Προς το περιεχόμενο

Αγορά iMac Για Επαγγελματική Χρήση


Titos_op

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Θα ήθελα βοήθεια για την αγορά iMac για επαγγελματική χρήση. Το iMac θα τοποθετηθεί σε εργασιακό χώρο και η χρήση του θα είναι καθαρά προγραμματιστική, κυρίως για την ανάπτυξη iOS εφαρμογών. Ενδεικτικά κάποια προγράμματα που θα χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση είναι: XCode, Android Studio, Προγράμματα Επεξεργασίας Εικόνας ή Γραφικών(π.χ. Photoshop, Illustrator, Adobe XD κλπ.) , ίσως και κανένα Game Engine (π.χ. Unity). Καθώς ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου Apple προϊόντα  δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η καλύτερη επιλογή.

Το μόνο μοντέλο που μου φάνηκε εξαιρετικό είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/33882236/Apple-IMac-24-2021-M1-16GB-1TB-SSD-8-Core-GPU-macOS-Silver-GR.html, ψάχνω κάτι σε αυτό το εύρος χρημάτων, αλλά αν υπάρχει και φθηνότερη επιλογή γιατί όχι.

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν και αποκλείεται να ειναι στο ευρος τιμών που κοιτας, και μπορεις να περιμένεις λίγο καιρό, δες τι θα ανακοινώσουν μαζί με το mac pro, σε κανα μήνα.

https://www.macrumors.com/roundup/wwdc/

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

αν και αποκλείεται να ειναι στο ευρος τιμών που κοιτας, και μπορεις να περιμένεις λίγο καιρό, δες τι θα ανακοινώσουν μαζί με το mac pro, σε κανα μήνα.

https://www.macrumors.com/roundup/wwdc/

Σε ευχαριστώ για το info αλλά θα ήθελα να είναι μέσα στο εύρος τιμής αν γίνεται, επίσης θα ήθελα η αγορά να γίνει σχετικά σχετικά άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις οθόνες κτλ νομίζω ότι το Mac Studio είναι καλύτερη επιλογή.

Βασικά, γενικά είναι καλύτερη επιλογή, μπορείς να αγοράσεις οθόνη και περιφερειακά με μια μικρή υπέρβαση στο budget.

 

https://www.skroutz.gr/s/34523898/Apple-Mac-Studio-M1-Max-32GB-512GB-SSD-MacOS.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο βασικό δεν αναφέρεις. Ποιο είναι το budget σου; Αν ισχύει το 2.500€ του link, θα σου πρότεινα mac studio με κλειστά τα μάτια και σίγουρα 32gb. 

Δεν θα πρότεινα 16gb, για το σκοπό που το θες. Υποτίθεται ότι θες να επενδύσεις σε ένα μηχάνημα που θα το κρατήσεις χρόνια. Θα σου πρότεινα BTO Mac Studio M1 Max with 10-Core CPU/32-Core GPU/16-Core Neural Engine/32GB unified memory/1TB SSD. Από εδώ θα σου βγει γύρω στα 3k. Από e-mac.eu και αντίστοιχα γύρω στα 2.7k. 

Επεξ/σία από M A T R I X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Το πιο βασικό δεν αναφέρεις. Ποιο είναι το budget σου; Αν ισχύει το 2.500€ του link, θα σου πρότεινα mac studio με κλειστά τα μάτια και σίγουρα 32gb. 

Δεν θα πρότεινα 16gb, για το σκοπό που το θες. Υποτίθεται ότι θες να επενδύσεις σε ένα μηχάνημα που θα το κρατήσεις χρόνια. Θα σου πρότεινα BTO Mac Studio M1 Max with 10-Core CPU/32-Core GPU/16-Core Neural Engine/32GB unified memory/1TB SSD. Από εδώ θα σου βγει γύρω στα 3k. Από e-mac.eu και αντίστοιχα γύρω στα 2.7k. 

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως η Apple έχει κάνει μη επεκτάσιμα τα iMac ως προς την μνήμη, το είδα εκ των υστέρων. Επίσης, δεν έχω κάποιο monitor για να συνδέσω το Mac Studio αλλά αν προχωρήσω σε αυτήν την επιλογή θα αγοράσω. Σχετικά με τις οθόνες που συνδέονται στο Mac Studio μπορώ να κοιτάξω με ασφάλεια Monitor που δεν είναι Apple φαντάζομαι; Θα μπορούσες ίσως να μου προτείνεις ενδεικτικά κάποιες πιθανές επιλογές για monitor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2022 στις 10:13 ΠΜ, Titos_op είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως η Apple έχει κάνει μη επεκτάσιμα τα iMac ως προς την μνήμη, το είδα εκ των υστέρων. Επίσης, δεν έχω κάποιο monitor για να συνδέσω το Mac Studio αλλά αν προχωρήσω σε αυτήν την επιλογή θα αγοράσω. Σχετικά με τις οθόνες που συνδέονται στο Mac Studio μπορώ να κοιτάξω με ασφάλεια Monitor που δεν είναι Apple φαντάζομαι; Θα μπορούσες ίσως να μου προτείνεις ενδεικτικά κάποιες πιθανές επιλογές για monitor;

για monitor θα πρέπει να δώσεις πρώτα βάση σε τι δουλεύεις περισσότερο. αν π.χ. επιλέξεις 2 οθόνες (και ίδια μάρκα) με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά η 1 από τις δύο έχει 100% adobe RGB η τιμή της θα είναι 50% παραπάνω. π.χ. εγώ που το 90% των δουλειών μου είναι επεξεργασία φωτό και print (packaging, publishing κ.λπ.) και το 10% video έχω οθόνη με 100% adobe RGB

...και φυσικά δεν χρειάζεται να πας σε apple 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...