Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κινητού, απαραίτητο το fm radio...


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι μου!

είμαι σε αναζήτηση κινητού, αλλά καθώς οι εταιρείες καταργούν σιγά-σιγά το fm radio, και το jack 3,5, η αναζήτηση αυτή γίνεται πραγματική σπαζοκεφαλιά.

έχω μία προτίμηση στα Samsung, και εκεί θέλω να πάω, κυρίως λόγω λειτουργικού και οθόνης. Δεν έχω παρακολουθήσει τα μοντέλα της και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Αν υπήρχε περυσινή ναυαρχίδα ή έστω αξιόλογο midrange της samsung θα μου ήτανε ταμάμ. Θέλω να φύγω επιτέλους από το miui, οπότε xiaomi, poco και λοιποί συγγενείς βγαίνουν από την εξίσωση.

Οτιδήποτε λοιπόν σε Samsung το βλέπω. Επίσης και άλλη εταιρεία με λειτουργικό όσο πιο κοντά σε καθαρό android. Χρήματα ιδανικά μέχρι 350 και λίγο παραπάνω βαριά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung A52s πάρα πολύ καλή συσκευή για πολλούς καλύτερο από το νεο Α53. Οσο για το ραδιόφωνο είναι κοινοτική νομοθεσία της ΕΕ να μην υπάρχει στις νέες συσκευές. Ραδιόφωνο μεσω διαδίκτυου σπο μια από τις πολλές εφαρμογές που κυκλοφορούν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα φίλοι μου!

είμαι σε αναζήτηση κινητού, αλλά καθώς οι εταιρείες καταργούν σιγά-σιγά το fm radio, και το jack 3,5, η αναζήτηση αυτή γίνεται πραγματική σπαζοκεφαλιά.

έχω μία προτίμηση στα Samsung, και εκεί θέλω να πάω, κυρίως λόγω λειτουργικού και οθόνης. Δεν έχω παρακολουθήσει τα μοντέλα της και δεν έχω ιδέα τι παίζει. Αν υπήρχε περυσινή ναυαρχίδα ή έστω αξιόλογο midrange της samsung θα μου ήτανε ταμάμ. Θέλω να φύγω επιτέλους από το miui, οπότε xiaomi, poco και λοιποί συγγενείς βγαίνουν από την εξίσωση.

Οτιδήποτε λοιπόν σε Samsung το βλέπω. Επίσης και άλλη εταιρεία με λειτουργικό όσο πιο κοντά σε καθαρό android. Χρήματα ιδανικά μέχρι 350 και λίγο παραπάνω βαριά. Ευχαριστώ.

https://www.bestprice.gr/item/2157497783/motorola-moto-g71-5g-6gb-128gb.html

Έχει και 3.5 jack και ραδιόφωνο και IP52.

Δεν παίρνει όμως κάρτα μνήμης.

Μετά πας εδώ https://www.bestprice.gr/item/2156587007/samsung-galaxy-a52-8gb-256gb.html

Επεξ/σία από GATE123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2022 στις 6:30 ΜΜ, GATE123 είπε

https://www.bestprice.gr/item/2157497783/motorola-moto-g71-5g-6gb-128gb.html

Έχει και 3.5 jack και ραδιόφωνο και IP52.

Δεν παίρνει όμως κάρτα μνήμης.

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Για το moto g71, μάλλον δεν θα το κοιτάξω παραπάνω, παρόλο που τα specs του είναι πολύ καλά. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και φοβάμαι τα σχετικά με την εγγύηση και το service, αν χρειαστεί.

Στις 14/5/2022 στις 6:30 ΜΜ, GATE123 είπε

Το galaxy A52 το βλέπω θετικά. Ξέρεις μήπως τι ισχύει για την εγγύηση της Samsung, αν η συσκευή αγοραστεί από σκρουτζομάγαζο;;; Μήπως χρειάζεται και εδώ αγορά από αλυσίδα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

 

Το galaxy A52 το βλέπω θετικά. Ξέρεις μήπως τι ισχύει για την εγγύηση της Samsung, αν η συσκευή αγοραστεί από σκρουτζομάγαζο;;; Μήπως χρειάζεται και εδώ αγορά από αλυσίδα;;;

Όχι δεν έχεις πρόβλημα στα Samsung.

Έχω πάει Samsung αγορασμένο από σκρουτζαδικο στον Γερμανό και δεν είχα θέμα.

ΤΟ μόνο που ζήτησαν ήταν ταυτότητα και απόδειξη.

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Για το moto g71, μάλλον δεν θα το κοιτάξω παραπάνω, παρόλο που τα specs του είναι πολύ καλά. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και φοβάμαι τα σχετικά με την εγγύηση και το service, αν χρειαστεί.

 

Στα Motorola υπάρχει αντιπροσωπεία και service.

Είναι η Procordia.

Είναι και κοντά σου Κριμαίας 7-9 Ν.Ψυχικό

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Όχι δεν έχεις πρόβλημα στα Samsung.

Έχω πάει Samsung αγορασμένο από σκρουτζαδικο στον Γερμανό και δεν είχα θέμα.

ΤΟ μόνο που ζήτησαν ήταν ταυτότητα και απόδειξη.

Ο Γερμανός πως ακριβώς εμπλέκεται; Το κινητό είναι αγορασμένο από σκρουτζάδικο, η αντιπροσωπεία είναι η smartec που έχει και το service. Ο Γερμανός έχει κάποιο λόγο να επισκευάζει τα κινητά της Samsung δωρεάν;

Συγγνώμη, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Ο Γερμανός πως ακριβώς εμπλέκεται; Το κινητό είναι αγορασμένο από σκρουτζάδικο, η αντιπροσωπεία είναι η smartec που έχει και το service. Ο Γερμανός έχει κάποιο λόγο να επισκευάζει τα κινητά της Samsung δωρεάν;

Συγγνώμη, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω.

Ο Γερμανός το στέλνει στην αντιπροσωπεία δεν τα επισκευάζει ο ίδιος.

15 μέρες κάνει συνήθως.

Εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχουμε Smartec .

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GATE123 είπε

Ο Γερμανός το στέλνει στην αντιπροσωπεία δεν τα επισκευάζει ο ίδιος.

15 μέρες κάνει συνήθως.

Εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν έχουμε Smartec .

Μάλιστα, κατάλαβα. Το A52 είναι πιο πλήρες και ισορροπημένο πακέτο από το G71. Amoled στα 90, gorilla glass, card slot, στερεοφωνικά ηχεία, όμορφο Ui, εγγυημένες αναβαθμίσεις. Το μόνο που με κρατάει λίγο είναι ο επεξεργαστής. Ο sd 720g είναι παλιός και ίσως λίγο αργός, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη τιμή.

Νομίζω ότι η εγγύηση ισχύει για τις συσκευές που προορίζονται για Ευρώπη. Ξέρεις κάτι για αυτό @GATE123; Μπορώ να ζητήσω το IMEI της συσκευής και να το επιβεβαιώσω στη smartec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

 

Νομίζω ότι η εγγύηση ισχύει για τις συσκευές που προορίζονται για Ευρώπη. Ξέρεις κάτι για αυτό @GATE123; Μπορώ να ζητήσω το IMEI της συσκευής και να το επιβεβαιώσω στη smartec.

Όλα τα Samsung ευρωπαϊκά είναι από σκρουτζαδικα(EU).

Δεν γνωρίζω εάν μπορεί/θέλει το κατάστημα να δώσει IMEI.

Το MI.GR λέει πάντως ότι έχει δυετή εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

https://www.mi.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=12750&ref=bestprice.gr

Επεξ/σία από GATE123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Γερμανός πάντως διαφημίζει δικό του κεντρικό service , σε συνεργασία με την κάθε αντιπροσωπεία.  

Τι συμφωνίες παιζουν άγνωστο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotia είπε

O Γερμανός πάντως διαφημίζει δικό του κεντρικό service , σε συνεργασία με την κάθε αντιπροσωπεία.  

Τι συμφωνίες παιζουν άγνωστο .

Και σε iPhone που είχα πάει πριν κάτι μήνες για αλλαγή οθόνης με ρώτησαν εάν το πάνε στα κεντρικά ή τους το αφήσω να το φτιάξουν εκείνοι.

Στην ίδια τιμή με τα κεντρικά.

Τελικά το πήρα και το πούλησα γιατί ήταν αλμυρή η τιμή 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για απαραίτητο ράδιο αξίζει μια ματιά και το Redmi Note 10 pro. Ή και το mi 10t lite. Μπορεί να είναι προγενέστερα μοντέλα, δεν άλλα βάζουν κάτω πολλά από τα νεοφερμενα... 

Αφού όμως δεν θέλεις xiaomi όπως τα λες το Α52 5G είναι μάλλον η καλυτερη λύση. Και το Α72 θα προσθετα αλλά για μεταχειρισμένο. 

Από moto θα έλεγα edge (παλαιότερο αλλά πανέμορφο) και edge 20 lite. 

Επίσης θα έβαζα στην εξίσωση και το TCL 10 5G που βάζει κάτω την σειρά 20 και 30 της TCL😂😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Τα είδα ένα ένα αυτά που προτείνετε. Είναι όλα συμπαθητικά, με τα συν και τα πλην του το καθένα, αλλά κανένα δεν με ενθουσιάζει τόσο, ώστε να πω "αυτό είναι". 

Θα μου πεις midrange κατηγορία είναι και χρειάζονται να γίνουν οι αναγκαίοι συμβιβασμοί. Οκ δεκτό.

Στη τελική, δύο ξεχωρίζω σαν συνολικά πακέτα: Το Redmi note 10 pro με το βλαμμένο miui 13 και το Galaxy A52 που μου αρέσει για το UI της Samsung, αλλά σαν hardware και χαρακτηριστικά είναι ένα σκαλί κάτω από το Redmi.

Θα πορευτώ λοιπόν με το RN 10 pro και σε ένα χρόνο βλέπουμε. Μπορεί να έχουμε κάτι καλύτερο. 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά όλους και ιδιαίτερα τον φίλο @GATE123!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...