Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #1


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

@Ferelpis

Ξέμεινα από reactions. Θα σου έβαζα "κυπελλάκι". 

Μια αναφορά την έκανε κι ο mic. Μπράβο σου που έκατσες κι εσύ να πεις κάποια πράγματα, ιδίως για εμάς τους καινούριους. Προσωπικά, δεν συμμετείχα στο προηγούμενο παιχνίδι, αλλά ήμουν σε όλη την διάρκεια κοντά σας, και είδα πώς λειτουργείτε. Εσείς γνωρίζεστε πάρα πολύ καιρό, οπότε μάλλον είναι πιο εύκολο για εσάς. Οι περισσότεροι είδαμε φως και μπήκαμε, και είμαστε "ξένοι" μεταξύ μας. Είναι επόμενο να υπάρχει το άβολο κι ίσως μια ευθιξία, επειδή δεν ξέρουμε με τι πνεύμα ξεστομίζ... εχμ... πληκτρολογείται κάτι. Γι' αυτό ήταν σημαντική η δική σας παρέμβαση, των παλιών. 

Προσωπικά, θα έβρισκα βαρετό το παιχνίδι σε διαφορετική περίπτωση. Το βιτριολικό χιούμορ είναι το αλάτι στο παιχνίδι. Ο τάχα μου εγωισμός ότι το δικό μας γούστο είναι το καλύτερο κλπ, το ίδιο. Αλίμονο εάν πιστεύουμε στ' αλήθεια ό,τι γράφουμε εδώ μέσα - σε αυτό τον υπερβολικό βαθμό που γράφονται. Νομίζω πως όλοι είμαστε σε θέση να σεβαστούμε ότι δεν γίνεται ν' αρέσουν όλα σε όλους, όπως και ότι ο καθένας θα ψηφίσει με διαφορετικά κριτήρια. Για παράδειγμα, κι εγώ ψήφισα βάσει όσων δεν γνώριζα. Υπήρξαν τραγούδια που ξέρω κι αγαπώ πολύ, αλλά τα "χαντάκωσα" γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο: επειδή τα θεωρώ γνωστά κι αγαπημένα, κι ήθελα να δώσω προτεραιότητα σε όσα δεν γνωρίζουμε. 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Εν τω μεταξύ, πριν ήμουν στη σελίδα μου και παρατήρησα ότι μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία στη βαθμολογία, τα σχόλια και να κάνουμε εκ νέου υποβολή. Χρήσιμο να το ξέρουμε κι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JennyP είπε

Τα γράφεις πολύ σωστά κατά την προσωπική μου γνώμη. Θεωρώ ότι αυτή σου η παράγραφος είναι σημαντικότατη διότι καλή η πλάκα και τα αστεία και τα πειράγματα αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Εάν γράψει κάποιος ένα τελείως απαξιωτικό σχόλιο δε θίγει τον δημιουργό του τραγουδιού αλλά τη μουσική αισθητική του συμπαίκτη του. Οπότε γίνεται προσωπικό το θέμα. 

΄Εχοντας γράψει τα παραπάνω, και έχοντας παρακολουθήσει τα thread για το διαγωνισμό, δε νομίζω ότι θα υπάρξει τέτοιο ζήτημα. 

Επειδή το μηδενικό πονάει το φιλοσόφησα το θέμα. Οπότε και τελευταία να βγω, θα ξέρω ότι οι άλλοι δεν έχουν υψηλή μουσική αισθητική. Σωστή?😂😂

 

Αγαπητή JennyP, ο μοδεράτορας δε λέει αυτό που κατάλαβες. Τα σχόλια μπορεί να είναι πολύ καυστικά και κατά προτίμηση και χιουμοριστικά, απλά να γίνονται με την ανάρτηση των αποτελεσμάτων και όχι στο thread  του παιχνιδιού όσο διαρκεί η ψηφοφορία, γιατί μπορεί έτσι να δημιουργήσεις αρνητικό ρεύμα προς κάποιο κομμάτι, οπότε τότε είναι σαν να προκαλείς το συμπαίκτη σου που το έχει βάλει.

Επεξ/σία από Ferelpis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JennyP είπε

Είστε υπερβολικός φίλτατε. Το υποκειμενικό γούστο δεν έφτανε μέχρι εκεί. ☺️

Μην το λες. Δεν είναι ότι ξέρω προσωπικά τέτοιο παράδειγμα, αλλά δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο κάποιος γονιός να θεωρεί ότι το δίχρονο αγοράκι του έχει ταλέντο ως ντράμερ που κοπανάει κατσαρόλες, ενώ ταυτόχρονα να θεωρεί πχ τις συνθέσεις του Σοπέν βαρετές σαχλαμάρες. Σκέψου πάντως πώς υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν με τα χίλια καλλιτέχνες που εσύ θεωρείς ό,τι χειρότερο παγκοσμίως, από καλλιτέχνες που εσύ θεωρείς μεγαλοφυίες.

Επίσης σκεφτόμουν ότι θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον αν γινόταν ένα παιχνίδι με δύο γκρουπ, όπου το ένα να βαθμολογούσε τα τραγούδια του άλλου, και να υπήρχε ένα πολύ μεγάλο χρηματικό έπαθλο για τους νικητές. Εκεί δεν θα σκεφτόσουν αν τα τραγούδια που βάζεις σου αρέσουν, παρά μόνο το πώς να βάλεις τραγούδια που θα πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς. Επίσης, δεν θα βαθμολογούσες υστερόβουλα, επειδή η βαθμολογία σου θα επηρέαζε το άλλο γκρουπ και όχι το δικό σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

@Ferelpis

Ξέμεινα από reactions. Θα σου έβαζα "κυπελλάκι". 

Μια αναφορά την έκανε κι ο mic. Μπράβο σου που έκατσες κι εσύ να πεις κάποια πράγματα, ιδίως για εμάς τους καινούριους. Προσωπικά, δεν συμμετείχα στο προηγούμενο παιχνίδι, αλλά ήμουν σε όλη την διάρκεια κοντά σας, και είδα πώς λειτουργείτε. Εσείς γνωρίζεστε πάρα πολύ καιρό, οπότε μάλλον είναι πιο εύκολο για εσάς. Οι περισσότεροι είδαμε φως και μπήκαμε, και είμαστε "ξένοι" μεταξύ μας. Είναι επόμενο να υπάρχει το άβολο κι ίσως μια ευθιξία, επειδή δεν ξέρουμε με τι πνεύμα ξεστομίζ... εχμ... πληκτρολογείται κάτι. Γι' αυτό ήταν σημαντική η δική σας παρέμβαση, των παλιών. 

Προσωπικά, θα έβρισκα βαρετό το παιχνίδι σε διαφορετική περίπτωση. Το βιτριολικό χιούμορ είναι το αλάτι στο παιχνίδι. Ο τάχα μου εγωισμός ότι το δικό μας γούστο είναι το καλύτερο κλπ, το ίδιο. Αλίμονο εάν πιστεύουμε στ' αλήθεια ό,τι γράφουμε εδώ μέσα - σε αυτό τον υπερβολικό βαθμό που γράφονται. Νομίζω πως όλοι είμαστε σε θέση να σεβαστούμε ότι δεν γίνεται ν' αρέσουν όλα σε όλους, όπως και ότι ο καθένας θα ψηφίσει με διαφορετικά κριτήρια. Για παράδειγμα, κι εγώ ψήφισα βάσει όσων δεν γνώριζα. Υπήρξαν τραγούδια που ξέρω κι αγαπώ πολύ, αλλά τα "χαντάκωσα" γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο: επειδή τα θεωρώ γνωστά κι αγαπημένα, κι ήθελα να δώσω προτεραιότητα σε όσα δεν γνωρίζουμε. 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Εν τω μεταξύ, πριν ήμουν στη σελίδα μου και παρατήρησα ότι μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία στη βαθμολογία, τα σχόλια και να κάνουμε εκ νέου υποβολή. Χρήσιμο να το ξέρουμε κι αυτό. 

Γι άλλη μια φορά δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου και με τους @Ferelpis    @JennyP

και τους υπόλοιπους...δεν θα αναλύσω πολλά ..το μόνο που χω να πω σαν νέα παίκτρια είναι πως δεν βρίσκω λογο να χαλαστώ με σχόλια ή βαθμολογία..Στα κομμάτια που θα βάζω ούτε στιχουργός είμαι,ούτε συνθέτρια και φυσικά δεν ερμηνεύω /τραγουδώ(τυχεροί είστε σ"αυτό 😝😝😝😝😝😝)

Θα ναι μια ωραία διαδικασία με γέλιο με πείραγμα και ας κερδίσει ο καλύτερος ή ......ο χειρότερος(ανάλογα πως θα το δει ο καθένας μας το αποτέλεσμα).😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁

Υ.Γ. Δεν έχω reactions 😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ! Εν τω μεταξύ, πριν ήμουν στη σελίδα μου και παρατήρησα ότι μπορούμε να κάνουμε επεξεργασία στη βαθμολογία, τα σχόλια και να κάνουμε εκ νέου υποβολή. Χρήσιμο να το ξέρουμε κι αυτό. 

Εννοείται. Μέχρι να ψηφίσει και ο τελευταίος παίκτης, μπορείτε να αλλάξετε βαθμολογίες και σχόλια όσες φορές θέλετε.

Κάτι άλλο ενδιαφέρον που έχω προσπαθήσει σε μερικούς γύρους είναι να προκαλέσω μια "love or hate" αντίδραση. Δηλαδή να στείλω ένα κομμάτι στο οποίο αν είναι δυνατόν οι μισοί να βάλουν 12 και οι άλλοι μισοί 0. Υπάρχει και ένας πίνακας στα στατιστικά που δείχνει ακριβώς αυτό, ποιά κομμάτια προκάλεσαν τις πιο αντίθετες αντιδράσεις.

Παρεμπιπτόντως θα ποστάρω στατιστικά κάθε 3 γύρους, δηλαδή μετά τον 3ο, 6ο, 9ο και 12ο γύρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι εγινε ρε παιδιά, λάθος όροφος, στην ταρατσα βρέθηκα με τόσα ΣΕΝΤΟΝΙΑ

λοιπον καντε την διωρία 3 μερες το πολύ επειδή είναι και ΣΚ δηλαδή, 7 ειναι πολλές. Να έχει και πιό πολλή αγωνία.

Συνταξη θα πάρουμε στο ινσόμνια

Edit: πλακα κανω η τουλάχιστον προσπαθώ :P 

Επεξ/σία από Agent_Orange
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Κάτι άλλο ενδιαφέρον που έχω προσπαθήσει σε μερικούς γύρους είναι να προκαλέσω μια "love or hate" αντίδραση. Δηλαδή να στείλω ένα κομμάτι στο οποίο αν είναι δυνατόν οι μισοί να βάλουν 12 και οι άλλοι μισοί 0. Υπάρχει και ένας πίνακας στα στατιστικά που δείχνει ακριβώς αυτό, ποιά κομμάτια προκάλεσαν τις πιο αντίθετες αντιδράσεις.

Παρεμπιπτόντως, στο προηγούμενο παιχνίδι είχαι και το πιο πολωτικό (SD 5.13)  και το πιο ενωτικό κομμάτι (SD 1.30)  :P 

Και συνολικά ήμουν ο πιο πολωτικός (Μ.Ο. 3.67)

Επεξ/σία από NovaLacertae
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που το παιχνίδι κίνησε τόσο το ενδιαφέρον των νέων παικτών και επιδίδονται σε σχόλια και ερωτήσεις. 'Ετσι ακριβώς ήμαστε κι εμείς, πριν 9 σχεδόν χρόνια, που ξεκινήσαμε το παιχνίδι. Η αποτίμηση όλων αυτών των χρόνων, είναι ένας τεράστιος πνευματικός πλούτος. Ο εγκέφαλός μας εξασκήθηκε σε πρωτόγνωρα ακούσματα, αγαπήσαμε μουσικές που μέχρι πρότινος μισούσαμε ή προσπερνούσαμε αδιάφορα κι εν τέλει, μάθαμε πολλή μουσική. Το χιούμορ μας βελτιώθηκε και καταλάβαμε πως η διαφορετικότητα μας έφερε πιό κοντά τον ένα στον άλλον, ενώ παράλληλα άνοιγε το μυαλό μας, για να δεχθεί το καινούριο, το παράξενο, το εντελώς πέρα από τα δικά μας δεδομένα, το κακόγουστο, ακόμα και το εξοργιστικό. Μέσα από το παιχνίδι και τα σχόλια που το ακολουθούσαν, μαγευτήκαμε ο ένας από τον άλλον και αγαπηθήκαμε πολύ! Είμαι βέβαιη πως κι εσείς θα νιώσετε παρόμοια συναισθήματα. Θα γελάσετε πολύ, θα πικραθείτε, θα θυμώσετε αλλά παράλληλα, θα διασκεδάσετε και θα χαρείτε πολύ! Το παιχνίδι είναι πρωτίστως ψυχοθεραπεία.

Εύχομαι να έχετε όλοι υγεία και να περνάτε καλά!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν θα το πιστέψετε", λέει η παρουσιάστρια, "ότι οι Rasmus έχουν περισσότερες πωλήσεις δίσκων από τον εθνικό συνθέτη της Φινλανδίας, τον Jean Sibelius". Αμ θα το πιστέψουμε... εδώ στον τελευταίο γύρο του προηγούμενου παιχνιδιού ο Sibelius μόλις μετά βίας ξεπέρασε τους Mazoo and the Zoo... ίσως κι αυτοί να έχουν περισσότερες πωλήσεις.

Εντωμεταξύ μία από τις παρουσιάστριες είναι η Laura Pausini της οποίας είχα βάλει παλιότερα τραγούδι, το οποίο οι αγαπητοί -πλην κουφοί- συμπαίκτες μου έβγαλαν τότε τελευταίο...

Να τα λέμε κι αυτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mic2mic είπε

ο Sibelius μόλις μετά βίας ξεπέρασε τους Mazoo and the Zoo... ίσως κι αυτοί να έχουν περισσότερες πωλήσεις.

Αναφέρεσαι συχνά στους Mazoo and the zoo τελευταία και μου δημιουργείται μια αμυδρή υποψία ότι δε σου αρέσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, drh είπε

Αναφέρεσαι συχνά στους Mazoo and the zoo τελευταία και μου δημιουργείται μια αμυδρή υποψία ότι δε σου αρέσουν

Όχι ρε, απλά δεν τους θεωρώ καλύτερους από τον Sibelius. Πρώτα ο Sibelius, ύστερα οι Mazoo and the Zoo, και μετά όλοι οι υπόλοιποι (Stones, Bach, Χατζιδάκις, Pink Floyd κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, drh είπε

Αναφέρεσαι συχνά στους Mazoo and the zoo τελευταία και μου δημιουργείται μια αμυδρή υποψία ότι δε σου αρέσουν

Χμμμμ, μην είσαι και τόσο σίγουρος, μπορεί να του ψιλοαρέσουν στα κρυφά και να προσπαθεί να θολώσει τα νερά.

Και βλέπω να ξεχνάτε ότι στον τελευταίο γύρο του 4ου παιχνιδιού είχε μπει το παρόμοιο: [ Keira & Tori - Είμαι εδώ ]  από τον DRH που δεν έχει κρύψει ότι του αρέσει αυτό το είδος μουσικής και μάλιστα είχε πάρει 3 12αρια και 1  10αρι  ισοβαθμόντας με το  [ U.F.O - Profession of Violence ]  στην 11η θέση με 46β.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοιο οι Keira & Tory με τους Mazoo & the zoo!?!?!

Tα έχουμε ισοπεδώσει όλα εδώ μέσα! Ούτε ιερό ούτε όσιο! Τι να πω;;;;

Επεξ/σία από drh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Όχι ρε, απλά δεν τους θεωρώ καλύτερους από τον Sibelius. Πρώτα ο Sibelius, ύστερα οι Mazoo and the Zoo, και μετά όλοι οι υπόλοιποι (Stones, Bach, Χατζιδάκις, Pink Floyd κτλ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 τραγούδια του παιχνιδιού μας άκουσα το απόγευμα. Πριν λίγο τα 26 της eurovision και λέω ν΄ ακούσω 2η φορά τα δικά μας. Σύνολο: 72. Πόσο ν΄ αντέξει ο άνθρωπος; Σίγουρα θα χρειαστώ κάτι για να συνέλθω. Κανά χάπι ίσως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...