Προς το περιεχόμενο

Το Mini 3 Pro είναι το νέο entry-level drone της DJI


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Just_travel_everywhere είπε

Την μπαταρία ξέχνα την δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη δυστυχώς

Εε νταξει, αυτο δεν ειναι προβλημα. Θα την φέρουμε απο Κινα. Το πρόβλημα θα ειναι να την βλεπει και να μην την δεχεται επειδη δε προβλεπεται. Θα περιμενουμε τα reviews και αν υπαρχουν χαζα, θα το φερουμε απο ΗΠΑ/Κινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Την μπαταρία ξέχνα την δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη δυστυχώς

πηγή γι αυτό; 

1 ώρα πριν, vaggelis dogas είπε

249g ακριβώς πάνω στο όριο των 250g για να κατηγοριοποιηθει σαν Α1 και να μην θέλει δίπλωμα ΣμηΕΑ 

Well done DJI 

Είναι Α1 και θέλει δίπλωμα εφ όσον φέρει κάμερα. Μάλλον Α2 εννοούσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, imr είπε

Μάλλον μένουμε με το mini 2 για καλύτερο entry level και οικονομικό? 

Φυσικά !

Εγώ το ποιό σημαντικό θεματάκι που είχα μέχρι πρόσφατα με το Mini 2 ήταν οι κάπως ξαφνικές παρεμβολές. Πρόσφατα το πατσάρισα ώστε από CE να λειτουργεί σε FCC και σε μια πρώτη δοκιμή εμβέλειας που έκανα έφτασε τα 3.5 km απόσταση και > 8 km με την επιστροφή. Επέστρεψα λόγω του ότι δεν είχα ξαναπιάσει τέτοιες αποστάσεις ... και το αποτέλεσμα ήταν ούτε διακοπές, ούτε παρεμβολές, ούτε τίποτα. Φοβερό Εργαλείο !

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vs_skg είπε

πηγή γι αυτό; 

Είναι Α1 και θέλει δίπλωμα εφ όσον φέρει κάμερα. Μάλλον Α2 εννοούσες

Παιδί μου πάνε στο site της Dji δεν το δίνουν και όλοι οι YouTuber το λένε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2022 στις 9:19 ΠΜ, vaggos2586 είπε

Ούτε το mavic 2 combo των 1600 ευρώ βάζω στην τσέπη μου αλλά ούτε το mini 3 των 1000ε θα έβαζα, άλλωστε σε backpack αναφέρθηκα.

Εσύ δηλαδή βάζεις στην τσέπη το οποιοδήποτε mini + χεριριστήριο + 2-3 μπαταρίες?

Εχει άλλα  selling points η σειρά mini, ειναι(ηταν) η πιο προσιτή τιμή-τα 249g ...

 

Δεν είναι θέμα τσέπης, αλλά ένα backpack με 2-3 πράγματα μέσα δε χωράει εύκολα κάτι μεγαλύτερο απ'το mini. 

Πέρισι το καλοκαίρι εγώ το είχα απλά για να υπάρχει στο backpack σε κάθε παραλία που πήγα διακοπές, με πετσέτα μέσα, αντιλιακά, 1-2 snack και 1 μπουκαλάκι νερό. Μια χαρά τα χώραγε. Ούτε στις μισές παραλίες δεν το χρησιμοποίησα, αλλά το κουβαλούσα γιατί ούτε βάρος ούτε όγκο μου έδινε, άστο μέσα να υπάρχει και άμα χρειαστεί το βγάζουμε.

Όλα τα υπόλοιπα και μόνο λόγω βάρους (άσε τον όγκο) είναι πιο δύσχρηστα. 

Το 3 καταλαβαίνω ότι πάει να το παίξει υβρίδιο μεταξύ Air2 και Mini, και καλά κάνει, υπάρχει το κοινό, απλά δεν είναι "entry level", κάπου ώπα. 

Αλλά το 2 θεωρώ θα συνεχίσει να πουλάει τρελά, εκτός αν το κόψει απ'την παραγωγή η DJI. 

21 ώρες πριν, imr είπε

Εγώ πάντως ήμουν έτοιμος για mini2 αλλά περίμενα να δω τι τιμή θα βγει το 3. 

 

Μάλλον μένουμε με το mini 2 για καλύτερο entry level και οικονομικό? 

Τί χρήση θες να του κάνεις? Είχα και το Mavic Pro και πραγματικά από όταν πήρα το Mini 2 το Mavic το πέταξα 2-3 φορές κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, για να μην κάθεται. Προφανώς καλύτερη ποιότητα σε όλα, ΑΛΛΑ η βολικότητα που έχει το mini2 είναι απλά μαγεία. 

Ακόμα και ο κόσμος που το βλέπει, πιο εύκολα το αγνοεί. Με το Mavic Pro στράβωναν αρκετοί, λόγω μεγέθους. Το άλλο το βλέπουν σαν παιχνίδι λογικά και δε δίνουν σημασία. Αναφέρομαι σε περιοχές που έχει μεν κόσμο, αλλά επιτρέπεται να πετάς αφού δεν πετάς ακριβώς από πάνω τους.

Αν η τιμή είναι ζήτημα (για ποιόν δεν είναι?), πάρε το 2 και θα το καταευχαριστηθείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, houla είπε

Καλησπερα, για αγορα κατευθειαν απο dji θα υπαρχει προβλημα με τελωνειο? εχει καποιος εμπειρια?

Γιατι δεν το παιρνεις απο το γερμανικο amazon ,να εισαι σιγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Γιατι δεν το παιρνεις απο το γερμανικο amazon ,να εισαι σιγουρος;

Ναι το εχω και αυτο σαν επιλογή ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν είναι θέμα τσέπης, αλλά ένα backpack με 2-3 πράγματα μέσα δε χωράει εύκολα κάτι μεγαλύτερο απ'το mini. 

Πέρισι το καλοκαίρι εγώ το είχα απλά για να υπάρχει στο backpack σε κάθε παραλία που πήγα διακοπές, με πετσέτα μέσα, αντιλιακά, 1-2 snack και 1 μπουκαλάκι νερό. Μια χαρά τα χώραγε. Ούτε στις μισές παραλίες δεν το χρησιμοποίησα, αλλά το κουβαλούσα γιατί ούτε βάρος ούτε όγκο μου έδινε, άστο μέσα να υπάρχει και άμα χρειαστεί το βγάζουμε.

Όλα τα υπόλοιπα και μόνο λόγω βάρους (άσε τον όγκο) είναι πιο δύσχρηστα. 

Το 3 καταλαβαίνω ότι πάει να το παίξει υβρίδιο μεταξύ Air2 και Mini, και καλά κάνει, υπάρχει το κοινό, απλά δεν είναι "entry level", κάπου ώπα. 

Αλλά το 2 θεωρώ θα συνεχίσει να πουλάει τρελά, εκτός αν το κόψει απ'την παραγωγή η DJI. 

Τί χρήση θες να του κάνεις? Είχα και το Mavic Pro και πραγματικά από όταν πήρα το Mini 2 το Mavic το πέταξα 2-3 φορές κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, για να μην κάθεται. Προφανώς καλύτερη ποιότητα σε όλα, ΑΛΛΑ η βολικότητα που έχει το mini2 είναι απλά μαγεία. 

Ακόμα και ο κόσμος που το βλέπει, πιο εύκολα το αγνοεί. Με το Mavic Pro στράβωναν αρκετοί, λόγω μεγέθους. Το άλλο το βλέπουν σαν παιχνίδι λογικά και δε δίνουν σημασία. Αναφέρομαι σε περιοχές που έχει μεν κόσμο, αλλά επιτρέπεται να πετάς αφού δεν πετάς ακριβώς από πάνω τους.

Αν η τιμή είναι ζήτημα (για ποιόν δεν είναι?), πάρε το 2 και θα το καταευχαριστηθείς. 

Το θέλω για εντελώς ερασιτεχνική χρήση. Να το παίρνω μαζί σε καμία παραλία, κάνα βουνό κτλ. Σαν παιχνίδι δηλαδή και να βγάλω και 5 ωραίες φώτο. 

 

Τιμη φυσικά είναι θέμα, σκέφτομαι μήπως για την χρήση μου μου κάνει και και το mini2s

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν είναι θέμα τσέπης, αλλά ένα backpack με 2-3 πράγματα μέσα δε χωράει εύκολα κάτι μεγαλύτερο απ'το mini. 

Πέρισι το καλοκαίρι εγώ το είχα απλά για να υπάρχει στο backpack σε κάθε παραλία που πήγα διακοπές, με πετσέτα μέσα, αντιλιακά, 1-2 snack και 1 μπουκαλάκι νερό. Μια χαρά τα χώραγε. Ούτε στις μισές παραλίες δεν το χρησιμοποίησα, αλλά το κουβαλούσα γιατί ούτε βάρος ούτε όγκο μου έδινε, άστο μέσα να υπάρχει και άμα χρειαστεί το βγάζουμε.

Όλα τα υπόλοιπα και μόνο λόγω βάρους (άσε τον όγκο) είναι πιο δύσχρηστα. 

Το 3 καταλαβαίνω ότι πάει να το παίξει υβρίδιο μεταξύ Air2 και Mini, και καλά κάνει, υπάρχει το κοινό, απλά δεν είναι "entry level", κάπου ώπα. 

Αλλά το 2 θεωρώ θα συνεχίσει να πουλάει τρελά, εκτός αν το κόψει απ'την παραγωγή η DJI. 

Τί χρήση θες να του κάνεις? Είχα και το Mavic Pro και πραγματικά από όταν πήρα το Mini 2 το Mavic το πέταξα 2-3 φορές κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, για να μην κάθεται. Προφανώς καλύτερη ποιότητα σε όλα, ΑΛΛΑ η βολικότητα που έχει το mini2 είναι απλά μαγεία. 

Ακόμα και ο κόσμος που το βλέπει, πιο εύκολα το αγνοεί. Με το Mavic Pro στράβωναν αρκετοί, λόγω μεγέθους. Το άλλο το βλέπουν σαν παιχνίδι λογικά και δε δίνουν σημασία. Αναφέρομαι σε περιοχές που έχει μεν κόσμο, αλλά επιτρέπεται να πετάς αφού δεν πετάς ακριβώς από πάνω τους.

Αν η τιμή είναι ζήτημα (για ποιόν δεν είναι?), πάρε το 2 και θα το καταευχαριστηθείς. 

Το θεμα ειναι οτι νομικα με το mini επιτρεπεται να πετας απο πανω τους. 

Και χωραει και σε τσεπη, κυριολεκτικα. Το σχόλιο του απο πανω οτι επειδη κανει Χ ευρω δεν το βαζω σε τσεπη, δεν το καταλαβα. Γενικα σε αυτο το νημα νιωθω λιγο οπως οποιος εχει iPhone, βγαινει νημα για το τελευταιο μοντελο, και βλεπει στα σχόλια "το Σιαομι μου τα κανει αυτα με €199"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malama είπε

Ρε παιδια για follow me, ποιο θεωρειτε καλυτερο, σε φαση βολτα με μηχανες στα βουνα?

 

Skydio 2. Το καλύτερο για αυτή ακριβώς την χρηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...