Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dtmf σε router της wind


dimitris_p
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoavlonitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Δώστε μια βοηθεια γιατί εχω μπλέξει με την wind και δεν βγάζω άκρη. Άλλαξα πρόσφατα από vodafone σε wind.Πριν καλούσα κανονικά τον συναγερμό από τον κινητό μου έβαζα τον κωδικό και συνδεόμουν κανονικά. Τώρα με το router της wind παρατήρησα ΄κάτι σαν προβλημα στο DTMF. Πατάω μια φορά πχ το 1 και ακούω τον τόνο να επαναλαμβάνετε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να βγαζει λάθος κωδικό. Απ την wind που είπαν οτι το διόρθωσαν αλλα δεν δουλεύει, κάνει τα ίδια.

Μήπως εχει τύχει ξανα σε άλλον αυτό? 

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλα με wind αν εχουν τιποτα profiles να αλλαξουν στο dtmf γιατι δεν ξερω αν εχεις προσβαση εσυ ως admin στο router τους για να το πειραξεις εσυ.

8 hours ago, dimitris_p said:

Καλημέρα σε όλους. Δώστε μια βοηθεια γιατί εχω μπλέξει με την wind και δεν βγάζω άκρη. Άλλαξα πρόσφατα από vodafone σε wind.Πριν καλούσα κανονικά τον συναγερμό από τον κινητό μου έβαζα τον κωδικό και συνδεόμουν κανονικά. Τώρα με το router της wind παρατήρησα ΄κάτι σαν προβλημα στο DTMF. Πατάω μια φορά πχ το 1 και ακούω τον τόνο να επαναλαμβάνετε 3-4 φορές με αποτέλεσμα να βγαζει λάθος κωδικό. Απ την wind που είπαν οτι το διόρθωσαν αλλα δεν δουλεύει, κάνει τα ίδια.

Μήπως εχει τύχει ξανα σε άλλον αυτό? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίμενα να με πάρουν σήμερα πίσω τηλ οπως μου είπαν απ το τεχνικο τμήμα αλλα τίποτα. Αύριο θα επικοινωνήσω ξανά. Με βλεπω να παιδεύομαι με αυτό το θέμα. Το router ειναι το VMG8623-T50B και απ οτι έψαξα λίγο στο google δεν βρηκα κωδικούς admin - root. 

Mηπως έχεις κάτι υπόψιν σου για τους κωδικούς?

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

user: W1nSuPp@dM1n8623

pass: vMGd8623-Ppa$S*SvPp

Το χω και γω το zyxel, βεβαια δεν πολυχρησιμοποιω το τηλεφωνο για να πω οτι εχει καποιο θεμα. Τους κωδικους εγω τους ''ψαρεψα'', τους εχω ανεβασει και σε ενα topic στο διπλανο adslgr forum

Η ρυθμιση αυτη ειναι στο VoIP->SIP->SIP Service Provider και μετα κανεις Modify το ''Wind'' και ανοιγεις ολες τις ρυθμισεις με το βελακι κατω αριστερα

Χωρίς τίτλο.png

Ευχαριστω για την απαντηση! Μήπως γνωρίζεις ποια ρυθμιση ειναι σχετική με τόνο dtmf να μην αρχίσω να τα σκαλίζω όλα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε, δεν ξερω τι θα σου δουλεψει. For the record, το VoIP κανει register και με τις τρεις ρυθμισεις οπότε δε θα μεινεις χωρις τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπων σε PCM mode ο τόνος βελτιώθηκε δεν ειναι 100% οκ γιατι τον ακούω 2 φορες αντί 4 που ήταν πριν. Ομως τώρα απάντησε κανονικα ο συναγερμός!  Να το ψάξω να δοκιμάσω και το SIP INFO? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε slip info δουλεύει απλα οπως και στο PCM όταν πατάω έναν αριθμό ακούω κανονικά τον τόνο και ξανά πολυ ελαφρά μια επανάληψη στο βάθος. Το θέμα ειναι ότι βρηκα λύση!

Παιδιά σας ευχαριστώ για την βοηθεια. Είμαι σε περιοχή δίπλα σε συνοικία των ρωμά και εδώ καταλαβαίνετε οτι σπίτι χωρείς συναγερμό δεν γίνετε! 

Επεξ/σία από dimitris_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Με τους κωδικούς αυτούς μπορώ να αλλάξω κάτι καμία ρυθμιση ώστε να πάρω κάτι παραπάνω από θέμα συγχρονισμού? Εχω 100ara και συγχρονίζει με το ζάρι στα 34 λόγο πρόβλημα στην γραμμή απ ότι λένε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, dimitris_p said:

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Με τους κωδικούς αυτούς μπορώ να αλλάξω κάτι καμία ρυθμιση ώστε να πάρω κάτι παραπάνω από θέμα συγχρονισμού? Εχω 100ara και συγχρονίζει με το ζάρι στα 34 λόγο πρόβλημα στην γραμμή απ ότι λένε! 

οχι.οσο ξερω δεν μπορεις να πειραξεις snr margin.απλα φτιαξε την καλωδιωση 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...