Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αλλάξω καριέρα;


Pen1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι σε μια δυσκολη κατάσταση και θα ήθελα να με βοηθήσετε όσοι γνωρίζετε σοβαρά. Είμαι 24 χρόνων έχω τελειώσει ήδη μια σχολή και σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω και να στραφω προς τον προγραμματισμό όλα μόνος μου, χωρίς να γραφτώ απ' την αρχή σε σχολή για 4 χρόνια. Να αρχίσω να ασχολούμαι μόνος μου να διαβάζω και να μάθω όσα περισσότερα μπορώ μέσω μαθημάτων ονλαιν, σελίδων προγραμματισμού κλπ. Πιστεύετε αξίζει να θυσιάσω 1 χρόνο και χωρίς δουλειά και να κάνω μια σοβαρή προσπάθεια ώστε να αποδώσει στο μέλλον; Θα μου κοστίσει αν βγω στην αγορά χωρίς πτυχίο στον τομέα αυτόν;  Θα ήθελα βοήθεια πραγματική, καθώς το αντικείμενο των σπουδών μου δεν μου προσφέρει εργασία τον τελευταίο χρόνο που ψάχνω και έχω αρχισει να μετανιώνω που δεν μπήκα πριν από 5 χρόνια στην σχολή πληροφορικής που σκεφτόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου δώσω ένα μεγάλο κίνητρο , είμαι 27 χρονών χωρίς πτυχίο και εδώ και 5 χρόνια ασχολούμαι ως web designer-freelancer. Μέσα απο το upwork coursera έκανα τα πρώτα μου project και πλέον έχω δικό μου agency. Επομένως αν πραγματικά το θες όλα ειναι δυνατά! keep going!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βασικά εξαρτάται και από τις βάσεις που έχεις,

Ξεκίνα με course στο udemy και στο coursera, εάν δυσκολευτείς εγώ θα σου έλεγα μικρός είσαι ακόμη, προλαβαίνεις και δεύτερο πτυχίο, όχι ότι θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα στην εύρεση εργασία, αλλά θα σου βάλει τις βάσεις με τον σωστό τρόπο. 

Επίσης προγραμματισμός είναι μια έννοια με μεγάλο εύρος, θα πρέπει να διαλέξεις με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 6:27 ΜΜ, Pen1234 είπε

Καλησπέρα είμαι σε μια δυσκολη κατάσταση και θα ήθελα να με βοηθήσετε όσοι γνωρίζετε σοβαρά. Είμαι 24 χρόνων έχω τελειώσει ήδη μια σχολή και σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω και να στραφω προς τον προγραμματισμό όλα μόνος μου, χωρίς να γραφτώ απ' την αρχή σε σχολή για 4 χρόνια. Να αρχίσω να ασχολούμαι μόνος μου να διαβάζω και να μάθω όσα περισσότερα μπορώ μέσω μαθημάτων ονλαιν, σελίδων προγραμματισμού κλπ. Πιστεύετε αξίζει να θυσιάσω 1 χρόνο και χωρίς δουλειά και να κάνω μια σοβαρή προσπάθεια ώστε να αποδώσει στο μέλλον; Θα μου κοστίσει αν βγω στην αγορά χωρίς πτυχίο στον τομέα αυτόν;  Θα ήθελα βοήθεια πραγματική, καθώς το αντικείμενο των σπουδών μου δεν μου προσφέρει εργασία τον τελευταίο χρόνο που ψάχνω και έχω αρχισει να μετανιώνω που δεν μπήκα πριν από 5 χρόνια στην σχολή πληροφορικής που σκεφτόμουν.

Στην αγορά εργασίας παίζουν δύο ειδών εταιρίες. Αυτές που έχουν στηθεί με ανθρώπους που μάθανε στην πιάτσα και αυτές που έχουν στηθεί με ανθρώπους που μάθανε στα πανεπιστήμια. Και τα δύο είδη πάνε καλά. Κάθε ένα έχει τα καλά του και κάθε ένα έχει τα κακά του, και σε κάθε ένα υπάρχουν περιορισμοί.

Ο χρόνος για να επιλέξεις είναι το πολύ μέχρι τα 30, βία 35. Μετά, πρακτικά, είναι αρκετά δύσκολο. Το έχουν κάνει άνθρωποι, αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Καριέρα αξίζει να αλλάξεις, εάν είναι αυτό που θες. Το να κάτσεις να μάθεις μόνος σου ή να πας σε κάποιο πανεπιστήμιο, είναι κάτι που θα πρέπει εσύ να το αποφασίσεις. Εάν μπορείς, φύγε έξω σε κάποια χώρα της Κεντρικής ή Β. Ευρώπης (π.χ. Ολλανδία, Γερμανία) και κάνε εκεί το πτυχίο σου. Και καλύτερα θα μάθεις και καλύτερα θα πας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...