Προς το περιεχόμενο

NFTS Tuxera προβλημα;


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλάμε για ένα καημένο 2πυρηνο MacBook Pro 2017. Γτ δεν κάνω το update; Γτ βαριέμαι να τα σώζω μιας και ακούστηκε ότι έχει θέματα με μαύρες οθόνες. Δεν είμαι για τέτοια. Ωστόσο εζω ελεύθερο μόνο 20gb και δεν ξέρω καν ποσό χώρο θα χάσω.δεν με παίρνει έχει 128gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Catalina?  Update? Για τι μηχανήματα μιλάμε ? Συγνώμη που θα το γράψω κάπως άκομψα, αλλά όποιος  έχει την δυνατότητα να βάλει Big Sur και μένει στο Catalina είναι άξιος της μοίρας του….

Εδω σε unsupported Mac έχει μπει Big Sur και έχω βρει την υγεία μου.

ναι εντάξει περίπου . . . 

Η Apple δίνει σαν τελευταίο OS το Catalina. To οποίο το υποστηρίζει με τακτικότατα updates. Όταν θα γίνει obsolete τότε 

θα δω τι θα κάνω, υπάρχουν πάντα και τα windows. 

Επεξ/σία από aret1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2022 στις 8:02 ΠΜ, aret1 είπε

Καλημέρα,

μόλις έκανα το update σε Catalina 10.15.7 και βλέπει κανονικά τον δίσκο μέσω του Tuxera.

Για το Paragon δεν έχω εικόνα αλλά θα ξέρω από ένα φίλο λίγο πιο μετά.  

 

Με ξέχασες :P

εμένα εξακολουθεί και δεν βλέπει τπτ.

πατάω Tuxera και μου λεει το εξης error while mounting disk2s1: Disc equota exceeded. 

Ωστόσο εάν πατήσω πληροφορίες συστημαος στην καρτέλα usb μου δειχνει οτι στικακι βαλω.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβγαλα μια άκρη.

έβγαλα το hub που εχω ενα satechi.. και εβαλα ενα καλωδιο και δουλεψε!!! ωστοσο δεν καταλαβα ποτε γτ ενω με το hub στις πληροφοριες συστηματος το δειχνει στο finder δεν το δειχνει.

άποψη κανείς; θενξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nickvas19 είπε

έβγαλα μια άκρη.

έβγαλα το hub που εχω ενα satechi.. και εβαλα ενα καλωδιο και δουλεψε!!! ωστοσο δεν καταλαβα ποτε γτ ενω με το hub στις πληροφοριες συστηματος το δειχνει στο finder δεν το δειχνει.

άποψη κανείς; θενξ 

sorry μολις το είδα.

Μήπως με το Hub δε μπορεί να δώσει αρίθμηση και με το καλώδιο δεν μεσολαβεί (το Hub). Δηλαδή αν γράψεις από το terminal να σου

κάνει λίστα με τους δίσκους το βλέπει με το Hub; Νομίζω αυτή είναι η εντολή sudo mkdir /Volumes/MyVolume

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

λοιπον παιδια καταρχην σας ευχαριστω.

ξερετε τι ηταν ; το hub. επειδη το εχω μονιμα πανω και με το ρευμα φαινεται βραχυκυκλωσε; κατι τετοιο. μολις το εβγαλα απο το ρευμα και απο το λαπτοπ  και το ξαναβαλα ξεκολλλησε και  δουλεψε. 

είχα πάρει και την apple και καναμε πριν reset το αρμ κατι τετοιο δεν θυμαμαι. ισως να παιξε και αυτο ρολο.

ωστόσο αυτή εκεί μου είπε ααα είναι παρά πολύ παλιό το καταλινα. βάλε το καινούργιο. μήπως επι ευκαιρίας ξέρει κανείς πως να το κάνω; δλδ στο iPad ειχα το παλιο με το καινουργιο διπλα διπλα και τσουπ τα περασε στο καινουργιο χωρις θεματα. κατι αναλογο υπαρχει; να μην καθομαι να σωνω ενα ενα και μετα αιντε ξανα προγραμματα κτλ.

 

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 12:29 ΠΜ, nickvas19 είπε

 

λοιπον παιδια καταρχην σας ευχαριστω.

ξερετε τι ηταν ; το hub. επειδη το εχω μονιμα πανω και με το ρευμα φαινεται βραχυκυκλωσε; κατι τετοιο. μολις το εβγαλα απο το ρευμα και απο το λαπτοπ  και το ξαναβαλα ξεκολλλησε και  δουλεψε. 

είχα πάρει και την apple και καναμε πριν reset το αρμ κατι τετοιο δεν θυμαμαι. ισως να παιξε και αυτο ρολο.

ωστόσο αυτή εκεί μου είπε ααα είναι παρά πολύ παλιό το καταλινα. βάλε το καινούργιο. μήπως επι ευκαιρίας ξέρει κανείς πως να το κάνω; δλδ στο iPad ειχα το παλιο με το καινουργιο διπλα διπλα και τσουπ τα περασε στο καινουργιο χωρις θεματα. κατι αναλογο υπαρχει; να μην καθομαι να σωνω ενα ενα και μετα αιντε ξανα προγραμματα κτλ.

 

Καταρχήν τη μηχάνημα έχεις? Έχεις εξωτερικό σκληρό με timemachine backup?

αυτό που ειχες το παλιό με το καινούργιο δίπλα δίπλα και τσουπ κτλ μπορείς να διευκρινίσεις?

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 1:07 ΠΜ, nickvas19 είπε

Μιλάμε για ένα καημένο 2πυρηνο MacBook Pro 2017. Γτ δεν κάνω το update; Γτ βαριέμαι να τα σώζω μιας και ακούστηκε ότι έχει θέματα με μαύρες οθόνες. Δεν είμαι για τέτοια. Ωστόσο εζω ελεύθερο μόνο 20gb και δεν ξέρω καν ποσό χώρο θα χάσω.δεν με παίρνει έχει 128gb

Καταρχάς το big sur θα βάλεις και όχι το Monterey. To 11και όχι το 12. Η καλύτερη λύση είναι με format φτιάχνοντας το bootable στικάκι. Εννοείται ότι σώζεις τα πάντα σε time machine backup και μετά το installation τα επαναφέρεις αυτόματα (σε ρωτάει)από αυτό όλα και δεν χάνεις τίποτα. 

Δεν έχεις ξανακάνει ποτέ format σε Mac?

Μην μπερδευσαι με windows format. Η διαδικασία επαναφοράς από time machine είναι απλή και δεν χάνεις τίποτα και ούτε χρειάζεται να ξαναπεράσει τίποτα. Η ταλαιπωρία που περιγράφεις δεν υφίσταται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Στικάκι; Δλδ; Αφού το κατεβάζει μόνο του και μπαινουν

Αφού είναι τόσο εύκολο γιατί δεν το κανείς? Τέλος πάντων….
Σε περίπτωση που κανείς format καλό είναι να το κανείς με στικάκι. Για να κατέβουν και να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση χρειάζεται κάποιο ελεύθερο  χώρο και το format είναι η καλύτερη λύση ωστε να εγκατασταθούν καθαρά και μετά μέσο time machine να ξαναπεράσει τα πάντα χωρίς να χάσεις ή να ξαναεγκαταστησεις τίποτα.

Δοκίμασε . Κατέβασε το bigsur και κάνε το εγκατάσταση, αν δεν βγάλει σφάλμα ελεύθερου χώρου δεν χρειάζεσαι format. Οτιδήποτε κανείς σώσε ένα timemachine backup σε εξωτερικό σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα δεν ξέρω δεν το 'χω ξανακάνει αδερφέ.

ακόμα δεν κατάλαβα τι να κάνω με το στικάκι.

και γιατί να κατεβάσω Big Sur και οχι το Monteserey?

Πάτησα time machine και θελει 100gb λεει για τα αντιγραφα. Τα αντιγραφα μπορω να τα πεταξω σε εξωτερικο δισκο και μετα να κανω απο εκει restore?!αυτο λες; και μετα να κανω update?!

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickvas19 είπε

μα δεν ξέρω δεν το 'χω ξανακάνει αδερφέ.

ακόμα δεν κατάλαβα τι να κάνω με το στικάκι.

και γιατί να κατεβάσω Big Sur και οχι το Monteserey?

Πάτησα time machine και θελει 100gb λεει για τα αντιγραφα. Τα αντιγραφα μπορω να τα πεταξω σε εξωτερικο δισκο και μετα να κανω απο εκει restore?!αυτο λες; και μετα να κανω update?!

Το timemachine το κανείς για backup γιατί ποτέ δεν ξέρεις, τι μπορεί να πάει στραβά είτε κάνοντας το update είτε γενικότερα….

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 3:58 ΜΜ, atheatos είπε

Catalina?  Update? Για τι μηχανήματα μιλάμε ? Συγνώμη που θα το γράψω κάπως άκομψα, αλλά όποιος  έχει την δυνατότητα να βάλει Big Sur και μένει στο Catalina είναι άξιος της μοίρας του….

Εδω σε unsupported Mac έχει μπει Big Sur και έχω βρει την υγεία μου.

Καλά δεν είναι απόλυτο αυτό. Εμένα το Big Sur μου είχε βγάλει προβλήματα ασυμβατότητας με antivirus και έκανε τα ανεμιστήρια στο macbook pro μου να δουλευουν στο τέρμα. Με το Monterey τουλάχιστον έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vlad27 είπε

Καλά δεν είναι απόλυτο αυτό. Εμένα το Big Sur μου είχε βγάλει προβλήματα ασυμβατότητας με antivirus και έκανε τα ανεμιστήρια στο macbook pro μου να δουλευουν στο τέρμα. Με το Monterey τουλάχιστον έστρωσε.

Antivirus? Κάνει προβλήματα σε οποιαδήποτε λειτουργικό. Πάλι καλά που σου έστρωσε σε Monterey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...