Προς το περιεχόμενο

Digital Marketing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το Digital Marketing. Επειδή σκοπεύω να μεταναστεύσω σύντομα καθότι η σύντροφος μου θέλει να γυρίσουμε στη χώρα καταγωγής της θα ήθελα να ξεκινήσω κάποιο μεταπτυχιακό (ή σεμινάριο) στο χώρο του digital marketing καθώς είναι ένας χώρος που πάντα μου προκαλούσε ενδιαφέρον καθώς εργάζομαι στο χώρο των πωλήσεων και έχω εργαστεί και ως back office σε πολυεθνική. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από όποιον γνωρίζει, κάθε άποψη δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, σε ποια πολη μενεις τωρα, σε πόσο καιρο θα φυγεις και τι μεταπτυχιακο θες, δια ζωσης ή εξ αποστασεως?? Θες οπωσδηποτε δημοσιο πανεπ ή σου κανει και το κολλεγιο??

Το μαστερ εχει παντα αλλη βαρυτητα απο μια απλη πιστοποιηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Αθήνα . Το μεταπτυχιακό θα γίνει εξ αποστάσεως καθώς θα φύγω Αύγουστο για Γενεύη  όποτε είναι μονόδρομος κατά μία έννοια . Δε με απασχολεί αν θα γίνει από δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα διότι δε με απασχολεί η πρόσληψη μου στο ελληνικό δημόσιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vergil είπε

Μένω Αθήνα . Το μεταπτυχιακό θα γίνει εξ αποστάσεως καθώς θα φύγω Αύγουστο για Γενεύη  όποτε είναι μονόδρομος κατά μία έννοια . Δε με απασχολεί αν θα γίνει από δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα διότι δε με απασχολεί η πρόσληψη μου στο ελληνικό δημόσιο !

Tοτε οι επιλογες σου απο Ελλαδα και Κυπρο ειναι αρκετα περιορισμενες..Μονο το πανεπιστημιο Νεαπολις Παφου εχει μαστερ στο ΨΜ εξ αποστασεως αλλά οι αποψεις διιστανται ως προς το αν αξιζει ή οχι.

Και το Πανεπιστημιο Πατρων, στο τμημα ΔΕΤ, εχουν μαστερ, με εξειδικευση στο ΨΜ, που ειναι καλο, αλλά δεν ξερω κατα πόσο δυναται να γινει εξ αποστασεως. Αν θες στειλ τους ενα email και ρωτα τους (εμενα μου ειπε ενας καθηγητης απο κει οτι εχουν και ατομα που το παρακολουθουν εξ αποστασεως).

Αν ουτε αυτα σου κανουν, κοιτα τι υπαρχει στη χωρα και στην πολη που θα πας. Κοιτα κανενα πανεπιστημιακο ιδρυμα στην Ευρωπη, που ισως προσφερει μαστερ εξ αποστασεως. Αν οικονομικα δε σου βγαινει, τοτε αναγκαστικα πεφτεις σε πιστοποιησεις. Το Coursera εχει καλα μαθηματα στο Ψηφιακο Μαρκετινγκ, και ειδικα ενα καινουργιο που εβγαλε τωρα η Google. Εχει πολυ καλα σεμιναρια η Google στο Coursera. 

Ελληνικα σεμιναρια μην ψαξεις, δεν αξιζει κανενα ιδιαιτερα..πεταμενα λεφτα ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το ΕΚΠΑ; Γιατί με πήραν στο σεμινάριο με σχετικά χαμηλό κόστος . Στο Coursera το είδα και εγώ,είναι τα ίδια λεφτά με του εκπα μόνο που εκεί είναι συνδρομή ενός έτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vergil είπε

Ούτε το ΕΚΠΑ; Γιατί με πήραν στο σεμινάριο με σχετικά χαμηλό κόστος . Στο Coursera το είδα και εγώ,είναι τα ίδια λεφτά με του εκπα μόνο που εκεί είναι συνδρομή ενός έτους 

Προσωπικη μου γνωμη, ΚΑΝΕΝΑ ελληνικο σεμιναριο DM δεν αξιζει, εκτος απο επιπεδο μαστερ. 

Ναι, θα μαθεις καποια πραγματακια θεωρητικα, αντε να σε βαλουν να κανεις και κατι απλο πρακτικα (κανα google analytics πχ). Αλλά αυτά που θα κανεις σε επιπεδο μαστερ, και οι γνωσεις που θα παρεις, απλα δε συγκρινονται με τα ελληνικα σεμιναρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε καλύτερα να επικεντρωθώ στο στα σεμινάρια της Google και LinkedIn. Παρατήρησα ότι και το Marconi university προσφέρει το μεταπτυχιακό του digital marketing μέσω του cears αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο αξιόπιστο είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vergil είπε

Όποτε καλύτερα να επικεντρωθώ στο στα σεμινάρια της Google και LinkedIn. Παρατήρησα ότι και το Marconi university προσφέρει το μεταπτυχιακό του digital marketing μέσω του cears αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο αξιόπιστο είναι 

Δε γνωριζω πολλα επι του θεματος, ουτε πώς γινονται τα μαθηματα, αλλά ξερω οτι το Marconi ειναι γενικα ενα καλο πανεπιστημιο (προφανως δεν εννοω επιπεδου Αμερικανικων/Καναδικων/Αγγλικων τοπ πανεπιστημιων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πληρώνεις παίρνεις στη τελική! Θα αφήσω λοιπόν το e learning του εκπα και θα αφοσιωθώ για αρχή στο coursera όπως μου πρότεινες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, vergil είπε

Ότι πληρώνεις παίρνεις στη τελική! Θα αφήσω λοιπόν το e learning του εκπα και θα αφοσιωθώ για αρχή στο coursera όπως μου πρότεινες

Aν εχεις ηδη δωσει λεφτα σε αυτο του ΕΚΠΑ, τελειωσε το (μη χασεις την αξια των λεφτων σου), αλλιως για μενα καλυτερα να πας coursera. Και πιο πολλα θα μαθεις και πιο οικονομικα θα σου ρθει.

ΥΓ. Τσεκαρα τα μαθηματα (modules) του μαστερ DM του Marconi..δε με ενθουσιασε το περιεχομενο του καθολου, +λιγα μαθηματα..αναμεσα σε αυτο και του πανεπ. της Παφου, 1000 φορες αυτο της Παφου. 

ΥΓ.2 Ψαξε και για άλλα εξ αποστασεως ιδρυματα της Ευρωπης ή και τα πανεπιστημια της χωρας στην οποια θα πας. Ολο και κατι θα εχουν σε DM.

Επεξ/σία από Dark_panel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλύτερη συμβουλή σχετικά με  μετανάστευση και εργασία που μπορώ να σου δώσω είναι δες τι έχει ζητήση στην χώρα που πας και τι πτυχιούχους βγάζουν τα τοπικά πανεπιστήμια.

Και εμένα μου άρεσε το Digital Marketing και παρακολούθησα το αντίστοιχο στο udacity (εξαιρετικό, τρέχεις κανονικες καμπάνιες κλπ) αλλά εδώ (Μπέλφαστ είμαι) τα πανεπιστήμια βγάζουν πτυχιούχους Marketing με το κιλό και στα agencies μπαίνουν με internships ή Τεσπα χωνονται από νωρίς και όχι από τα 30 που προσπαθούσα εγώ. Τελικά το "ψιλό"-εγκατελειψα και εκλινα προς in house ecommerce.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν συστήσει επαγγελματίες του χώρου τα σεμινάρια της Knowcrunch που καλύπτουν όλο το φάσμα του digital marketing και γίνονται και με e-learning.

Το πρόβλημα με τα σεμινάρια τύπου coursera/udemy είναι ότι συνήθως είναι πολύ εισαγωγικά και για κάποιον που έχει ήδη κάποιες γνώσεις είναι χάσιμο χρόνου. Από την άλλη καλό είναι να αποκτήσεις κάποιες σφαιρικές εισαγωγικές γνώσεις και μετά να επικεντρωθείς σε αυτό που πραγματικά σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 11:33 ΠΜ, Dark_panel είπε

 

Αν ουτε αυτα σου κανουν, κοιτα τι υπαρχει στη χωρα και στην πολη που θα πας. Κοιτα κανενα πανεπιστημιακο ιδρυμα στην Ευρωπη, που ισως προσφερει μαστερ εξ αποστασεως. Αν οικονομικα δε σου βγαινει, τοτε αναγκαστικα πεφτεις σε πιστοποιησεις. Το Coursera εχει καλα μαθηματα στο Ψηφιακο Μαρκετινγκ, και ειδικα ενα καινουργιο που εβγαλε τωρα η Google. Εχει πολυ καλα σεμιναρια η Google στο Coursera. 

Ελληνικα σεμιναρια μην ψαξεις, δεν αξιζει κανενα ιδιαιτερα..πεταμενα λεφτα ειναι..

Οντως το ψηφιακό Μαρκετινγκ του coursera ειναι πολυ καλό. Το παρακολουθω αυτή την εποχή διοτι ειχε e-commerce που με ενδιέφερε.

Το ωραίο ειναι πως ακομα και αν τα αγγλικά κάποιου ειναι άθλια, μπορει να το παρακολουθήσει άνετα, ανεξάρτητα απο το οτι δεν έχει ακομα ελληνικους υπότιτλους.

Δε ξέρω τι αναγνωριση έχει στην Ελληνική αγορά, σίγουρα ομως μαθαίνεις πράγματα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώσα το οικονομικο πανεπιστήμιο και σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε digital marketing στην Πάτρα. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης μήπως θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος μια γνώμη. Πάνω σε τι θέσεις θα μπορουσα να εργαστώ? Μπορώ να δουλεψω και σε κάποια πολυεθνική? Έχει γενικά μέλλον το digital marketing? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, _afroditi_s είπε

Καλησπέρα σε όλους. Τελειώσα το οικονομικο πανεπιστήμιο και σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε digital marketing στην Πάτρα. Από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης μήπως θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος μια γνώμη. Πάνω σε τι θέσεις θα μπορουσα να εργαστώ? Μπορώ να δουλεψω και σε κάποια πολυεθνική? Έχει γενικά μέλλον το digital marketing? 

Το Digital Marketing ειναι το μελλον, αφου πλεον ολο κ περισσοτερες επιχειρησεις στρεφονται προς το ηλεκτρονικο εμποριο και γενικα το e-επιχειρειν.

Αν εννοεις το μαστερ του τμηματος ΔΕΤ της Πατρας, που εχει κατευθυνση DM, σου δινει πολλα εφοδια για να ασχοληθεις με πολλα πραγματα μετα: ψηφιακο μαρκετινγκ, web developer, ακομα κ data management. Το ξερω σαν προγραμμα γιατι μου κανουν μαθημα καποιοι καθηγητες του τμηματος, οι οποιοι ειναι και στο μαστερ αυτο, και ειναι πραγματικα φοβεροι στις γνωσεις τους πανω σε αυτα τα αντικειμενα.

Θα κανω κι εγω αυτο το μαστερ του χρονου, που θα παρω το πτυχιο μου στη Διοικηση, οπότε το εχω ψαξει πολυ και εχω μιλησει με καθηγητες που διδασκουν εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...