Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στην πληροφορική


SissySissy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Εργάζομαι ως business Analyst και software tester (manual) και ενδιαφέρομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην πληροφορική ευκολο το οποίο θα ισχυροποιησει τη θέση μου. 

Το background μου είναι άσχετο με την πληροφορική αλλά έμαθα την δουλειά που κανω με ψάξιμο, διαβασμα και εμπειρία στη συνέχεια. 

Λόγω πολλών οικογενειακων υποχρεωσεων και ηλικιας 30+ θα ήθελα να βρω κάποιο μεταπτυχιακό το οποίο να βγαίνει σχετικά εύκολα και να περιλαμβάνει πληροφορική.

Έχετε κάποιο υπόψιν σας; (ΤΕΙ ή ΑΕΙ, που απ ο,τι νομίζω έχουν ενοποιηθει πια)

Ευχαριστώ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SissySissy είπε

Εργάζομαι ως business Analyst και software tester (manual) και ενδιαφέρομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην πληροφορική ευκολο το οποίο θα ισχυροποιησει τη θέση μου. 

Εάν θες μόνο το πτυχίο για να έχεις το τυπικό προσόν και όχι να μάθεις κάτι που δεν μπορείς να μάθεις μόνος-η σου, τότε οποιοδήποτε μεταπτυχιακό με συναφή τίτλο θα ήταν ΟΚ. Ένας κανόνας είναι πως όσο πιο επαρχιακό το πανεπιστήμιο, τόσο πιο εύκολο το μεταπτυχιακό. 

Εάν θες ένα μεταπτυχιακό για να μάθεις κάτι, τότε αυτό δεν θα είναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SissySissy είπε

Καλημέρα σας! Εργάζομαι ως business Analyst και software tester (manual) και ενδιαφέρομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην πληροφορική ευκολο το οποίο θα ισχυροποιησει τη θέση μου. 

Το background μου είναι άσχετο με την πληροφορική αλλά έμαθα την δουλειά που κανω με ψάξιμο, διαβασμα και εμπειρία στη συνέχεια. 

Λόγω πολλών οικογενειακων υποχρεωσεων και ηλικιας 30+ θα ήθελα να βρω κάποιο μεταπτυχιακό το οποίο να βγαίνει σχετικά εύκολα και να περιλαμβάνει πληροφορική.

Έχετε κάποιο υπόψιν σας; (ΤΕΙ ή ΑΕΙ, που απ ο,τι νομίζω έχουν ενοποιηθει πια)

Ευχαριστώ!!

Καλησπέρα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά το μεταπτυχιακό, αλλά όσον αφορά την καριέρα σου, έτσι για την κουβέντα:

Το carreer path σου απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι (θες να) είναι software tester -> business analyst.

Αν σε ενδιαφέρει το business / product επικεντρώσου εκεί και θέσε έναν στόχο (αν σε ενδιαφέρει αυτό προφανώς) ο επόμενος σου ρόλος να είναι αμιγώς business analyst / technical business analyst ή product owner και να φύγεις από το manual qa εντελώς. 

Μπορείς να ασχοληθείς με τα αντίστοιχα certifications που γενικά αρέσουν στους recruiters / hr - οι managers που θα σε δουν δεν πολυψαρώνουν βέβαια!

Στο ενδιάμεσο και εφ΄ όσον ήδη είσαι σε μια ομάδα και έχεις κάποια ιδέα για την δουλειά που κάνουν οι άλλοι BA / POs, προσπάθησε να εμπλακείς όσο γίνεται με το gathering και την ανάλυση των requirements, την δημιουργία των epics και των user stories κ.ο.κ.  

Γενικά, ανάλογα και με το seniority που έχεις, μπορείς να πουλήσεις μια χαρά την εμπειρία σου στο qa για να κάνεις το επόμενο βήμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα user stories, ανάλυση requirements κλπ. ασχολούμαι τα τελευταία 3 χρόνια στη δουλειά. Απλώς στην θέση που βρίσκομαι, εκτός από αυτά, φτιάχνω εγώ τα σενάρια και τα τρέχω κιολας (manually και τωρα τελευταια μεσω automation για τα regression tests ) όταν τελειώσω την καταγραφή των functional requirements.

Δεν συνηθίζεται ο συνδυασμός ΒΑ και testing σε πολλές εταιρίες;  (ρωτάω καθώς είναι η πρώτη μου δουλειά στον χώρο αυτό) 

Για το μεταπτυχιακό ψάχνομαι καθώς το bachelor μου δεν σχετίζεται καθόλου με πληροφορική και δεν είναι απ τα πιο γνωστά και ''βαρια'' ώστε να χτυπήσει ευχάριστα στον επόμενο εργοδότη μου. Το ΒΑ μαθαίνεται εμπειρικά όπως έχω καταλάβει και από την εμπειρία μου.  Το testing όμως θελει πληροφορική για να το κάνω καλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SissySissy είπε

Ως προς τα user stories, ανάλυση requirements κλπ. ασχολούμαι τα τελευταία 3 χρόνια στη δουλειά. Απλώς στην θέση που βρίσκομαι, εκτός από αυτά, φτιάχνω εγώ τα σενάρια και τα τρέχω κιολας (manually και τωρα τελευταια μεσω automation για τα regression tests ) όταν τελειώσω την καταγραφή των functional requirements.

Δεν συνηθίζεται ο συνδυασμός ΒΑ και testing σε πολλές εταιρίες;  (ρωτάω καθώς είναι η πρώτη μου δουλειά στον χώρο αυτό) 

Για το μεταπτυχιακό ψάχνομαι καθώς το bachelor μου δεν σχετίζεται καθόλου με πληροφορική και δεν είναι απ τα πιο γνωστά και ''βαρια'' ώστε να χτυπήσει ευχάριστα στον επόμενο εργοδότη μου. Το ΒΑ μαθαίνεται εμπειρικά όπως έχω καταλάβει και από την εμπειρία μου.  Το testing όμως θελει πληροφορική για να το κάνω καλά.. 

Επειδή είμαι και εγώ στον χώρο του Consulting/Business Analysis, το αν το προπτυχικό σου ή μεταπτυχιακό σου είναι γνωστό ή όχι δεν ενδιαφέρει καθόλου την εκάστοτε εταιρεία**. Περισσότερο κοιτάνε δυο πράγματα:

1)Εργασιακή Εμπειρία + Ρόλος σου στα Projects.

2)Χαρακτήρα/Προσωπικότητα κατα την διάρκεια των Interview.

**Πάντα μιλάω για επίπεδο mid level και πάνω. Τώρα αν πας να χτυπήσεις θέση Junior μπορεί να μετρήσει η απόκτηση ενός μεταπτυχιακού, αλλά μέχρι εκεί.

Όσο αφορά για το Testing περισσότερο πρέπει να γνωρίζεις απλές αρχές προγραμματισμού που μπορείς να τις αποκτήσεις είτε απο την τριβή με το αντικείμενο είτε διαβάζοντας μόνος σου. Όπως είπαν οι προλαλήσαντες κάνε το μεταπτυχιακό μόνο αν πραγματικά σε τραβάει το αντικείμενο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2022 στις 8:12 ΜΜ, basilis5 είπε

Θες να ισχυροποιησεις την θεση σου στο κομματι του product/business analysis ή στο qa?

 

Και στα δύο καθώς στην δουλειά που βρίσκομαι κάνω και τα 2...υποθέτω ότι και στο business που είναι θεωρητικό, εφόσον δουλεύω σε τομέα πληροφορικής, η γνώση εκ βάθους στην πληροφορική θα έκανε καλό.

Επεξ/σία από SissySissy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SissySissy είπε

Banking!

Εγώ θα πρότεινα, αν μπορείς να το παρακολουθήσεις ανάλογα το προπτυχιακό σου, το ακόλουθο. Και μένεις στην καριέρα σου στο banking. Δηλαδή σε προγράμματα και έργα πληροφορικής γύρω απο banking ως business analyst

-MSc in finance and banking - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών  

Διαφορετικά αν θες πληροφορική

-Ανάπτυξη και ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων - Οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών

Ενδεικτικά το δεύτερο . Όποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής κάνεις θα σου δώσει κάτι καλό στο βιογραφικό. 

 

 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 4:40 ΜΜ, Aztec είπε

Εγώ θα πρότεινα, αν μπορείς να το παρακολουθήσεις ανάλογα το προπτυχιακό σου, το ακόλουθο. Και μένεις στην καριέρα σου στο banking. Δηλαδή σε προγράμματα και έργα πληροφορικής γύρω απο banking ως business analyst

-MSc in finance and banking - Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών  

Διαφορετικά αν θες πληροφορική

-Ανάπτυξη και ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων - Οικονομικό πανεπιστήμιο Αθηνών

Ενδεικτικά το δεύτερο . Όποιο μεταπτυχιακό πληροφορικής κάνεις θα σου δώσει κάτι καλό στο βιογραφικό. 

 

 

Το προπτυχιακο μου είναι άσχετο με το banking.. Το μεταπτυχιακό το δεύτερο λόγω του ΟΠΑ φοβάμαι ότι είναι απαιτητικό. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο στον τομέα της πληροφορικής λιγότερο απαιτητικό που να βγαίνει σχετικά εύκολα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 5/6/2022 στις 11:04 ΜΜ, SissySissy είπε

Το προπτυχιακο μου είναι άσχετο με το banking.. Το μεταπτυχιακό το δεύτερο λόγω του ΟΠΑ φοβάμαι ότι είναι απαιτητικό. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο στον τομέα της πληροφορικής λιγότερο απαιτητικό που να βγαίνει σχετικά εύκολα; 

Αν και καθυστερημενα, κοιτα το μεταπτυχιακο στην Πληροφορικη του ΠαΠει. Δε νομιζω να εχουν κλεισει οι αιτησεις..

Εστιαζει σε software, μαθαινεις πραγματα και ειναι κυριως για κατοχους πτυχιου ασχετου της Πληροφορικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...