Προς το περιεχόμενο

Κόκκινο Λαμπάκι


Vasilis_Pg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Vasilis_Pg,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς το pc δεν το έχω ούτε μισό μήνα οπότε δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα ο καθαρισμός των εξαρτημάτων.

  Όταν παίζω παιχνίδια υπάρχουν κάποιες στιγμές που κάτι παθαίνει ο υπολογιστής και σταματάει να στέλνει σήμα στο monitor, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι σταματάνε να δουλεύουν και υπολογιστής απλά παραμένει ανοιχτός χωρίς να κλείνει από το κουμπί του. Οπότε πρέπει να κλείνω το τροφοδοτικό από το δικό του κουμπί και να το ανοίγω ξανά. Νομίζω πως είναι θέμα της κάρτας γραφικών (βασικά έχω τον Ryzen 5 3400g με τα ενσωματωμένα γραφικά, δεν έχω actual κάρτα γραφικών). Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί ότι από την στιγμή που ανοίγει ο υπολογιστής, αναβοσβήνει ένα κόκκινο λαμπάκι από την μητρική (μάλλον) στο μπροστινό μέρος του κουτιού. Είδα κάποια σχετικά βιντεάκια στο YouTube αλλά δεν βοήθησαν.

IMG_20220519_182815.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

24 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

Καταρχάς το pc δεν το έχω ούτε μισό μήνα οπότε δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα ο καθαρισμός των εξαρτημάτων.

  Όταν παίζω παιχνίδια υπάρχουν κάποιες στιγμές που κάτι παθαίνει ο υπολογιστής και σταματάει να στέλνει σήμα στο monitor, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι σταματάνε να δουλεύουν και υπολογιστής απλά παραμένει ανοιχτός χωρίς να κλείνει από το κουμπί του. Οπότε πρέπει να κλείνω το τροφοδοτικό από το δικό του κουμπί και να το ανοίγω ξανά. Νομίζω πως είναι θέμα της κάρτας γραφικών (βασικά έχω τον Ryzen 5 3400g με τα ενσωματωμένα γραφικά, δεν έχω actual κάρτα γραφικών). Επιπλέον αξίζει να σημειωθεί ότι από την στιγμή που ανοίγει ο υπολογιστής, αναβοσβήνει ένα κόκκινο λαμπάκι από την μητρική (μάλλον) στο μπροστινό μέρος του κουτιού. Είδα κάποια σχετικά βιντεάκια στο YouTube αλλά δεν βοήθησαν.

IMG_20220519_182815.jpg

καταρχας πες μας αναλυτικα τι περιεχει μεσα το κουτι σου 

επειτα κατεβασε το δωρεαν προγραμμα hwinfo για να δουμε τις θερμοκρασιες σου μηπως κατι ειναι υποπτο 

επισης κατεβασε και το hdsentinel καλου κακου μηπως ειναι ελλατωματικος ο δισκος αφου ειπες οτι το μηχανημα ειναι καινουργιο 

δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο στην οθονη

αφου ανοιξεις ενα παιχνιδι ποση ωρα περναει μεχρι να αρχισει να στα κανει αυτα ?

και για να σου φυγει η απορια , το κοκκινο λαμπακι ειναι το hd led που σημαινει οτι λειτουργει ο δισκος σου και οταν ειναι αναμενο σημαινει οτι διαβαζει η γραφει κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

καταρχας πες μας αναλυτικα τι περιεχει μεσα το κουτι σου 

επειτα κατεβασε το δωρεαν προγραμμα hwinfo για να δουμε τις θερμοκρασιες σου μηπως κατι ειναι υποπτο 

επισης κατεβασε και το hdsentinel καλου κακου μηπως ειναι ελλατωματικος ο δισκος αφου ειπες οτι το μηχανημα ειναι καινουργιο 

δοκιμασε να αλλαξεις καλωδιο στην οθονη

αφου ανοιξεις ενα παιχνιδι ποση ωρα περναει μεχρι να αρχισει να στα κανει αυτα ?

και για να σου φυγει η απορια , το κοκκινο λαμπακι ειναι το hd led που σημαινει οτι λειτουργει ο δισκος σου και οταν ειναι αναμενο σημαινει οτι διαβαζει η γραφει κατι 

Το pc μου:

CPU: Ryzen 5 3400g

RAM: G.SKILL Trident z 16GBx2

Motherboard: Gigabyte B450 Aorus Elite V2 ATX

Τροφοδοτικό: Corsair TX-M Series TX650M (2021) 650W Semi Modular 80 Plus Gold

SSD: Patriot Burst SSD 240GB 2.5'' SATA III

Όσον αφορά το πόση ώρα περνάει μέχρι να μου το κάνει αυτό, δεν το κάνει μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Υπήρξαν φορές που με το που έμπαινα στο παιχνίδι με πετούσε και αντίστοιχα υπήρξαν στιγμές που κράτησε μέχρι και 2 ώρες. Να προσθέσω πως αυτό με το κόκκινο λαμπάκι το βλέπω πρώτη φορά και μου φάνηκε παράξενο γιατί αναβοσβήνει συνέχεια από τότε που άνοιξε για πρώτη φορά ο υπολογιστής και ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδεί, να αναβοσβήνει συνέχεια δηλαδή και νόμιζα ότι κάτι πήγαινε λάθος, γι'αυτό και το έθεσα έτσι. Τέλος πάντων θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοκκινο λαμπακι στο κουτι δεν εχει σχεση με την μητρικη.

ειναι το λαμπακι του σκληρου οταν μεταφερη δεδομενα.

οσο για το λαμπακι στην μητρικη που λες θα πρεπει να δεις το manual της τι ειναι το συγκεκριμενο error που βγαζει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι διάολο μεταφέρει δεδομένα εδώ και 11 μέρες; 😅

Εγώ πάντως έκανα αυτό που μου είπε ο Nik1239 εκτός από την αλλαγή καλωδίου hdmi μιας και αυτή την στιγμή δεν έχω οπότε θα πρέπει να πάρω άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να τρωει καποιο κολημα .παντος δεν ειναι κατι απο την μητρικη.οτι ειναι προβλημα απο την μητρικη η θα σου εχει καποιο debug code η καποιο λαπμακι που να λεει κατι διπλα dram/cpu κατι θα γραφει ,και αυτο θα το δεις στο manual της μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

Όχι δεν έχει κανένα άλλο λαμπάκι μόνο αυτό που φαίνεται και στην φωτογραφία που ανέβασα

To hd sentinel δείχνει 100% υγεία στον δίσκο; Το pc το εστησες εσύ ή το πήρες ετοιμο από κάπου; Για να μην κλείνει από το κουμπί του κουτιού σημαίνει ότι κάτι παίζεται σίγουρα με μητρική ή/και τροφοδοτικό. Έλεγξε αν τα καλώδια όλα είναι σωστά τοποθετημένα ή σε περίπτωση που δεν ξέρεις βγάλε μία φωτογραφία από μέσα να δω εγώ. Επίσης μόλις ανοίξεις game μετά από λίγο κάνε alt tab με ανοιχτό το hwinfo και πάρε μια φωτογραφία/screenshot και ανέβασε την εδώ να δούμε θερμοκρασίες μήπως και η ψήκτρα του επεξεργαστή δεν είναι καλά κουμπωμενη ή δεν έχει επαρκές πάστα (λίγο δύσκολο αλλά εφικτό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά είναι τα αποτελέσματα και από τα δύο προγράμματα. Μόνο στην τελευταία φωτογραφία όπως φαίνεται, εκεί που λέει "Ασφαλής εκκίνηση" και "ακεραιότητα κώδικα  (HVCI) που προστατεύεται από  Υπερόπτη" μου βγάζει την ένδειξη "άτομα με ειδικές ανάγκες" δεν ξέρω γιατί 🙄... Μισό λεπτό να ανοίξω και παιχνίδι

IMG_20220519_210928.jpg

IMG_20220519_210944.jpg

IMG_20220519_210435.jpg

IMG_20220519_211329.jpg

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Vasilis_Pg είπε

Δηλαδή τι διάολο μεταφέρει δεδομένα εδώ και 11 μέρες; 😅

Οσο δουλευει ο υπολογιστης, το ιδιο το λειτουργικο διαβαζει και γραφει συνεχως, οποτε η ενδειξη οτι χρησιμοποιειται ο δισκος, πρακτικα δεν σβηνει ποτε. Αλλαζει ο ρυθμος. Σε idle, η συχνοτητα του θα ειναι πιο αργη, απο οτι σε browsing, gaming κτλ

Στο hwinfo64 βρες το εικονιδιο κατω δεξια και κανε δεξι κλικ -> sensors. Για να δουμε εκει θερμοκρασιες. 

*και αν γινεται κανονικα screenshot, αντι μεσω κινητου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vasilis_Pg είπε

Πώς το αλλάζω; 

Αν δεν ξέρεις καλύτερα μην το κάνεις καθώς σε ενδεχόμενη απώλεια ρεύματος θα γίνει ζημιά στην μητρική , δοκίμασε τα εύκολα πρώτα format και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οσο δουλευει ο υπολογιστης, το ιδιο το λειτουργικο διαβαζει και γραφει συνεχως, οποτε η ενδειξη οτι χρησιμοποιειται ο δισκος, πρακτικα δεν σβηνει ποτε. Αλλαζει ο ρυθμος. Σε idle, η συχνοτητα του θα ειναι πιο αργη, απο οτι σε browsing, gaming κτλ

Στο hwinfo64 βρες το εικονιδιο κατω δεξια και κανε δεξι κλικ -> sensors. Για να δουμε εκει θερμοκρασιες. 

*και αν γινεται κανονικα screenshot, αντι μεσω κινητου

 

Screenshot 2022-05-19 21-33-11.png

Screenshot 2022-05-19 21-38-12.png

 

 

 

Μάλλον βρήκα το πρόβλημα.... 😅 έκανα καταγραφή στο hwinfo64 καθώς έπαιζα το παιχνίδι και οι θερμοκρασίες έφταναν και τους 80 βαθμούς...

Screenshot 2022-05-19 22-00-18.png

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis_Pg είπε

Καταρχάς το pc δεν το έχω ούτε μισό μήνα οπότε δεν νομίζω να είναι το πρόβλημα ο καθαρισμός των εξαρτημάτων.

 

1) To πρόβλημα το βγάζει γενικά; ή μόνο όταν παίζεις ένα συγκεκριμένο παιχνίδι; 

 

2) Αν το κάνει γενικά τότε τρέξε αυτό:  https://www.ocbase.com/download/edition:Personal

 


και τρέξε όλα τα test (στο CPU βάλε extreme )  για 5 λεπτά τουλάχιστον το καθένα (όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο πχ αν μπορείς 30 λεπτά ακόμη καλύτερα)  ή μέχρι που να κολλήσει το PC και προσπάθησε να θυμηθείς πότε κόλλησε (σε ποιο τεστ και τι έγραφε) 
image.png.9d00041395baa92c690fecbbc74d1c11.png


Αν βγάλει μπλέ οθόνη βγάλε φωτογραφία με το κινητό ή απομνημόνευσε τον κωδικό σφάλματος που θα σου πει, αν δεν βγάλει μπλε οθόνη  και απλά κολλήσει κάνε restart και πάτα το κουμπάκι των windows +R και στο παράθυρο που θα βγεί πληκτρολόγησε cmd και πάτα έντερ

Στο νέο παράθυρο (μαύρο με άσπρα γράμματα) πληκτρολόγησε  eventvwr και πάτα enter

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί στο κέντρο θα έχει μια λίστα και θα γράφει τις λέξεις "σφάλματα" και "κρίσιμα"  πάτα "+" δίπλα απο την κάθε λέξη για να ξεδιπλωθεί το περιεχόμενο και τράβα ένα screenshot και πόσταρε το εδώ. 


Τέλος (ειδικά αν δεν κολλήσει ) πάτα και το κουμπάκι των windows + R και στο παράθυρο που θα βγεί πληκτρολόγησε cmd και πάτα έντερ 

 

Στο νέο παράθυρο (μαυρο με άσπρα γράμματα ) πληκτρολόγησε το εξής driverquery /FO list /v και πάτα enter αντέγραψε ότι θα σου βγάλει και πόσταρε τα εδώ. 



3) Προληπτικά βήματα για να συντομεύσουμε την διαδικασία κατέβασε και εγκατέστησε τα εξής:

Το adware cleaner https://www.malwarebytes.com/adwcleaner

To malwarebytes https://www.malwarebytes.com/mwb-download

To CC cleaner https://www.ccleaner.com/ccleaner/download

To DDU https://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,1.html

 

 

Και κάνε επανεκκίνηση του υπολογιστή σου σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο

 

 

άνοιξε τον edge (όχι chrome) και πήγαινε εδώ https://www.eset.com/gr-en/home/online-scanner/ και τρέξε το online test

 

Αν βρει κάτι μην προχωράς στα άλλα κάνε restart ξανά σε ασφαλή λειτουργία με δίκτυο (με τον ίδιο τρόπο και ας είσαι στην ασφαλή λειτουργία ήδη) 

Μετά κάνε Update και τρέξε το adware cleaner 

Μετά κάνε update και τρέξε το malwarebytes 

 

Αν βρούν κάτι πάλι restart σε ασφαλή λειτουργία 

 

Άνοιξε το CC cleaner και τρέξε το custom clean και μετά το registry clean 

Τέλος άνοιξε και τρέξε το DDU θα κάνει μόνο του restart. 

Όταν μπεις στα windows κανονικά κατέβασε τους τελευταίους driver για τα γραφικά σου απο την AMD και τρέξε και ένα windows update  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...