Προς το περιεχόμενο

Prey (2022) (Predator prequel)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην original ταινια του 1987 ο ανιχνευτής της ομάδας ήταν ινδιάνικης καταγωγής και είχε κάποιου είδους πνευματικές δυνάμεις η κάτι σαν έκτη αίσθηση και φαινόταν ότι είχε αντιληφθεί τον predator αρκετά νωρίτερα από την υπόλοιπη ομάδα. Αν χρησιμοποιήσουν κάποιου είδους ινδιάνικου σαμανισμού για να νικήσουν τον predator θα έχει ένα ενδιαφέρον η ταινία. Όμως ύστερα από το σκουπίδι The Predator του 2018 δεν και περιμένω και πολλά από το franchise. Πιστεύω ότι στο τέλος ο κυνηγός θα ερωτευθεί τη καλή ποκαχόντας και αφού φάει χυλόπιτα θα φύγει από το πλανήτη πληγωμένος συναισθηματικά.

Θυμάμαι το Βilly Sole από τη ταινία του 1987 και γελάω με χάλια του prey.

 

Επεξ/σία από PapaPalpatine
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι επος ηταν αυτη του 1987 παντως? Την εχω δει 50 φορες απο τοτε ποτε δεν την βαριεμαι. Αυτη του 2018 σκουπιδαριο τελειως. Του 2010 τιμια. Το Predator 2 μια φορα το εχω δει θυμαμαι ηταν αρκετα horror και ειχε και lore προς το τελος. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να την είχα δει όταν πήγαινα 3η Γυμνασίου, τυχαία στο Σταρ μεσοβδόμαδα (μέσα 2010). Το θυμάμαι σαν χθες καθώς έφτιαχνα τα βιβλία για την επόμενη μέρα στη τσάντα και είχα ανοιχτή τηλεόραση στο δωμάτιο απλά να παίζει. Έπαιζε από πίσω, μετά τα πρώτα 10-15 λ κάθομαι να χαζέψω το τι έπαιζε, δεν είχα ιδέα καν τι έπος θα παρακολουθούσα. Τρομερή ταινιάρα και με τα μέσα της εποχής. Κάποιες εβδομάδες αργότερα είχε βάλει και το 2ο μέρος. Αντίστοιχα αξιόλογο φιλμ κ εκείνο με φρέσκιες ιδέες να υλοποιούνται άριστα. Φυσικά από τότε τις έχω δει ξανά αρκετές φορές. Ταινία που τη θυμάσαι και δεν την ξεχνάς μετά από 10λ όπως συνήθως γίνεται με αυτό το είδος ταινιών σήμερα.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Comanche female warrior trying to protect her tribe? COMANCHE FEMALE WARRIOR? Οι Comanche ηταν απο τις μεγαλύτερες tribes, πολεμοχαρείς, brutal af και σιγουρα η πιο δυνατη σε θεματα war tactics κτλ... και ξαφνικα μια COMANCHE FEMALE WARRIOR θα αναλαβει την προστασια ολων των Comanche απο τον Predator?

Νομιζω δεν επαιρναν καν γυναικες warriors οι Comanche, Κυνηγους είχαν, collectors είχαν, αλλα για warriors δεν εχω ακούσει ή διαβάσει κάτι.

Να έλεγαν Apache, Cherokee, Powhatan, Omaha ακόμα Cheyenne, αλλα Comanche ρε αρχηγοι? Οι Αμερικανοι θελω να δω πως θα το παρουν αυτο το aspect καθως κανουν μαθηματα για τους Native Americans.

 

Stop kicking its cadaver already... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, PapaPalpatine είπε

Στην original ταινια του 1987 ο ανιχνευτής της ομάδας ήταν ινδιάνικης καταγωγής και είχε κάποιου είδους πνευματικές δυνάμεις η κάτι σαν έκτη αίσθηση και φαινόταν ότι είχε αντιληφθεί τον predator αρκετά νωρίτερα από την υπόλοιπη ομάδα. Αν χρησιμοποιήσουν κάποιου είδους ινδιάνικου σαμανισμού για να νικήσουν τον predator θα έχει ένα ενδιαφέρον η ταινία. Όμως ύστερα από το σκουπίδι The Predator του 2018 δεν και περιμένω και πολλά από το franchise. Πιστεύω ότι στο τέλος ο κυνηγός θα ερωτευθεί τη καλή ποκαχόντας και αφού φάει χυλόπιτα θα φύγει από το πλανήτη πληγωμένος συναισθηματικά.

Θυμάμαι το Βilly Sole από τη ταινία του 1987 και γελάω με χάλια του prey.

 

Τρομερές ατάκες που τις βλέπω αρκετά συχνά στο Youtube όταν χαζεύω. 

Και στο Predator 2 o King Willie που ήταν Voodoo priest είχε νιώσει την παρουσία ενός δαίμονα όπως πίστευε 

image.png.3dbb557eb83728c9120a1619f52c79e6.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Predator (1987) μαζί με το Aliens είναι το personal top 2 όσον αφορά 80s action movies.

Οτι βγήκε μετέπειτα δε πλησίασε καν το πρώτο. το Predator 2 (1990) ήταν αρκετά καλό ως στορυ αλλά δε μπόρεσα να ταυτιστώ τότε με Danny Glover, πάντα η εικόνα του Arnold ήταν ανυπέρβλητη. Η ατμόσφαιρα της ζούγκλας επίσης ανυπέρβλητη. Το supporting cast φοβερό, ένας κι ένας. Σκηνές και ατάκες που τις θυμάσαι για καιρό.

Φυσικά δεν υπάρχουν απαιτήσεις να ξεπεραστεί το πρώτο, μια αξιόλογη προσπάθεια και ταινία αρκεί. To Predators (2010) ήταν αρκετά αξιόλογη προσπάθεια αλλά πάλι έχασε στο πρωταγωνιστή, ο Brody αν και αρκετά καλός ηθοποιός προσωπικά μου έβγαζε πάντα μια αντιπάθεια. Αλλά όπως και να χει ο συγκεκριμένος ρόλος δε του ταίριαξε καθόλου. To The Predator (2018)  δε το θυμάμαι σχεδόν καθόλου αν και πρόσφατο, απλά θυμάμαι ότι ήταν πολύ κακό.

 

edit. Πολύ σημαντικό ρόλο στο effect που είχε το original είναι ότι πολλοί όταν το είχαμε πρωτοδεί δε ξέραμε τι είναι. Εγώ προσωπικά θυμάμαι το είχα νοικιάσει σε VHS και νόμιζα ότι θα ήταν κάτι σαν το Commando το οποιό είχα δει σε καλοκαιρινό κινηματογράφο και μου είχε αρέσει τρελά.Και όντως μέχρι ένα σημείο ήταν κάτι τέτοιο, o predator έκανε την εμφάνιση του αρκετα αργότερα, ήταν φοβερό το γεγονός όταν μας αποκαλύφθηκε ότι τελικα δεν ήταν μια ταινία που αφορουσε την επιδρομή μια ομάδας μισθοφόρων σε μια βάση αλλά κάτι τελείως διαφορετικό. Φυσικα σήμερα κάτι τέτοιο θα ήταν ανέφικτο, είμαστε πλέον τυχεροί αν δε ξέρουμε από πριν το τέλος της ταινίας, όχι περί τίνος προκειται.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πάνε να γυρίσουν ταινία Horror και όχι Action. Αν ισχύει θα έχει ενδιαφέρον. Για να δούμε πως θα το χειριστούν, αν και μετά την μπούρδα του 2018 δεν έχω και πολλές ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μου φαίνεται πάνε να γυρίσουν ταινία Horror και όχι Action. Αν ισχύει θα έχει ενδιαφέρον. Για να δούμε πως θα το χειριστούν, αν και μετά την μπούρδα του 2018 δεν έχω και πολλές ελπίδες.

Horror ηταν αυτη του 1990 μην πω και η πρωτη ειχε μπολικο gore. Μακαρι να ειναι ετσι και αυτη. Εχουν πηξει στο PG rating. Που ειναι η R ταινιες? Χτυπανε σκοτωνονται και ουτε λιγο αιμα δηλαδη νισαφι πια. Μην αρχισω με το woke.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπίζω να είναι καλή....Απο μικρό παιδί δεν με έχει εξιτάρει τίποτα σε ταινίες εκτός απο τον Predator...Εμένα μου άρεσε και το allien vs predator 2 αν θυμάμαι καλά...Όσο για το predators και το τελευταίο του 2018 δεν έχω να πω και τα καλύτερα λόγια

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 10:41 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Μπορεί να σταλεί κανένα νεανούδι Yautja με πολύ βασικό εξοπλισμό ώστε να αντιμετωπίσει στα ίσα κάποιον ντόπιο πολέμαρχο, παίζει να είναι εν τέλει αδερφός ή πατέρας της πρωταγωνίστριας και έτσι να εξελιχθεί η υπόθεση στο να αποφασίσει να πάρει εκδίκηση για τον θάνατο του.

αν ισχυει το premise που εχουν γραμμενο στο imdb, αυτος ειναι ο πρωτος "highly evolved" Predator που επισκεπτεται την Γη.. αρα μαλλον κατα εκει το πανε, να εξηγησουν πως η μιση οκα Ποκαχοντας τα βαζει με τον πιο θανασιμο κυνηγο του διαστηματος.

Στις 18/5/2022 στις 11:59 ΜΜ, Arkin είπε

Τι επος ηταν αυτη του 1987 παντως? Την εχω δει 50 φορες απο τοτε ποτε δεν την βαριεμαι. Αυτη του 2018 σκουπιδαριο τελειως. Του 2010 τιμια. Το Predator 2 μια φορα το εχω δει θυμαμαι ηταν αρκετα horror και ειχε και lore προς το τελος. 

το περισσοτερο lore του Predator, πανω στο 2 εχει χτιστει.

Το Predators που λενε μερικοι οτι ηταν καινουργια ιδεα, δεν ηταν. Υπηρχε σεναριο που ηθελε τον Arnold και τον Glover να τους απαγαγουν και να τους μεταφερουν στον πλανητη τους, επειδη ηταν απο τα λιγα "θηραματα" που καταφεραν να σκοτωσουν τον Κυνηγο τους. Εκει τους βαζουν σε μια ζουγκλα και τους κυνηγανε σαν το απολυτο "τροπαιο". Φυσικα οι δυο ηρωες πρεπει να συνεργαστουν μαζι για να επιβιωσουν. Αυτη την κεντρικη ιδεα την χρησιμοποιησαν στο Predators.

Yπηρχε και ενα αλλο σεναριο με την γιαπωνεζα σαμουραι απο τα Dark Horse Predator comics. Το AVP εχει παρει απο εκεινα τα κομιξ αρκετες ιδεες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να συμπληρωσω εγω ο αρνολντ ηταν να εμφανιστει στο σικουελ αλλα ο φουστησ ζητησε too mucn money και ακυρωθηκε ο ρολοσ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υπονοείται ρε παιδιά; Ότι 40 κιλά άνθρωπος δεν μπορεί να τα βάλει με έναν Predator ύψους 2 μέτρων  και βάρος 220 κιλά; Μα γιατί τέτοια αρνητική ενέργεια; 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To premise μου φαίνεται ενδιαφέρον. Αν έχει στοιχεία κλειστοφοβικού thriller και πατήσει πάνω στο concept του Cloverfield lane και τέτοιων παρόμοιων ταινιών όπου βιώνουμε τον φόβο και την αγωνία του κυνηγημένου για την άγνωστη απειλή που τα μέσα και η τεχνογνωσία δεν μπορεί να εξηγήσει τότε θα έχουμε μια ωραία καλοκαιρινή ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...