Προς το περιεχόμενο

Ελληνικό κατάστημα για S22 Ultra με Snapdragon;


geoapos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ψάχνω, ΑΝ υπάρχει, ελληνικό κατάστημα που να πουλάει το S22 Ultra με τον 8Gen1;

Η επίσημη SAMSUNG μου απάντησε ότι εκείνοι εισάγουν αποκλειστικά το Exynos. Λογικό.

Αλλά, ότι υπάρχει πιθανότητα κάποιος να το διαθέτει στην Ελλάδα;

Όπως και νά'χει, έχω βρει κάποια sites που μου το στέλνουν χωρίς τελωνείο, αλλά χωρίς εγγύηση.

Να πω την αλήθεια, σε κανένα κινητό μέχρι στιγμής δεν μου χρειάστηκε.

Αλλά είναι οπωσδήποτε κάτι σημαντικό, όταν δίνεις 1200€!

Σας ευχαριστώ!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν έχεις ρωτήσει την Samsung εάν στο καλύπτει σε περίπτωση που γίνει κάτι?

Εάν όχι καλύτερα για εμένα να πας σε κάτι ποιο σίγουρο (Amazon).

Επίσης με το Snapdragon γιατί το θέλεις?

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung δεν μου καλύπτει την εγγύηση. Αυτό είναι αλήθεια.

Αν τυχόν πάθει το οτιδήποτε, θα πρέπει να τους το στείλω, με δικά μου έξοδα φυσικά, και να μου το επισκευάσουν, ή αντικαταστήσουν εκείνοι. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Όσο για Amazon (.de, .fr, .it, .es, κλπ.), ήταν το πρώτο που έψαξα, αλλά δεν βρήκα τίποτα σε normal τιμή (εννοώ μαζί με τα έξοδα τελωνείου) ...γιατί από Ευρώπη δεν παίζει τίποτα. Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

Σχετικά με το Exynos vs Snapdragon, η αλήθεια είναι, ότι αν δεν ήθελα-χρειαζόμουνα smooth video από την κύρια camera, θα αγόραζα τον Exynos χωρίς πρόβλημα. Όμως η διαφορά είναι συντριπτική δυστυχώς! Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιώθηκε με το τελευταίο Update, αλλά όσο κι αν βελτιώθηκε, νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτό καν! Δυστυχώς η επεξεργασία του OIS της κύριας κάμερας είναι πολύ χαμηλής ποιότητας κι αυτό το λέω γιατί το έχω δει  με τα ίδια μου τα μάτια και επιβεβαιώνω τους Youtubers επίσης ... δυστυχώς!

Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ. Δεν έχω κάτι άλλο να προσάψω στον 2200.

Η μπαταρία που είναι για μένα το 2ο σημαντικότερο στοιχείο μετά την κύρια κάμερα, ίσως διαχειρίζεται καλύτερα κι από τον 8Gen1 την κατανάλωση ενέργειας, και σχετικά με την ισχύ τους, είναι σχεδόν όμοιοι. Οπότε no problem ... από αυτήν την άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, geoapos είπε

Η μπαταρία που είναι για μένα το 2ο σημαντικότερο στοιχείο μετά την κύρια κάμερα, ίσως διαχειρίζεται καλύτερα κι από τον 8Gen1 την κατανάλωση ενέργειας, και σχετικά με την ισχύ τους, είναι σχεδόν όμοιοι. Οπότε no problem ... από αυτήν την άποψη.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/samsung-exynos-2200-vs-qualcomm-snapdragon-8-gen-1

27 λεπτά πριν, geoapos είπε

Όσο για Amazon (.de, .fr, .it, .es, κλπ.), ήταν το πρώτο που έψαξα, αλλά δεν βρήκα τίποτα σε normal τιμή (εννοώ μαζί με τα έξοδα τελωνείου) ...γιατί από Ευρώπη δεν παίζει τίποτα. Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

 

Ορίστε νομίζω κάτω από 1000€  https://www.amazon.com/SAMSUNG-Smartphone-Unlocked-Brightest-Processor/dp/B09MVZSW5V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, geoapos είπε

Η Samsung δεν μου καλύπτει την εγγύηση. Αυτό είναι αλήθεια.

Αν τυχόν πάθει το οτιδήποτε, θα πρέπει να τους το στείλω, με δικά μου έξοδα φυσικά, και να μου το επισκευάσουν, ή αντικαταστήσουν εκείνοι. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Όσο για Amazon (.de, .fr, .it, .es, κλπ.), ήταν το πρώτο που έψαξα, αλλά δεν βρήκα τίποτα σε normal τιμή (εννοώ μαζί με τα έξοδα τελωνείου) ...γιατί από Ευρώπη δεν παίζει τίποτα. Αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

Σχετικά με το Exynos vs Snapdragon, η αλήθεια είναι, ότι αν δεν ήθελα-χρειαζόμουνα smooth video από την κύρια camera, θα αγόραζα τον Exynos χωρίς πρόβλημα. Όμως η διαφορά είναι συντριπτική δυστυχώς! Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βελτιώθηκε με το τελευταίο Update, αλλά όσο κι αν βελτιώθηκε, νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να γίνει αποδεκτό καν! Δυστυχώς η επεξεργασία του OIS της κύριας κάμερας είναι πολύ χαμηλής ποιότητας κι αυτό το λέω γιατί το έχω δει  με τα ίδια μου τα μάτια και επιβεβαιώνω τους Youtubers επίσης ... δυστυχώς!

Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ. Δεν έχω κάτι άλλο να προσάψω στον 2200.

Η μπαταρία που είναι για μένα το 2ο σημαντικότερο στοιχείο μετά την κύρια κάμερα, ίσως διαχειρίζεται καλύτερα κι από τον 8Gen1 την κατανάλωση ενέργειας, και σχετικά με την ισχύ τους, είναι σχεδόν όμοιοι. Οπότε no problem ... από αυτήν την άποψη.

H samsung δεν καλυπτει και αρκετες φορες δεν αναλαμβανει ουτε επι πληρωμη , λογο αδυναμιας ευρεσης ανταλακτικων σε s7 edge μου ειχα προτεινει για αλλαγη οθονης που ηθελε οτι αν θελω να αλλαξουν οθονη θα πρεπει να αλλακτει και μητρικη ωστε να ειναι σιγουροι για την επισκευη αλλιως δεν θα αναλαμβαναν ουτε την οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GATE123 είπε

Νίκο τα σέβη μου!

Όντως, το amazon.com δίνει για το 128Gb: 1144€ & για το 256Gb: 1260€ ( Τελικές τιμές μαζί με "Estimated Import Fees" & Shipment Fees!!!)

Δεν είχα λάβει καν υπόψη μου αυτήν την περίπτωση γιατί πάντοτε φοβόμουν τα ελληνικά τελωνεία. 

Διάβασα όμως στην amazon.com ότι τα τελικά κόστη είναι εγγυημένα! Μόνο αν τυχόν μειωθούν οι φόροι εκτελωνισμού θα δικαιούσαι να λάβεις επιστροφή!

Σε αντίθετη περίπτωση (αν ακριβύνουν δλδ. στο μεταξύ) η amazon απορροφά το επιπλέον κόστος!!! Απίστευτο! Δεν το γνώριζα!

Σ'ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια!

Όσο, για το "nanoreview", απλά επιβεβαιώνει την εντύπωση που είχα σχηματίσει κι εγώ για τις διαφορές, με μία μικρή επιπλέον βελτίωση στον τρόπο που βλέπω τον 8Gen1.

Να είσαι καλά!

Γιώργος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προβείς σε αγορά από το Αμερικάνικο amazon, να τους ρωτήσεις/ψάξεις τι παίζει με την εγγύηση.

Γιατί αν πχ σου δίνουν 1χρόνο και σου λένε στείλτο πίσω Αμερική αν πάθει κάτι, θα σου βγει τελικά πολύ ακριβότερα η αγορά σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Πριν προβείς σε αγορά από το Αμερικάνικο amazon, να τους ρωτήσεις/ψάξεις τι παίζει με την εγγύηση.

Γιατί αν πχ σου δίνουν 1χρόνο και σου λένε στείλτο πίσω Αμερική αν πάθει κάτι, θα σου βγει τελικά πολύ ακριβότερα η αγορά σε βάθος χρόνου.

Ναι αν ισχύει αυτό θα είναι το μόνο αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...