Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με upload speed


mhxmhx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ελπίζω να είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα.

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα με το upload speed στο laptop μου (HP OMEN 15) το οποίο έχει κάρτα δικτύου Intel AX200 160Mhz. Για την ακρίβεια είναι σαν να μην μπορώ να κάνω upload.

Έκανα μια δοκιμή με speedtest και το upload speed ξεκινάει από 4 Mbps και ξαφνικα σχεδόν μηδενίζεται (0.10 Mbps). Το παράδοξο είναι ότι ενώ εχω δοκιμάσει με άλλη συσκευή του σπιτιού και το upload καρφώνει στα 4.6Mbps, οπότε και λέω κάτι παίζει με το laptop βάζω hotspot στο κινητό και συνδέομαι και στο speedtest το upload καρφώνει στα 6Mbps, χωρίς διακυμάνσεις...

Δοκίμασα διάφορα και με τα πολλά έκανα και ένα install ξανά τα windows, αλλά μάταια...

Σαν άσχετος που είμαι, θα μπορούσε να έχε κάνει ο πάροχος (VODAFONE-CYTA) κάποιο update στο router (ZXHN H267N) και να έχει δημιουργηθεί ασυμβατότητα με την κάρτα δικτύου του laptop;

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα το παραπάνω είναι μπαρούφα, έχετε κάποια άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα live linux distribution, ή κάτι ανάλογο, να διαπιστώσεις αν το πρόβλημα έχει να κάνει με την κάρτα σου ή με κάτι άλλο που σου κόβει την ταχύτητα, σε πρώτη φάση. Επίσης, κοίτα αν υπάρχουν καινούργιοι drivers, ιδιαίτερα αν  πέρασες κάποιο μεγάλο windows update τελευταία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/05/2022 at 23:39, mhxmhx said:

Καλησπέρα,

Ελπίζω να είναι η σωστή κατηγορία για το θέμα.

Τις τελευταίες μέρες έχω ένα πρόβλημα με το upload speed στο laptop μου (HP OMEN 15) το οποίο έχει κάρτα δικτύου Intel AX200 160Mhz. Για την ακρίβεια είναι σαν να μην μπορώ να κάνω upload.

Έκανα μια δοκιμή με speedtest και το upload speed ξεκινάει από 4 Mbps και ξαφνικα σχεδόν μηδενίζεται (0.10 Mbps). Το παράδοξο είναι ότι ενώ εχω δοκιμάσει με άλλη συσκευή του σπιτιού και το upload καρφώνει στα 4.6Mbps, οπότε και λέω κάτι παίζει με το laptop βάζω hotspot στο κινητό και συνδέομαι και στο speedtest το upload καρφώνει στα 6Mbps, χωρίς διακυμάνσεις...

Δοκίμασα διάφορα και με τα πολλά έκανα και ένα install ξανά τα windows, αλλά μάταια...

Σαν άσχετος που είμαι, θα μπορούσε να έχε κάνει ο πάροχος (VODAFONE-CYTA) κάποιο update στο router (ZXHN H267N) και να έχει δημιουργηθεί ασυμβατότητα με την κάρτα δικτύου του laptop;

Επειδή κατά πάσα πιθανότητα το παραπάνω είναι μπαρούφα, έχετε κάποια άλλη ιδέα;

Ευχαριστώ

update windows.b. δες για  drivers για την κσρτα.γ.σβηστην και ξαναπερασε την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το 267Ν (πρώην Cyta) και όχι το 267Α, ζήτα αντικατάσταση. Έχει παρουσιάσει θέμα στο UP με το τελευταίο Firmware που του πέρασαν, επίσης για 50άρα είναι εντελώς οριακό. Ζήτα εξοπλισμό που να έχει WiFi 5Ghz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 23/05/2022 at 17:08, SaFiS said:

Αν έχεις το 267Ν (πρώην Cyta) και όχι το 267Α, ζήτα αντικατάσταση. Έχει παρουσιάσει θέμα στο UP με το τελευταίο Firmware που του πέρασαν, επίσης για 50άρα είναι εντελώς οριακό. Ζήτα εξοπλισμό που να έχει WiFi 5Ghz...

οσο θυμαμαι και σε Nova το 267 καποια στιγμη ειχε θεμα με το Upload και φτιαχτηκε με firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...