Προς το περιεχόμενο

Επανατοποθέτηση motherboard


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την αντικατάσταση του stock cooler της Intel (εντελώς σκουπίδι btw, θα έπρεπε να ντρέπονται!) με μια after market Noctua NH-U12S, ένα απ’ τα καλώδια του tower που συνδέει τα USB2.0 ports του front panel του κουτιού με το αντίστοιχο header του motherboard, κατέληξε -μυστηριωδώς- κάτω από τελευταίο.

Στις παρακάτω φωτογραφίες διακρίνεται η διαδρομή του καλωδίου (κόλλησα λίγη μπλε μονωτική ταινία για να το ξεχωρίζω) που παραμένει ασύνδετο, εγκλωβισμένο κάτω από το motherboard:

312124859_PhanteksUSB2.0headercable_1_highlighted.jpg.3e12622f49121d365e2261f08b390353.jpg
 

1821370068_PhanteksUSB2.0headercable_2_highlighted.jpg.041e4599a5566f3f1a271fad640e1ed1.jpg

 

Όλα αυτά συνέβησαν το μακρινό 2019 και δεν έδωσα μεγάλη σημασία γιατί, «ποιος νοιάζεται τώρα για τις αργές USB θύρες»;
Μέγα σφάλμα!
Στην πορεία προστέθηκαν διάφορα περιφερειακά όπως bluetooth dongle, πληκτρολόγιο με δικό του receiver τα οποία συν τοις άλλοις λειτουργούν καλύτερα όταν βρίσκονται στην πρόσοψη (βλ. οπτική επαφή/απουσία φυσικών εμποδίων)
Τότε ήταν που θυμήθηκα την αβλεψία μου. Αυτά τα 2 ports που κατά λάθος αχρήστεψα αποδεικνύονται πολύτιμα. Έχω δεσμευμένα USB 3.0 ports για συσκευές που ΔΕΝ έχουν απαιτήσεις σε bandwidth και δεν μπορώ να συνδέσω ένα flashάκι/εξωτερικό δίσκο αν χρειαστεί!

Και επειδή έχω προγραμματισμένο το εξαμηνιαίο καθάρισμα με blower εν όψει καλοκαιριού (την επόμενη βδομάδα προβλέπονται 33άρια και 34άρια 😳), σκέφτηκα να το συνδυάσω, και μετά το φυσητήρι να πιάσω και το κατσαβίδι.
Έχω να επέμβω στο εσωτερικό του PC από τον Απρίλιο του 2019 όταν και εγκατέστησα τη Noctua και είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός.
Για ευνόητους λόγους θα ήθελα να αποφύγω την πλήρη αφαίρεση του motherboard.
Υπενθυμίζω πως το καταραμένο καλώδιο πήγε και χώθηκε ανάμεσα στο σασί του tower και το board. Μιλάμε για ελάχιστα εκατοστά ύψος.
Δυστυχώς, όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να το απεγκλωβίσω με τσιμπιδάκια ή άλλα εργαλεία («βρίσκει» κάπου ο ακροδέκτης και φοβάμαι να το stressάρω)

Σκέφτομαι να ξεβιδώσω τις βίδες ελάχιστα, μπας και ξεμπλοκάρει. Όσο χρειαστεί για να ελευθερωθεί.
Και σε καμία περίπτωση να σηκώσω ΟΛΟ το board - δεν ξέρω τι κινδύνους εμπεριέχει αυτή η κίνηση. Δεν θα ήθελα π.χ. να γίνει κανένα αυτόματο reset στα motherboard settings και να κάθομαι να ρυθμίζω τα πάντα και πάλι (είχα αφιερώσει πολύυυυυυυυυυυυυυυυ χρόνο για να βρω το sweet spot στα fans των ανεμιστήρων κ.λπ.)
Ερώτηση #1:
Είναι ασφαλές; (κατά 99% είναι, αλλά θα ήθελα να μάθω και τις εξαιρέσεις όπου *κάτι* πήγε στραβά και ο χρήστης «πήρε το PC στο χέρι»)
Ερώτηση #2:
Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το USB1_2 έναντι του USB3_4 header;

614253021_ASRockZ170Extreme6USB2.0Headers.png.ba00d54cffd9a5a743b5ab6a3589a279.png

Την ίδια δουλειά δεν κάνουν; Δεν νομίζω πως υπάρχει priority όπως συμβαίνει με τα SATA ports, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κλείσεις την παροχή ρεύματος του υπολογιστή (βγαλτο απ'την πρίζα) και δεν κάνεις κάποια άτσαλη κίνηση δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Ιδανικά χρειάζεται να κάνεις και power drain(με αποσυνδεδεμένο το καλώδιο, κράτα πατημένο το power για 20-30sec) καθώς υπάρχουν στοιχεία που διατηρούν τάση ακόμη και μετά την αποσύνδεση του καλωδίου παροχής.

Θεωρώ πως αν χαλαρώσεις λίγο τις βίδες και σηκωθεί ή "λυγίσει" ελάχιστα η μητρική, θα φύγει το καλώδιο

Priority στα usb δεν υπάρχει, βεβαιώσου απλά ότι κκαιοι δδύο θύρες άνουν την ίδια δουλειά (διάβασε τα specs της μητρικής ή δώσε μοντέλο να το κάνουμε εμείς)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά θα αφαιρούσα όλες τις βίδες πλήν της πάνω σειράς. Περισσότερο leeway για να "λυγίσει" η μητρική.

Θεωρώ αυτονόητο πως υπάρχει αποθηκευμένο profile με τις ρυθμίσεις στο Bios και δέν έχει γίνει ένα απλό F10 save & exit.Αν όχι, ξεκινάμε απο εκεί και σιγουρεύουμε πως αν κάτι πάει στραβά,μπορούμε να ανακτήσουμε τις ρυθμίσεις άμεσα.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickol-us
Στα specs της μητρικής (ASRock Z170 Extreme6) δεν γίνεται ιδιαίτερη αναφορά για τα USB1_2 και USB3_4 headers.

Αναφορά σε κείμενο

There are two headers on this motherboard. Each USB 2.0 header can support two ports.

1119437909_USB1_2USB3_4.png.91216262f5bb350dda0a5500c95003ea.png
Μπορείτε να κατεβάσετε το user manual από εδώ.
[Η περιγραφή βρίσκεται στη σελίδα 32 - Στην αρίθμηση γράφει 26]

Παρατηρώντας όμως τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει («πριν» και «μετά»), διαπιστώνω πως μέχρι να βάλω τη Noctua, το front panel καλώδιο ήταν συνδεδεμένο στο USB3_4 header. Απέχουν ελάχιστα μεταξύ τους, δεν υπάρχει εργονομικό πλεονέκτημα. Μάλλον ήταν τυχαία επιλογή όταν έστηνα το PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται ειδική αναφορά  όσα χρειάζονται τα αναφέρει.

Έχει 2x usb2 header και είναι αυτά που αναφέρονται,  καθένα υποστηρίζει μέχρι 2 θύρες usb, οπότε μιλάμε για 2 ταυτόσημες θύρες, οποία και να βάλεις θα είσαι μια χαρά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι σε ειπε ο Νικολας , δεν χρειαζεται να λυθουν οι βιδες , θα τις λασκαρεις απο 2 στροφες την καθε μια και θα βγει το καλωδιο

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον διαβάσατε πρόχειρα το κείμενο. Εντάξει, προέκυψε σεντόνι, οπότε δικαιολογείστε. 😉
Φυσικά και μπορώ να πάρω USB Hub. Αλλά γιατί να το κάνω όταν έχω δύο ports που κάθονται και μάλιστα σε ιδανικό -για συγκεκριμένα περιφερειακά- σημείο;
Αναφέρω μόνο τούτο:
Με τις δύο USB θύρες της πρόσοψης κατειλημμένες (Bluetooth adapter για τα ακουστικά στη μία, receiver για το πληκτρολόγιο* στην άλλη) αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ επέκταση για το ασύρματο ποντίκι. Ο λόγος είναι πως η λήψη στο πίσω μέρος του κουτιού είναι προβληματική, κάνει διακοπές. Έχω λοιπόν ένα μακρυνάρι να κρέμεται προκειμένου να μην κάνει «σπασίματα».
Το θέμα είναι καθαρά χρηστικό: Η μη αξιοποίηση όλων των δυνατοτήτων του Front Panel (4 ports αντί για 2 όπως είναι τώρα) είναι σκέτος παραλογισμός.

*Δυστυχώς η Logitech ΔΕΝ έχει unifying receivers για όλα τα προϊόντα της (έτσι ώστε keyboard + mouse να επικοινωνούν με το ίδιο dongle)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 9-11 είπε

Μάλλον διαβάσατε πρόχειρα το κείμενο. Εντάξει, προέκυψε σεντόνι, οπότε δικαιολογείστε. 😉
Φυσικά και μπορώ να πάρω USB Hub. Αλλά γιατί να το κάνω όταν έχω δύο ports που κάθονται και μάλιστα σε ιδανικό -για συγκεκριμένα περιφερειακά- σημείο;
Αναφέρω μόνο τούτο:
Με τις δύο USB θύρες της πρόσοψης κατειλημμένες (Bluetooth adapter για τα ακουστικά στη μία, receiver για το πληκτρολόγιο* στην άλλη) αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ επέκταση για το ασύρματο ποντίκι. Ο λόγος είναι πως η λήψη στο πίσω μέρος του κουτιού είναι προβληματική, κάνει διακοπές. Έχω λοιπόν ένα μακρυνάρι να κρέμεται προκειμένου να μην κάνει «σπασίματα».
Το θέμα είναι καθαρά χρηστικό: Η μη αξιοποίηση όλων των δυνατοτήτων του Front Panel (4 ports αντί για 2 όπως είναι τώρα) είναι σκέτος παραλογισμός.

*Δυστυχώς η Logitech ΔΕΝ έχει unifying receivers για όλα τα προϊόντα της (έτσι ώστε keyboard + mouse να επικοινωνούν με το ίδιο dongle)

Επεκταση καλωδίου απο εκεί που ειναι μπλεγμένο μέχρι το μπροστινό πάνελ για να  συνδέσεις τις  θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται, θα το καταλάβεις αν δεις προσεκτικά τη 2η φωτογραφία. Δεν έχει μπλοκάρει όλο το καλώδιο, μόνο ο connector.
To header όπου κανονικά θα έπρεπε να είναι συνδεδεμένο, βρίσκεται ελάχιστα εκατοστά στα δεξιά. (Και προφανώς πάνω απ’ τη μητρική 😋)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το πλαστικο περιβλημα του βυσματος βρισκει σε καποιο pin απο πισω (κοκκινο βελος), και για αυτο δεν μπορεις να το τραβηξεις.

ΙΣΩΣ αν το σπρωξεις για να το πας πιο μεσα, να ισιωσει μιας και τωρα παιζει να εχει κατσει και λιγο στραβα. Και αν με το καλωδιο το πας λιγο δεξια - αριστερα να μπορεσεις να το κατεβασεις στο πλαι το βυσμα ωστε να μην βρισκει το πλαστικο περιβλημα καπου (μπλε βελος).

Θεωρω οτι αν βγαλεις μονο τις 3 κατω βιδες, θα μπορεσεις να σηκωσεις ακρετα την μητρικη για να το βγαλεις. Ισως χρειαστει και τις 3 μεσαιες. 

image.png.ad073b9260cb9e879282e693dda63934.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

Μάλλον διαβάσατε πρόχειρα το κείμενο. Εντάξει, προέκυψε σεντόνι, οπότε δικαιολογείστε. 😉
Φυσικά και μπορώ να πάρω USB Hub. Αλλά γιατί να το κάνω όταν έχω δύο ports που κάθονται και μάλιστα σε ιδανικό -για συγκεκριμένα περιφερειακά- σημείο;
Αναφέρω μόνο τούτο:
Με τις δύο USB θύρες της πρόσοψης κατειλημμένες (Bluetooth adapter για τα ακουστικά στη μία, receiver για το πληκτρολόγιο* στην άλλη) αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ επέκταση για το ασύρματο ποντίκι. Ο λόγος είναι πως η λήψη στο πίσω μέρος του κουτιού είναι προβληματική, κάνει διακοπές. Έχω λοιπόν ένα μακρυνάρι να κρέμεται προκειμένου να μην κάνει «σπασίματα».
Το θέμα είναι καθαρά χρηστικό: Η μη αξιοποίηση όλων των δυνατοτήτων του Front Panel (4 ports αντί για 2 όπως είναι τώρα) είναι σκέτος παραλογισμός.

*Δυστυχώς η Logitech ΔΕΝ έχει unifying receivers για όλα τα προϊόντα της (έτσι ώστε keyboard + mouse να επικοινωνούν με το ίδιο dongle)

Για να μην μπλέκεις σε αυτή την διαδικασία και διαλύσεις όλο το σύστημα σου;
Προσωπικά δεν σύνδεσα καν το usb header, εχω το κουτί γυρισμένα με το πίσω μέρος και ένα usb hub-switch 4 θυρών (μιας και έχω και ένα 2ο pc-χρέπι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι άδικα ανησυχείς. Σώσε τις ρυθμίσεις σου σε ένα profile. Κλείσε το τροφοδοτικό, αποσύνδεσε το ρεύμα, πάτα παρατεταμένα το power για να "αδειάσουν" εντελώς από ρεύμα οι πυκνωτές. Ξάπλωσε το κουτί στο πλευρό που είναι βιδωμένη η μητρική και μπορείς άφοβα να τη ξεβιδώσεις, χωρίς να την αποσυνδέδεις από καλώδια, να την ανασηκώσεις μισό πόντο, να τραβήξεις το μπλοκαρισμένο καλώδιο και να τη ξαναβιδώσεις. Για μεγαλύτερη ασφάλεια, ας σε βοηθήσει και κάποιος φίλος σου. Ο ένας θα κρατάει ελαφρά ανασηκωμένη τη μητρική και ο άλλος θα τραβήξει προσεκτικά το μπλοκαρισμένο καλώδιο. Λίγα λεπτά προσεκτικής δουλειάς είναι και θα ξεμπερδέψεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...