Προς το περιεχόμενο

Αξιζουν τα κολλεγια; Σε ποιο να παω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, εφτασα λοιπον να τελειωσω το λυκειο εχοντας απο καιρο την σκεψη να παω σε καποιο κολλεγιο, το θεμα ειναι οτι ακομα δεν ξερω σε ποιο. Σκεφτομαι να σπουδασω η διοικηση επιχειρησεων η ναυτιλιακα μιας και φαινονται σχετικα καλες επιλογες για μια αλφα επαγγελματικη αποκατασταση. Εχω επισκεφτει σχεδον ολα τα αγγλικα κολλεγια (μιας και τα αμερικανικα ειναι 4 χρονια ενω τα ευρωπαικα συνηθως 3) και μου φαινεται οτι ολοι λενε τα ιδια, η μονη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι στο mediterranean μου ειπαν οτι και για τα ναυτηλιακα και για το management ο πρωτος χρονος ειναι κοινος, κατι το οποιο δε το εχω ξανα ακουσει σε καποιο αλλο κολλεγιο, γνωριζετε κατι για αυτο; . Θα ηθελα κυριως να εργαστω στον ιδιωτικο τομεα χωρις ομως να αποκλειω το δημοσιο.

Σκεφτομουν το aegean σχετικα σοβαρα αλλα βλεπω οτι στο google εχει και αυτο οπως και τα αλλα αρκετες κακες κριτηκες. 

Εκτος απο σπουδες με ενδιαφερει επισης αρκετα και να εχω μια κοινωνικη ζωη μεσα απο το κολλεγιο.

Θα ηθελα επισης και να αναφερω οτι ενα θεματακι με το διαβασμα το εχω(μπορει και να αποδιδεται σε μαθησιακες δυσκολειες, δε γνωριζω), ετσι λοιπον δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε ενα ιδιαιτερα απαιτητικο συστημα. 

Λαμβανοντας αυτα υπ' οψιν, τι θα με συμβουλευατε να κανω; Ποια  κολλεγια θεωρειτε καλα και αξιοπιστα; ποια θα ηταν καλες επιλογες για την περιπτωση μου;

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anastasiskapa είπε

Γεια σε ολους, εφτασα λοιπον να τελειωσω το λυκειο εχοντας απο καιρο την σκεψη να παω σε καποιο κολλεγιο, το θεμα ειναι οτι ακομα δεν ξερω σε ποιο. Σκεφτομαι να σπουδασω η διοικηση επιχειρησεων η ναυτιλιακα μιας και φαινονται σχετικα καλες επιλογες για μια αλφα επαγγελματικη αποκατασταση. Εχω επισκεφτει σχεδον ολα τα αγγλικα κολλεγια (μιας και τα αμερικανικα ειναι 4 χρονια ενω τα ευρωπαικα συνηθως 3) και μου φαινεται οτι ολοι λενε τα ιδια, η μονη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι στο mediterranean μου ειπαν οτι και για τα ναυτηλιακα και για το management ο πρωτος χρονος ειναι κοινος, κατι το οποιο δε το εχω ξανα ακουσει σε καποιο αλλο κολλεγιο, γνωριζετε κατι για αυτο; . Θα ηθελα κυριως να εργαστω στον ιδιωτικο τομεα χωρις ομως να αποκλειω το δημοσιο.

Σκεφτομουν το aegean σχετικα σοβαρα αλλα βλεπω οτι στο google εχει και αυτο οπως και τα αλλα αρκετες κακες κριτηκες. 

Εκτος απο σπουδες με ενδιαφερει επισης αρκετα και να εχω μια κοινωνικη ζωη μεσα απο το κολλεγιο.

Θα ηθελα επισης και να αναφερω οτι ενα θεματακι με το διαβασμα το εχω(μπορει και να αποδιδεται σε μαθησιακες δυσκολειες, δε γνωριζω), ετσι λοιπον δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε ενα ιδιαιτερα απαιτητικο συστημα. 

Λαμβανοντας αυτα υπ' οψιν, τι θα με συμβουλευατε να κανω; Ποια  κολλεγια θεωρειτε καλα και αξιοπιστα; ποια θα ηταν καλες επιλογες για την περιπτωση μου;

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Στα κολλέγια υπάρχει το μεγάλο θέμα αναγνώρισης του πτυχίου από το δημόσιο. Θεωρητικά στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχεις πρόβλημα, περισσότερο τους νοιάζει αν ξέρεις να κάνεις κάτι παρά να έχεις χαρτί από το Χ ελληνικό πανεπιστήμιο. Παράλληλα υπάροχυν κάποιες συνεργασίες μεταξύ των κολλεγίων και ιδιωτικών επιχείρησεων που (υποτίθεται) ότι θα σε βοηθήσει στην επαγγελματική σου αποκατάσταση. Αλλά για το δημόσιο το πτυχίο σου δεν θα υπάρχει. Γίνεται μια προσπάθεια να αλλάξει αυτό, αλλά επί του παρόντος απόσο ξερω δεν αναγνωρίζονται αλλά αυτό ψαξτο. Η μη αναγνώριση θα σε αποκλείσει και από μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια.

Αν θεωρείς ότι έχεις κάποια μαθησιακή δυσκολία συμβουλέψου έναν ειδικό για να την διαχειριστείς με τον σωστό τρόπο.

Τώρα με ποιο σκεπτικό η διοίκηση επιχειρήσεων έχει αποκατάσταση δεν ξέρω. Γιατί το να σπουδάσεις διοίκηση και να κάνεις τον γραμματέα αποκατάσταση δεν το λες. Αν σκεφτόμουν ως μοναδικό κριτήριο την αποκατάσταση θα σκεφτόμουν ΕΛΑΣ/Στρατό και παραϊατρικά επαγγέλματα πάντως (που προφανώ θέλει δημόσια πανεπιστήμια). Το λέω αυτό γιατί αν δεν έγραψες (αλήθεια δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι πανελλήνιες) μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις του χρονου. Μην δώσες χρόνο, χρόνια και χρήματα για ένα κολέγιο επειδή πιστεύεις ότι απλά θα βρεις δουλειά ενώ δεν έχεις καν αναφέρει αν σαρέσει ή όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σκέψου επίσης και και το κόστος. Στα κολλέγια τα δίδακτρα είναι πολύ υψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anastasiskapa είπε

Γεια σε ολους, εφτασα λοιπον να τελειωσω το λυκειο εχοντας απο καιρο την σκεψη να παω σε καποιο κολλεγιο, το θεμα ειναι οτι ακομα δεν ξερω σε ποιο. Σκεφτομαι να σπουδασω η διοικηση επιχειρησεων η ναυτιλιακα μιας και φαινονται σχετικα καλες επιλογες για μια αλφα επαγγελματικη αποκατασταση. Εχω επισκεφτει σχεδον ολα τα αγγλικα κολλεγια (μιας και τα αμερικανικα ειναι 4 χρονια ενω τα ευρωπαικα συνηθως 3) και μου φαινεται οτι ολοι λενε τα ιδια, η μονη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι στο mediterranean μου ειπαν οτι και για τα ναυτηλιακα και για το management ο πρωτος χρονος ειναι κοινος, κατι το οποιο δε το εχω ξανα ακουσει σε καποιο αλλο κολλεγιο, γνωριζετε κατι για αυτο; . Θα ηθελα κυριως να εργαστω στον ιδιωτικο τομεα χωρις ομως να αποκλειω το δημοσιο.

Σκεφτομουν το aegean σχετικα σοβαρα αλλα βλεπω οτι στο google εχει και αυτο οπως και τα αλλα αρκετες κακες κριτηκες. 

Εκτος απο σπουδες με ενδιαφερει επισης αρκετα και να εχω μια κοινωνικη ζωη μεσα απο το κολλεγιο.

Θα ηθελα επισης και να αναφερω οτι ενα θεματακι με το διαβασμα το εχω(μπορει και να αποδιδεται σε μαθησιακες δυσκολειες, δε γνωριζω), ετσι λοιπον δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε ενα ιδιαιτερα απαιτητικο συστημα. 

Λαμβανοντας αυτα υπ' οψιν, τι θα με συμβουλευατε να κανω; Ποια  κολλεγια θεωρειτε καλα και αξιοπιστα; ποια θα ηταν καλες επιλογες για την περιπτωση μου;

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Η Ελλάδα έχει γενικά πολύ περισσότερους πτυχιούς από ότι χρειάζεται η οικονομία της.
Όταν σπουδάζεις υπάρχει ο κίνδυνος, διαφορετικός ανάλογα με τον κλάδο, να σπαταλήσεις τον χρόνο σου με μηδέν αποτέλεσμα επαγγέλματικα.
Στο κολλέγιο αν υπολογίσεις την μη αναγνώριση και το έξτρα κόστος, τα πράγματα δυσκολεύουν περισσότερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κόβω λίγο τεμπελάκο πάντως. Να ξέρεις ότι σε αντίθεση με το τι πιστεύουν οι περισσότεροι. Στα σοβαρά κολλέγια δεν περνάς μαθήματα επειδή τους πληρώνεις.

Ελέγχονται αυστηρά από τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται και το σημαντικότερο, ζητούν λεφτά κάθε φορά που κόβεσαι άρα δεν έχουν και λόγο να σε περνάνε έτσι.

Για εμένα, είναι καλή επιλογή τα κολέγια αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Κοινώς από το να μην έχεις κανένα χαρτί ας έχεις τουλάχιστον αυτό. Αλλά να επιλέξεις μια κατεύθυνση που να μην αφορά έναν ήδη κορεσμένο κλάδο.

Πάντα θα είσαι κατώτερος από τους απόφοιτους δημοσίων ΑΕΙ. Πχ αναφέρθηκες σε ναυτιλιακά. Man, αναφέρεσαι σε έναν κλάδο που είναι παραδοσιακά κορεσμένος και οι ανταγωνιστές σου θα είναι απόφοιτοι ΠΑΠΕΙ και άλλων πρωτοκλασάτων πανεπιστημίων της χώρας. Αν δεν έχεις βύσμα απλά θα χάσεις τον χρόνο σου και τα χρήματα σου.

Αντίστοιχα ω Θεοί είναι αυτοκτονία να πας σε κολέγιο για πτυχίο μηχανικού όταν οι "αντίπαλοι" σου στην αγορά θα είναι από ΑΠΘ και ΕΜΠ.

Αντίθετα όμως, ένα πτυχίο πληροφορικής είναι πολύ καλή επιλογή. Δεν είναι κλειστό επάγγελμα άρα δεν έχεις καμία ανάγκη αναγνώρισης από κάποιο επιμελητήριο, οι γνώσεις σου φαίνονται αμέσως στην συνέντευξη και απλά το πτυχίο θα είναι το κερασάκι στην τούρτα που θα σου κάνει την επαγγελματική ζωή ελαφρώς πιο εύκολη.

4 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Αλλά για το δημόσιο το πτυχίο σου δεν θα υπάρχει

Διόρθωση, τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά για τις προκηρύξεις του δημοσίου σαν χαρτί τριτοβάθμιας. Μόνη διαφορά το ότι επειδή δεν αναγνωρίζονται ακαδημαικά δεν μετράει ο βαθμός αποφοίτησης στο κομμάτι της μοριοδότησης. Όλοι οι απόφοιτοι κολλεγίων μοριοδοτούνται με την βάση (5) σαν βαθμό αποφοίτησης.

Ακαδημαικά είναι όπως τα είπες. Δεν αναγνωρίζονται άρα δεν υπάρχει δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής από συναδέλφους και φίλους το μόνο κολλεγιο που αξίζει στην Ελλάδα είναι το Deree. Τα άλλα είναι λίγο ρίσκο για το τι θα συναντήσεις εκεί.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Mixalisrou69 είπε

Από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής από συναδέλφους και φίλους το μόνο κολλεγιο που αξίζει στην Ελλάδα είναι το Deree. Τα άλλα είναι λίγο ρίσκο για το τι θα συναντήσεις εκεί.. 

Το Deree είναι μια κατηγορία μόνο του. Και μόνο η διασύνδεση που έχει με την αγορά εργασίας το καθιστά μια εξαιρετική επιλογή μιας και μόλις αποφοιτήσεις αναλαμβάνουν αυτοί να σου βρουν δουλειά (φίλος που το τελείωσε στα οικονομικά, τον είχαν στείλει πακέτο στα κεντρικά τράπεζας κάτι που τον βοήθησε απίστευτα να ξεκινήσει την καριέρα του)

Από την άλλη, το κόστος του είναι εξωφρενικό κατά την γνώμη μου. Σε φάση που σου βγαίνουν τα ίδια ή και λιγότερα να σπουδάσεις στο εξωτερικό σε μεγάλο πανεπιστήμιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Στα κολλέγια υπάρχει το μεγάλο θέμα αναγνώρισης του πτυχίου από το δημόσιο. Θεωρητικά στον ιδιωτικό τομέα δεν θα έχεις πρόβλημα, περισσότερο τους νοιάζει αν ξέρεις να κάνεις κάτι παρά να έχεις χαρτί από το Χ ελληνικό πανεπιστήμιο. Παράλληλα υπάροχυν κάποιες συνεργασίες μεταξύ των κολλεγίων και ιδιωτικών επιχείρησεων που (υποτίθεται) ότι θα σε βοηθήσει στην επαγγελματική σου αποκατάσταση. Αλλά για το δημόσιο το πτυχίο σου δεν θα υπάρχει. Γίνεται μια προσπάθεια να αλλάξει αυτό, αλλά επί του παρόντος απόσο ξερω δεν αναγνωρίζονται αλλά αυτό ψαξτο. Η μη αναγνώριση θα σε αποκλείσει και από μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια.

Αν θεωρείς ότι έχεις κάποια μαθησιακή δυσκολία συμβουλέψου έναν ειδικό για να την διαχειριστείς με τον σωστό τρόπο.

Τώρα με ποιο σκεπτικό η διοίκηση επιχειρήσεων έχει αποκατάσταση δεν ξέρω. Γιατί το να σπουδάσεις διοίκηση και να κάνεις τον γραμματέα αποκατάσταση δεν το λες. Αν σκεφτόμουν ως μοναδικό κριτήριο την αποκατάσταση θα σκεφτόμουν ΕΛΑΣ/Στρατό και παραϊατρικά επαγγέλματα πάντως (που προφανώ θέλει δημόσια πανεπιστήμια). Το λέω αυτό γιατί αν δεν έγραψες (αλήθεια δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι πανελλήνιες) μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις του χρονου. Μην δώσες χρόνο, χρόνια και χρήματα για ένα κολέγιο επειδή πιστεύεις ότι απλά θα βρεις δουλειά ενώ δεν έχεις καν αναφέρει αν σαρέσει ή όχι.

Για πανελλήνιες δε το βλέπω να ξανα δίνω. Τη διοίκηση δηλαδή τη θεωρείς αδύναμο κλαδο; Διοίκηση βέβαια δε γνωρίζω αν θα συνεχίσω και τα 3 χρόνια αν πάω ή αν θα πάρω μια πιο ειδική κατεύθυνση πχ marketing μιας και ο πρώτος χρόνος τους είναι κοινός.

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Σε κόβω λίγο τεμπελάκο πάντως. Να ξέρεις ότι σε αντίθεση με το τι πιστεύουν οι περισσότεροι. Στα σοβαρά κολλέγια δεν περνάς μαθήματα επειδή τους πληρώνεις.

Ελέγχονται αυστηρά από τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται και το σημαντικότερο, ζητούν λεφτά κάθε φορά που κόβεσαι άρα δεν έχουν και λόγο να σε περνάνε έτσι.

Για εμένα, είναι καλή επιλογή τα κολέγια αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Κοινώς από το να μην έχεις κανένα χαρτί ας έχεις τουλάχιστον αυτό. Αλλά να επιλέξεις μια κατεύθυνση που να μην αφορά έναν ήδη κορεσμένο κλάδο.

Πάντα θα είσαι κατώτερος από τους απόφοιτους δημοσίων ΑΕΙ. Πχ αναφέρθηκες σε ναυτιλιακά. Man, αναφέρεσαι σε έναν κλάδο που είναι παραδοσιακά κορεσμένος και οι ανταγωνιστές σου θα είναι απόφοιτοι ΠΑΠΕΙ και άλλων πρωτοκλασάτων πανεπιστημίων της χώρας. Αν δεν έχεις βύσμα απλά θα χάσεις τον χρόνο σου και τα χρήματα σου.

Αντίστοιχα ω Θεοί είναι αυτοκτονία να πας σε κολέγιο για πτυχίο μηχανικού όταν οι "αντίπαλοι" σου στην αγορά θα είναι από ΑΠΘ και ΕΜΠ.

Αντίθετα όμως, ένα πτυχίο πληροφορικής είναι πολύ καλή επιλογή. Δεν είναι κλειστό επάγγελμα άρα δεν έχεις καμία ανάγκη αναγνώρισης από κάποιο επιμελητήριο, οι γνώσεις σου φαίνονται αμέσως στην συνέντευξη και απλά το πτυχίο θα είναι το κερασάκι στην τούρτα που θα σου κάνει την επαγγελματική ζωή ελαφρώς πιο εύκολη.

Διόρθωση, τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά για τις προκηρύξεις του δημοσίου σαν χαρτί τριτοβάθμιας. Μόνη διαφορά το ότι επειδή δεν αναγνωρίζονται ακαδημαικά δεν μετράει ο βαθμός αποφοίτησης στο κομμάτι της μοριοδότησης. Όλοι οι απόφοιτοι κολλεγίων μοριοδοτούνται με την βάση (5) σαν βαθμό αποφοίτησης.

Ακαδημαικά είναι όπως τα είπες. Δεν αναγνωρίζονται άρα δεν υπάρχει δυνατότητα μεταπτυχιακού σε Ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο

Ευχαριστώ. Κοίτα, δε νομίζω να υπάρχει άλλη επιλογή μιας και πανελλήνιες ούτως η άλλως δεν είμαι στη σωστή κατεύθυνση για να ξανά δώσω ούτε θέλω. Εξωτερικό από την αλλη παραειναι το κόστος και σκέφτομαι μήπως μετα χρειάζεται να δώσω κάποια μαθήματα στο ελληνικό πανεπιστήμιο για την αναγνώριση.

Ναυτιλιακά που για την Ελλάδα είναι ένας πολύ εύπορος κλάδος πιστεύεις ότι δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς από κολλέγιο λόγω του ανταγωνισμού, Τα ίδια τα κολλέγια όμως δε σε προωθούν στην αγορά εργασίας και έτσι βλέπουν οι εταιρείες αν τους κάνεις;

Για την πληροφορική που ανέφερες, τη θεωρείς καλή επιλογή και από ευρωπαϊκό και από αμερικανικο κολλέγιο;

2 ώρες πριν, Mixalisrou69 είπε

Από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής από συναδέλφους και φίλους το μόνο κολλεγιο που αξίζει στην Ελλάδα είναι το Deree. Τα άλλα είναι λίγο ρίσκο για το τι θα συναντήσεις εκεί.. 

 Για εμένα, το deree εκτός από το εξωπραγματικο του κόστος από όσο γνωρίζω από συγγενείς τον πρώτο χρόνο κάνεις σχετικά άσχετα με τις ουσιαστικές σπουδές σου μαθήματα. Πχ μουσική κλπ. Έτσι δεν είναι;

Εκτός αυτού τα 4 χρόνια και τα 40 μαθήματα (έναντι των 25 που είναι στα αγγλικά κολλέγια) με έχουν κάνει να το βλέπω πολύ επιφυλακτικά. Το ότι στο τέλος θα υπάρχει κάποια επαγγελματική αποκατάσταση ισχύει, αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε;

Ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Το Deree είναι μια κατηγορία μόνο του. Και μόνο η διασύνδεση που έχει με την αγορά εργασίας το καθιστά μια εξαιρετική επιλογή μιας και μόλις αποφοιτήσεις αναλαμβάνουν αυτοί να σου βρουν δουλειά (φίλος που το τελείωσε στα οικονομικά, τον είχαν στείλει πακέτο στα κεντρικά τράπεζας κάτι που τον βοήθησε απίστευτα να ξεκινήσει την καριέρα του)

Από την άλλη, το κόστος του είναι εξωφρενικό κατά την γνώμη μου. Σε φάση που σου βγαίνουν τα ίδια ή και λιγότερα να σπουδάσεις στο εξωτερικό σε μεγάλο πανεπιστήμιο.

Με συγχωρείς επειδή ειμαι λίγο αμπαλος με το όλο θέμα, από πάνω απάντησα για το deree στον Μιχάλη, αν θες δες από εκεί την απάντηση μου.

8 ώρες πριν, Gingerbread είπε

ενώ δεν έχεις καν αναφέρει αν σαρέσει ή όχι.

Πως όμως θα δω αν μου αρέσει η όχι; Από τα κολλέγια ακούω πολύ γενικουρες το ίδιο και από τον κύκλο μου, η αλήθεια είναι ότι σαν αντικείμενο δεν το βρίσκω ως το σκοπό της ζωής μου. Με κίνητρο το επάγγελμα και την οικονομική κατάσταση κυρίως προχωρώ καθώς μου φαίνονται από θέμα αντικειμένου και τα ίδιο ενδιαφέροντα.

Αλλά δε μπορώ να σου πω αν μου αρέσει, ούτε το έχω σπουδάσει ούτε έχω δουλέψει πάνω στο αντικείμενο ούτε γνωρίζω τι ακριβώς θα κάνω κατά τη διάρκεια και μετά των σπουδών. Όπως είπα και από πάνω με γενικουρες κινούμαι ( και πιστεύω το ίδιο και οι περισσότεροι που σκέφτονται κάποιο αντικείμενο πριν το σπουδάσουν.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, anastasiskapa είπε

Για πανελλήνιες δε το βλέπω να ξανα δίνω. Τη διοίκηση δηλαδή τη θεωρείς αδύναμο κλαδο; Διοίκηση βέβαια δε γνωρίζω αν θα συνεχίσω και τα 3 χρόνια αν πάω ή αν θα πάρω μια πιο ειδική κατεύθυνση πχ marketing μιας και ο πρώτος χρόνος τους είναι κοινός.

8 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Διοίκηση θεωρώ ότι είναι κορεσμένος όσο δεν πάει κλάδος.

3 ώρες πριν, anastasiskapa είπε

Πως όμως θα δω αν μου αρέσει η όχι; Από τα κολλέγια ακούω πολύ γενικουρες το ίδιο και από τον κύκλο μου, η αλήθεια είναι ότι σαν αντικείμενο δεν το βρίσκω ως το σκοπό της ζωής μου. Με κίνητρο το επάγγελμα και την οικονομική κατάσταση κυρίως προχωρώ καθώς μου φαίνονται από θέμα αντικειμένου και τα ίδιο ενδιαφέροντα.

Αλλά δε μπορώ να σου πω αν μου αρέσει, ούτε το έχω σπουδάσει ούτε έχω δουλέψει πάνω στο αντικείμενο ούτε γνωρίζω τι ακριβώς θα κάνω κατά τη διάρκεια και μετά των σπουδών. Όπως είπα και από πάνω με γενικουρες κινούμαι ( και πιστεύω το ίδιο και οι περισσότεροι που σκέφτονται κάποιο αντικείμενο πριν το σπουδάσουν.

Και απλά αποφάσισες να σπουδάσεις κάτι; Δεν σε έχει τραβήξει κανένας κλάδος, καμία επιστήμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 6:50 ΜΜ, anastasiskapa είπε

Αλλά δε μπορώ να σου πω αν μου αρέσει, ούτε το έχω σπουδάσει ούτε έχω δουλέψει πάνω στο αντικείμενο ούτε γνωρίζω τι ακριβώς θα κάνω κατά τη διάρκεια και μετά των σπουδών. Όπως είπα και από πάνω με γενικουρες κινούμαι ( και πιστεύω το ίδιο και οι περισσότεροι που σκέφτονται κάποιο αντικείμενο πριν το σπουδάσουν.) 

Εχεις σκεφτει ποτε ποιο επαγγελμα θα γουσταρες να κανεις? εχεις καποιο χόμπι, κατι που σου αρεσει να κανεις τον ελευθερο χρονο σου? πριν πας για σπουδες πρέπει να  καταλάβεις τι θες να κάνεις, να ορισεις εναν προορισμό στο περίπου και μετα θα βρεις το δρόμο να φτασεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο κλάδος των οικονομικών - διοίκησης είναι κορεσμένος γενικά αλλά υπάρχουν και άπειρες κατευθύνσεις μετά οι οποίες δεν είναι πάντα ξεκάθαρες!

Λογιστική - Φοροτεχνικά

Λογιστική - Διευθνές Λογιστικά Πρότυπα - Ελεγκτική - Εσωτερικός Έλεγχος - Εξωτερικός Έλεγχος

Οικονομικά - Μαθηματικά, Στατιστική , κτλ , Ανάλυση Δεδομένων Big Data

Banking

Ναυτιλιακά

κτλ

Όλοι μπορούν να διοικήσουν αλλά πρέπει να ξέρουν το κομμάτι της δουλειάς και αυτό απαιτεί εμπειρία 15+ χρόνια

Το βασικό πτυχίο καλό είναι να είναι 1 αναγνωρισμένο από το κράτος για να είσαι εξασφαλισμένος μελλοντικά σε ΑΣΕΠ!

Τα μεταπτυχιακά είναι ένα must γιατί σου εξασφαλίζουν με περισσότερο εξειδικευμένη γνώση και + 200 μόρια στον ΑΣΕΠ!

Στον ιδιωτικό τομέα σημαντικό ρόλο παίζουν και οι επαγγελματικοί τίτλοι ανάλογα με το αντικείμενο αυτό έχει αρχίσει να περνάει και στο δημόσιο τομέα σιγά σιγά για κάποιους τίτλους

Στην Ελλαδίτσα όμως δυστυχώς έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις δουλειά με ένα ταπεινό πτυχίο ΙΕΚ αναγωρισμένο από το κράτος και τα πράγματα θα σου έρθουν πιο ομαλά στη μελλοντική πορεία σου! Υπάρχει περισσότερη ζήτηση σε αυτό το ύψος σπουδών δυστυχώς ακόμα και από το δημόσιο!

Αν υπάρχει ΙΕΚ που με έναν επιπλέον χρόνο μπορείς να το αναβαθμίσεις σε τίτλο Bachelor αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος ακόμα καλύτερα

Υπάρχει και το ανοιχτό πανεπιστήμιο σαν ενναλακτική λύση 

Το διοίκηση επιχειρήσεων - οικονομικά δεν λέει τίποτα! Σημασία έχει η αναγνώριση από το κράτος και τα σχετικά επαγγελματικά επιμελητήρια!

Μην νομίζεις πάντως ότι θα πληρώσεις 15.000 ευρώ για Bachelor και θα σου ανοίξουν οι πόρτες με το που τελειώσεις ή ότι θα πάρεις 1ο μισθό 1000 ευρώ καθαρά!

Δεν υπάρχουν αυτά στην Ελλάδα!

Πάντως αν πας για bachelor και master σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα να κοιτάξεις την αναγνωρισιμότητα από το Ελληνικό Κράτος! Και να τα κάνεις και τα 2 πριν το στρατό και πριν πιάσεις εργασία να γραφτείς και στα αντίστοιχα επιμελητήρια που σου αναγνωρίζουν τα πτυχία για να μετράει η προϋπηρεσία σου (Σημαντικό αυτό για τα λογιστικά - φοροτεχνικά)

Όσον αφορά την αναγνώριση των πτυχίων σου (Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο Αναγνωρισμένο Από το Ελληνικό Κράτος) από την ακαδημαική κοινότητα της Ελλάδας για μελλοντικό PHD μην ασχοληθείς καθόλου γιατί δεν αξίζει τον κόπο!

Και πολλά άλλα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 2:28 ΜΜ, BlueBlade είπε

Αντίστοιχα ω Θεοί είναι αυτοκτονία να πας σε κολέγιο για πτυχίο μηχανικού όταν οι "αντίπαλοι" σου στην αγορά θα είναι από ΑΠΘ και ΕΜΠ.

Τα κολέγια μηχανικών είναι σαν την κόκα κόλα από τα Lidl. Πίνεται αλλά ξέρεις ότι δεν είναι κοκα κολα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτεσαι διοίκηση πήγαινε στο ΕΑΠ, και λιγότερα χρήματα από τα κολλέγια και αναγνωρισμένο πληρως επαγγελματικά και ακαδημαικά. Αν θες να μπεις στα ναυτιλιακά, που δεν ξέρω γιατι εχει γίνει τόσο hot τα τελευταία χρόνια, πρέπει να έχεις άκρες αρχικά και να κάνεις κι ένα σχετικό μεταπτυχιακό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...