Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να συνδέσω 2 (ανεξάρτητες) οθόνες σε μία θύρα DVI-I dual link;


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μπερδευτεί λίγο με τον όρο "dual link"

Έχω ένα παλιό laptop με έξοδο dvi-I (dual link)

Αυτή τη στιγμή έχω συνδέσει επάνω του μέσω ενός παθητικού αντάπτορα dvi-i to vga,μία εξωτερική οθόνη ανάλυσης 1680x1050

Μπορώ να προσθέσω και μια 2η οθόνη ανάλυσης 1280x1024, χρησιμοποιώντας ένα dvi-i splitter, σαν κι αυτό; (και φυσικά 2 παθητικούς αντάπτορες dvi-i to vga)

5c826e8dd15b91.83767586.jpg

 

Δυστυχώς δε διευκρίζεται στο pdf αν οι οθόνες θα δείχνουν την ίδια εικόνα ή όχι..

https://www.delock.com/produkt/65053/merkmale.html?g=1064

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ασχοληθεί με τέτοια σύνδεση οθονών (οπότε δεν μπορώ να βεβαιώσω ότι θα λειτουργήσει), υπάρχει και ένα θέμα με την ανάλυση των οθονών.

Σίγουρα πριν από κάθε δοκιμή θα κατεβάσεις την ανάλυση στην χαμηλότερη από τις δύο οθόνες (1280x1024) και αναγκαστικά (αν λειτουργήσει το πείραμα) θα παραμείνεις σε αυτήν την ανάλυση. Επίσης επειδή οι δύο αυτές αναλύσεις είναι διαφορετικές αναλογίες (16:9, 4:3 κλπ.) στην μια οθόνη η εικόνα θα δείχνει λίγο "ξεχειλωμένη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dual link έχει μεγαλύτερο bandwidth και υποστηρίζει μεγαλύτερη ανάλυση από το απλό DVI, δε στέλνει δύο ξεχωριστά σήματα. Με τον αντάπτορα που έδωσες θα βλέπεις το ίδιο πράγμα και στις δύο οθόνες. Δε γίνεται αυτό που ζητάς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 9:46 ΠΜ, solution1 είπε

Έχω μπερδευτεί λίγο με τον όρο "dual link"

Έχω ένα παλιό laptop με έξοδο dvi-I (dual link)

Αυτή τη στιγμή έχω συνδέσει επάνω του μέσω ενός παθητικού αντάπτορα dvi-i to vga,μία εξωτερική οθόνη ανάλυσης 1680x1050

Μπορώ να προσθέσω και μια 2η οθόνη ανάλυσης 1280x1024, χρησιμοποιώντας ένα dvi-i splitter, σαν κι αυτό; (και φυσικά 2 παθητικούς αντάπτορες dvi-i to vga)

5c826e8dd15b91.83767586.jpg

 

Δυστυχώς δε διευκρίζεται στο pdf αν οι οθόνες θα δείχνουν την ίδια εικόνα ή όχι..

https://www.delock.com/produkt/65053/merkmale.html?g=1064

Βλέπω να ειναι πολύ χοντρό το καλώδιο οπότε υποθέτω έχει τα διπλα καλώδια συνδεδεμένα σε κάθε pin μάλλον θα δουλέψει αλλά μην περιμένεις να κάνεις επέκταση της οθόνης σου απλά θα "κλωνοποιήσει" την οθόνη σου σε άλλες 2 οθόνες, 

Βασικά θα μπορείς να κάνεις επέκταση την οθόνη του λάπτοπ σε ότι βγει στην DVI αλλά οι οθόνες που θα συνδέσεις σε αυτό το μαραφέτι θα δείχνουν τα ίδια δεν θα μπορείς να έχεις πχ 3 μόνιτορ με 3 διαφορετικές επιφάνειες εργασίας ή την επιφάνεια εργασίας σου σε επέκταση και στις 3 οθόνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, solution1 είπε

Για την ιστορία, να πω ότι αυτό που θα ήθελα, το κάνει η θύρα DMS-59 https://en.wikipedia.org/wiki/DMS-59

Η οποία είναι 2 θύρες dvi σε μία

Αυτού του είδους την θύρα την έβρισκες συνήθως σε παλιότερες κάρτες γραφικών τύπου Quadro που προορίζονταν για επαγγελματικές εφαρμογές και workstations.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...