψη οτι στις Αιγαιοπελαγιτικες θαλασσες η απολυτη νηνεμια και ηρεμια ειναι νωρις το πρωι και αργα το απογευμα εχω να δωσω σαν ....λιγο πιο εμπειρος στους υποψηφιους αγοραστες οτι στην Ελλαδα η καταλληλοτερη ωρα να κανεις SUP ειναι μεχρι τις 09.00- 09.30 το αργοτερο γιατι μετα βγαζει κυμα αερα και β) την ωρα που κανουν επιδρομη τα κουνουπια και σκοτεινιαζει γιατι τοτε πραγματικα ηρεμει η Θαλασσα!!!

 

Τωρα αν βοηθησα ή αποθαρυνα τους φιλους αυτο δεν με αφορα απλα εγω οσες φορες εχω βγει για SUP το εχω κανει πρωτος ή τελευταιος στην παραλια!!!!! ( Υπαρχουν και οι περιπτωσεις ομως αν και σπανιε κατα μεσημερο να εχει Λαδι θαλασσα και νηνεμια) ....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρσυ πήρα ένα σαπ μάρκας https://www.jbay.zone/ 700€. Πρώτη εμπειρία ήταν με ενα φθηνό κινεζικό των 300€. Μου άρεσε πάρα πολύ σαν άθλημα. Η διαφορά με τον ακριβότερο σε διπλάσια τιμή είναι στην πλεύση. Το φθηνο κάμπτεται στην μέση, φαίνεται και στην φωτογραφία στο φυλλάδιο του lidl. Τα ακριβά όχι είναι άκαμπτα. Δηλαδή αν είναι η θάλασσα λάδι όλα καλά. Μόλις ξεκινήσει κύμα το ένα σε πετάει στη θάλασσα το αλλο καβαλάει τα κύματα διότι δεν κάμπτεται. Αν το μάθεις πας και με κύμα, ίσως να είναι και πιο διασκεδαστικό τότε. Σαν γυμναστική είναι καλό. Δεν μετάνιωσα τα λεφτά του στιγμή.

Και κάτι που ξεχάσα, τα φθηνά πετάνε καρούμπαλα. Επίσης παίζει ρόλο και το φουσκωμα, αν ξεπεράσεις τις προδιαγραφές του κατασκευαστή μετά ξεχειλωνει και όλο θα θέλει περισσότερο.

Μεγαλο ρόλο παίζει και το κουπί, προτιμηστε carbon, τα φθηνά κινέζικα, σπάνε στην στην σύνδεση στην μέση και βυθίζονται στην θάλασσα.

 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lordvec είπε

Προφανώς και το sup τα σηκώνει. Απλά πρέπει να είσαι πιο προσεχτικός στο φόρτωμα/δέσιμο μη σου φουντάρουν με κάνα κυμματάκι.

Είμαι κάτοχος ενός αρκετά καλού φουσκωτού καγιάκ -καλύτερο από αυτό του post- και κατάλληλο για θάλασσα (όχι ποταμίσιο) και σούπερ ευχαριστημένος δεν μπορώ να πω ότι είμαι. Η ταχύτητά του σε χαλαρό ρυθμό είτε με ένα είτε με δύο κωπηλάτες είναι 4 με 5 χλμ/ώρα (όχι μίλια) αλλά με κακό κουπί. Μου χρωστάω κάτι καλύτερο που φαντάζομαι ένα 10% θα δίνει. Επίσης με πλάγιο αέρα είναι λίγο βάσανο. Υποθέτω πως το sup εκεί θα πλεονεκτεί.

Ευχαριστήθηκα το γεγονός ότι φόρτωνα το σύμπαν πάνω χωρίς να το πολυλογαριάζω (+σκύλο +μωρό) και πηγαίναμε στις παραλίες από εδώ και από εκεί.

Αν με ρώταγες τώρα τι θα αγόραζα τότε, θα δοκίμαζα οπωσδήποτε ένα sup πριν ξαναπάρω καγιάκ. Αν έβλεπα ότι είναι εξίσου γρήγορο και πιο εύκολο στους πλάγιους ανέμους θα έπαιρνα ένα sup που να μπορεί να πάρει δεύτερη θέση και θα παρέβλεπα την ευκολία στο φόρτωμα. Και θα μου έμεναν και ρέστα.

 

Συγνωμη αλλα δεν υπαρχει θαλασσιο καγιακ φουσκωτο. Σαφως και μπορεις να το βαλεις με ηρεμο καιρο αλλα δεν ειναι θαλασσιο, ειναι για ποταμι/λίμνη.
Οτιδηποτε φουσκωτο εχει σοβαρο προβλημα με τον αερα, εαν φυσηξει σε παρασερνει πολυ ευκολα.
Σε σκληρο καγιακ ειδικα σε sit in εχεις ενα πτερυγιακι κατω το οποιο το ανεβοκατεβαζεις κατα βουληση και με αυτο ελεγχεις ποσο θα αφηνεις να σου παρασερνει την ουρα ο αερας, αυτο εμμεσα βοηθαει στο τιμονι συμφωνα με το που θες να πας και απο που εχεις τον καιρο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαι σε θέμα SUP και όχι καγιάκ ξαναρωτώ, υπάρχουν προτάσεις για φούσκωμα και ηλεκτρικές Τρόμπες?

Πόσο δύσκολο ειναι με την χειροκίνητη?  Τι προτιμούμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vactirio είπε

Μιας και είμαι σε θέμα SUP και όχι καγιάκ ξαναρωτώ, υπάρχουν προτάσεις για φούσκωμα και ηλεκτρικές Τρόμπες?

Πόσο δύσκολο ειναι με την χειροκίνητη?  Τι προτιμούμε?

Εγώ έχω χειροκίνητη απλή και κάνω από το 0 στα  10-12 ' να φτάσω στα 12-13 psi. Πάντα το.ξεφουσκωνω στο 5-6 και αποθηκεύω ποτέ δεν το αφήνω φουσκωμένο τίγκα ακόμη και αν κάνω μετά από 6-8 ώρες ξανά.

Είναι καλή προθέρμανση η χειροκίνητη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vactirio είπε

Μιας και είμαι σε θέμα SUP και όχι καγιάκ ξαναρωτώ, υπάρχουν προτάσεις για φούσκωμα και ηλεκτρικές Τρόμπες?

Πόσο δύσκολο ειναι με την χειροκίνητη?  Τι προτιμούμε?

Δυσκολο δεν ειναι ειναι αρκετα χρονοβορο και θα σε κουρασει. Οταν βγαινεις στην ακτη και το sup δεν ειναι σε επαφη με το δροσερο νερο θα αυξηθει η θερμοκρασια το και θα αυξησει την πιεση του, θα πρεπει να ανοιγεις λιγο την βαλβιδα να χαλαρωνεις πιεση και να ξαναφουσκωνεις οταν μπεις ξανα.

Υπαρχουν και αυτα (μονο σε κινεζομαγαζα τα εχω δει) που το κουμπωνεις στην βαλβιδα και φουσκωνεις ειτε απο το κομπρεσερακι που ισως εχεις για να φουσκωνεις τα λαστιχα ειτε απο το βενζιναδικο.

Προτεινω να μεινεις στην τρομπα που θα βρεις μεσα ειναι πολυ καλη και να ανεβαζεις μεχρι 13-14 πιεση
 

Hf71ef52fdf0e4139955bbf709dc081bf1.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Περισσό είχε το πρωί πάνω από 30-40 τεμάχια.

Πριν από μισή ωρα είχε ακόμα 15.

Πηγαίνετε στα "μεγαλα" lidl. Εχουν μεγαλύτερες ποσότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παιδιά κατέληξα ότι 329€ για κάτι που μάλλον δεν θα με βολέψει δε τα δίνω. Lidl Δάφνης είχε κομμάτια πάντως το πρωί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...