Προς το περιεχόμενο

Τι Επιλογές για σχολη/πανεπιστήμιο/ΤΕΙ μέσω 4ου πεδίου στο Ηράκλειο Κρήτης υπάρχουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , τον Σεπτέμβρη αρχίζω 3η λυκείου και θα είμαι τέταρτο πεδίο (οικονομίας και πληροφορικής). Υπολογίζω πως μπορώ με βάση τις δυνατότητες μου να γράψω 14-16 έκθεση , 5-8 μαθηματικά , 18-20 τα άλλα δύο. 

Και εδώ έρχεται το ερώτημα ποια σχολή να επιλέξω μιας και δεν έχω βρει ακόμα ποια σχολή μου αρέσει και θα μπορέσω να την βγάλω. Τι επιλογές έχω στο Ηράκλειο από σχολές πανεπιστήμια και ΤΕΙ που μπορώ να περάσω μέσω 4ου πεδίου. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι οικονομικές μου δυνατότητες είναι τέτοιες όπου δεν μπορώ να κοιτάξω πουθενά αλλού εκτός από Ηράκλειο. Το μόνο που έχω βρει να μου αρέσει και να είμαι και καλός για την ηλικία μου είναι το video editing που ασχολούμαι τακτικά και με όρεξη. Επίσης βρίσκω ενδιαφέρουσα οποία δουλειά μπορώ να κάνω μέσω υπολογιστή σχετικά με την μουσική. Κοιτάω ακόμα και animator , graphics designer. Κάπου εδώ να επισημάνω πως σιχαίνομαι τον προγραμματισμό. Έχω δει την σχολη CSD εδώ στο Ηράκλειο όμως όταν είδα τα μαθήματα των πρώτων ετών μου φάνηκαν βαρετά και δύσκολα σε σχέση με των 2 τελευταίων και έχω αμφιβολίες αν θα καταφέρω αρχικά να περάσω και μετέπειτα να βγάλω την σχολή. Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοια σχολή (νομίζω πως υπάρχει) στο Ηράκλειο που να είναι πιο εύκολη να μπεις και να την βγάλεις. Σε περίπτωση που μπω και βγάλω σχολή τέτοια , σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να δουλέψω δημόσιο ως καθηγητής πληροφορικής και τα απογεύματα να κάνω κάποια άλλη δουλειά σχετικά με video editing, animation κλπ.

Οποία συμβουλή δεκτή , βρίσκομαι σε αδιέξοδο αυτή την στιγμή και ψάχνω παντού μήπως και βγάλω κάποια ακρη. 

Επισης θα ήθελα συμβουλές από άτομα που έχουν βγάλει ή ακόμα φοιτούν σε αυτές τις σχολές (CSD και άλλη μία νομίζω) και μια περίληψη για το πώς είναι οι σχολές 

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις βρει καποια σχολή σε άλλη πόλη που να σε ενδιαφέρει? Σε κάποιες πολεις εχουν εστίες που δέχονται πολλούς φοιτητές. όλες οι σχολές πληροφορικής γενικά είναι δυσκολες εχουν πολλά μαθηματικά, ηλεκτρονικά-φυσική και μόνο στα τελευταία εξάμηνα μπαινουν μαθήματα  που ισως σου φανουν ενδιαφέροντα. 

Μπορείς να δουλεψεις στον τουρισμό μετα τις εξετάσεις και να μαζεψεις κάποια χρήματα. Επίσης αν έχεις πάθος για το συγκεκριμενο αντικείμενο υπάρχει και η επιλογη να μαζεψεις χρήματα και να πας σε μια ιδιωτική σχολή και μετα να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό πχ να συνεργάζεσαι με φωτογράφους για να σου φέρνουν βιντεοσκοπήσεις γαμων κι εκδηλώσεων να τις φτιάχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Εχεις βρει καποια σχολή σε άλλη πόλη που να σε ενδιαφέρει? Σε κάποιες πολεις εχουν εστίες που δέχονται πολλούς φοιτητές. όλες οι σχολές πληροφορικής γενικά είναι δυσκολες εχουν πολλά μαθηματικά, ηλεκτρονικά-φυσική και μόνο στα τελευταία εξάμηνα μπαινουν μαθήματα  που ισως σου φανουν ενδιαφέροντα. 

Μπορείς να δουλεψεις στον τουρισμό μετα τις εξετάσεις και να μαζεψεις κάποια χρήματα. Επίσης αν έχεις πάθος για το συγκεκριμενο αντικείμενο υπάρχει και η επιλογη να μαζεψεις χρήματα και να πας σε μια ιδιωτική σχολή και μετα να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό πχ να συνεργάζεσαι με φωτογράφους για να σου φέρνουν βιντεοσκοπήσεις γαμων κι εκδηλώσεων να τις φτιάχνεις

Ίσως αυτή https://avarts.ionio.gr/gr/ (τεχνών ήχου και εικόνας Κέρκυρα) , και ίσως κάποια σχετικά με παιδιά όπως αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία (ιωαννινα) σε περίπτωση που έχουν καλούς μισθούς και ωράρια οι δουλειές που μπορείς να κάνεις πχ νηπιαγωγός κλπ,  και δεν είναι τόσο δύσκολο να βγουν οι σχολες. 

Αν είναι να μαζέψω χρήματα , αναλόγως το ποσό , μπορώ να βάζω από τώρα στην ακρη. 

Σε ιδιωτική σχολή απλώς πρέπει να πληρώνω για να μπω χωρίς πανελλήνιες ή μπαίνω πληρώνοντας + κατέχοντας ένα απολυτιριο λυκείου; Επίσης έχεις μήπως κάποια στο μυαλό σου. Ιδανικά Ηράκλειο; Ενδιαφέρουσα φαίνεται η συνεργασία με φωτογράφο που αναφέρεις άμα έχει και καλά χρήματα (ιδανικά 1200+ τον μηνα στο περίπου). Μια ιδιωτική τι άλλες εξόδους προσφέρει στον τομέα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Τα μαθηματικά δεν μπορείς να τα ανεβάσεις λίγο?

Δεν ξέρω δεν έχω αρχίσει ακόμα προετοιμασία για την γ λυκείου αλλά από ότι μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολα θεωρώ ότι πάνω από 8-10 δύσκολα θα γράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Ίσως αυτή https://avarts.ionio.gr/gr/ (τεχνών ήχου και εικόνας Κέρκυρα) , και ίσως κάποια σχετικά με παιδιά όπως αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία (ιωαννινα) σε περίπτωση που έχουν καλούς μισθούς και ωράρια οι δουλειές που μπορείς να κάνεις πχ νηπιαγωγός κλπ,  και δεν είναι τόσο δύσκολο να βγουν οι σχολες. 

Αν είναι να μαζέψω χρήματα , αναλόγως το ποσό , μπορώ να βάζω από τώρα στην ακρη. 

Σε ιδιωτική σχολή απλώς πρέπει να πληρώνω για να μπω χωρίς πανελλήνιες ή μπαίνω πληρώνοντας + κατέχοντας ένα απολυτιριο λυκείου; Επίσης έχεις μήπως κάποια στο μυαλό σου. Ιδανικά Ηράκλειο; Ενδιαφέρουσα φαίνεται η συνεργασία με φωτογράφο που αναφέρεις άμα έχει και καλά χρήματα (ιδανικά 1200+ τον μηνα στο περίπου). Μια ιδιωτική τι άλλες εξόδους προσφέρει στον τομέα αυτό;

το αγωγής και φροντίδας είναι το πρωη βρεφονηπιοκόμων, σε παιδικούς σταθμούς βρίσκεις ευκολα αλλά τα λεφτα δεν είναι και τόσο καλά ουτε υπάρχουν πολλές προοπτικές εξέλιξης. Στα Γιαννενα έχει εστίες που δέχονται μεγάλο αριθμό φοιτητών, στην Κέρκυρα δε γνωρίζω από εστίες αλλά αυτη τη σχολή σκεφτόμουν ως καταλληλη για σένα. Με τους φωτογράφους τώρα δεν πάει με το μήνα αλλά με το εργο. Για ιδιωτική σχολή ναι το απολυτήριο λυκείου είναι απαραίτητο αλλά όχι οι πανελ. Ψάξε καλά να δεις τι υπάρχει κοντά στο αντικείμενο σου. Αν θες όμως και να διδάσκεις σε σχολεία τότε δυσκολο από ιδιωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 7:21 ΠΜ, velociraptoras είπε

το αγωγής και φροντίδας είναι το πρωη βρεφονηπιοκόμων, σε παιδικούς σταθμούς βρίσκεις ευκολα αλλά τα λεφτα δεν είναι και τόσο καλά ουτε υπάρχουν πολλές προοπτικές εξέλιξης. Στα Γιαννενα έχει εστίες που δέχονται μεγάλο αριθμό φοιτητών, στην Κέρκυρα δε γνωρίζω από εστίες αλλά αυτη τη σχολή σκεφτόμουν ως καταλληλη για σένα. Με τους φωτογράφους τώρα δεν πάει με το μήνα αλλά με το εργο. Για ιδιωτική σχολή ναι το απολυτήριο λυκείου είναι απαραίτητο αλλά όχι οι πανελ. Ψάξε καλά να δεις τι υπάρχει κοντά στο αντικείμενο σου. Αν θες όμως και να διδάσκεις σε σχολεία τότε δυσκολο από ιδιωτικά.

Λοιπόν αυτές τις μέρες κοιτούσα σχολές και κατέληξα σε αυτήν https://mta.hmu.gr/ η οποία έχει και μικρή βάση 4-5 χιλιάδες μόρια και είναι εφικτή να περασω. Επίσης είδα ότι η σχολή έχει ένα πρόγραμμα να το πω επίδομα να το πω , τέλος πάντων προσφέρει στέγαση και σίτιση σε φοιτητές. Πόσο εύκολο είναι να με δεκτούν εκεί ; Δηλαδή φτάνει να γράψω τα απαιτούμενα μόρια να περάσω και κάνω μια αίτηση και με δέχονται για μια τετραετία μέχρι να βγάλω την σχολή; Θα πρέπει να πληρώνω κάποιο ποσο. Η στέγαση με ενδιαφέρει , σίτιση τα βγάζω πέρα και μόνος μου αλλά νομίζω πάνε μαζί. Έχει λίγες πληροφορίες το σάιτ αναφορικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν βγάζω άκρη ; Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να με δεκτούν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Λοιπόν αυτές τις μέρες κοιτούσα σχολές και κατέληξα σε αυτήν https://mta.hmu.gr/ η οποία έχει και μικρή βάση 4-5 χιλιάδες μόρια και είναι εφικτή να περασω. Επίσης είδα ότι η σχολή έχει ένα πρόγραμμα να το πω επίδομα να το πω , τέλος πάντων προσφέρει στέγαση και σίτιση σε φοιτητές. Πόσο εύκολο είναι να με δεκτούν εκεί ; Δηλαδή φτάνει να γράψω τα απαιτούμενα μόρια να περάσω και κάνω μια αίτηση και με δέχονται για μια τετραετία μέχρι να βγάλω την σχολή; Θα πρέπει να πληρώνω κάποιο ποσο. Η στέγαση με ενδιαφέρει , σίτιση τα βγάζω πέρα και μόνος μου αλλά νομίζω πάνε μαζί. Έχει λίγες πληροφορίες το σάιτ αναφορικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν βγάζω άκρη ; Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να με δεκτούν; 

 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΕΓΑΣΗΣ: https://www.hmu.gr/merimna/sites/teicrete.gr.merimna/files/dikaiologitika_stegasis_2022_2023.pdf

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΙΤΙΣΗΣ: https://www.hmu.gr/merimna/el/σελίδες-μενού/δικαιολογητικά

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Λοιπόν αυτές τις μέρες κοιτούσα σχολές και κατέληξα σε αυτήν https://mta.hmu.gr/ η οποία έχει και μικρή βάση 4-5 χιλιάδες μόρια και είναι εφικτή να περασω. Επίσης είδα ότι η σχολή έχει ένα πρόγραμμα να το πω επίδομα να το πω , τέλος πάντων προσφέρει στέγαση και σίτιση σε φοιτητές. Πόσο εύκολο είναι να με δεκτούν εκεί ; Δηλαδή φτάνει να γράψω τα απαιτούμενα μόρια να περάσω και κάνω μια αίτηση και με δέχονται για μια τετραετία μέχρι να βγάλω την σχολή; Θα πρέπει να πληρώνω κάποιο ποσο. Η στέγαση με ενδιαφέρει , σίτιση τα βγάζω πέρα και μόνος μου αλλά νομίζω πάνε μαζί. Έχει λίγες πληροφορίες το σάιτ αναφορικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν βγάζω άκρη ; Υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να με δεκτούν; 

Καλησπέρα φίλε μου...επειδή έχω γνωστό που έχει τελειώσει αυτή τη σχολή και πλέον ασχολείται σε μεταπτυχιακό επίπεδο στις ΗΠΑ με τη Φυσική Ακουστική και τη Ηλεκτροακουστική μου έχει πει πως είναι αρκετά απαιτητική σχολή με προγραμματισμό,μπόλικα μαθηματικά και φυσική! Δεν ξέρω αν με 5-8 μαθηματικά θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις θετικά στη σχολή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...