Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για νέο πολυμηχάνημα μάταια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το πολυμηχάνημα Color Laser Jet Pro M476dw.  Είναι ένα έγχρωμο laser πολυμηχάνημα με Airprint , 2 side printing, 2 side scanning ADF,  2 side copy. Έχει και υποδοχή για usb για να  εκτυπώσεις κάτι από usb stick ή για να scannάρεις κάτι σε PDF ή JPEG.  Αυτά είναι και τα χαρακτηριστικά που ψάχνω.

Το πολυμηχάνημα ακόμα λειτουργεί άψογα. Μιας και είναι απαραίτητο εργαλείο της εργασίας μου έκανα μια έρευνα για να βρω κάποιο κάποιο εναλλακτικό για να αγοράσω σε περίπτωση που χαλάσει αυτό που έχω μιας και δεν υπάρχει πια στην αγορά.

Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ούτε ένα. Είναι έτσι τα πράγματα ή δεν βγαίνουν πια πολυμηχανήματα με αυτά τα χαρακτηριστικά σε νορμάλ διαστάσεις και θα πρέπει να φορτωθείς καμιά ντουλάπα λες και είσαι φωτοτυπείο ;  

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kriosgr είπε

Έχω το πολυμηχάνημα Color Laser Jet Pro M476dw.  Είναι ένα έγχρωμο laser πολυμηχάνημα με Airprint , 2 side printing, 2 side scanning ADF,  2 side copy. Έχει και υποδοχή για usb για να  εκτυπώσεις κάτι από usb stick ή για να scannάρεις κάτι σε PDF ή JPEG.  Αυτά είναι και τα χαρακτηριστικά που ψάχνω.

Το πολυμηχάνημα ακόμα λειτουργεί άψογα. Μιας και είναι απαραίτητο εργαλείο της εργασίας μου έκανα μια έρευνα για να βρω κάποιο κάποιο εναλλακτικό για να αγοράσω σε περίπτωση που χαλάσει αυτό που έχω μιας και δεν υπάρχει πια στην αγορά.

Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ούτε ένα. Είναι έτσι τα πράγματα ή δεν βγαίνουν πια πολυμηχανήματα με αυτά τα χαρακτηριστικά σε νορμάλ διαστάσεις και θα πρέπει να φορτωθείς καμιά ντουλάπα λες και είσαι φωτοτυπείο ;  

Έχετε κάτι να μου προτείνετε;

Δεν είναι απαραίτητη η "ντουλάπα". Χωρίς να έχω ψάξει, μια και είπες ότι το έκανες εσύ, αλλά και επειδή όλο και κάποιος στο φόρουμ θα σε διαφωτίσει παραπάνω, υπάρχει και η άλλη εναλλακτική: Αν στην εργασία σου έχεις επάρκεια χώρου, είναι καλή ιδέα να αγοράσεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ scanner και εκτυπωτή. Όπως αναφέρθηκε σε άλλο νήμα, κερδίζεις σε ποιότητα, μακροζωία, οικονομία. Το μόνο που απαιτείται είναι χώρος.

Πάντως, αν μου επιτρέπεις, μην μπαίνεις στη διαδικασία με το ανέκδοτο με το γρύλλο. Προσωπικά κι εγώ έχω κάνει πολλές φορές το ίδιο ακριβώς σφάλμα. Περίμενε πρώτα να έρθει η ώρα να χρειαστείς άλλο μηχάνημα και τότε το διαχειρίζεσαι. Δεν παίρνει πολύ χρόνο μια έρευνα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τελευταιος "διαδοχος" του ειναι ο 479, ο οποιος φαινεται να υπαρχει μονο στην Active και μαλιστα μονο κατοπιν παραγγελιας. Θα μπορουσες να τους κανεις ενα τηλεφωνημα και να ρωτησεις αν οντως υπαρχει δυνατοτητα να στο φερουν. 

Διαφορετικα, αν δε θες οπωσδηποτε laser για τους δικους σου λογους, κοιτας για Epson ecotank σειρα L6xxx και πανω, ή WF-C579R.

Θεωρω δεδομενο οτι εχεις υπολογισει ενα κοστος μεταξυ 500-1000 € μιας που μαλιστα προκειται για επαγγελματικη χρηση και δε σου προτεινα κατι χαμηλοτερων προδιαγραφων.

ΥΓ. Επικροτω την προνοητικοτητα σου, δυστυχως δεν σκεφτονται πολλοι ετσι, και περιμενουν απλα να τους μεινει στο χερι το μηχανημα τους πριν ξεκινησουν να ψαχνουν απεγνωσμενα για σερβις ή για αγορα καινουριου, με αποτελεσμα να πηγαινει η δουλεια τους πισω...

Επεξ/σία από lector
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lector είπε

Ο τελευταιος "διαδοχος" του ειναι ο 479, ο οποιος φαινεται να υπαρχει μονο στην Active και μαλιστα μονο κατοπιν παραγγελιας. Θα μπορουσες να τους κανεις ενα τηλεφωνημα και να ρωτησεις αν οντως υπαρχει δυνατοτητα να στο φερουν. 

Διαφορετικα, αν δε θες οπωσδηποτε laser για τους δικους σου λογους, κοιτας για Epson ecotank σειρα L6xxx και πανω, ή WF-C579R.

Θεωρω δεδομενο οτι εχεις υπολογισει ενα κοστος μεταξυ 500-1000 € μιας που μαλιστα προκειται για επαγγελματικη χρηση και δε σου προτεινα κατι χαμηλοτερων προδιαγραφων.

ΥΓ. Επικροτω την προνοητικοτητα σου, δυστυχως δεν σκεφτονται πολλοι ετσι, και περιμενουν απλα να τους μεινει στο χερι το μηχανημα τους πριν ξεκινησουν να ψαχνουν απεγνωσμενα για σερβις ή για αγορα καινουριου, με αποτελεσμα να πηγαινει η δουλεια τους πισω...

Φίλε Lector έχεις απόλυτο δίκιο. Σήμερα που ήταν Κυριακή το έψαξα λίγο πιο καλά και βρήκα το ίδιο αποτέλεσμα με σένα. Μόνο το Active τον έχει στην Ελλάδα.

Όσο για το web site της HP είναι για γέλια. Δεν δίνει καμιά πληροφορία ή χαρακτηριστικά για κανένα πολυμηχάνημα. Αναφέρει απλά ονομαστικά τις οικογένειες πολυμηχανημάτων που έχει και τίποτα άλλο 😆  

Τα inkjet τα φοβάμαι, μπορεί να φας πολύ ώρα και μελάνι μέχρι να τον κάνεις να εκτυπώσει σωστά κάτι. Ο Laser έχεις την σιγουριά ότι θα σου εκτυπώσει σωστά και γρήγορα κάτι ακόμα κι αν τον έχεις παρατήσει κλειστό για κανά χρόνο.  Μου κάνει εντύπωση πάντως πως όσο εύκολο ήταν να το βρω όταν το αγόρασα τόσο δύσκολο είναι να βρω αντικαταστάτη σήμερα. 

Μπήκα από περιέργεια και στο site της epson αλλά έχει μόνο 2 laser όλα κι όλα. Το ένα ασπρόμαυρό και το άλλο για Α3. Στης cannon το site έχει πολύ καλή φόρμα ψαξίματος αλλά έχει μόνο ένα laser (i-SENSYS MF264dw) κι αυτό ασπρόμαυρο  🤪  Σε άλλες εταιρείες δεν έψαξα μιας κι απογοητεύτηκα. Μα καλά, τα γραφεία πως θα δουλεύουν δηλαδή; Θα πρέπει να βγάζουν και να γυρίζουν τις σελίδες ανάποδα για να πετύχουν εκτύπωση διπλής όψης;  Ή θα μαζεύουν τις σελίδες από το ADF μετά την πρώτη σάρωση και θα του τις ξαναβάζουν από την άλλη για να σαρώσουν και την πίσω όψη της σελίδας;  Μου αρέσει που αυτά τα 2 βασικότατα χαρακτηριστικά που λύνουν τα χέρια στα γραφεία δεν τα αναφέρουν καν. Σαν κριτήριο βάζουν για το πόσα άτομα θα διαχειρίζονται το πολυμηχάνημα. Αν θα είναι 5 ή 10. Λες και αυτά τα 10 άτομα που λέει θα κάθονται γύρω από το πολυμηχάνημα για να γυρίζουν τις σελίδες από την άλλη μεριά. 😆

Είδα και μια παρουσίαση του LaserJet Pro MFP M479FDW  στο youtube και με έπιασαν τα κλάματα. Υπάρχει πιο τέλειο μηχάνημα από αυτό για γραφείο;  Να μπορείς να κάνεις την δουλιά σου γρήγορα χωρίς να αναποδογυρίζεις σελίδες και κουραφέξαλα.  

 Για να διαβάζεις μέχρι εδώ σημαίνει ότι σου άρεσε η φλυαρία μου 😊  Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια. 

11 ώρες πριν, georgeole είπε

Δεν είναι απαραίτητη η "ντουλάπα". Χωρίς να έχω ψάξει, μια και είπες ότι το έκανες εσύ, αλλά και επειδή όλο και κάποιος στο φόρουμ θα σε διαφωτίσει παραπάνω, υπάρχει και η άλλη εναλλακτική: Αν στην εργασία σου έχεις επάρκεια χώρου, είναι καλή ιδέα να αγοράσεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ scanner και εκτυπωτή. Όπως αναφέρθηκε σε άλλο νήμα, κερδίζεις σε ποιότητα, μακροζωία, οικονομία. Το μόνο που απαιτείται είναι χώρος.

Πάντως, αν μου επιτρέπεις, μην μπαίνεις στη διαδικασία με το ανέκδοτο με το γρύλλο. Προσωπικά κι εγώ έχω κάνει πολλές φορές το ίδιο ακριβώς σφάλμα. Περίμενε πρώτα να έρθει η ώρα να χρειαστείς άλλο μηχάνημα και τότε το διαχειρίζεσαι. Δεν παίρνει πολύ χρόνο μια έρευνα αγοράς.

Δεν είναι θέμα ο χώρος, αλλά το ότι το χρησιμοποιούμε κατά 40% σαν έγχρωμο φωτοτυπικό χωρίς υπολογιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Δεν είναι θέμα ο χώρος, αλλά το ότι το χρησιμοποιούμε κατά 40% σαν έγχρωμο φωτοτυπικό χωρίς υπολογιστή. 

Αφού λοιπόν είναι έτσι, ΟΚ.

7 ώρες πριν, lector είπε

ΥΓ. Επικροτω την προνοητικοτητα σου, δυστυχως δεν σκεφτονται πολλοι ετσι, και περιμενουν απλα να τους μεινει στο χερι το μηχανημα τους πριν ξεκινησουν να ψαχνουν απεγνωσμενα για σερβις ή για αγορα καινουριου, με αποτελεσμα να πηγαινει η δουλεια τους πισω...

Αγαπητέ φίλε, θα μου επιτρέψεις να εκφράσω μια μικρή ένσταση: Αν το μηχάνημα για τη δουλειά/εταιρεία είναι ζωτικής σημασίας, τότε είναι μάλλον προτιμότερο το να έχουμε έτσι κι αλλιώς backup από το να κοιτάμε για πιθανό μελλοντικό αντικαταστάτη. Δεν έχω βέβαια δική μου εταιρεία, αλλά στη δική μας πχ τη δουλειά το σκανάρισμα και η εκτύπωση είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Ποτέ λοιπόν δεν βασιζόμαστε σε ένα μόνο μηχάνημα για την ίδια σημαντική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αφού λοιπόν είναι έτσι, ΟΚ.

Αγαπητέ φίλε, θα μου επιτρέψεις να εκφράσω μια μικρή ένσταση: Αν το μηχάνημα για τη δουλειά/εταιρεία είναι ζωτικής σημασίας, τότε είναι μάλλον προτιμότερο το να έχουμε έτσι κι αλλιώς backup από το να κοιτάμε για πιθανό μελλοντικό αντικαταστάτη. Δεν έχω βέβαια δική μου εταιρεία, αλλά στη δική μας πχ τη δουλειά το σκανάρισμα και η εκτύπωση είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Ποτέ λοιπόν δεν βασιζόμαστε σε ένα μόνο μηχάνημα για την ίδια σημαντική εργασία.

Δε διαφωνω καθολου σε αυτα που λες, και σιγουρα οταν μιλαμε για συσκευη απαραιτητη για τη δουλεια μας ειναι καλο να εχουμε backup αμεσα διαθεσιμο. Μονο φρενο ειναι το κοστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αφού λοιπόν είναι έτσι, ΟΚ.

Αγαπητέ φίλε, θα μου επιτρέψεις να εκφράσω μια μικρή ένσταση: Αν το μηχάνημα για τη δουλειά/εταιρεία είναι ζωτικής σημασίας, τότε είναι μάλλον προτιμότερο το να έχουμε έτσι κι αλλιώς backup από το να κοιτάμε για πιθανό μελλοντικό αντικαταστάτη. Δεν έχω βέβαια δική μου εταιρεία, αλλά στη δική μας πχ τη δουλειά το σκανάρισμα και η εκτύπωση είναι κεφαλαιώδους σημασίας. Ποτέ λοιπόν δεν βασιζόμαστε σε ένα μόνο μηχάνημα για την ίδια σημαντική εργασία.

Μα για backup ψάχνω κι εγώ. Μια χαρά δουλεύει (μην το ματιάσω 😊) αν πουλούσαν ακόμα αυτό το μοντέλο θα το είχα αγοράσει ήδη.  450€ το είχα αγοράσει, 758€ έχει το αντίστοιχο του σήμερα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kriosgr είπε

450€ το είχα αγοράσει, 758€ έχει το αντίστοιχο του σήμερα.

Όπως θα έλεγε κι ο Δ. Παπαγιαννόπουλος: "Κι έχω και ζάχαρο(τιμή εκτυπωτή;;;)! Κι όσο μου ανεβαίνει, τόσο συγχύζομαι! Κι όσο συγχύζομαι, τόσο μου ανεβαίνει!!!!😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στρώσει η αγορά απο τις παρενέργειες της πανδημίας, των λοκντάουν, του πολέμου στην Ουκρανία και της ενεργειακής κρίσης, θα πέσουν οι τιμές στα επίπεδα που βρίσκονταν πριν 3-4 χρόνια. Εως τότε θα είναι διαθέσιμο ένα 20% των πρότερων επιλογών και σε τιμές απλησίαστες.

Πάντως το μέλλον για μηχανήματα γύρω στο 500άρικο δείχνει προς ecotank (όσο κακό και αν είναι εμάς που είμαστε στην δουλειά αυτή)

Τους παίρνει ο πελάτης, τους πληρώνει μια φορά, του πηγαίνουν 2-3-4 χρόνια με ελάχιστο κόστος αναλωσίμων και μετά χαλάνε ανεπανόρθωτα και ασύμφορα. Οπότε και αγοράζει άλλον. Όσοι είμαστε είτε στην επισκευή εκτυπωτών είτε στην εμπορία αναλωσίμων, δεν έχουμε σχεδόν καθόλου εμπλοκή στην όλη διαδικασία. 

Για laser μηχάνημα πλέον κοιτάς απο το Μ479 και πάνω.

Για inkjet τύπου ecotank υπάρχουν δεκάδες στα μισά λεφτά που μοναδική προϋπόθεση έχουν να τα χρησιμοποιείς καθημερινά για να μην βουλώνουν και να πιάσεις τις σελίδες της εγγύησης πριν αυτή λήξει (για να μην σου μείνουν στο χέρι κανα δίμηνο μετά και στεναχωριέσαι που δεν θα έχεις κάνει απόσβεση).

 

Υ. Με την άνθιση των τύπου inkjet tank την τελευταία πενταετία κυρίως, όλο και συχνότερα έρχονται στο σέρβις μηχανήματα που μόλις έχουν βγει απο την εγγύηση και άρχισαν τα error και τα κολλήματα. Η συμβουλή μου σε όσους παίρνουν inkjet tank είναι να τους λιώσετε στην δουλειά όσο είναι σε εγγύηση. Αν τους παίρνετε για 100-200 σελίδες τον μήνα, αγοράστε laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, highpriest είπε

Με την άνθιση των τύπου inkjet tank την τελευταία πενταετία κυρίως, όλο και συχνότερα έρχονται στο σέρβις μηχανήματα που μόλις έχουν βγει απο την εγγύηση και άρχισαν τα error και τα κολλήματα. Η συμβουλή μου σε όσους παίρνουν inkjet tank είναι να τους λιώσετε στην δουλειά όσο είναι σε εγγύηση. Αν τους παίρνετε για 100-200 σελίδες τον μήνα, αγοράστε laser.

Αυτό φίλε διαβάζεται με τους εξής τρόπους:

α) έρχονται πιο πολλές βλάβες γιατί πωλούνται πολλά περισσότερα κομμάτια

β) έρχονται πιο πολλές βλάβες γιατί όσο περνά ο καιρός οι κατασκευαστές κάνουν "εκπτώσεις" στην ποιότητα

γ) και τα δύο παραπάνω,

σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αυτό φίλε διαβάζεται με τους εξής τρόπους:

α) έρχονται πιο πολλές βλάβες γιατί πωλούνται πολλά περισσότερα κομμάτια

β) έρχονται πιο πολλές βλάβες γιατί όσο περνά ο καιρός οι κατασκευαστές κάνουν "εκπτώσεις" στην ποιότητα

γ) και τα δύο παραπάνω,

σωστά;

Ποιοτικά τα περισσότερα είναι καλύτερα απο τα πρώτα μοντέλα, οπότε το δεύτερο δεν ισχύει. (Αλλά δεν είναι το ίδιο οικονομικά. Ή έχουν πιο ακριβά μελάνια ή τρώνε πιο πολύ μελάνι. Τα παλιότερα ήταν οικονομικότερα)

Το πρώτο ισχύει σε έναν βαθμό.

Κυρίως όμως είναι στατιστικός δείκτης ζωής αυτού του τύπου μηχανημάτων. Όταν βλέπεις ότι κάθε χρονιά σου έρχονται μοντέλα 2 έως 4 χρόνων παλιά, ενώ τα ακόμη παλιότερα σε μεγάλο ποσοστό βγαίνουν εκτός λειτουργίας, έχεις και τον χρόνο ζωής του τύπου αυτού.

Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ξέρω άτομα που πήραν απο τους πρώτους ink tank το 2015 και ακόμη τους λειτουργούν. Αλλά είναι τόσο μεγάλο το στατιστικό δείγμα που έρχεται προς σέρβις που δεν μπορεί να αγνοηθεί. Και είναι απο όλες τις μάρκες, δεν ξεχωρίζω κάποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...