Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #1


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JennyP είπε

Θα ήθελα να εκφράσω την απόψή μου σχετικά  με τα "ψαγμένα" τραγούδια. Εμένα προσωπικά, ο χαρακτηρισμός "ψαγμένο" κομμάτι με εκνευρίζει αφάντα. Τι είναι το ψαγμένο? Έχει κανείς προσδιορίσει τον ορισμό του? Ή πετάμε έτσι ενα "ψαγμένο" για να φανούμε "ψαγμένοι"?

Βασικά "ψαγμένο" είναι αυτό που... το ψάχνεις. Αν το ψάχνεις, είναι ψαγμένο :D Και αυτό δεν είναι λογοπαίγνιο. Αν είσαι στο Μπαγκλαντές και ακούς τα πιο δημοφιλή Μπαγκλαντεσιανά, τότε αυτά δεν είναι ψαγμένα. Από την άποψη ότι δεν χρειάστηκε να καταβάλεις καμμία προσπάθεια για να τα βρεις και να τα ακούσεις. Αν όμως είσαι πχ στην Ελλάδα και σκεφτείς κάποια στιγμή "τί να ακούνε άραγε στο Μπαγκλαντές;" και ψάξεις και βρεις ότι υπάρχουν διάφορα παραδοσιακά αυτής της χώρας, και άλλα που συνδυάζουν δυτικά είδη με παραδοσιακά κτλ κτλ... τότε προφανώς το έχεις ψάξει άρα ακούς "ψαγμένη" μουσική.

Και δε νομίζω ότι κανείς -τώρα πια τουλάχιστον, που δεν ζούμε πια στην εποχή των πειρατικών ραδιοσταθμών- θα κάτσει να ασχοληθεί με μουσικές άγνωστες στον κοινωνικό του περίγυρο μόνο και μόνο για να μπορεί να λέει ότι ακούει "ψαγμένη" μουσική. Προφανώς υπάρχει κάτι που τον τράβηξε σ'αυτά τα "περίεργα" ακούσματα. Εμένα πχ κάτι με τράβηξε στη Βραζιλιάνικη μουσική όταν άκουσα πρώτη φορά ένα Βραζιλιάνικο τραγούδι στο ραδιόφωνο και μετά άρχισα να "ψάχνομαι" και να εξερευνώ τα διάφορα είδη της Βραζιλιάνικης μουσικής και μετά να φτιάξω και κάποιο σχετικό site και να έχω πάρει και ένα σωρό σπάνια Βραζιλιάνικα CD/LP.  Και αυτά τα Βραζιλιάνικα που στην Βραζιλία δεν θα ήταν καθόλου "ψαγμένα" (τουλάχιστον κάποια από αυτά), εδώ ήταν εξ'ορισμού "ψαγμένα".

Θυμάμαι και ποιό ήταν αυτό το πρώτο Βραζιλιάνικο που είχα ακούσει στο ραδιόφωνο:

 

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 minutes ago, mic2mic said:

Βασικά "ψαγμένο" είναι αυτό που... το ψάχνεις. Αν το ψάχνεις, είναι ψαγμένο :D Και αυτό δεν είναι λογοπαίγνιο. Αν είσαι στο Μπαγκλαντές και ακούς τα πιο δημοφιλή Μπαγκλαντεσιανά, τότε αυτά δεν είναι ψαγμένα. Από την άποψη ότι δεν χρειάστηκε να καταβάλεις καμμία προσπάθεια για να τα βρεις και να τα ακούσεις. Αν όμως είσαι πχ στην Ελλάδα και σκεφτείς κάποια στιγμή "τί να ακούνε άραγε στο Μπαγκλαντές;" και ψάξεις και βρεις ότι υπάρχουν διάφορα παραδοσιακά αυτής της χώρας, και άλλα που συνδυάζουν δυτικά είδη με παραδοσιακά κτλ κτλ... τότε προφανώς το έχεις ψάξει άρα ακούς "ψαγμένη" μουσική.

Και δε νομίζω ότι κανείς -τώρα πια τουλάχιστον, που δεν ζούμε πια στην εποχή των πειρατικών ραδιοσταθμών- θα κάτσει να ασχοληθεί με μουσικές άγνωστες στον κοινωνικό του περίγυρο μόνο και μόνο για να μπορεί να λέει ότι ακούει "ψαγμένη" μουσική. Προφανώς υπάρχει κάτι που τον τράβηξε σ'αυτά τα "περίεργα" ακούσματα. Εμένα πχ κάτι με τράβηξε στη Βραζιλιάνικη μουσική όταν άκουσα πρώτη φορά ένα Βραζιλιάνικο τραγούδι στο ραδιόφωνο και μετά άρχισα να "ψάχνομαι" και να εξερευνώ τα διάφορα είδη της Βραζιλιάνικης μουσικής και μετά να φτιάξω και κάποιο σχετικό site και να έχω πάρει και ένα σωρό σπάνια Βραζιλιάνικα CD/LP.  Και αυτά τα Βραζιλιάνικα που στην Βραζιλία δεν θα ήταν καθόλου "ψαγμένα" (τουλάχιστον κάποια από αυτά), εδώ ήταν εξ'ορισμού "ψαγμένα".

Θυμάμαι και ποιό ήταν αυτό το πρώτο Βραζιλιάνικο που είχα ακούσει στο ραδιόφωνο:

ειμαι ψαγμενος ψωνιζω στον χυτηρογλου:p

 

to matha se taxidi tourkia

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Βασικά "ψαγμένο" είναι αυτό που... το ψάχνεις. Αν το ψάχνεις, είναι ψαγμένο :D Και αυτό δεν είναι λογοπαίγνιο. Αν είσαι στο Μπαγκλαντές και ακούς τα πιο δημοφιλή Μπαγκλαντεσιανά, τότε αυτά δεν είναι ψαγμένα. Από την άποψη ότι δεν χρειάστηκε να καταβάλεις καμμία προσπάθεια για να τα βρεις και να τα ακούσεις. Αν όμως είσαι πχ στην Ελλάδα και σκεφτείς κάποια στιγμή "τί να ακούνε άραγε στο Μπαγκλαντές;" και ψάξεις και βρεις ότι υπάρχουν διάφορα παραδοσιακά αυτής της χώρας, και άλλα που συνδυάζουν δυτικά είδη με παραδοσιακά κτλ κτλ... τότε προφανώς το έχεις ψάξει άρα ακούς "ψαγμένη" μουσική.

Και δε νομίζω ότι κανείς -τώρα πια τουλάχιστον, που δεν ζούμε πια στην εποχή των πειρατικών ραδιοσταθμών- θα κάτσει να ασχοληθεί με μουσικές άγνωστες στον κοινωνικό του περίγυρο μόνο και μόνο για να μπορεί να λέει ότι ακούει "ψαγμένη" μουσική. Προφανώς υπάρχει κάτι που τον τράβηξε σ'αυτά τα "περίεργα" ακούσματα. Εμένα πχ κάτι με τράβηξε στη Βραζιλιάνικη μουσική όταν άκουσα πρώτη φορά ένα Βραζιλιάνικο τραγούδι στο ραδιόφωνο και μετά άρχισα να "ψάχνομαι" και να εξερευνώ τα διάφορα είδη της Βραζιλιάνικης μουσικής και μετά να φτιάξω και κάποιο σχετικό site και να έχω πάρει και ένα σωρό σπάνια Βραζιλιάνικα CD/LP.  Και αυτά τα Βραζιλιάνικα που στην Βραζιλία δεν θα ήταν καθόλου "ψαγμένα" (τουλάχιστον κάποια από αυτά), εδώ ήταν εξ'ορισμού "ψαγμένα".

Θυμάμαι και ποιό ήταν αυτό το πρώτο Βραζιλιάνικο που είχα ακούσει στο ραδιόφωνο:

 

Σε τιμάει πραγματικά που ψάχνεις νέα ακούσματα. Και εγώ το ίδιο κάνω! 

Όταν καποιος (real thing ) αναζητά νέα τραγούδια, νέες μελωδίες, νέα ακούσματα που να τον ευχαριστούν και να τον αναζωογονούν μερικές φορές (αναφέρομαι προσωπικά σε μένα για παράδειγμα) τα ψάχνει παντού! Ζήτω το Youtube, τα fora, το bandcamp k.l.p  Αλλά υπάρχουν και άτομα (fake) που μη έχοντας την ανάγκη για μουσική ή τέχνη γενικά, αλλά ανάγκη να τους δείχνουν ενδιαφέρον (attention seekers) ψάχνουν αλλά τι βρίσκουν ή τι πιστεύουν αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Να συμπληρώσω ότι αυτοί κυρίως δεν έχουνα άποψη. Απλά συμφωνούν με καποιά άτομα που κατά τη δική τους αντίληψη ειναι "ψαγμένα".

Αυτη ήταν η σοβαρή μου απάντηση.

=======================================================================================

Αφού λοιπόν το πας έτσι master manipulator τότε και όσοι ψάχνουν τον sin boy είναι ψαγμένοι! Όλοι ψαγμένοι είμαστε! 😂  (Εδώ απλά είναι αστείο. Μην παρεξηγηθούμε).

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ozoozo είπε

Εμένα με ψάχνει κανείς; 

:)

Εσένα για να σε ψάξει κανείς χρειάζεται βαθυσκάφος και ντοκτορά στη θεωρία του χάους. Είσαι κατηγορία από μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σχετικότητα των ακουσμάτων θα αναφέρω και γω μια εμπιερία μου από την παιδική μου ηλικία (ανάλογες θα έχετε προφανώς και οι υπόλοιποι)

Πιτσιρικάς λοιπόν που άκουγα ροκ όπως και οι συνομίληκοι μου, μας έλεγαν οι μεγάλοι ''τι μουσικές είναι αυτές που ακούτε από τους πρεζάκιδες'' (ήταν πρόσφατοι και οι θάνατοι του Τζιμ Μόρισαν και της Τζανις Τσόπλιν) και οι ίδιοι την ίδια ώρα τραγουδούσαν με πάθος τα ρεμπέτικα που μιλάγαν για χασίσια (μερικοί ήσαν και πότες :lol:

 

13 λεπτά πριν, ozoozo είπε

Εμένα με ψάχνει κανείς;   :)

Εσένα μονίμως σε ψάχνουμε :P  

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JennyP είπε

Θα ήθελα να εκφράσω την απόψή μου σχετικά  με τα "ψαγμένα" τραγούδια. Εμένα προσωπικά, ο χαρακτηρισμός "ψαγμένο" κομμάτι με εκνευρίζει αφάντα. Τι είναι το ψαγμένο? Έχει κανείς προσδιορίσει τον ορισμό του? Ή πετάμε έτσι ενα "ψαγμένο" για να φανούμε "ψαγμένοι"? 

Δέχομαι ότι υπάρχουν ακούσματα που δεν είναι εύκολα, με την έννοια, για παράδειγμα, ότι μπορεί να μην είναι μελωδικά  αλλά οι στίχοι να προβληματίζουν τον ακροατή. Αυτό είναι ψαγμένο? Μπορει ναι. Για όσους ταυτίζονται. Για άλλους μπορεί να είναι ένα μάτσο χάλια. 

Υπάρχουν κομμάτια που χαρακτηρίζονται μουσικά, ενώ στην ουσία δεν είναι. Είναι κάτι ήχητικά συνοθυλεύματα και θεωρούνται "σούπερ ψαγμένα". Το αντίστοιχο στη ζωγραφική που κάποιος παίρνει χρώμα στο πινέλο, αρχίζει και το πετάει και ότι βγει ... Τέχνη!!! Θα τρίζουν τα κοκαλα τον πραγματικών καλλιτεχνών! (προσωπική απόψη)

Το παρακάτω είναι ψαγμένο? Eίναι τέχνη?

 Με λίγα λόγια η προσωπική μου άποψη, γιατί αυτός ήταν ο σκοπός της ανάρτησής μου, είναι να απολαμβάνουμε αυτό που πραγματικά μας αγγίζει. 

Πολλοί άνθρωποι αναζητούν το παράξενο, το αλλόκοτο, το διαφορετικό που μπορεί να είναι τελείως κακόηχο. Δεν ξέρω αν αυτο είναι ένα είδος διαμαρτυρίας, ή αντίδρασης σε αυτό που θεωρείται κοινότυπο. Εάν το απολαμβάνουν είμαι μαζί τους! Πόσοι όμως είναι το real thing και ποσοι fake?

Για μένα το τραγούδι το σιν μπου π.χ. είναι το απολυτο σκουπίδι!!!! Αντε να το πει κανείς αυτό στου υποστηρικτές του!😂

Μπορείς να βρεις πολλές διασκευές του 4'33''. Δύσκολα να επιλέξεις την καλύτερη

https://secondhandsongs.com/performance/959536/versions

 

2 ώρες πριν, JennyP είπε

Θα ήθελα να εκφράσω την απόψή μου σχετικά  με τα "ψαγμένα" τραγούδια. Εμένα προσωπικά, ο χαρακτηρισμός "ψαγμένο" κομμάτι με εκνευρίζει αφάντα. Τι είναι το ψαγμένο? Έχει κανείς προσδιορίσει τον ορισμό του? Ή πετάμε έτσι ενα "ψαγμένο" για να φανούμε "ψαγμένοι"? 

Δέχομαι ότι υπάρχουν ακούσματα που δεν είναι εύκολα, με την έννοια, για παράδειγμα, ότι μπορεί να μην είναι μελωδικά  αλλά οι στίχοι να προβληματίζουν τον ακροατή. Αυτό είναι ψαγμένο? Μπορει ναι. Για όσους ταυτίζονται. Για άλλους μπορεί να είναι ένα μάτσο χάλια. 

Υπάρχουν κομμάτια που χαρακτηρίζονται μουσικά, ενώ στην ουσία δεν είναι. Είναι κάτι ήχητικά συνοθυλεύματα και θεωρούνται "σούπερ ψαγμένα". Το αντίστοιχο στη ζωγραφική που κάποιος παίρνει χρώμα στο πινέλο, αρχίζει και το πετάει και ότι βγει ... Τέχνη!!! Θα τρίζουν τα κοκαλα τον πραγματικών καλλιτεχνών! (προσωπική απόψη)

Το παρακάτω είναι ψαγμένο? Eίναι τέχνη?

 Με λίγα λόγια η προσωπική μου άποψη, γιατί αυτός ήταν ο σκοπός της ανάρτησής μου, είναι να απολαμβάνουμε αυτό που πραγματικά μας αγγίζει. 

Πολλοί άνθρωποι αναζητούν το παράξενο, το αλλόκοτο, το διαφορετικό που μπορεί να είναι τελείως κακόηχο. Δεν ξέρω αν αυτο είναι ένα είδος διαμαρτυρίας, ή αντίδρασης σε αυτό που θεωρείται κοινότυπο. Εάν το απολαμβάνουν είμαι μαζί τους! Πόσοι όμως είναι το real thing και ποσοι fake?

Για μένα το τραγούδι το σιν μπου π.χ. είναι το απολυτο σκουπίδι!!!! Αντε να το πει κανείς αυτό στου υποστηρικτές του!😂

Μπορείς να βρεις πολλές διασκευές του 4'33''. Δύσκολα να επιλέξεις την καλύτερη

https://secondhandsongs.com/performance/959536/versions

 

1 ώρα πριν, poulinos είπε

ειμαι ψαγμενος ψωνιζω στον χυτηρογλου:p

 

to matha se taxidi tourkia

 

Το πόσες φορές έχουμε ακούσει τους Φλωρινιώτηδες και της Εφες Θώδες από το Μπαγκλαντές και από το Τουβαλού....

Εγώ αν ήμουν από εκείνες τις χώρες και μάθαινα για το παιχνίδι μας θα μας κυνηγούσα δικαστικά για δυσφήμιση πολιτιστικής κληρονομιάς

1 ώρα πριν, ozoozo είπε

Εμένα με ψάχνει κανείς; 

:)

Έχασε κανείς έναν πάπιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, drh είπε

Το πόσες φορές έχουμε ακούσει τους Φλωρινιώτηδες και της Εφες Θώδες από το Μπαγκλαντές και από το Τουβαλού....

 

Συμφωνώ. Ίσως όμως αυτό να αποτελεί τη μαγεία της μουσικής. Κάτι που εμείς θεωρούμε δεδομένο, για άλλους ανθρώπους είναι ξεχωρiστό.  "Οne man's trash is another man's treasure". Μπορεί να συγκριθεί όμως η Μπάλτσα με τη Θώδη? Όχι! Φυσικά και όχι! Για δυο λόγους α) διαφορετικές κατηγορίες μουσικής β) διαφορετικό ταλέντο/χάρισμα (Η Θώδη είναι η αμφιλεγόμενη σε αυτη την εξίσωση).

Πάραυτα εάν υπάρχει έστω κι ένα άτομο που βρίσκει χαρά από τη Θώδη τότε αυτή η κυρία αξίζει. 

Επεξ/σία από JennyP
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drh είπε

Το πόσες φορές έχουμε ακούσει τους Φλωρινιώτηδες και της Εφες Θώδες από το Μπαγκλαντές και από το Τουβαλού....

Εγώ θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο, το πόσα αγγλοσαξωνικά ανθυποπαραγκρουπάκια που παίζουν αποκλειστικά ποπ & ροκ έχουμε ακούσει... τόσα, που ακόμα και οι Έφες Θώδες από το Ντζιμπουτί μοιάζουν -αν όχι καλύτερες ποιοτικά- τουλάχιστον ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.

Δηλαδή δεν φτάνει που ακούμε βασικά μουσική από το ένα εικοστό της ανθρωπότητας (αγγλοσαξωνίες) αγνοώντας τα υπόλοιπα 19/20, αλλά ακούμε και στην συντριπτική πλειοψηφία ποπ & ροκ αγνοώντας πχ από αυτές τις χώρες την κλασική, λάτιν, τζαζ, σόουλ κτλ και όοοολα τα υποείδη αυτών. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ως επί το πλείστον περιοριζόμαστε και στα τελευταία 40 χρόνια. Δηλαδή κατ'αναλογία είναι σαν κάποιος να ακούει ΜΟΝΟ ελληνικά λαϊκά από το 1980 και μετά, ούτε καν άλλα είδη ελληνικής μουσικής, ούτε καν παλιότερα λαϊκά.

Έφες Θώδες από την Γουαδελούπη any time of the day.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Εγώ θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο, το πόσα αγγλοσαξωνικά ανθυποπαραγκρουπάκια που παίζουν αποκλειστικά ποπ & ροκ έχουμε ακούσει... τόσα, που ακόμα και οι Έφες Θώδες από το Ντζιμπουτί μοιάζουν -αν όχι καλύτερες ποιοτικά- τουλάχιστον ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.

Δηλαδή δεν φτάνει που ακούμε βασικά μουσική από το ένα εικοστό της ανθρωπότητας (αγγλοσαξωνίες) αγνοώντας τα υπόλοιπα 19/20, αλλά ακούμε και στην συντριπτική πλειοψηφία ποπ & ροκ αγνοώντας πχ από αυτές τις χώρες την κλασική, λάτιν, τζαζ, σόουλ κτλ και όοοολα τα υποείδη αυτών. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ως επί το πλείστον περιοριζόμαστε και στα τελευταία 40 χρόνια. Δηλαδή κατ'αναλογία είναι σαν κάποιος να ακούει ΜΟΝΟ ελληνικά λαϊκά από το 1980 και μετά, ούτε καν άλλα είδη ελληνικής μουσικής, ούτε καν παλιότερα λαϊκά.

Έφες Θώδες από την Γουαδελούπη any time of the day.

Παίζει σημασία και η γλώσσα, κάποιοι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην μελωδία και στο άκουσμα, κάποιοι στους στίχους.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να εκτιμήσω πλήρως ένα τραγούδι αν δεν καταλαβαίνω και τι λένε οι στίχοι. Δεν λέω ότι ακούω ένα μελωδικό κομμάτι, με ωραίες φωνές και με αφήνει αδιάφορο ή ένα ορχηστρικό ή  ότι ακούω μόνο μελωποιημένη ποίηση αλλά η γλώσσα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας όπως και να το κάνεις. 

Επίσης το άλλο σπαστικό, κάνω μια προβαθμολογία από τα πρώτα ακούσματα για να έχω ένα μπούσουλα, αποφασίζω να βάλω σε ένα τραγούδι π.χ από 2άρι 12άρι, πρέπει να πάω ένα ένα να βάζω παύλες και να αλλάξω βαθμολογία σε όλα τα από πάνω εναλλάξ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Επίσης το άλλο σπαστικό, κάνω μια προβαθμολογία από τα πρώτα ακούσματα για να έχω ένα μπούσουλα, αποφασίζω να βάλω σε ένα τραγούδι π.χ από 2άρι 12άρι, πρέπει να πάω ένα ένα να βάζω παύλες και να αλλάξω βαθμολογία σε όλα τα από πάνω εναλλάξ. 

Υπάρχουν διάφορες ιδέες γι'αυτό αλλά καμμία δεν είναι αρκετά καλή. Πχ να τα τραβάς για να τα βάλεις στη θέση που θέλεις και να παίρνουν αυτόματα βαθμολογία ή να υπάρχει μια λίστα με τις βαθμολογίες και να τραβάς πάνω στην κάθε βαθμολογία το τραγούδι που θες και αν μετανιώσεις να το πηγαίνεις πίσω. Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά στην πράξη νομίζω το καλύτερο είναι το τωρινό σύστημα (υπάρχουν και θέματα έλλειψης χώρου όταν κάποιος βαθμολογεί από κινητό).

Αυτό που κάνουν κάποιοι είναι σε πρώτη φάση να γράφουν την βαθμολογία στα σχόλια και μετά να την οριστικοποιούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Παίζει σημασία και η γλώσσα, κάποιοι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην μελωδία και στο άκουσμα, κάποιοι στους στίχους.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να εκτιμήσω πλήρως ένα τραγούδι αν δεν καταλαβαίνω και τι λένε οι στίχοι. Δεν λέω ότι ακούω ένα μελωδικό κομμάτι, με ωραίες φωνές και με αφήνει αδιάφορο ή ένα ορχηστρικό ή  ότι ακούω μόνο μελωποιημένη ποίηση αλλά η γλώσσα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας όπως και να το κάνεις. 

Επίσης το άλλο σπαστικό, κάνω μια προβαθμολογία από τα πρώτα ακούσματα για να έχω ένα μπούσουλα, αποφασίζω να βάλω σε ένα τραγούδι π.χ από 2άρι 12άρι, πρέπει να πάω ένα ένα να βάζω παύλες και να αλλάξω βαθμολογία σε όλα τα από πάνω εναλλάξ. 

Ήμουν έτοιμη να γράψω το ίδιο. Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στους στίχους ενός τραγουδιού και δυσκολεύομαι να εκτιμήσω ένα κομμάτι π.χ. από το Βιετναμ..Βέβαια έχω και τραγούδια αγαπημένα από Ιαπωνία που με μάγεψε η μουσική και η φωνή του καλλιτέχνη και δεν ασχολήθηκα με τους στίχους(έκανα ελεύθερη μετάφραση ανάλογα με τα συναισθήματα που μου βγαλε😜😜).

Ωραία η συζήτηση που γίνεται περί ψαγμένου..ποιοτικού..δυσεύρετου..Αλλά....Η μουσική είναι προσωπική υπόθεση του καθενός..και εκεί πρέπει να σταματάει η όποια κριτική απο τους άλλους..

Πάντα υπήρχαν κομμάτια μαζικά..Πάντα..Όπως υπήρχαν και αδικημένοι καλλιτέχνες..Στα χρόνια μας, έτσι όπως λειτουργει το σύστημα , οι αδικημένοι και υποτιμημένοι είναι περισσότεροι απ"ότι παλιότερα ..Υπάρχουν άνθρωποι κολλημένοι που λενε πως η μουσική ξεκίνησε 60's και σταμάτησε 70's.. Ε ,δεν συμφωνώ!Η μουσική υπήρχε πάντα και θα συνεχίσει να υπάρχει!!Και πάντα θα υπάρχουν ταλέντα πραγματικά  που θα ξεχωρίζουν και "ταλέντα" που θα τα σπρώχνει κάποιος να ξεχωρίσουν..

Όπως είπε και η @JennyP και συμφωνώ απόλυτα ..".  "Οne man's trash is another man's treasure".

Τώρα τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν εδώ χτες ,από μενα τουλάχιστον,περι "σουπίτσας" και τα σχετικά ήταν στα πλαίσια του πειράγματος και στο γενικότερο κλίμα των σχολίων εδώ μέσα τόσο απο τους παλαιότερους όσο και από τους νεότερους παίκτες.

Καλημέρα σε όλους🙂

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Παίζει σημασία και η γλώσσα, κάποιοι δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην μελωδία και στο άκουσμα, κάποιοι στους στίχους.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να εκτιμήσω πλήρως ένα τραγούδι αν δεν καταλαβαίνω και τι λένε οι στίχοι. Δεν λέω ότι ακούω ένα μελωδικό κομμάτι, με ωραίες φωνές και με αφήνει αδιάφορο ή ένα ορχηστρικό ή  ότι ακούω μόνο μελωποιημένη ποίηση αλλά η γλώσσα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας όπως και να το κάνεις.

Και αυτό πάει both ways. Δηλαδή πόσες φορές έχω πει μακάρι να μην καταλάβαινα τί πίπες τραγουδάνε, κρίμα στη φωνή και στη μελωδία. Από την άλλη, έχω ψάξει πολλές φορές για μετάφραση σε τραγούδια που μου αρέσουν και δεν καταλαβαίνω τη γλώσσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...