Προς το περιεχόμενο

κάρτες γραφικών


grigoros36

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

Είσαι μια χαρά, είδη πρέπει να τρως bottleneck. Εάν θες άλλαξε thermalpaste η συγκεκριμένη κάρτα το χρειάζεται. 

Σκέψου ότι η κάρτα σου παίζει σαν 1050ti... δεν θα έλεγα καλή αναβάθμιση να πας σε 1060.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

Σε τι λεφτά τις έχεις βρει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε,στη θέση σου θα αγόραζα μια καινούρια μητρική,cpu,ram (intel set)

το σύστημα είναι αρχαίο....τα παραπάνω θα σου βγουν γύρο στα 200,θα πάρεις κ μια gpu απο 200 εκατοστάρικα και άνω και θα εισαι κομπλε

δυστυχώς θα πρέπει να τα σκάσεις

SRY τωρα ειδα οτι ειναι απλα το παλιο σου.......ΑΚΥΡΟ ΛΟΙΠΟΝ 

 

Επεξ/σία από tolis501
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

Εχω R9 380  παρεα με τον 5900x και την παει μπαλα , να παρεις τι απ'αυτες που αναφερεις?

Οπως ειπαν και πιο πανω αλλαξε cpu-ram-mb και ασε την καρτα εκει που ειναι , η διαφορα θα ειναι μ'αυτες που αναφερεις σαν να βγαζεις  την μπλουζα και τη φορας απο την αναποδη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασε τη gpu εκει που ειναι,συμφωνώ με τον Triplex,Θα πάρεις τις ram απο το καλο σου pc (G. skill trindent RGB f4-3000c16d 3000Mhz ) και θα τις βάλεις στο παλιο με τη νεα μητρική και cpu

αρα με 200 ευρω.....και καινουριο PC θα πάρεις και upgrade στο καλο σου σύστημα θα κάνεις.

Are you not entertained?

image.png

Επεξ/σία από tolis501
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είπε να ρίξει λεφτά στην πλατφόρμα, καλύτερη κάρτα θέλει.

Ο i7-870 είναι σάπιος.....και καλύτερη κάρτα να πάρει θα έχει bottleneck ακόμα και με την R9.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2022 στις 4:17 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Δεν είπε να ρίξει λεφτά στην πλατφόρμα, καλύτερη κάρτα θέλει.

Καλύτερη κάρτα θέλει, η καλύτερα κάρτα όμως δεν θέλει τον επεξεργαστή του :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 8:26 ΜΜ, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

υπαρχει καινουρια η 6500 στα 190ε με εγγυηση,που σβηνει πολλες παλιες.

μια 1060 στα 150 ειναι καλυτερη απο μια 970. ως νεοτερη.

μια 970 στα 130 ομως ειναι ενδιαφερουσα.

τελος αν βρεις μεταχειρισμενη 1660 σουπερ στα 230 ειναι κ αυτη ενδιαφερον.

οσο για τον παλιο ι7 ,δεν πειραζει,ας κολλαει λιγο σα μπετο αρμε. δενβαξιζει να ψαχνεις αμεσα να πληρωσεις επιπροσθετα 250ε για ι3 10100 κλπ, με 300ε αγοραζεις ερκοντισιον

βαζετε σε ι7 870 μεχρι 3050 ..να κανει λιγο ακομη.. αποσβεση

250 δολαρια η καρτα 250 το συστημα, 500 η δεη ,300 η βενζινη, μας τελειωσε ..

κ 150 το φαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει μια 970 στα 125ευρω και την 1060 στα 150 , δεν θέλω να κάνω αλλαγή μητρική και cpu ακομα , άλλαξα πρόσφατα την μητρική (η 3η αυτη τη φορά με 50ευρω) οπότε οσο αντέξει το σύστημα αν ξαναχτυπήσει μητρική παει για πέταμα τοτε μπορεί και να φτιάξω άλλο PC ,το εχει ο μικρός για να παίζει παιχνίδια! Απ' οτι κατάλαβα δεν αξίζει να αλλάξω την κάρτα απο αυτά που λέτε πάντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2022 στις 10:03 ΠΜ, Stefanos683 είπε

υπαρχει καινουρια η 6500 στα 190ε με εγγυηση,που σβηνει πολλες παλιες.

μια 1060 στα 150 ειναι καλυτερη απο μια 970. ως νεοτερη.

μια 970 στα 130 ομως ειναι ενδιαφερουσα.

τελος αν βρεις μεταχειρισμενη 1660 σουπερ στα 230 ειναι κ αυτη ενδιαφερον.

οσο για τον παλιο ι7 ,δεν πειραζει,ας κολλαει λιγο σα μπετο αρμε. δενβαξιζει να ψαχνεις αμεσα να πληρωσεις επιπροσθετα 250ε για ι3 10100 κλπ, με 300ε αγοραζεις ερκοντισιον

βαζετε σε ι7 870 μεχρι 3050 ..να κανει λιγο ακομη.. αποσβεση

250 δολαρια η καρτα 250 το συστημα, 500 η δεη ,300 η βενζινη, μας τελειωσε ..

κ 150 το φαι..

Κυριολεκτικά εχεις ιδέα τι ειναι το bottleneck?

αν οχι μην γράφεις ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑΝΕ

 

18 ώρες πριν, grigoros36 είπε

Εχω βρει μια 970 στα 125ευρω και την 1060 στα 150 , δεν θέλω να κάνω αλλαγή μητρική και cpu ακομα , άλλαξα πρόσφατα την μητρική (η 3η αυτη τη φορά με 50ευρω) οπότε οσο αντέξει το σύστημα αν ξαναχτυπήσει μητρική παει για πέταμα τοτε μπορεί και να φτιάξω άλλο PC ,το εχει ο μικρός για να παίζει παιχνίδια! Απ' οτι κατάλαβα δεν αξίζει να αλλάξω την κάρτα απο αυτά που λέτε πάντως .

οσο αναφορα για εσένα,φιλε οτι κάρτα και να βάλεις εξαιτίας του bottleneck του επεξεργαστη ,διαφορα δε θα δεις δε πα να βαλεις καρτα των 1000 ευρω

δε ξέρω  για ποιο λογο αποφάσισες να αγοράσεις αυτη την αρχαιότατη μητρικη αλλα,αυτη και ο επεξεργαστης πανω της ειναι για πεταμα με τα σημερινα δεδομένα

θα χρειαστει να ρίξεις 200 ευρώ σε μητρικη,ram,μητρικη και το σύστημα θα πετάει (δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάρτα γραφικών)

τσέκαρε τη διαφορα στα fps με την τον δικο σου τον επεξεργαστη και εναν που σημερα κοστίζει 100 ευρω (το benchmark/test ειναι στην ιδια καρτα γραφικών την gtx 1060)

 

Επεξ/σία από tolis501
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 7:45 ΜΜ, grigoros36 είπε

Εχω βρει μια 970 στα 125ευρω και την 1060 στα 150 , δεν θέλω να κάνω αλλαγή μητρική και cpu ακομα , άλλαξα πρόσφατα την μητρική (η 3η αυτη τη φορά με 50ευρω) οπότε οσο αντέξει το σύστημα αν ξαναχτυπήσει μητρική παει για πέταμα τοτε μπορεί και να φτιάξω άλλο PC ,το εχει ο μικρός για να παίζει παιχνίδια! Απ' οτι κατάλαβα δεν αξίζει να αλλάξω την κάρτα απο αυτά που λέτε πάντως .

Το επανεξέτασα το θέμα κοιτώντας διάφορες μετρήσεις κοίτα τις σηκώνει αυτές τις κάρτες το σύστημα σου αλλά μέχρι αυτές πάει άντε να δεις λίγα FPS παραπάνω (αλλά με bottleneck δηλαδή η κάρτα με καλύτερο επεξεργαστή θα είχε ακόμη καλύτερες επιδόσεις) αν πας σε GTX 1080 

Απλά το θέμα ειναι το εξής έχεις ήδη την r9 380 

Οπότε θες να δώσεις 150 ευρώ για να έχεις πχ +20FPS στην καλύτερη ; αν ναι τότε κάνε την κίνηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 8:26 ΜΜ, grigoros36 είπε

Καλησπέρα σας σκέφτομαι να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο παλιό μηχάνημα με επεξεργαστή τον i7-870 τώρα έχω την R9 380 και έχω βρεί τις gtx 970 και gtx 1060 , θα έχουν διαφορά με αυτήν που έχω τώρα ; Και αν ναι ποια είναι καλύτερη 970 -1060 !!

το πιο πιθανο η μητρικες σου καηκαν επειδη δεν εχεις καλη ψυξη. αν βαλεις 2,3 ανεμιστηρες των 5ευρω να φυσανε πανω στη μητρικη κ με ανοιχτο κουτι, πολυ πιθανο να εισαι οκ.

δεν αξιζει 250 ευρω για αναβαθμιση συστημα συν 150 ή 300 για καρτα, βαζεις πχ τα 200 σε μια  καρτα κ ο,τι πιανει, μεχρι να εισαι ανετος για αλλα 250 κλπ

παλια πολλοι εβαζαν τον επεξεργαστη σου σε κατι καρτες 1060 ή ρχ 580, των 300,350ευρω τοτε, κ ηταν πολυ ευχαριστημενοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...