Προς το περιεχόμενο

Φθηνή έγχρωμη εκτύπωση, τι εκτυπωτή να διαλέξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, έχω περίπου 20,000 εκτυπώσεις έγχρωμες τον χρόνο οι οποίες περιέχουν φωτογραφίες προϊόντων οπότε χρειάζεται μια decent ανάλυση εκτύπωσης.

Τι επιλογή έχουμε για εκτυπωτή γύρω 400-600 ευρώ;

Σας ευχαριστώ πολύ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάποιον ecotank της Epson η megatank της Canon ή smart tank της HP θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

Όσο ανεβαίνεις σε τιμή θα κάνουν περισσότερα πράγματα σε λειτουργίες, αλλά η εκτύπωση κατα βάση θα είναι ίδια. Με 400 -500 παίρνει κορυφαίο σε οποιαδήποτε ετιαρία.
Αν μπορείς επέλεξε μοντέλο με επέκταση εγγύησης, επειδή 20.000 έγχρωμες εκτυπώσεις τον χρόνο δεν είναι λίγες. Πολλά μπορεί να συμβούν.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Με κάποιον ecotank της Epson η megatank της Canon ή smart tank της HP θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

Όσο ανεβαίνεις σε τιμή θα κάνουν περισσότερα πράγματα σε λειτουργίες, αλλά η εκτύπωση κατα βάση θα είναι ίδια. Με 400 -500 παίρνει κορυφαίο σε οποιαδήποτε ετιαρία.
Αν μπορείς επέλεξε μοντέλο με επέκταση εγγύησης, επειδή 20.000 έγχρωμες εκτυπώσεις τον χρόνο δεν είναι λίγες. Πολλά μπορεί να συμβούν.

Με τόσα χρήματα και τόσες εκτυπώσεις, δεν μπορεί να κάνει και ειδική συμφωνία για υποστήριξη να έχει ήσυχο το κεφάλι του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστά σου τα είπε ο highpriest απλά εγώ θα σου πρότεινα ειδικά

τους epson ecotank 6460 ή 6490 για τον λόγο ότι η τριετής εγγύηση (με την επέκταση)

καλύπτει 100κ εκτυπώσεις.

Φαντάζομαι μιλάς για εκτυπώσεις σε απλό χαρτί 80 γραμμαρίων.

9 λεπτά πριν, georgeole είπε

Με τόσα χρήματα και τόσες εκτυπώσεις, δεν μπορεί να κάνει και ειδική συμφωνία για υποστήριξη να έχει ήσυχο το κεφάλι του;

Γιώργο δέν νομίζω ότι χρειάζεται.

Επεξ/σία από gatos74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgeole είπε

Λόγω κόστους;

Καί κόστους αλλά και ότι αυτοί οι inkjet είναι καμιά 10αριά κιλά.Εάν κάτι πάθουν

είναι εύκολο να πάνε στο service.Φαντάσου ζημιά σε φωτοτυπικό 100+ κιλά.....εκεί το θές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, georgeole είπε

Με τόσα χρήματα και τόσες εκτυπώσεις, δεν μπορεί να κάνει και ειδική συμφωνία για υποστήριξη να έχει ήσυχο το κεφάλι του;

Μεγάλο το κόστος για έναν χρήστη και 1000-1500 σελίδες τον μήνα. Καλύτερα "λιώσιμο" ενός ecotank και να ελπίζει πως θα του χαλάσει πριν την εγγύηση για να έχει αντικατάσταση ή επισκευή.

Κι αν δεν χαλάσει σε 3 χρόνια που θα έχει βγάλει 60.000 σελίδες...θα έχει βγάλει τα λεφτά του έτσι κι αλλιώς.

Εξάλλου το προφίλ χρήστη είναι ακριβώς αυτό που απαιτεί ένας ecotank. Χρησιμοποίηση καθημερινά όλων των χρωμάτων και αρκετές σελίδες, για να μην βουλώνει (που είναι και το 95% των προβλημάτων σε εκτυπωτές αυτής της μορφής).

Αν έλεγε για 50-100 σελίδες τον μήνα, η πρόταση θα ήταν προς άλλη κατεύθυνση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Έχω καταλήξει σε αυτά:

Για κάτω από 400 ευρώ
Epson L6270 12+24 μήνες για 50,000 σελίδες εγγύηση
Epson L6260 12+24 μήνες για 50,000 σελίδες εγγύηση

Για κάτω από 500 ευρώ
Espon L6460  12+24 μήνες για 100,000 σελίδες

 

Στις 12/5/2022 στις 2:44 ΜΜ, georgeole είπε

Με τόσα χρήματα και τόσες εκτυπώσεις, δεν μπορεί να κάνει και ειδική συμφωνία για υποστήριξη να έχει ήσυχο το κεφάλι του;

Δεν αξίζει γιατί χρειάζονται πολλές εκτυπώσεις από το ίδιο για να γίνει οικονομική προσφορά, σε εμάς το περιεχόμενο μεταβάλετε συχνά και για αυτό δεν δέχονται.

Στις 12/5/2022 στις 3:44 ΜΜ, highpriest είπε

Κι αν δεν χαλάσει σε 3 χρόνια που θα έχει βγάλει 60.000 σελίδες...θα έχει βγάλει τα λεφτά του έτσι κι αλλιώς.

Ακριβώς αυτό, θα βγάλει τα λεφτά του πολλές φορές.
Ξέρουμε average ή το worst case senario σε αυτά με ένα γέμισμα πόσες περίπου εκτυπώσεις βγάζουν; Γιατί δεν βγάζω άκρη με τις 4,000 σελίδες που λένε για το κάθε μπουκάλι χρώματος.

Επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα με τους εκτυπωτές 6 χρωμάτων και τους εκτυπωτές 4 χρωμάτων; 

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Billator είπε


Ξέρουμε average ή το worst case senario σε αυτά με ένα γέμισμα πόσες περίπου εκτυπώσεις βγάζουν; Γιατί δεν βγάζω άκρη με τις 4,000 σελίδες που λένε για το κάθε μπουκάλι χρώματος.
 

4000 σελίδες με 5% επικάλυψη. Συνήθως έτσι μετράνε όλες οι εταιρίες. Με 5% επικάλυψη. Κάποιες μετράνε με άλλους τρόπους, αλλά δεν απέχει και πολύ το πρότυπο μέτρησης, οπότε ας πάμε με το πιο κοινό.

Αυτο σημαίνει περίπου δύο παραγράφους κειμένου ή 2/5 της σελίδας (Χοντρικά). Αν εκτυπώσεις αυτές τις 2 παραγράφους με μπλε χρώμα πχ, θα εκτυπώσεις 4000 σελίδες. Αν αντί για τις 2 αυτές παραγράφους εκτυπώσεις 4 παραγράφους ή 4/5 της σελίδας με μπλε χρώμα θα σου βγάλει 2000 σελίδες. Αν εκτυπώσεις μόνο την μια παράγραφο ή 1/5 της σελίδας με το χρώμα θα σου βγάλει 8000 σελίδες.

Πρακτικά δεν μπορείς να μετρήσεις την χρήση του χρώματος, αλλά βάση εμπειρίας σου λέω πως το μαύρο θα σου βγάλει περίπου τις μισές σελίδες απο ότι λέει (επειδή συνήθως οι σελίδες μας είναι 10% και πάνω επικάλυψη στο μαύρο χρώμα), ενώ στα χρώματα θα σου βγάλει τις σελίδες που λέει ή και περισσότερες (επειδή οι επικαλύψεις είναι συνήθως μικρότερες του 5%)

 

6 ώρες πριν, Billator είπε



Επίσης υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα με τους εκτυπωτές 6 χρωμάτων και τους εκτυπωτές 4 χρωμάτων; 

 

Ναι, όταν ανεβαίνεις σε εκτυπωτές 6 χρωμάτων και άνω μιλάς για φωτογραφικούς εκτυπωτές. Λιγότερα features συνηθως στα ίδια χρήματα, μεγαλύτερη κατανάλωση μελανιού, πιο αργοί, αλλά και ποιοτικότερη εκτύπωση. Αν θες να τυπώνεις φωτογραφίες μονόδρομος. Για δουλειά γραφείου όμως είναι μάλλον μειονέκτημα.

 

6 ώρες πριν, Billator είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Έχω καταλήξει σε αυτά:

Για κάτω από 400 ευρώ
Epson L6270 12+24 μήνες για 50,000 σελίδες εγγύηση
Epson L6260 12+24 μήνες για 50,000 σελίδες εγγύηση

Για κάτω από 500 ευρώ
Espon L6460  12+24 μήνες για 100,000 σελίδες
 

Αν το χρηματικό δεν είναι πρόβλημα, πάντα να επιλέγεις αυτόν που δίνει εγγύηση για τις περισσότερες σελίδες. Πάντα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως 100.000 σελιδες που λενε δε νομιζω να αντεξει αυτο το μηχανακι... 50 ισως, αλλα 100 χλωμο. Για τον ογκο που λες (20 το χρονο) εχε κατα νου (με επιφυλαξη βεβαια, δεν ειμαι και μεντιουμ) οτι μετα το περας της εγγυησης μπορεις να το θεωρεις ξοφλημενο. Θα εχει αλλωστε και φθορες στα μηχανικα μερη, ροδακια, γραναζια, ink pad κλπ. Ειναι καλο να το πας για σερβις πριν ληξει η εγγυηση, ασχετως αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα ή οχι, μπας και σου αντικαταστησουν ο,τι αντικαθισταται και παρατεινεις εστω και για λιγο τη ζωη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, lector είπε

Παντως 100.000 σελιδες που λενε δε νομιζω να αντεξει αυτο το μηχανακι... 50 ισως, αλλα 100 χλωμο. Για τον ογκο που λες (20 το χρονο) εχε κατα νου (με επιφυλαξη βεβαια, δεν ειμαι και μεντιουμ) οτι μετα το περας της εγγυησης μπορεις να το θεωρεις ξοφλημενο. Θα εχει αλλωστε και φθορες στα μηχανικα μερη, ροδακια, γραναζια, ink pad κλπ. Ειναι καλο να το πας για σερβις πριν ληξει η εγγυηση, ασχετως αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα ή οχι, μπας και σου αντικαταστησουν ο,τι αντικαθισταται και παρατεινεις εστω και για λιγο τη ζωη του.

Μιλούσα κάποτε (πριν 3-4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά) με έναν γείτονά μου, ο οποίος είναι προϊστάμενος τεχνικών στο service ενός από τα μεγαλύτερα brand εκτυπωτών/πολυμηχανημάτων. Έλεγε τα ίδια ακριβώς, μόνο λιγότερο συγκαλυμμένα: "Κάθε καινούριο μοντέλο συνοδεύεται και από ένα βιβλιαράκι για τεχνικούς που αναγράφει στις πόσες χιλιάδες σελίδες θα βγάλει ποια βλάβη! Και όπως τα λέει το βιβλιαράκι, επαληθεύονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία!!!"

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μιλούσα κάποτε (πριν 3-4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά) με έναν γείτονά μου, ο οποίος είναι προϊστάμενος τεχνικών στο service ενός από τα μεγαλύτερα brand εκτυπωτών/πολυμηχανημάτων. Έλεγε τα ίδια ακριβώς, μόνο λιγότερο συγκαλυμμένα: "Κάθε καινούριο μοντέλο συνοδεύεται και από ένα βιβλιαράκι για τεχνικούς που αναγράφει στις πόσες χιλιάδες σελίδες θα βγάλει ποια βλάβη! Και όπως τα λέει το βιβλιαράκι, επαληθεύονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία!!!"

Κοιτα, αυτο το βιβλιαρακι δεν ξερω αν υπαρχει, δεν εχει πεσει ποτε κατι τετοιο στην αντιληψη μου, να σου πω την αληθεια μου κανει και λιγο για θεωρια συνωμοσιας. Αλλα ειναι γεγονος οτι κατα προσεγγιση το καθε μηχανικο μερος της συσκευης εχει εναν κυκλο ζωης. Αυτο ισχυει για οποιαδηποτε συσκευη, και δυστυχως οσο περναει ο καιρος οι κατασκευες ειναι ολο και χειροτερες απο αποψη ανθεκτικοτητας. Αυτα ολα εξηγουνται απο τη θεωρια του planned obsolescence.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lector είπε

Κοιτα, αυτο το βιβλιαρακι δεν ξερω αν υπαρχει, δεν εχει πεσει ποτε κατι τετοιο στην αντιληψη μου, να σου πω την αληθεια μου κανει και λιγο για θεωρια συνωμοσιας. Αλλα ειναι γεγονος οτι κατα προσεγγιση το καθε μηχανικο μερος της συσκευης εχει εναν κυκλο ζωης. Αυτο ισχυει για οποιαδηποτε συσκευη, και δυστυχως οσο περναει ο καιρος οι κατασκευες ειναι ολο και χειροτερες απο αποψη ανθεκτικοτητας. Αυτα ολα εξηγουνται απο τη θεωρια του planned obsolescence.

Όχι φίλτατε, ΔΕΝ είναι θεωρία συνομωσίας, είναι η πραγματικότητα. Ο άνθρωπος δουλεύει στην εταιρεία αυτή 25 συναπτά έτη. Να διευκρινήσω μόνο ότι δεν το ανέφερα φυσικά για να χρεώσω δόλο (μόνο ο Θεός ξέρει αν η εταιρεία το κάνει επίτηδες ή απλά για να ενημερώσει τους τεχνικούς της για τα όρια του εκάστοτε μηχανήματος), αλλά για να επισημάνω μια πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgeole είπε

Όχι φίλτατε, ΔΕΝ είναι θεωρία συνομωσίας, είναι η πραγματικότητα. Ο άνθρωπος δουλεύει στην εταιρεία αυτή 25 συναπτά έτη. Να διευκρινήσω μόνο ότι δεν το ανέφερα φυσικά για να χρεώσω δόλο (μόνο ο Θεός ξέρει αν η εταιρεία το κάνει επίτηδες ή απλά για να ενημερώσει τους τεχνικούς της για τα όρια του εκάστοτε μηχανήματος), αλλά για να επισημάνω μια πραγματικότητα.

Ε πες του να τα κανει ενα leak να τα παρουμε κι εμεις 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lector είπε

Ε πες του να τα κανει ενα leak να τα παρουμε κι εμεις 😁

Που 'σαι; Αν πάρεις θέλω κι εγώ! 😄

Ομοίως μου κάνει για θεωρεία συνομωσίας. Τόσα χρόνια δεν έχει πέσει στα χέρια μου κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...