Προς το περιεχόμενο

Controllers DELOCK 89359 PCI EXPRESS CARD - 2X EXTERNAL USB 3.0 + 2X INTERNAL SATA 6 GB/S


Guiness1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πήρα αυτή την κάρτα για να επεκτείνω τους εσωτερικούς σκληρούς δίσκους απο 6 σε 8 αλλά έχω ένα πρόβλημα, δεν μπορώ να βρω τι καλώδιο χρειάζεται για την τροφοδοσία. μοίαζει με αυτά που μπαίνουν στα fans το τροφοδοτικό μου Corsair TX650M δεν έχει τέτειο βύσμα πιτροφοδοσίας. Μοιάζει με καλώδιο των fans αλλα δεν μπορώ να βρω αντίστοιχο αντάπτορα/καλώδιο. Μπορεί κάποιος να βοηθλησει? Ανέβασα φωτογραφία με τ την είδοσο παροχής ρεύματος (το λευκό με τα 4 pin είναι)

 

https://www.e-shop.gr/delock-89359-pci-express-card-2x-external-usb-30-2x-internal-sata-6-gb-s-p-PER.612083

 

280659641_3239360343004550_5014484669518719940_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έβαλε το μέλος από πάνω είναι και χρειάζεται. Το ίδιο είχε και ένας αντάπτορας IDE <=> SATA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είχα μια ίδια..

Με τον ίδιο τρόπο που είπαν τα παιδιά παραπάνω την έχω σύνδεση.. 

 

Αλλά σε pciev2  την βλέπει x1 δεν ξέρω γτ.. 

Δεν ξέρω σε pciev3 τι γίνεται.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ποιά μητρική έχεις από περιέργεια; Μου έχει τύχει πάντως κάρτα controller και εξωτερική θήκη e-sata να τις προμοτάρουν σαν Sata-II αλλά εν τέλη να δουλεύουν σαν ένα. Στην μεν κάρτα ενώ είναι Sata-II στις πληροφορίες, στην πράξη δεν υποστήριζε PCI-E 1x 2.0 οπότε max 125mb/s. Στην δε θήκη και αυτή φαινόταν τις πληροφορίες των προγραμμάτων σαν SATA-II ΑΛΛΑ με το που περνούσε τα 150mb/s (εύκολο να συμβεί με δίσκους που έπιαναν παραπάνω) για περισσότερα από λίγα δευτερόλεπτα τα έφτυνε και έχασε την σύνδεση και φυσικά μετά έψαξα τα spec του κεντρικού chip της θήκης και έβγαζε ότι ήταν για sata-I. Τι να πεις...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2022 στις 10:15 ΜΜ, @11h είπε

Καλησπέρα τελικά είχα καλώδιο παρέχονταν μαζί με το τροφοδοτικό το πρόβλημα είναι ότι δεν κουμπώνει με το Molex χρείαζεται extesion?

20220526125529.jpg

20220526125539.jpg

20220526125557.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μηπως το βάζεις στραβά;  άν το ένα ειναι αρσενικό και το άλλο θηλυκό θα έπρεπε να κουμπώνει (χρειάζεται λίγη δύναμη)

 

Επεξ/σία από @11h
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συγνώμη παιδιά σας έχω ζαλίσει αλλά προέκυψε ακόμα ένα θέμα, με τα χίλια ζόρια σύνδεσα την κάρτα καθώς είχα πρόβλημα στο να κουμπώσει κάθως έβρισκε στα σίδερα πίσω απο το κουτί παρόλο αυτά τα κατάφερα. Το θέμα είναι ότι ενώ αναγνωρίζει τις θύρες  usb  σύνδεσα 2 ssd αλλα δεν τους αναγνωρίζει. Έλεγξα τα καλώδιο ειναι σωστά τοποθετημένα μπήκα και στο Disk Management και ούτε εκεί τους εμφανίζει? Καμιά σκέψη το τι μπορεί να φταίει? Οι ssd είναι λειτουργικοί ο ένας ήταν ε λαπτοπ και ο άλλος σε άλλο σταθερό. Μήπως χρειάζεται καμία ρύθμιση μεσω BIOS η κάτι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλή εβδομάδα

Γενικά όλες αυτές οι pci/pci-e κάρτες παρουσιάζουν συχνά διάφορες ασυμβατότητες και μας ταλαιπωρούν.

Την έχεις συνδέσει στη σωστή pci-e υποδοχή? Δοκίμασες να την αφαιρέσεις και να την ξανατοποθετήσεις στην ίδια ή/και σε άλλη υποδοχή?

Οι οδηγίες αναφέρουν τα παρακάτω:

 Which drivers do I need under Windows 10?

Please note, that the drivers for the SATA controller and its connectors are only available as default drivers (as of Windows 8). For the support on your system will need an active AHCI mode on the BIOS.

The driver software for the USB 3.0 controller and its ports is included as a default driver in Windows 10. No additional driver software is required. Please note that the driver software on our CD is not compatible with Windows 10.

Για W10, πρέπει στο bios να έχεις επιλέξει AHCI mode για τον ελεγκτή SATA και να μη χρησιμοποιήσεις τους drivers του CD. Θα εγκαταστήσουν τα W10 αυτόματα τους κατάλληλους.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2022 στις 10:57 ΠΜ, blitzNikos είπε

καλημέρα και καλή εβδομάδα

Γενικά όλες αυτές οι pci/pci-e κάρτες παρουσιάζουν συχνά διάφορες ασυμβατότητες και μας ταλαιπωρούν.

Την έχεις συνδέσει στη σωστή pci-e υποδοχή? Δοκίμασες να την αφαιρέσεις και να την ξανατοποθετήσεις στην ίδια ή/και σε άλλη υποδοχή?

Οι οδηγίες αναφέρουν τα παρακάτω:

 Which drivers do I need under Windows 10?

Please note, that the drivers for the SATA controller and its connectors are only available as default drivers (as of Windows 8). For the support on your system will need an active AHCI mode on the BIOS.

The driver software for the USB 3.0 controller and its ports is included as a default driver in Windows 10. No additional driver software is required. Please note that the driver software on our CD is not compatible with Windows 10.

Για W10, πρέπει στο bios να έχεις επιλέξει AHCI mode για τον ελεγκτή SATA και να μη χρησιμοποιήσεις τους drivers του CD. Θα εγκαταστήσουν τα W10 αυτόματα τους κατάλληλους.

 

Καλησπέρα σΤο BIOS είναι επιλεγεμένη το AHCI mode. Η μητρική μου είναι αυτή εδώ

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b250pro4-retail-p-PER.528974

https://www.asrock.com/MB/Intel/B250 Pro4/index.asp#Specification

Δοκίμασα στη δεύτερη θυρα PCI Express 3.0 x16 Slot καθώς στις θύρες PCI Express 3.0 x1 Slots (Flexible PCIe) δεν μπορεί να κουμπώσει έχει άλλη εγκοπή. Το controller υποτίθεται οτι χρειάζεται με βάση τις πληροφορίες που δίνει:

  • Εγκατάσταση: PC με μία ελεύθερη PCI Express 2.0 x4 / x8 / x16 / x32 Θέση.

https://www.delock.com/produkt/89359/merkmale.html

Να ρωτήσω ίσως άσχετο αυτό που θα πώ έχει 2 4 pinspower connector από ότι βέπω μήπως θέλει διπλή τροφοδοσία? Από ότι βλέπω όμως στις οδηγίες θέλει μόνο μια.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Guiness1212
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα να θέλει διπλή τροφοδοσία. Μια τροφοδοσία για τις δύο θύρες USB και την άλλη για τις θύρες SATA.

Οι θύρες USB λειτουργούν κανονικά? Δοκίμασε, αρχικά, να αλλάξεις την τροφοδοσία να δεις αν θα αναγνωρίσει τις θύρες SATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...