Προς το περιεχόμενο

Το Meteor Lake SoC, είναι το πρώτο της Intel με chiplets και κατασκευάστηκε με μέθοδο Intel4


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν με ενδιαφερει το γραφημα του techpowerup, εχω 3700 και 12900k,μπορω να δω τι κανει ο καθενας χωρίς να καταφευγω σε ιντερνετικα γραφηματα. 

Μαν άστο αυτό που λες απλά ειναι χαζομάρα με όλο τον σεβασμό.... 

1) Α κάτι δεν κάνεις καλά αν ειναι πιο γρήγορος στα 35watt (που δεν ξέρω καν αν πάει) κάποια ρύθμιση κάνει override την όποια ρύθμιση πχ απο το bios έβαλες εσύ και καις παραπάνω, βάλε μετρητή στην πρίζα του PC σου για να το επαληθεύσεις. 

2) Ειναι χαζό όπως έγραψα και πιο πριν γιατί ο ίδιος επεξεργαστής έχει αναλογική απόδοση αν του κόψεις το ρεύμα πχ αν κάνει 2 ώρες για να ρεντάρει βίντεο στο 100% του TDP θα κάνει 4 ώρες στο 50% του TDP 

Οπότε αν ο 5950x είναι πιο γρήγορος απο 12900Κ στην X δουλειά και εσύ ρήξεις 70% το ρεύμα και στους 2 θα έχουν πάλι την ίδια διαφορά μεταξύ τους (αν και σε απόλυτες τιμές και οι 2 θα ειναι πιο αργοί) απλά θα καίνε λιγότερο ρεύμα. 

Να στο πω αλλιώς το ίδιο πετυχαίνεις απενεργοποιώντας Core... οπότε είναι σαν να τρέχεις πχ με 3 cores εσύ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Απάντησα αυτο που καταλαβα οτι ρωτας. Αν θες να ρωτήσεις κατι αλλο, ελευθερα. 

Σε ρωτάω από βαίνει το συμπέρασμα ότι ο 12900 παραγει το Χ έργο με την μικροτερη δυνατη καταναλωση απο οποιονδηποτε αλλο στο πλανητη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν με ενδιαφερει το γραφημα του techpowerup, εχω 3700 και 12900k,μπορω να δω τι κανει ο καθενας χωρίς να καταφευγω σε ιντερνετικα γραφηματα. 

Μου το λέει και η γιαγιά μου αυτό μακρυά από ιντερνετικά γραφήματα. τον Herald να ακούς.

"Εδώ ο πιο καλυτερότερος, αποδοτικότερος, ακούραστος επεξεργαστής του Γαλαξία (άντε μην πω του σύμπαντος) - αν πάρεις 3 κερδίζεις 5 watt"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Μαν άστο αυτό που λες απλά ειναι χαζομάρα με όλο τον σεβασμό.... 

1) Α κάτι δεν κάνεις καλά αν ειναι πιο γρήγορος στα 35watt (που δεν ξέρω καν αν πάει) κάποια ρύθμιση κάνει override την όποια ρύθμιση πχ απο το bios έβαλες εσύ και καις παραπάνω, βάλε μετρητή στην πρίζα του PC σου για να το επαληθεύσεις. 

2) Ειναι χαζό όπως έγραψα και πιο πριν γιατί ο ίδιος επεξεργαστής έχει αναλογική απόδοση αν του κόψεις το ρεύμα πχ αν κάνει 2 ώρες για να ρεντάρει βίντεο στο 100% του TDP θα κάνει 4 ώρες στο 50% του TDP 

Οπότε αν ο 5950x είναι πιο γρήγορος απο 12900Κ στην X δουλειά και εσύ ρήξεις 70% το ρεύμα και στους 2 θα έχουν πάλι την ίδια διαφορά μεταξύ τους (αν και σε απόλυτες τιμές και οι 2 θα ειναι πιο αργοί) απλά θα καίνε λιγότερο ρεύμα. 

Να στο πω αλλιώς το ίδιο πετυχαίνεις απενεργοποιώντας Core... οπότε είναι σαν να τρέχεις πχ με 3 cores εσύ

 

 Οσο αυξάνεις τα ρολόγια ανεβαινει εκθετικα η ταση και άρα η καταναλωση. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι γραμικη η καμπύλη αποδοσης και καταναλωσης, αυτο οχι απλά δεν στεκει, ειναι εκτος τόπου και χρονου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

 

Ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα ο 5950x στα 105w δεν ειναι πιο γρηγορος απο 12900k. Τρεξε ενα cbr23 στα 105w και ανεβασε ss με καταναλωση και score. 

Με pl2 300w o 12900k ιδρώνει για 25-26κ ,φαντάσου 1/3 των βατ :lol:

Χωρίς πλάκα με pl2 105watt πιάνει τα 9Κ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε ρωτάω από βαίνει το συμπέρασμα ότι ο 12900 παραγει το Χ έργο με την μικροτερη δυνατη καταναλωση απο οποιονδηποτε αλλο στο πλανητη…

Και σου απαντησα, απο τους επεξεργαστές που γνωρίζω και υπάρχουν κάπου για αγορα ειναι ο πιο efficient. Τωρα αν υπάρχει κάποιος κρυφος που εχουν εκει στην κινα στα κιταπια τους δεν ξερω

2 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Με pl2 300w o 12900k ιδρώνει για 25-26κ ,φαντάσου 1/3 των βατ :lol:

Χωρίς πλάκα με pl2 105watt πιάνει τα 9Κ ;

 Ε? Αφου στοκ στα 200w βγαζει 27800, τι λες παλι ρε μαν? 😂

Για τα 26k ιδρωνει ο 5950x που στοκ δεν τα πιάνει 

Στα 35w πιανει 13600 ο 12900. Beat that, ανεβασε screenshot

6 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Μου το λέει και η γιαγιά μου αυτό μακρυά από ιντερνετικά γραφήματα. τον Herald να ακούς.

"Εδώ ο πιο καλυτερότερος, αποδοτικότερος, ακούραστος επεξεργαστής του Γαλαξία (άντε μην πω του σύμπαντος) - αν πάρεις 3 κερδίζεις 5 watt"

Προτιμω τα screenshot με τα αποτελεσματα και την καταναλωση. Γραφηματα χωρις αποδειξεις φτιαχνει και η γιαγια σου στο ms paint 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Και σου απαντησα, απο τους επεξεργαστές που γνωρίζω και υπάρχουν κάπου για αγορα ειναι ο πιο efficient. Τωρα αν υπάρχει κάποιος κρυφος που εχουν εκει στην κινα στα κιταπια τους δεν ξερω

Και ξανά λέω αυτό είναι θεώρηση, για να γίνει κανόνας θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες αποδείξεις, αυτές ζητάω…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Και ξανά λέω αυτό είναι θεώρηση, για να γίνει κανόνας θα πρέπει να υπάρχουν και κάποιες αποδείξεις, αυτές ζητάω…

Α οκ, σορρυ, πεστο ξεκαθαρα να καταλαβω ρε μαν 

Μολις παω σπιτι θα σου ανεβασω ενα cbr23 run με score και καταναλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Α οκ, σορρυ, πεστο ξεκαθαρα να καταλαβω ρε μαν 

Μολις παω σπιτι θα σου ανεβασω ενα cbr23 run με score και καταναλωση. 

Έτσι μπράβο, βάλε μόνο όλους τους επεξεργαστές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Έτσι μπράβο, βάλε μόνο όλους τους επεξεργαστές…

Α καταλαβα, δεν θες αποδειξεις, απλα τρολλαρις για να μην παραδεχτεις το αυτονοητο. Οτι ας πουμε ο pentium 4 του 2003 υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο efficient, οποτε πρεπει να τον τεσταρουμε και αυτόν 

Τα ιδια κάνει και ο nickolis, δεν πειραζει, το γνωρίζεται και οι ιδιοι ότι είναι ο πιο efficient και απλα δεν το παραδεχεστε, αυτο μου αρκει 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

 Οσο αυξάνεις τα ρολόγια ανεβαινει εκθετικα η ταση και άρα η καταναλωση. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι γραμικη η καμπύλη αποδοσης και καταναλωσης, αυτο οχι απλά δεν στεκει, ειναι εκτος τόπου και χρονου 

Όσο αυξάνεις τα ρολόγια ναι αλλά άλλο το overclocking  και άλλο το undervolting ή το αν απενεργοποιείς cores πέφτει η κατανάλωση και η απόδοση αναλογικά (άλλο συμμετρικά άλλο αναλογικά αυτό έχει να κάνει και με την αρχιτεκτονική σίγουρα σε συγκεκριμένα επίπεδα θα πέφτει και συμμετρικά) 

Είναι πιο απλό να το σκεφτείς με την απενεργοποίηση των core, 

Αν απενεργοποιήσεις τα μισά cores απο έναν επεξεργαστή θα καταναλώνει την μισή ενέργεια με πρίν αλλά θα ειναι και 2 φορές πιο αργός (σε multithreaded εφαρμογές που μπορούν να χρησιμοποιήσουν στο 100% όλα τα διαθέσιμα cores) 

 



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

 

 Ε? Αφου στοκ στα 200w βγαζει 27800, τι λες παλι ρε μαν? 😂

Για τα 26k ιδρωνει ο 5950x που στοκ δεν τα πιάνει 

Στα 35w πιανει 13600 ο 12900. Beat that, ανεβασε screenshot.

Στοκ 200w δεν είναι ο 12900κ. 241βαττ νομίζω και ανάλογα το work load πάει φτάνει τα 282 ; 

Έχω βάλει screen shot 33K κλειστό το pbo. Μόνο 142βατ default όλα στην vision D gigabyte :cool:

33k 142watt 

27.8k 200watt μια διαφορά την έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Α καταλαβα, δεν θες αποδειξεις, απλα τρολλαρις για να μην παραδεχτεις το αυτονοητο. Οτι ας πουμε ο pentium 4 του 2003 υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο efficient, οποτε πρεπει να τον τεσταρουμε και αυτόν 

Τα ιδια κάνει και ο nickolis, δεν πειραζει, το γνωρίζεται και οι ιδιοι ότι είναι ο πιο efficient και απλα δεν το παραδεχεστε, αυτο μου αρκει 

Όταν λέω όλους ενώ αυτούς που κυκλοφορούν σήμερα, σου θυμίζω ότι εσύ επικαλέστηκες:

36 λεπτά πριν, Herald είπε

Αγόρασα εναν επεξεργαστη για να παραγει το Χ έργο με την μικροτερη δυνατη καταναλωση απο οποιονδηποτε αλλο στο πλανητη γη. Γιατι το θεωρείς περιεργο? 

Είμαι ο μόνος που δίνει βάση στο τι γράφει ο άλλος και δεν πάει την συζήτηση εκεί που τον συμφέρει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Στοκ 200w δεν είναι ο 12900κ. 241βαττ νομίζω και ανάλογα το work load πάει φτάνει τα 282 ; 

Έχω βάλει screen shot 33K κλειστό το pbo. Μόνο 142βατ default όλα στην vision D gigabyte :cool:

33k 142watt 

27.8k 200watt μια διαφορά την έχουν. 

Στοκ δεν γίνεται να φτασει 282w γιατι... Εχει 240 limit 

 

Για efficiency δεν λεμε? Το 33k στα 142w είναι τραγικό με το συμπαθειο. 380 score / watt βγαζει ο 12900k. 

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Όταν λέω όλους ενώ αυτούς που κυκλοφορούν σήμερα, σου θυμίζω ότι εσύ επικαλέστηκες

Ε αρα μονο με τον 5950x και τον m1 εχει νοημα να συγκρινουμε, σωστα? 

Ορίστε, ο nickolis πιο πανω εχει 5950x και σου λεει βγαζει 33k στα 142w. Δηλαδή 232 ποντους per watt. Ο 12900k βγαζει 388!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Α καταλαβα, δεν θες αποδειξεις, απλα τρολλαρις για να μην παραδεχτεις το αυτονοητο. Οτι ας πουμε ο pentium 4 του 2003 υπαρχει περιπτωση να ειναι πιο efficient, οποτε πρεπει να τον τεσταρουμε και αυτόν 

Τα ιδια κάνει και ο nickolis, δεν πειραζει, το γνωρίζεται και οι ιδιοι ότι είναι ο πιο efficient και απλα δεν το παραδεχεστε, αυτο μου αρκει 

Ρε ξανά πες μας την ιστορία με τον φορ Κορ που έκλεινες τα τριακορ και μας έλεγες ότι ήταν πάλι ο καλύτερος επεξεργαστής :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...