Προς το περιεχόμενο

Κλοπή κινητού (Apple και Android). Τι μπορείς να κάνεις μετά;


atssssss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω γράψει και στο αντίστοιχο θέμα του αυτοκινήτου για να ρωτήσω κάποια πράγματα. 

Γράφω και εδώ για τα κινητά για να είναι λίγο πιο εξειδικευμένο αν είναι.

Το Σάββατο το βράδυ μου έκλεψαν από το αμάξι μου διάφορα αντικείμενα που μέσα σε αυτά ήταν 4 κινητά τηλέφωνα.

Το 1 ήταν ένα TCL 10 5g, το άλλο 1 Iphone 8 plus και είχα και στην τσάντα μου 2 παλιά (που τα είχε αντικαταστήσει πρακτικά το 8plus, ένα SE (το παλιό που είχε αντικαταστήσει με την σειρά του το 4s) και ένα 4S.

Στο iphone από το κινητό της αδερφής μου iphone που είναι σε κοινό λογαριασμό με τα άλλα 3 iphone που περιέγραψα πριν, έκανα δήλωση απώλειας και άφησα μήνυμα και στα 3 τηλέφωνα. (Ο τύπος από Σταυρό Αγίας Παρασκευής που τα πήρε, σε 10 λεπτά ήταν απέναντι από το γήπεδο της Λεωφόρου όπου απενεργοποίησε τα 2 κινητά).

Το 8 plus την Δευτέρα το απόγευμα στις 19:00 εμφανίστηκε για ελάχιστο στο Μεταξουργείο (έξω από τα γραφεία του Σύριζα)

Το 4s, αν και είχα στείλει να είναι σε κατάσταση απώλειας με μήνυμα, την Δευτέρα το βράδυ (πρακτικά Τρίτη 01:00 το βράδυ) εμφανίστηκε (χωρίς να είναι κλειδωμένο).

Δεν το κλείδωσα αφού είχα σήμα, μήπως το ήθελε η αστυνομία.

Η αστυνομία που πήγα μόνο που δεν με έβρισε (του στυλ και τι να το κάνω εγώ), οπότε το έβαλα και αυτό σε κατάσταση απώλειας με μήνυμα (εάν το βρείτε παρακαλώ καλέστε με).

Το κινητό μέχρι το πρωί έδινε σήμα από ένα συγκεκριμένο σημείο στην περιοχή της Φυλής.

 

Για το android, δεν κατάλαβα ακριβώς πως λειτουργεί, μπήκα μέσω σελίδας στο android find, πάτησα στο ρύθμιση προστασίας και διαγραφής δεδομένων και δεν με έβγαλε πουθενά, απλά μου έγραψε κάτω ρύθμιση στάλθηκε.

 

Υπάρχει κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω;

Υπάρχει κάποιος τρόπος πχ το 4S που ήταν ενεργό να δούμε πως ήταν από την apple πχ (για παράδειγμα τι κάρτα sim είχε μέσα του ή σε ποιο ασύρματο είχε συνδεθεί). Δηλαδή το πως γινόταν ο εντοπισμός του.

Γενικά τι άλλο πρέπει να κάνω;

Τα imei από όλες τις συσκευές τα δήλωσα στην αστυνομία.

Κλαίω πραγματικά και τα έχω με έμενα, ένα backup που δεν είχα κάνει... Πάνε όλα...

Φωτογραφίες κλπ

 

:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ τα κλειδωσες τα iPhone μέσω της εφαρμογής ??? 

οι φωτογραφίες μπορει να υπάρχουν στις αλλες  συσκευές apple που εχεις .....το  iCloud ηταν ενεργοποιημενο

(δεν ειμαι σιγουρος αλλα σε εμενα ολες οι συσκευες apple εχουν τις ιδιες φωτο που τραβαω με οποιαδηποτε συσκευη apple)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα, να κανεις και αιτηση φραγης των ΙΜΕΙ των συσκευων στον παροχο σου, προκειμενου να μην μπορουν να  τα χρησιμοποιησουν με ολα τα δικτυα.

Οχι οτι θα τα βρεις αλλα απλα να τα αχρηστεψεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Icloud ήταν τιγκαρισμένο, οπότε δεν σώθηκε τίποτα από τα πρόσφατα...

Στο android δεν το είχα ρυθμίσει καν (στο iphone το κάνει αυτόματα).

Αυτό για τα imei στον πάροχο, πρέπει να πάω σε όλους ή μόνο σε αυτούς που ήταν το κινητό (τα 2 κινητά ήταν χωρίς sim, το εταιρικό vodafone, το άλλο Whats Up).

Εγώ αρχικά τα κλείδωσα από το κινητό της αδερφής μου (που είναι στον ίδιο λογαριασμό).

Δεν ξέρω γιατί το 4s, ενώ του έβαλα να έχει και κλείδωμα οθόνης και να πάει σε κατάσταση απώλειας, μετά από 2 ημέρες άνοιξε κανονικά. Δεν το έκανα κατάσταση απώλειας με την μία, μην τυχόν ήθελε κάτι η αστυνομία. Στην συνέχεια το ξαναέκανα (όπως ήταν ενεργό).

Για την πρώτη απάντηση, δεν περιμένω κάτι από τον κλέφτη. Ρωτάω τι δυνατότητες έχουμε με τα κινητά μας.

Με ένα ενεργό τηλέφωνο, λογικά το πως βρίσκω εγώ το σήμα στο find iphone γίνεται ή με sim που έβαλε ή με σύνδεση σε κάποιο wifi. Αυτές οι πληροφορίες είναι χρήσιμες... Ή π.χ. να μπορείς να βγάλεις και καμία φωτογραφία απομακρυσμένα όταν είναι κλειδωμένο.

Τώρα απλά ή ήχο κάνεις, ή το κλειδώνεις με δήλωση απώλειας και βάζεις μήνυμα και το διαγράφεις κιόλας στην τελική....

Απλά κάποιος που γνωρίζει ίσως ήξερε κάτι παραπάνω..

Επίσης για το android δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να υπάρχει (πέρα από το ήχο και αυτό που έγραψα αρχικά να στείλει και καλά ρύθμιση για προστασία και διαγραφή δεδομένων (χωρίς παραπάνω παραμέτρους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, atssssss είπε

Το Icloud ήταν τιγκαρισμένο, οπότε δεν σώθηκε τίποτα από τα πρόσφατα...

Στο android δεν το είχα ρυθμίσει καν (στο iphone το κάνει αυτόματα).

Αυτό για τα imei στον πάροχο, πρέπει να πάω σε όλους ή μόνο σε αυτούς που ήταν το κινητό (τα 2 κινητά ήταν χωρίς sim, το εταιρικό vodafone, το άλλο Whats Up).

Εγώ αρχικά τα κλείδωσα από το κινητό της αδερφής μου (που είναι στον ίδιο λογαριασμό).

Δεν ξέρω γιατί το 4s, ενώ του έβαλα να έχει και κλείδωμα οθόνης και να πάει σε κατάσταση απώλειας, μετά από 2 ημέρες άνοιξε κανονικά. Δεν το έκανα κατάσταση απώλειας με την μία, μην τυχόν ήθελε κάτι η αστυνομία. Στην συνέχεια το ξαναέκανα (όπως ήταν ενεργό).

Για την πρώτη απάντηση, δεν περιμένω κάτι από τον κλέφτη. Ρωτάω τι δυνατότητες έχουμε με τα κινητά μας.

Με ένα ενεργό τηλέφωνο, λογικά το πως βρίσκω εγώ το σήμα στο find iphone γίνεται ή με sim που έβαλε ή με σύνδεση σε κάποιο wifi. Αυτές οι πληροφορίες είναι χρήσιμες... Ή π.χ. να μπορείς να βγάλεις και καμία φωτογραφία απομακρυσμένα όταν είναι κλειδωμένο.

Τώρα απλά ή ήχο κάνεις, ή το κλειδώνεις με δήλωση απώλειας και βάζεις μήνυμα και το διαγράφεις κιόλας στην τελική....

Απλά κάποιος που γνωρίζει ίσως ήξερε κάτι παραπάνω..

Επίσης για το android δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να υπάρχει (πέρα από το ήχο και αυτό που έγραψα αρχικά να στείλει και καλά ρύθμιση για προστασία και διαγραφή δεδομένων (χωρίς παραπάνω παραμέτρους)

Κανεις την αιτηση στο παροχο σου και αυτος ενημερωνει και τους αλλους δυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα κανει την διαδικασια φραγης ΙΜΕΙ, καμποσα χρονια πριν. η διαδικασια ειναι η εξης:

 

Απο την αστυνομια θα πας και θα φτιαξεις ενα χαρτι οτι σου κλαπηκαν τα ταδε κινητα με το ταδε IMEI. νομιζω μου ειχαν ζητησει κ αποδειξη αγορας. Mε αυτο το χαρτι θα πας στον παροχο σου και θα δηλωσεις να γινει φραγη. χωρις αυτό το χαρτι απο την αστυνομια δεν γινεται η φραγη.

 

Μετά τα συγκεκριμενα IMEI μπλοκαρονται απο ολους τους ελληνικους παροχους κινητης. Για εξωτερικο δεν νομιζω να ειναι μπλοκαρισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...