Προς το περιεχόμενο

Στατιστικα γραμμης vdsl cosmote 50 & ΖΤΕ Η1600 και πιθανο προβλημα καλωδιωσης?


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αλλαξαν προφιλ απο τον ΟΤΕ και πλεον ειμαι ετσι (προφανως οχι fast path)

image.png.1149b432a3bcd9f891cecac67ee7fbba.png

image.png.85b35f7717b12c5c8d24718abc191b68.png

image.png.4a0927afa932f2f1a349173a6fe86753.png

και με την αλλαγη σε fast, παλι κατω

image.png.6e881f2b858efa10336497783beeaf48.png

Προωθησα αιτημα για ελεγχο γραμμης, και θα μιλησω για να ερθουν να μετρησουν το box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

63 ping σε fast? 

Κάνε τεστ τώρα που έχεις fast αλλά στον ίδιο server του speedtest που είχες κάνει πριν όταν δεν είχες fast . Και δες ping. 

Εχεις κάνει σε grnet πάνω pic και komro κάτω pic. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

63 ping σε fast? 

Κάνε τεστ τώρα που έχεις fast αλλά στον ίδιο server του speedtest που είχες κάνει πριν όταν δεν είχες fast . Και δες ping. 

Εχεις κάνει σε grnet πάνω pic και komro κάτω pic. 

 

Ναι, ειπα να κανω με εναν random γερμανικο μιας και συνηθως εκει συνδεομαστε στα Games εμεις

image.png.ada442cd3a2b3b98a7f350aec9d29e9b.png

image.png.c1f2f6e5f3e7e312f048d8780e00e491.png

Μιλησα με εναν στην περιοχη που περναει καλωδια κτλ, και ειπε οτι πιθανων να εχω θεμα λογω του κοψε-ραψε του καλωδιου που καταληγει στο ρουτερ. Τωρα που το σκεφτομαι, αυτος πηρε το καλωδιο που πηγαινε κατευθειαν στο τηλεφωνο, το εκοψε, και εβαλε προεκτασεις στο ενα κομματι που ερχοταν απο το box, ωστε να φτασει στο ρουτερ, και 2η προεκταση στο καλωδιο που κατεληγε στο τηλεφωνο, αντι να τραβηξει το αρχικο καλωδιο στο ρουτερ, και να φερει ενα καινουργιο για το τηλ. Φανταζομαι οτι σε εκεινο το σημειο ισως δημιουργειται το θεμα. Οποτε κατεληξε οτι θα ηταν καλυτερο να ερθει καινουργιο καλωδιο απο το box και να παει καρφι στο ρουτερ, και οκ του τηλ δεν μας ενοχλει

Απλα ξαναλεω οτι το καλωδιο ειναι 30+ χρονων, ειναι σε σημειο που εχει χτιστει τζαμαρια, και αρα εχει φαει απειρη ζεστη το καλοκαιρι και κρυο τον χειμωνα, + υγρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα περισσότερα κoψε ράψε ακόμα και με scotchlok  θα έχει θέμα.. Ένα μονοκόμματο και είσαι οκ.. 

Box - - - >ρουτερ (μονοκόμματο) 

Router - - - - - >  τηλέφωνο (μονοκόμματο) 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update. 

Ήρθαν από τον ΟΤΕ και με την συσκευή τους είδαν μέσα 34αρι με κάποια ερρορς μετά από λίγο, και έξω 37 με 0 ερρορς και 17αρι upload (όσο μάλλον βλέπω και εγώ το attainable μέσα). 

Επίσης, είδαν και αυτήν την σύνδεση που δεν την είχα δει εγώ, και πιθανών να δημιουργεί και αυτή θέμα. +3η μπορεί να είναι μέσα στον τοίχο για να περάσει από το box. Οπότε 3 πιθανά σημεία που μπορεί να δίνει errors, και στην φώτο κάτω είπαν ότι μετά από τόσα χρόνια μπορεί και να έχει οξειδωθεί. 

Μου πρότειναν να περάσω ένα utp καλώδιο. 

 

20220518_134050.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Από τα στατιστικά σου (VDSL2) φαίνεται ότι παίρνεις από A/Κ και όχι από καμπίνα. Θα έλεγα αποδεκτές οι τιμές...

Απο ότι μου είπαν αυτοί, παίρνω από καμπίνα από βρίσκεται στα 300 μέτρα. Βέβαια και η καμπίνα είναι στο 500αρι από το Α/Κ (παλιό κτήριο ΟΤΕ), και από ότι κατάλαβα όλο είναι χαλκός. 

Έχει προγραμματιστεί αναβάθμιση εκείνης της καμπίνας με οπτική μέχρι αυτήν (από ότι κατάλαβα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειδωσαν στα 34 στο προφιλ μηπως και μειωνοντουσαν τα ερρος, αλλα μπα

image.png.89f358d4baa576090911766027d56a24.png

Μου έκανε κάτι εντύπωση όμως. Μου είπαν να ξεχωρίσω τα 2.4/5 WiFi δίκτυα και στις μακρινές συσκευές να χρησιμοποιώ την 2.4.

Το θέμα είναι όμως ότι με την 5αρα είχα καλύτερα αποτελέσματα, τουλάχιστον στο speedtest. @poulinos γνώμη? (το 26αρι dl είναι με το 2.4 ghz) 

 

 

Screenshot_20220518-210043_Speedtest.jpg

Screenshot_20220518-210037_Speedtest.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/05/2022 at 23:41, SabotazNic said:

Ωραια. Θα το ανοιξω αυριο για να δω τι παιζει γιατι τωρα δεν εχω ευκολη προσβαση στην χωνευτη (εχουμε κατι πραγματα που θα μετακινηθουν αυριο ετσι και αλλιως). Να βγαλω και απο εκει μεσα φωτο και βλεπουμε.

Δηλαδη απο το box ερχεται σιγουρα καλωδιο μεσα στην χωνευτη? Αυτο φανταζομαι ειναι η πρακτικη του οτε. Οποτε οταν ηταν να βαλουν τηλεφωνο στο σπιτι, ηρθε καποιος και πηρε 2ο καλωδιο απο το box κατευθειαν, σωστα? Υπαρχει περιπτωση να εχει προκαλεσει ζημια στο καλωδιο που καταληγει στην χωνευτη?

Εστειλα ενα μνμ τωρα σε εναν γνωστο που δουλευει στον οτε στο τεχνικο κομματι της περιοχης μηπως και μπορεσει να ερθει μπας και γινει δουλεια (ειτε για να ελεγξει, ειτε και για να το φτιαξει). Αν δεν μπορεσει, μπορω να δηλωσω λες βλαβη, και οταν ερθει ο τεχνικος να τσεκαρει την συνδεσιμολογια απο το box?

Οποτε το σωστο ειναι να συνδεθει καινουργιο καλωδιο μεσα στην χωνευτη, που θα καταληξει στο ρουτερ, και στην συνεχεια, για να εχουμε σταθερο, να παρω ενα τηλ καλωδιο απο το ρουτερ στην συσκευη, σωστα?

ο οτε απο το box καταληγει στην χωνευτη ειτε με διζευγο ειτε με 5ζευγο.ετσι δινει ΣΥΝΗΘΩΣ. αν εσυ εχεις τηλεφωνικο καλωδιο μετα αστα να πανε.οποτε θες
να ριξεις σωστο καλωδιο απο χωνευτη που εχεις προσβαση μεχρι μεσα σε εσενα.και μετα απο το ρουτερ πας στα τηλεφωνα και με 1000 διακλαδωσεις δεν μας πειραζει.

για την τελευταια παραγραφο σου ναι αυτο ειναι το σωστο.τωρα απο την Fxs μεχρι το τηλεφωνο θα βαλεις utp θα βαλεις πολυζευγο θα βαλεις τηλεφωνικο θα κανεις 100 διακλαδωσεις δεν μας ενδιαφερει.

On 15/05/2022 at 11:35, vagelis2019 said:

 

καλύτερα περνα καποιο εξωτερικό πλαστικο κανάλι για μενα και μετα η συνδεσμολογία ειναι οπως τα λες

805868036_.png

απλα δεν θελουμε τηλεφωνικο καλωδιο .αν το καλωδιο περναει εξωτερικα που περναει αφου η χωνευτη ειναι εξω τοτε βαζει pet για να αποφυγει το καναλι

On 15/05/2022 at 14:27, SabotazNic said:

Ε πρεπει να δω σε τι κατασταση ειναι μεσα η χωνευτη, και αν δεν ειχαν κανει καμια πατεντα και δεν το εκοψαν εκεινο το καλωδιο. Σε πρωτη φαση θα δηλωσω βλαβη για να ερθει ο τεχνικος να το μετρησει το box εξω, και μετα και με το καλωδιο adsl που ερχεται στο ρουτερ, και βλεπουμε.

logika πρεπει να χανεις μεχρι μεσα .να μην χανεις δυσκολο.το τηλεφωνικο δεν ειναι καν twisted οποτε θα ανεβαζει και errors. στην χωνευτη δεν εχει κατι παραξενο.,ενωνονται τα καλωδια από το box με τα δικα σου πχ ραζιμ ,τηλεφωνικο οτι εχεις. το τηλεφωνικο θα ειναι απο το πριζακι που θα καταληξει το Pet μεχρι το ρουτερ.ενα δυο μετρα δηλαδη

On 16/05/2022 at 20:52, SabotazNic said:

Μου αλλαξαν προφιλ απο τον ΟΤΕ και πλεον ειμαι ετσι (προφανως οχι fast path)

και με την αλλαγη σε fast, παλι κατω

Προωθησα αιτημα για ελεγχο γραμμης, και θα μιλησω για να ερθουν να μετρησουν το box

σκοπος ειναι να φτιαξεις την γραμμη για να παιζεις σταθερα οχι να μειωνεις ταχυτητα στην γραμμη για να παιξει σταθερα.

On 16/05/2022 at 21:55, SabotazNic said:

Ναι, ειπα να κανω με εναν random γερμανικο μιας και συνηθως εκει συνδεομαστε στα Games εμεις

Μιλησα με εναν στην περιοχη που περναει καλωδια κτλ, και ειπε οτι πιθανων να εχω θεμα λογω του κοψε-ραψε του καλωδιου που καταληγει στο ρουτερ. Τωρα που το σκεφτομαι, αυτος πηρε το καλωδιο που πηγαινε κατευθειαν στο τηλεφωνο, το εκοψε, και εβαλε προεκτασεις στο ενα κομματι που ερχοταν απο το box, ωστε να φτασει στο ρουτερ, και 2η προεκταση στο καλωδιο που κατεληγε στο τηλεφωνο, αντι να τραβηξει το αρχικο καλωδιο στο ρουτερ, και να φερει ενα καινουργιο για το τηλ. Φανταζομαι οτι σε εκεινο το σημειο ισως δημιουργειται το θεμα. Οποτε κατεληξε οτι θα ηταν καλυτερο να ερθει καινουργιο καλωδιο απο το box και να παει καρφι στο ρουτερ, και οκ του τηλ δεν μας ενοχλει

Απλα ξαναλεω οτι το καλωδιο ειναι 30+ χρονων, ειναι σε σημειο που εχει χτιστει τζαμαρια, και αρα εχει φαει απειρη ζεστη το καλοκαιρι και κρυο τον χειμωνα, + υγρασια

για αυτο περνα ενα νεο pet να τελειωνεις και ουτε να ειναι 30 χρονων ουτε κομμενο ραμμενο ουτε καμμενο ουτε δεν ξερω τι

On 16/05/2022 at 23:09, vagelis2019 said:

Όσα περισσότερα κoψε ράψε ακόμα και με scotchlok  θα έχει θέμα.. Ένα μονοκόμματο και είσαι οκ.. 

Box - - - >ρουτερ (μονοκόμματο) 

Router - - - - - >  τηλέφωνο (μονοκόμματο) 

 

 

 

 

και πιθανες οξειδωσεις αφου πολλες φορες στριβου τα καλωδια

On 18/05/2022 at 13:41, SabotazNic said:

Update. 

Ήρθαν από τον ΟΤΕ και με την συσκευή τους είδαν μέσα 34αρι με κάποια ερρορς μετά από λίγο, και έξω 37 με 0 ερρορς και 17αρι upload (όσο μάλλον βλέπω και εγώ το attainable μέσα). 

Επίσης, είδαν και αυτήν την σύνδεση που δεν την είχα δει εγώ, και πιθανών να δημιουργεί και αυτή θέμα. +3η μπορεί να είναι μέσα στον τοίχο για να περάσει από το box. Οπότε 3 πιθανά σημεία που μπορεί να δίνει errors, και στην φώτο κάτω είπαν ότι μετά από τόσα χρόνια μπορεί και να έχει οξειδωθεί. 

Μου πρότειναν να περάσω ένα utp καλώδιο. 

 

 

ειτε utp εξωτερικου χωρου ειτε ακομα καλυτερα pet τηλεφωνικο.

On 18/05/2022 at 18:34, SabotazNic said:

Απο ότι μου είπαν αυτοί, παίρνω από καμπίνα από βρίσκεται στα 300 μέτρα. Βέβαια και η καμπίνα είναι στο 500αρι από το Α/Κ (παλιό κτήριο ΟΤΕ), και από ότι κατάλαβα όλο είναι χαλκός. 

Έχει προγραμματιστεί αναβάθμιση εκείνης της καμπίνας με οπτική μέχρι αυτήν (από ότι κατάλαβα) 

αν δεν ειναι νεου τυπου καμπινα τοτε παιρνεις vdsl απο το αστικο κεντρο διαμεσου του καφαο που ειναι χαλκος.

https://fttxgr.eu/

εδω μπορεις να δεις αν εχεις καμπινα περα απο το να την δεις με τα ματια σου

On 18/05/2022 at 20:58, SabotazNic said:

Με κλειδωσαν στα 34 στο προφιλ μηπως και μειωνοντουσαν τα ερρος, αλλα μπα

Μου έκανε κάτι εντύπωση όμως. Μου είπαν να ξεχωρίσω τα 2.4/5 WiFi δίκτυα και στις μακρινές συσκευές να χρησιμοποιώ την 2.4.

Το θέμα είναι όμως ότι με την 5αρα είχα καλύτερα αποτελέσματα, τουλάχιστον στο speedtest. @poulinos γνώμη? (το 26αρι dl είναι με το 2.4 ghz)

 

to θεμα sync και errorsκαι αποσυνδεσεις ειναι ασχετο με το wifi.εκτος αν εχεις θεματα με το wifi πχ χαμηλο σημα.που αυτο ειναι αλλο θεμα.

τα 2,4 ghz δεν παιζουν γρηγορα αλλα παιζουν λιγο πιο μακρυα απο οτι τα 5ghz.

ενω τα 5 παιζουν γρηγορα αλλα σε μικροτερη αποσταση απο οτι τα 2.4 ghz. εγω εχω το ιδιο ονομα και στα 2 και διαλεγει η συσκευη που θα παει.

για μενα αλλαξε το καλωδιο ετσι και αλλιως αφου αργα ή γρηγορα θα πας και σε kv οποτε να ειναι ολα ετοιμα για 50/100 mbit

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.12a7704842717526f28f4b20b58f6c41.png

Πριν λιγο ειχα 2κ errors, τωρα ξαφνικα 4κ.

Τεσπα, ηρθε το παιδι. Μου ειπε θα περασει ενα ενισχυμενο καλωδιο μεχρι το δωματιο και θα μου κανει πριζα. Οποτε μετα θα το λειτουργω οπως μια κανονικη, οικιακη εγκατασταση (δλδ 2πλο φιλτρο, 2 καλωδια προς το ρουτερ κτλ κτλ). Προς το τηλ θα μου βαλει ενα νορμαλ utp. Με την διαφορα τιμη στο μετρο, δηλαδη 0.30 vs 1 ευρω, προτιμω το ενισχυμενο γιατι ειπε αυτα περνανε εξωτερικα των σπιτιων, και επειδη η τζαμαρια ναι μεν εχει κουφωματα, αλλα δεν εχει θερμανση, εχει πολυ κρυο και πολυ ζεστη, και υγρασια, οποτε για σιγουρια. Το καλωδιο θα το παρει κατευθειαν απο το box. 

Εν τω μεταξυ οι τεχνικοι προχθες καθαριζαν λιγο το box (ειχε καποια οξειδωμενα καλωδια). Χθες παντως ξανα επεσε η γραμμη χωρις λογο. Οποτε θα το κανω για να αποκλισω την εγκατασταση του σπιτιου, ωστε μετα να μπορω να διεκδικησω καποια εκπτωση ή κατι. Οι τεχνικοι μου αφησαν το τηλ τους και μου ειπαν αφου γινει η αλλαγη, να τους καλεσω για να ξανα ερθουν, να κανουν παλι ελεγχο και να ξεκλειδωσουν την ταχυτητα.

Μου ειπε στο περιπου κανα 50αρη κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως 2 βραδιά τώρα είχα θέμα. Προχθές χάθηκε γενικά το ίντερνετ (ένδειξη ίντερνετ κόκκινη και broadband αναβόσβηνε), και χθες πάλι κατά την προβολή βίντεο, ξαφνικό buffering και τα crc errors κατά 100 πάνω σε κάθε ανανέωση της σελίδας του ΟΤΕ. 

Σήμερα 5:30 θα έρθουν για αλλαγή καλωδίου. Θα πάρω κιόλας να μου ξεκλειδώσουν την γραμμή πάλι και βλέπουμε. Πάντως, την μία το attainable το βλδπω 43, την άλλη 47+. Ίσως να χάνει λίγο επαφή, ίσως να βρίσκει μετά πάλι, δεν ξέρω. Τουλάχιστον να αποκλείσω την εσωτερική εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καινουργια στατιστικα:

image.png.ef80482f15f468202d786ca06af3c195.png

vs παλια μετα που κλειδωσαν το προφιλ στα 34

image.png.89f358d4baa576090911766027d56a24.png

vs πριν το κλειδωμα στα 34

image_2022-05-12_210020662.png.bc6474e46440a29c26db367c4b90859e.png

Περιμενω απο οτε τωρα να ξεκλειδωσουν το προφιλ. Παλι με ανησυχει οτι εδωσε ηδη 3 errors, αλλα θα δω μηπως ειναι τωρα στην αρχη μονο

 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημερινα μετα το ξεκλειδωμα:

image.png.74df176e209f9de7f8fb82a1b15d0900.png

Θα παρακολουθησω τωρα τα errors και βλεπουμε. Αν εχω παλι στιμες που αυξανονται και δεν φορτωνει κατι, πλεον δεν ειναι απο μερια μου

@poulinos Μιας και πλεον εχω ευρυζωνικη, το 1ο λαθος ηταν που το adsl καλωδιο ηταν ακομα ενωμενο με του τηλεφωνου. Απο οτι μου ειπαν χθες τα παιδια, πλεον το τηλ παιρνει σημα μονο απο το ρουτερ. 

Και εδώ το εσωτερικό. Μου έβαλαν και πρίζα στο δωμάτιο για το ρουτερ. Το καλώδιο του τηλ το πέρασαν πάλι από την κάσα της πόρτας και πάει στο τηλ. 

 

20220523_193656.jpg

20220523_193720.jpg

20220523_202135.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Gg δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο στην εσωτερική σου καλωδίωση. 

Μάλλον θα παίρνεις από Α/Κ η από εξωτερική  καμπίνα που θα παίζει ρόλο του Α/Κ  και όχι καμπινες καθεαυτού vdsl..

Γιαυτό δεν κλειδώνεις κοντά στα 50mbps..

Αν δεν κάνω λάθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ξαναειπα, μαλλον απο Α/Κ παιρνεις, οποτε μην περιμενεις κατι καλυτερο. Αν ησουν απο καμπινα NGA θα επρεπε να ειχες Modulation “VDSL2 Vectoring” και οχι σκετο “VDSL2” που δινουν απο το Α/Κ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...