Προς το περιεχόμενο

προβλημα με nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , πρόσφατα άλλαξα πάροχο , είχα σύνδεση μεχρι 24 adsl . 

Μου ειπαν απο nova σας εχουμε 50αρα vdsl . 

Ξεκίνησα. 

Έχω μέχρι 21 mps κ φυσικά το τηλέφωνο δουλεύει κ εκτός router , όπως πάντοτε , οχι σαν vdsl . 

Αν κλείσω το router συνεχίζω να εχω τηλέφωνο .

 

Τι παίζει ; Ποσο με κορόιδεψαν ; Ποσο με ξεφτιλισαν ; 

Ειμαι ακομα adsl ; PSX_20220429_230124.jpg.5d8be8e8571b5ae970ec91a654a04626.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την ταχύτητα για αρχή κ μετά γεννήθηκε η απορία . 

Δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζι τους γιατι δεν ξερω τι να τους πω . 

Διαφωτισε με λιγο αν μπορείς. 

Γίνεται να εχω vdsl κ να δουλεύει το τηλέφωνο δίχως router ; 

Κ γιατι μου είπαν 50αρα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν παίρνεις σύνδεση από το μακρινό αστικό κέντρο και όχι από νέα υπαίθρια FTTC καμπίνα. Οπότε ανάλογα την απόσταση που έχεις από αυτό, μπορεί να είναι φυσιολογικός ο συγχρονισμός. Βέβαια έχει αρκετά σφάλματα που μπορεί να οφείλονται σε καλωδιακό θέμα, είτε δικό σου εσωτερικό είτε στο καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή.

Σε ποια περιοχής είσαι και γνωρίζεις αν υπάρχουν νέες καμπίνες FTTC; Σε ADSL τι συγχρονισμό είχες;

Από το αστικό κέντρο συνήθως όλοι οι πάροχοι εκτός της Cosmote δίνουν PSTN τηλεφωνία και όχι VoIP.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο πράγμα που πρεπει να κανεις, ειναι να φτιαξεις την εσωτερική καλωδιωση στο σπιτι σου. αλλη καλωδιωση θελει το ADSL και αλλη το vdsl. οποτε ξεκινας απο την καλωδιωση και αν δεν βελτιωθει, δηλωνεις βλάβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

must

2 hours ago, georgerapp said:

Καλησπέρα , πρόσφατα άλλαξα πάροχο , είχα σύνδεση μεχρι 24 adsl . 

Μου ειπαν απο nova σας εχουμε 50αρα vdsl . 

Ξεκίνησα. 

Έχω μέχρι 21 mps κ φυσικά το τηλέφωνο δουλεύει κ εκτός router , όπως πάντοτε , οχι σαν vdsl . 

Αν κλείσω το router συνεχίζω να εχω τηλέφωνο .

 

Τι παίζει ; Ποσο με κορόιδεψαν ; Ποσο με ξεφτιλισαν ; 

 

ναι γινεται να εχεις vdsl και απo kv και να εχεις  tdm telephony. εχω nova 100 ari vdsl kαι δεν εχω  voip

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι ειναι απο ανακαίνιση , δηλαδή έχει καινούργιες καλωδιώσεις . Καθως επίσης εχω ethernet σε καθε μπριζα σε καθε δωμάτιο . 

Ενσυρματα δηλαδή βάζω συσκευη κ οχι πανω στο router . 

Ενδεχομένως εξω απο το σπίτι πια να υπαρχει θέμα παλαιότητας καθότι ποτε κ κανενας δεν εσκαψε στομ δρομο μου . 

Δεν ξερω αν σας βοηθάω με το ότι ποτε δεν εσκαψαν οπως πχ σε άλλες οδούς που ξέρω . 

Κερατσίνι Λεωφόρος Σαλαμίνος. 

 

Έχω μπερδευτεί. 

Υπάρχει vdsl κ το τηλέφωνο όχι πάνω στο router ; 

 

Στην προηγουμενη σύνδεση ήμουν όντως adsl κ επιανα 12 mps vodafone . 

Όταν λοιπόν μου ειπαν θα πέσει λόγο αλλαγής , μου ειπαν δεν θα εχω internet κ τηλέφωνο. 

Οντως δεν ειχα internet αλλά τηλέφωνο απλα ειχα , μεχρι που εβαλα το router τους κ ειχα κ internet . 

 

Μπερδεύτηκα !!!!! Υβρίδιο εχω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, georgerapp said:

Το σπίτι ειναι απο ανακαίνιση , δηλαδή έχει καινούργιες καλωδιώσεις . Καθως επίσης εχω ethernet σε καθε μπριζα σε καθε δωμάτιο . 

Ενσυρματα δηλαδή βάζω συσκευη κ οχι πανω στο router . 

Ενδεχομένως εξω απο το σπίτι πια να υπαρχει θέμα παλαιότητας καθότι ποτε κ κανενας δεν εσκαψε στομ δρομο μου . 

Δεν ξερω αν σας βοηθάω με το ότι ποτε δεν εσκαψαν οπως πχ σε άλλες οδούς που ξέρω . 

Κερατσίνι Λεωφόρος Σαλαμίνος. 

 

Έχω μπερδευτεί. 

Υπάρχει vdsl κ το τηλέφωνο όχι πάνω στο router ; 

 

Στην προηγουμενη σύνδεση ήμουν όντως adsl κ επιανα 12 mps vodafone . 

Όταν λοιπόν μου ειπαν θα πέσει λόγο αλλαγής , μου ειπαν δεν θα εχω internet κ τηλέφωνο. 

Οντως δεν ειχα internet αλλά τηλέφωνο απλα ειχα , μεχρι που εβαλα το router τους κ ειχα κ internet . 

 

Μπερδεύτηκα !!!!! Υβρίδιο εχω ; 

δες πιο πανω.β.δες το link της cyta

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

must

 

ναι γινεται να εχεις vdsl και απo kv και να εχεις  tdm telephony. εχω nova 100 ari vdsl kαι δεν εχω  voip

 

Θα το κοιτάξω με την ησυχία μου καθότι δεν πολύ καταλαβαίνω. 

Το περίμενα οτι θα με βοηθήσετε κ θα κοιτάζω σαν κουτός !!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ότι έχεις νέα τηλεπικοινωνιακή εγκατάσταση στο διαμέρισμα, δεν συνεπάγεται ότι η συνδεσμολογία είναι η σωστή. Στο DSL και ειδικά σε VDSL, θέλουμε απομόνωση του τηλεφωνικού σήματος από αυτό του DSL στην είσοδο στην πρώτη πρίζα και καθόλου παραλληλίες με τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.

Σε σταθερή τηλεφωνία έχουμε 3 είδη υπηρεσίας. PSTN, ISDN και VoIP. Μόνο η τελευταία δουλεύει αποκλειστικά από τα DSL Router ενώ τα άλλα κατευθείαν στην τηλεφωνική γραμμή.

Επίσης σε VoIP και σωστή τηλεφωνική εσωτερική εγκατάσταση, δεν χρειάζονται καθόλου DSL Splitter και φίλτρα, σε αντίθεση με τις άλλες 2 που είναι απαραίτητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλου πολυκατοικία του 2004 απλα εβαλε 100αρα . Το τηλέφωνό πάνω στο router . 

Κ πιάνει 110 . 

Δηλαδή η καλωδίωση μέσα στο οικοδόμημα ήταν σωστή . 

Εγω εκανα ανακαίνιση το 2016 , δεν νομίζω ο ηλεκτρολόγος να μην εφτιαξε συνχρομη εγκατάσταση . 

Για ενα αλλο θέμα συναγερμού πιο παλιά ενας αλλος τεχνικός μου ειχε πει , πολύ καλη δουλειά εχει γινει εδω . 

Δηλαδή δεν φταίω εγω . 

Η vodafone μου ειχε πει δεν εχουν 50αρι για εσας . 

Η nova μου ειπε Ω μα βεβαια , θέλετεεεεεεε ; !!!!!! 

Καταλαβαίνεις γιατι δεν το ριχνω στο σπίτι ; 

 

Καποια μπινια μου παιξαμε οι της nova . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgerapp είπε

δεν νομίζω ο ηλεκτρολόγος να μην εφτιαξε συνχρομη εγκατάσταση

Δεν είναι θέμα υλικού, αλλά τρόπου δρομολόγησης και σύνδεσης. Στις 99% των περιπτώσεων, δεν είναι η σωστή για χρήση Broadband Internet. Αυτό λέμε τίοση ώρα και το αρχείο οδηγιών της Cyta που αναφέρθηκε παραπάνω. Το έργο το έχουμε δει εκατοντάδες φορές.

 

3 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Σε φίλου πολυκατοικία του 2004 απλα εβαλε 100αρα . Το τηλέφωνό πάνω στο router

Διότι 1000% παίρνει απο νέα FTTC καμπίνα που είναι κοντά του και όχι όπως εσύ από το μακρινό αστικό κέντρο.

Για άλλη μια φορά ρωτώ. Σε ποια περιοχή είσαι, πόσο συγχρονισμό είχες πριν σε ADSL;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειτε καμπινα ειτε kv πρεπει η καλωδιωση να μην εχει παραλληλα.

40 minutes ago, georgerapp said:

 

Θα το κοιτάξω με την ησυχία μου καθότι δεν πολύ καταλαβαίνω. 

Το περίμενα οτι θα με βοηθήσετε κ θα κοιτάζω σαν κουτός !!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έγραψα πιο πάνω . 

Με vodafone adsl επιανα 12 mps . 

Βρισκομαι στο Κερατσίνι , Λεωφόρος Σαλαμίνος κ Σαπουντζάκη γωνία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν ακους τι σου λενε.

Ξηλωσε τα ολα και ασε μονο τον ρουτερ στην γραμμη, ουτε τηλεφωνα ουτε φιλτρα και πες μας τι ταχυτητα εχεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...