Προς το περιεχόμενο

Αγορά επεξεργαστή 12900 τώρα ή αναμονή για νέους επεξεργαστές;


prefuse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι για αγορά 12900 αλλά λίγο οι ακριβές DDR5, λίγο οτι δεν είναι άμεση ανάγκη και μπορώ να περιμένω, σκέφτομαι μήπως περιμένω να δω τους νέους επεξεργαστές που θα βγουν από amd/intel. 

Λόγο καλοκαιριού, δεν θα χρειαστώ νέο μηχάνημα σίγουρα, αλλα θα χρειαστώ τον ερχόμενο χειμώνα. 

Να περιμένω μέχρι φθινόπωρο, χειμώνα;

Ποτέ αναμένονται οι νέες γενιές amd/intel?

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Καλύτερα να περιμένεις, έρχονται καλύτερα.

Υπάρχει κανένα πλάνο/φήμη, ποτέ περίπου θα κυκλοφορήσουν οι νέες γενιές επεξεργαστών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπαν οι προλαλήσαντες. Δεν βλέπω γιατί να πάρεις κάτι που δεν χρειάζεσαι, αυτήν την χρονική στιγμή. Περιμένεις για Q3/Q4 που θα έχουμε νέες προτάσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ότι είπαν οι προλαλήσαντες. Δεν βλέπω γιατί να πάρεις κάτι που δεν χρειάζεσαι, αυτήν την χρονική στιγμή. Περιμένεις για Q3/Q4 που θα έχουμε νέες προτάσεις.

δεν ειναι οτι δεν το χρειάζομαι (για δουλεια) αλλα οτι δεν το έχω άμεση ανάγκη, κουτσα στραβά βγαζω δουλεια απο υπολογιστη του 2012.

ευχαριστώ ολους για τα σχολια, λεω να περιμένω, αρκει βεβαια, απο Q3/Q4, να μην δουμε ελλείψεις και αυξημένες τιμες λογο σκαλπερς ή απο αλλες αιτίες. καπου εκει δεν θα ανακοινωθουν και οι νεες κάρτες γραφικων απο nvidia;

Παντως ειμαι σίγουρος λογο της μη καταναλωτικής παιδείας αρκετων gamers, που εδωσαν διπλάσια και τριπλάσια ποσά για καρτες γραφικών και κονσόλες, θα δουν απο εδω και πέρα, αυξημένες τιμές.

Το έναυσμα για υπερκέρδος απο τις εταιρίες, εγινε απο τους ίδιους του gamers. Σιγά μην αφήσουν απαρατήρητη μια τέτοια ευκαιρία αυξησης τιμών, ενω θα μπορούσαν να διαθέσουν τα προιόντα τους σε πολύ χαμηλότερες τιμές.

Και αυτό, δυστυχώς, θα το πληρώσουμε ολοι. 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το θετικα τοτε. Και τα νεα να ειναι πιο ακριβα, θα παρεις τα υπαρχοντα φθηνοτερα. Ειδικα αν μιλαμε για DDR5, θα ειναι αρκετα μειωμενο το κοστος, θελω να πιστευω! 

Παντως το "βγαζω κουτσα στραβα" εμενα μου αλλαζει λιγο την επιτακτικοτητα της αγορας. Δεν εισαι τοσο ανετος οσο καταλαβαινει κανεις στο original post :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμό να πιάσει 3060, ας πιασει 6500 ΧΤ και πολύ καλά θα είναι.

Πάντως να κράζεις κάποιους οτι ξοδεύουν πολλά και την ίδια ώρα να στοχεύσεις για 12900 ενώ ο 12700 είναι τόσο κοντά σε επιδόσεις, είναι λίγο περίεργο.

Και ειδικά συνδυασμος με ddr5, οταν η ddr4 εχει πολύ χαμηλότερη τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Πιθανόν αξίζει να περιμένεις τα ενσωματωμένα γραφικά rdna3 της AMD ανάλογων επιδόσεων Nvidia 3060.

Με τι επεξεργαστή τώρα πορεύεσαι;

Αργούν αυτά, σε κάνα χρόνο σε Mobile προϊόντα θα τα δούμε στο ράφι. Σε desktop ούτε που ξέρουμε πότε.  

 

4 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, 

Σκέφτομαι για αγορά 12900 αλλά λίγο οι ακριβές DDR5, λίγο οτι δεν είναι άμεση ανάγκη και μπορώ να περιμένω, σκέφτομαι μήπως περιμένω να δω τους νέους επεξεργαστές που θα βγουν από amd/intel. 

Λόγο καλοκαιριού, δεν θα χρειαστώ νέο μηχάνημα σίγουρα, αλλα θα χρειαστώ τον ερχόμενο χειμώνα. 

Να περιμένω μέχρι φθινόπωρο, χειμώνα;

Ποτέ αναμένονται οι νέες γενιές amd/intel?

 

Αν πάρεις σήμερα πήγαινε σε Z690 + 12400F με προοπτική σε κάνα χρόνο να αλλάξεις σε 13900Κ.

Αν περιμένεις Q3-Q4 τότε πας σε AM5 γιατί το Intel 1700 μάλλον δεν θα δει άλλους επεξεργαστές μετά τον RaptorLake.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, hln3 είπε

Χλωμό να πιάσει 3060, ας πιασει 6500 ΧΤ και πολύ καλά θα είναι.

Πάντως να κράζεις κάποιους οτι ξοδεύουν πολλά και την ίδια ώρα να στοχεύσεις για 12900 ενώ ο 12700 είναι τόσο κοντά σε επιδόσεις, είναι λίγο περίεργο.

Και ειδικά συνδυασμος με ddr5, οταν η ddr4 εχει πολύ χαμηλότερη τιμή

δεν κραζω, δυστυχως περιγράφω την πραγματικότητα .

το να δίνει καποιος οσο οσο γιατι δεν μπορεί να τιθασεύσει τα θέλω του (φυσικά δεν αναφέρομαι σε εναν επαγγελματία που αναγκαστικά θα πάρει κατι οσο έχει την δεδομένη στιγμή για να κάνει την δουλεια του), δειχνει την καταναλωτική παιδεία που έχει.

και αντε αν ειναι καποιος πιστιρικάς, που ολοι πανω κάτω δεν ειχαμε καταναλωτική παιδεια σε εκεινη την ηλικια. δυστυχως μιλάμε για άτομα αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hln3 είπε

Χλωμό να πιάσει 3060, ας πιασει 6500 ΧΤ και πολύ καλά θα είναι.

Πάντως να κράζεις κάποιους οτι ξοδεύουν πολλά και την ίδια ώρα να στοχεύσεις για 12900 ενώ ο 12700 είναι τόσο κοντά σε επιδόσεις, είναι λίγο περίεργο.

H 680M σήμερα είναι μια RX6400, το Phoenix με RDNA3 + 5nm και ίσως πολύ μεγαλύτερη Cache θα την ξεπεράσει την 6500ΧΤ εύκολα. Ίσως να φτάνει την 3060 QMAX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δες το θετικα τοτε. Και τα νεα να ειναι πιο ακριβα, θα παρεις τα υπαρχοντα φθηνοτερα. Ειδικα αν μιλαμε για DDR5, θα ειναι αρκετα μειωμενο το κοστος, θελω να πιστευω! 

Παντως το "βγαζω κουτσα στραβα" εμενα μου αλλαζει λιγο την επιτακτικοτητα της αγορας. Δεν εισαι τοσο ανετος οσο καταλαβαινει κανεις στο original post :P 

μακάρι να ισχυει το παραπάνω, αλλα δεν νομίζω απο οσα εχουμε δει μεχρι τώρα, γιατι μπορεί να γίνει σκαλπινγκ στην προηγούμενη γενιά cpu/gpu, και ετσι μπορει να ειναι ακριβότερα,. Τουλάχιστον ετσι λενε για την σειρα 40xx της nvidia, οτι θα ειναι ακριβότερες απο 30xx και αρα ολοι θα στραφουν στις παλιες..

εχω στην άκρη καποια χρήματα για αγορα pc, επειδη δεν κανω συχνες αλλαγες/αναβαθμίσεις γιατι για μενα ο χρονος ψαξιματος και αλλαγης, μου κοστίζει περισσότερο απο οσα θα μου δώσει μια μικρη αναβάθμιση καθε 2 χρονια, αγοραζω κατι καλό. αν δεν αξίζει τα λεφτα του ο 12900κ ειναι αλλο θέμα που θα το ξαναδω οταν τελικά προβώ σε αγορά.

Spoiler

 

 

34 λεπτά πριν, hln3 είπε

Χλωμό να πιάσει 3060, ας πιασει 6500 ΧΤ και πολύ καλά θα είναι.

Πάντως να κράζεις κάποιους οτι ξοδεύουν πολλά και την ίδια ώρα να στοχεύσεις για 12900 ενώ ο 12700 είναι τόσο κοντά σε επιδόσεις, είναι λίγο περίεργο.

Και ειδικά συνδυασμος με ddr5, οταν η ddr4 εχει πολύ χαμηλότερη τιμή

γιαυτο το λογο εκανα την ερωτηση εδω και θα περιμένω, αν σε ενδιαφέρει, τσεκαρε και το βιντεο παραπάνω 

ευχαριστώ ολους για τα σχόλια.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, prefuse είπε

δεν κραζω, δυστυχως περιγράφω την πραγματικότητα .

το να δίνει καποιος οσο οσο γιατι δεν μπορεί να τιθασεύσει τα θέλω του (φυσικά δεν αναφέρομαι σε εναν επαγγελματία που αναγκαστικά θα πάρει κατι οσο έχει την δεδομένη στιγμή για να κάνει την δουλεια του), δειχνει την καταναλωτική παιδεία που έχει.

Ζ690 + 32 GB DDR5 + 12900 βγαίνουν πιο ακριβά από μια 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, hln3 είπε

Ζ690 + 32 GB DDR5 + 12900 βγαίνουν πιο ακριβά από μια 3080.

γιαυτο ειμαστε σε αναμονή, σιγα σιγα οι κάρτες γραφικων ερχονται σε φυσιολογικα επιπεδα.

το παραπανω σχολιο που εκανες quote, ειναι για τις διπλάσιες τιμες msrp οχι για το value for money.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...