Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DW 34” Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τεχνολογία QD-OLED είναι από τις πλέον εντυπωσιακές κι αναμενόμενες, για τηλεοράσεις κι οθόνες. Οπότε, το Alienware AW3423DW έχει αρκετά βλέμματα επάνω του γιατί πέρα από το μέγεθος, τις δυνατότητες και το όνομα, ξεχωρίζει κυρίως για ένα λόγο: είναι μια από τις πρώτες συσκευές με πάνελ QD-OLED που θα μπουν σε σπίτια καταναλωτών.

Πέρα από το πάνελ, τα χαρακτηριστικά του ανήκουν στην υψηλή κατηγορία, οπότε προσφέρεται ως ένα πλήρως εξοπλισμένο gaming monitor υψηλών προδιαγραφών, κάτι που φυσικά αντικατοπτρίζεται και στην τιμή. Έχοντας περάσει αρκετό διάστημα με το monitor και σε συνεργασία με τους Hardware Busters, παραθέτουμε την εμπειρία μας με αυτό.

Ξεκινάμε από τον… εξωγήινο σχεδιασμό, κάτι που περιμένουμε από κάθε προϊόν Alienware. Η βάση της οθόνης είναι λευκή, σε σχήμα “L” με δύο πόδια στο κάτω μέρος που εκτείνονται σε σχήμα “V”. Στην κορυφή της, ένας μικρός βραχίονας κρατάει την οθόνη μπροστά και λίγους πόντους έξω από τη βάση, ώστε να μπορεί να ρυθμιστεί η κλίση της και να μην βρίσκει στη κορυφή της βάσης.

image.jpeg.c05a4be49b1f2d2a0b3cd9f98609959c.jpeg

image.jpeg.38b7f47737aac8bb8fabe19ccf73b0a4.jpeg

Η οποία βάση, όπως ήταν αναμενόμενο, είναι λευκή εξωτερικά με μαύρη την πλευρά που κοιτάζει προς την οθόνη, ενώ ο βραχίονας που ενώνει οθόνη και βάση είναι μαύρος, καταλήγοντας σε μαύρη ένωση. Το οβάλ σχήμα της ένωσης και η μαύρη πλευρά της βάσης έχουν μια λεπτή, φωτεινή γραμμή χρώματος ανοιχτού μπλε περιμετρικά, ενώ το οβάλ της ένωσης καταλήγει σε ένα μεγάλο, λευκό κομμάτι πλαστικό από όπου τελικά «κρέμεται» το πάνελ. 

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά κατα την άποψη μου ειδικά λόγω της τιμής τους. 

Πείτε μου έναν σοβαρό λόγο με τα ίδια λεφτά περίπου γιατι να μην πάρω μια κανονική 34άρα.

Θα είχαν νόημα αν ήταν πιο φθηνές αλλά δεν ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review και πολύ ενημερωτικό. Ευχαριστούμε.

2 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά κατα την άποψη μου ειδικά λόγω της τιμής τους. 

Πείτε μου έναν σοβαρό λόγο με τα ίδια λεφτά περίπου γιατι να μην πάρω μια κανονική 34άρα.

Θα είχαν νόημα αν ήταν πιο φθηνές αλλά δεν ειναι. 

Φωτεινότητα, απεικόνιση, χρώματα, μαύρο, χωρίς κίνδυνο light bleeding. Ίσως το απόλυτο σε Ultrawide αυτή τη στιγμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά κατα την άποψη μου ειδικά λόγω της τιμής τους. 

Πείτε μου έναν σοβαρό λόγο με τα ίδια λεφτά περίπου γιατι να μην πάρω μια κανονική 34άρα.

Θα είχαν νόημα αν ήταν πιο φθηνές αλλά δεν ειναι. 

Απλά καμία σχέση oled με οτιδήποτε άλλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Όχι ....την συγκεκριμένη περιμένω....oled rules

Για 42αρα oled περιμένω εγώ. Της LG την C2 

Αν ναι το συγκεκριμένο μόνιτορ σε αυτό το φορματ είναι έρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Dr_Pepper said:

Τέτοια Aspect ratio είναι νεκρά κατα την άποψη μου ειδικά λόγω της τιμής τους. 

Πείτε μου έναν σοβαρό λόγο με τα ίδια λεφτά περίπου γιατι να μην πάρω μια κανονική 34άρα.

Θα είχαν νόημα αν ήταν πιο φθηνές αλλά δεν ειναι. 

Όλες οι 34αρες δεν ήταν πάντα 21:9 με 3440Χ1440 ή 2560Χ1080?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε και λέμε.

34αρα με 1200ε...όπου με τόσα χρήματα παίρνεις κάτι και μεγαλύτερο και καλύτερο. ακόμα και η τηλεόραση που βγάζει η lg.

175hz απλα δεν θα βαλει κανεις ποτε. εκτος εαν παρεις καρτα οσο κοστιζει αυτη η οθονη.

input lag στον θεο.

φωτεινότητα μικρότερη και από xiaomi note 4.

γτ να την πάρει κάποιος;

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι είναι ακριβή, τότε προφανώς δεν είναι για εσάς. Απλά μαθηματικά
Όσοι λένε ότι "υπάρχουν καλύτερες", ας πάρουν τις υποτίθεται "καλύτερες", μέχρι να κάνουν calibration και να χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο.

Προφανώς η οθόνη απευθύνεται σε γραφίστες/φωτογράφους/μοντέρ που θέλουν ταυτόχρονα να παίξουν και λίγο από παιχνίδια. Σε αυτές τις ειδικότητες τα λεφτά δεν θα τους λείψουν καθόλου, και την οθόνη θα τη κρατήσουν παραπάνω χρόνια από ότι μια κάρτα γραφικών που την αλλάζουν ανά 2-3 χρόνια λόγω δουλειάς. :)

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Pokemon640 said:

Προφανώς η οθόνη απευθύνεται σε γραφίστες/φωτογράφους/μοντέρ που θέλουν ταυτόχρονα να παίξουν και λίγο από παιχνίδια.

Με την οθόνη να έχει τα θεματάκια της όταν έχει φωτισμό ο χώρος? Δύσκολα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...