Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα καταργήσει εντελώς το Lightning για χάρη του USB-C τον επόμενο χρόνο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ίσως γίνει κάποτε και στους άλλους, προς το παρόν Apple. 😛

Δεν κατάλαβα τότε γιατί σου θυμίζω κάτι που δεν είπα… 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, AtiX said:

Δεν κατάλαβα τότε γιατί σου θυμίζω κάτι που δεν είπα… 😛

Γιατί ουσιαστικά δεν θα σε "πειράξει" μόνο όταν γίνει και στους υπόλοιπους. 

Ίσως γίνει κάποτε, ίσως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Επιτέλους!!! Αν και θα πάρει αρκετό καιρό η ολική μετάβαση, σε 4-5 χρόνια θα σκεφτόμαστε το lightning και θα γελάμε.

απο καιρο το κανουμε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί ουσιαστικά δεν θα σε πειράξει μόνο όταν γίνει και στους υπόλοιπους. 

Λογικό δεν είναι? Όταν μιλάς για οικολογική και περιβαλλοντολογική συνείδηση δεν την εφαρμόζεις μόνο στον έναν, αλλά σε όλους… 

Αν εσυ διάβαζες ξαφνικά ότι επιβλήθηκε η κατασκευή των χάρτινων καλαμακίων μόνο σε μια εταιρία, δεν θα αναρωτιόσουν γιατί όχι και στις υπόλοιπες? 

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το usb-c είναι πιο γρήγορο αλλά και πιό ευαίσθητο από το lightning, αλλά κατ' ουσίαν στο τέλος βλέπω να μην βάζουν ούτε καλώδια μαζί με τις συσκευές!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, AtiX said:

Λογικό δεν είναι? Όταν μιλάς για οικολογική και περιβαλλοντολογική συνείδηση δεν την εφαρμόζεις μόνο στον έναν, αλλά σε όλους… 

Αν εσυ διάβαζες ξαφνικά ότι επιβλήθηκαν η κατασκευή των χάρτινων καλαμακίων μόνο σε μια εταιρία, δεν θα αναρωτιόσουν γιατί όχι και στις υπόλοιπες? 

 

Όχι γιατί μου είναι τελείως αδιάφορο το τι συμβαίνει στα καλάμακια.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα είναι να εφαρμοστεί σε όλα τα κινητά/tablets. 

Σε λίγο θα ζητήσεις να έχουν type-c και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα για να μην ξενερώνεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Λογικό δεν είναι? Όταν μιλάς για οικολογική και περιβαλλοντολογική συνείδηση δεν την εφαρμόζεις μόνο στον έναν, αλλά σε όλους… 

Αν εσυ διάβαζες ξαφνικά ότι επιβλήθηκε η κατασκευή των χάρτινων καλαμακίων μόνο σε μια εταιρία, δεν θα αναρωτιόσουν γιατί όχι και στις υπόλοιπες? 

 

Γιατι εχει η Apple οικονολογικη συνειδηση οταν εξακολουθει και βαζει μεσα στη συσκευασια αυτα τα ακυρα αυτοκολλητακια με το μηλο; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όχι γιατί μου είναι τελείως αδιάφορο το τι συμβαίνει στα καλάμακια.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα είναι να εφαρμοστεί σε όλα τα κινητά/tablets. 

Αρα δεν σε νοιάζει το περιβάλλον, μόνο τι κάνουν στην Apple, αν το έκαναν στην Panasonic ή στην OralB δεν θα συμμετείχες καν…

6 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε λίγο θα ζητήσεις να έχουν type-c και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα για να μην ξενερώνεις. 😛

Αν άντεχε, γιατί όχι??? Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί σε χαλάει ένα κοινό πρότυπο φόρτισης για όλες τις συσκευές…

Και ξανά αναφέρω το από πέντε φορτιστές, να χρησιμοποιώ τέσσερις δεν κερδίζω τίποτα!!! Πάλι θα έχω πολλούς φορτιστές…  

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Γιατι εχει η Apple οικονολογικη συνειδηση οταν εξακολουθει και βαζει μεσα στη συσκευασια αυτα τα ακυρα αυτοκολλητακια με το μηλο; :D

Ανακυκλώσιμα είναι εδώ και δεκαετίες… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ανακυκλώσιμα είναι εδώ και δεκαετίες… 🙂

Ας κανει και τους φορτιστες απο ανακυκλωσιμα υλικα τοτε ^_^ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Ας κανει και τους φορτιστες απο ανακυκλωσιμα υλικα τοτε ^_^ 

Μα και να τους κάνει πάλι θα ζητήσουν typec, γιατί; γιατί είναι η Apple…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα και να τους κάνει πάλι θα ζητήσουν typec, γιατί; γιατί είναι η Apple…

Ασχετο αυτο που λεω με το ειδος του φορτιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί σήμερα νομίζεις ότι εχεις λιγότερους?

Ναι φυσικά και έχω λιγότερους,όταν tablet,laptop,2 κινητά,xbox controllers και ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουν την ίδια υποδοχή.

Ξέρεις ότι και να χαλάσει κάτι έχεις ήδη αντικατάσταση για να κάνεις τη δουλειά σου,επίσης ξέρεις ότι δεν θα πάει στα σκουπίδια το καλώδιο αν αλλάξεις συσκευή και δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MDefender είπε

Ναι φυσικά και έχω λιγότερους,όταν tablet,laptop,2 κινητά,xbox controllers και ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουν την ίδια υποδοχή.

Ξέρεις ότι και να χαλάσει κάτι έχεις ήδη αντικατάσταση για να κάνεις τη δουλειά σου,επίσης ξέρεις ότι δεν θα πάει στα σκουπίδια το καλώδιο αν αλλάξεις συσκευή και δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις πάλι.

Χρησιμοποιείς λιγότερους, οι φορτιστές είναι ίσοι με τον αριθμό των συσκευών που αγόρασες…

άρα καμία βελτίωση πάνω στο θέμα που επικαλούνται είτε τους χρησιμοποιείς, είτε όχι…

5 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ασχετο αυτο που λεω με το ειδος του φορτιστη...

Απλά μαθηματικά είναι φίλε μου,

έχεις 10 συσκευές οι οποίες για να λειτουργήσουν θέλουν πέντε φορτιστες,

με την αλλαγή της Apple θα εχεις πάλι δέκα συσκευές και θα θέλεις τεσσερις φορτιστες…

κέρδος, ουσιαστικά κανένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, AtiX said:

Αρα δεν σε νοιάζει το περιβάλλον, μόνο τι κάνουν στην Apple, αν το έκαναν στην Panasonic ή στην OralB δεν θα συμμετείχες καν…

Με νοιάζει η πρακτικότητα, να μπορώ να βάλω το φορτιστή του ενός κινητού στο άλλο και να μην σηκώνομαι για να πάω στον συγκεκριμένο που μπορεί να έχω σε άλλο σημείο του σπιτιού.

27 minutes ago, AtiX said:

Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί σε χαλάει ένα κοινό πρότυπο φόρτισης για όλες τις συσκευές…

Δεν με χαλάει, αν είναι να συμβεί θα συμβεί, αλλά δεν το βάζω ως "προϋπόθεση" στο μυαλό μου για να γίνει κάτι άλλο, επειδή μπορεί να είμαι fan μιας εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, koutsis είπε

Παιδιά διαφωτίστε με. Τι το τόσο καλύτερο θα φέρει το USB σε σχέση με το lightning και πανηγυριζουμε; 🤔

Πέραν του ενός βύσματος για όλες τις συσκευές πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες φόρτισης και μεταφοράς δεδομένων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...