Προς το περιεχόμενο

ξαφνικη υπερθερμανση επεξεργαστη


nikpar00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ο 4500 που είναι Zen 2 έχει ενδιαφέρον στα 120€ και ο 5500 στα 144€ που είναι Zen 3 έχει ενδιαφέρον. Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς πόση είναι η διαφορά του καθενός με τον 2600Χ που έχει ο φίλος.

Τουλάχιστον τώρα από AMD όλο και κάτι καλύτερο βρίσκεις από τα 100€ του 4100 και πάνω!

Επεξ/σία από TopCLR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Αν ο 4500 που είναι Zen 2 έχει ενδιαφέρον στα 120€ και ο 5500 στα 144€ που είναι Zen 3 έχει ενδιαφέρον. Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς πόση είναι η διαφορά του καθενός με τον 2600Χ που έχει ο φίλος.

Τουλάχιστον τώρα από AMD όλο και κάτι καλύτερο βρίσκεις από τα 100€ του 4100 και πάνω!

η  μητρική μέχρι ποιον επεξεργαστή βαζει? MSI B450 TOMAHAWK MAX (MS-7C02)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

δε νομίζω οτι έχει ανταγωνιστή στα χρήματα που ζητάει.

Έχει την CoolerMaster Hyper 212 Spectrum V2  πιο μεγάλο σώμα + 4 heatpipes 21 ευρώ (επίσης είχα ίδια CoolerMaster Hyper 212  η οποία για AM4 λέγεται Hyper 212 Spectrum V2, έτρεχα FX 8320 5+GHz) η hyper 212 έχει 120άρι  η αλήθεια ειναι ότι νόμιζα πως ειναι αυτή όταν πόσταρα πιο πάνω, παράβλεψη μου,  αλλά οκ και η H411R έχει ουσιαστικά λίγο πιο μικρό profil για μικρά κουτιά/μητρικές + 100mm ανεμιστήρα με 4 heatpipes δεν νομίζω να κώλωνε κάπου επίσης πάει στα 15 ευρώ :P

αλλά οκ αφού ήδη αγόρασε την gammax δεν πειράζει δεν νομίζω να βγάλει κουσούρι ή να μην μπορέσει να αντέξει τον 3800 ειδικά σε stock ρολόγια. 

@nikpar00 Με γειά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Έχει την CoolerMaster Hyper 212 Spectrum V2  πιο μεγάλο σώμα + 4 heatpipes 21 ευρώ (επίσης είχα ίδια CoolerMaster Hyper 212  η οποία για AM4 λέγεται Hyper 212 Spectrum V2, έτρεχα FX 8320 5+GHz) η hyper 212 έχει 120άρι  η αλήθεια ειναι ότι νόμιζα πως ειναι αυτή όταν πόσταρα πιο πάνω, παράβλεψη μου,  αλλά οκ και η H411R έχει ουσιαστικά λίγο πιο μικρό profil για μικρά κουτιά/μητρικές + 100mm ανεμιστήρα με 4 heatpipes δεν νομίζω να κώλωνε κάπου επίσης πάει στα 15 ευρώ :P

αλλά οκ αφού ήδη αγόρασε την gammax δεν πειράζει δεν νομίζω να βγάλει κουσούρι ή να μην μπορέσει να αντέξει τον 3800 ειδικά σε stock ρολόγια. 

@nikpar00 Με γειά 

Εγώ απλά το είπα για θέμα απόδοσης/θορύβου.

Ευτυχώς που δεν πρότεινες την Hyper 212 καθώς θα έπρεπε να κάνει τρύπα στο κουτί για να την βάλει :P

Η gammax είναι πολύ τίμια για αυτό το κουτί και τον 2600x, πιστεύω πολύ οριακά θα αντέξει τον 3800x καθώς ανεβαίνει σε πυρήνες και tdp. Δυστυχώς με αυτό το κουτί δεν μπορεί να πετύχει πολύ καλές θερμοκρασίες ούτε μπορεί να βάλει κάποια κάπως πιο σοβαρή ψύκτρα. Αν καταλήξει πάντως στον 5600x που μιλάμε για 65w tdp τα πράγματα θα πάνε πραγματικά πολύ καλά νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ευτυχώς που δεν πρότεινες την Hyper 212 καθώς θα έπρεπε να κάνει τρύπα στο κουτί για να την βάλει :P

 

Πλάκα πλάκα όσο περισσότερο το σκέφτομαι όμορφη μόντα θα ήταν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...