Προς το περιεχόμενο

Home theater με PC (5.1)


pashalis777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αγόρασα το LHB625M. Έχω workstation με υποδοχές analog (πράσινο, μπλε) και μία HDMI. Οι υπόλοιπες είναι usb, πληκτρολόγιο-ποντίκι και διάφορα scart.

Τα συνδέω με το F&U FL32205H μέσω HDMI.  Έχω 2.1 ήχο από το home theater.

Είναι δυνατόν να το κάνω να βγάζει 5.1 surround με κάτι επιπλέον (κάρτα ήχου, αντάπτορες);

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από pashalis777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το  home theater  έχει optical in  μόνο από εκεί θα πάρεις 5.1 ήχο, βασικό να έχει και ο υπολογιστής σου έξοδο  optical, αλλιώς θέλεις έξτρα κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chios είπε

Αν το  home theater  έχει optical in  μόνο από εκεί θα πάρεις 5.1 ήχο, βασικό να έχει και ο υπολογιστής σου έξοδο  optical, αλλιώς θέλεις έξτρα κάρτα ήχου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχει optical το home theater. O υπολογιστής δεν έχει. Υπάρχει περίπτωση με κάτι τέτοιο να δούλευε; Αντί για κάρτα ήχου δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική ποια είναι; οι σύγχρονες Motherboard βγάζουν και 5.1. πχ η b360m-itx/ac που έχω, αν και έχει 3 χ 3.5 jack μπορεί μέσο να τα αλλάξει σε front/center-sub/back speakers... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παιδευσαι, παρε μια καρτα ηχου με εξοδο οπτικης ινας και συνδεσε εκει το HC...! και τελος..!

 

κανονικα επρεπε και η HDMI να σου δινει 5.1..,  αλλα νομιζω οτι πρεπει να συνδεσεις διαδοχικα PC->HC->TV για να παρει ηχο το συστημα και εικονα η τηλεοραση....! δεν ειμαι και σιγουρος..!! εξαρταται απο μερικες λεπτομερειες, και εσυ δεν εχεις αναφερει τι πισι -ΜΟΒΟ εχεις..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2022 στις 9:26 ΜΜ, pashalis777 είπε

 Έχω 2.1 ήχο από το home theater.

ναι αλλά το αρχικό περιεχόμενο τι είναι ; τα κανάλια της tv? netflix? από τον υπολογιστή; τι αρχεία με ποιον player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cabdik είπε

μην παιδευσαι, παρε μια καρτα ηχου με εξοδο οπτικης ινας και συνδεσε εκει το HC...! και τελος..!

 

κανονικα επρεπε και η HDMI να σου δινει 5.1..,  αλλα νομιζω οτι πρεπει να συνδεσεις διαδοχικα PC->HC->TV για να παρει ηχο το συστημα και εικονα η τηλεοραση....! δεν ειμαι και σιγουρος..!! εξαρταται απο μερικες λεπτομερειες, και εσυ δεν εχεις αναφερει τι πισι -ΜΟΒΟ εχεις..! 

Motherboard: Dell 0crh6c, T5500 workstation

Όπως είπα, συνδέω το pc και σύνδεα το pc, πριν πάρω το HC, με HDMI στη τηλεόραση. Τώρα απλά συνδέω με δεύτερο HDMI τη τηλεόραση(ARC υποδοχή) στο HC. Έχουν ήχο τα windows από την τηλεόραση, απλά πρέπει στις ρυθμίσεις τις, να αλλάξω την πηγή από 'TV' σε 'Ενισχυτή'. 5.1 ούτε να το συζητάω. Ακόμα και με optical από τηλεόραση σε HC (αντί για HDMI) πάλι χωρίς 5.1. Απορώ γιατί η τηλεόραση έχει την επιλογή surround, τέλος πάντων. Ευχαριστώ cabdik.

*Η υποδοχή HDMI του HC λέει TO TV, άρα δε μπορώ να το συνδέσω με το PC.

5 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

ναι αλλά το αρχικό περιεχόμενο τι είναι ; τα κανάλια της tv? netflix? από τον υπολογιστή; τι αρχεία με ποιον player?

Από τον υπολογιστή. Αρχεία mkv Blu-ray ταινιών, μέσω όρο 10-12 GB η ταινία, από το VLC. Ο μόνος τρόπος για να δω τις ταινίες με 5.1 προς το παρόν, είναι να τις φορτώσω σε USΒ και να τις παίξω από το Blu-ray player του home cinema. Άσε.

Επεξ/σία από pashalis777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xrhstosiak είπε

σε μενα με vlc δεν μου βγαζει 5.1 απο default

σε αντιθεση πχ με το kodi ... και δες τα audio settings

Δεν μου βγάζει καν την επιλογή στα sound settings των windows 10. Υπάρχει η τηλεόραση, πατάω configure, και δείχνει μόνο stereo επιλογή. Βάζω test 5.1 στο youtube, και τα αριστερά-δεξιά surrounds ακούγονται από τα αριστερά-δεξιά μπροστινά. Ελπίζω με sound card να μου βγάλει και 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pashalis777 είπε

Δεν μου βγάζει καν την επιλογή στα sound settings των windows 10. Υπάρχει η τηλεόραση, πατάω configure, και δείχνει μόνο stereo επιλογή. Βάζω test 5.1 στο youtube, και τα αριστερά-δεξιά surrounds ακούγονται από τα αριστερά-δεξιά μπροστινά. Ελπίζω με sound card να μου βγάλει και 5.1.

https://www.dell.com/gr/enterprise/p/precision-t5500-n/pd   αυτο ειναι το μηχανημα..?  

 

αν ειναι αυτο, στα χαρακτηριστικα του δεν βλεπω πουθενα να δινει πολυκαναλο ηχο. μονο στερεοφωνικο...!!!   εχεις Audio Device την ADI 198x integrated chip..?   

για να μην σπας τα νευρα σου, βαλε μια "κανονικη" καρτα ηχου και θα παρεις πολυκαναλο..! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cabdik είπε

https://www.dell.com/gr/enterprise/p/precision-t5500-n/pd   αυτο ειναι το μηχανημα..?  

 

αν ειναι αυτο, στα χαρακτηριστικα του δεν βλεπω πουθενα να δινει πολυκαναλο ηχο. μονο στερεοφωνικο...!!!   εχεις Audio Device την ADI 198x integrated chip..?   

για να μην σπας τα νευρα σου, βαλε μια "κανονικη" καρτα ηχου και θα παρεις πολυκαναλο..! 

 

Ευχαριστώ αδερφέ

Επεξ/σία από pashalis777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εφόσον το home theater εχει optical in η μόνη επιλογή είναι να συνδέσεις το PC κατευθείαν με οπτική. Εφόσον το pc δεν έχει θα πρέπει να πάρεις κάρτα ήχου. Προσωπικά χρησιμοποιώ την onboard της realtek που για τα περισσότερες υλοποιήσεις της με optical έχει βγεί "ξεκλείδωτος" driver που ενεργοποιεί dolby digital live και dts interactive (enables the use of digital multichannel sound with consumer sound cards, which are otherwise limited to digital PCM stereo or analog multichannel sound, with Dolby Digital multichannel audio or DTS multichannel audio). Με λίγα λόγια 5.1 και σε παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν DD ή DTS αλλά μόνο analog multichannel. Οι υλοποιήσεις (πχ soundblaster, xonar κλπ) δε ξέρω αν σου δ΄΄ινουν αυτή τη δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...