Προς το περιεχόμενο

nikon 18-105 με κομμένο flex stabilizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ολίγον έως πολύ άσχετος με φακούς, θέλω τα φώτα σας. Είχα ένα θέμα με το φακό μου. Τον έστειλα στη nikon και μου είπαν ότι θέλει 285 ευρώ για να το φτιάξει, μετά τον έστειλα σε έναν ιδιώτη και μου λέει έχει κομμένο το stabilizer, μπορείς λέει να βγάζεις φωτογραφίες χωρίς κίνηση, αλλά με κίνηση φαίνονται θολές, γενικά οι φωτογραφίες πλέον έχουν θέμα κυρίως αν κάνεις zoom. Μου ζήτησε 160 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω το ανταλλακτικό και αν αξίζει να το φτιάξω ή να την πουλήσω σε κάποιον που ξέρει τι να κάνει? Αξίζει γενικά να ασχοληθώ ή το κόστος είναι όντως τόσο υψηλό?

20220521_132843.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρήκανε (κατα δήλωση σου στο πρώτο ποστ) άσχετο, και βαράνε τις τιμές.

Μην ψαρωνεις. 99 ευρώ μεταχειρισμένος σε καλή κατάσταση και 119 σε "σαν καινούριο" κατάσταση στο παρακάτω Ευρωπαικό μαγαζί.

Τους χρησιμοποίησα και για αγορά και για πώληση εξοπλισμού και είναι πολύ αξιόπιστοι.

Disclaimer : Δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα, το προτείνω επειδή οι τιμές που ζητάνε στα μεταχειρισμένα τους είναι πολύ τίμιες και η κατάσταση είναι όπως ακριβώς τα λένε. Και φυσικά έχεις και δικαίωμα επιστροφής αν κάτι δεν είναι όπως το είπαν.

https://www.mpb.com/en-eu/used-equipment/used-photo-and-video/used-lenses/used-nikon-fit-lenses/nikon-af-s-18-105mm-f-3-5-5-6g-ed-vr/

 

και που είσαι; όταν λένε good ή excellent ή ακόμη και heavilly used μιλάνε κυρίως για καταστάσεις εξωτερικής εμφάνισης. Όλοι τους είναι λειτουργικοί και αν δεν είναι κάποιος σου λένε στις σημειώσεις τι έχει (πχ γρατζουνιά, σκόνη κλπ) και κατα πόσο επηρεάζει την τελική εικόνα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι ψάχνεις και στο ebay . Και μπορείς να κοιτάξεις και για 18-140 ή 18-200 ... ή 18-300 , που είναι σούπερ όλοι για dx.

Πχ στα 190€ , 18-200 , ebay item 294987563730

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kanun_man είπε

Καλησπέρα.

Ολίγον έως πολύ άσχετος με φακούς, θέλω τα φώτα σας. Είχα ένα θέμα με το φακό μου. Τον έστειλα στη nikon και μου είπαν ότι θέλει 285 ευρώ για να το φτιάξει, μετά τον έστειλα σε έναν ιδιώτη και μου λέει έχει κομμένο το stabilizer, μπορείς λέει να βγάζεις φωτογραφίες χωρίς κίνηση, αλλά με κίνηση φαίνονται θολές, γενικά οι φωτογραφίες πλέον έχουν θέμα κυρίως αν κάνεις zoom. Μου ζήτησε 160 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βρω το ανταλλακτικό και αν αξίζει να το φτιάξω ή να την πουλήσω σε κάποιον που ξέρει τι να κάνει? Αξίζει γενικά να ασχοληθώ ή το κόστος είναι όντως τόσο υψηλό?

20220521_132843.jpg

      Μαζί με την καλησπέρα μου , ο φακός τον οποίο είχα δουλέψει παλιά πάνω σε μία D90 με εξαιρετικά αποτελέσματα είναι αρκετά αξιόλογος . Φυσικά και τον δούλευα με το VR εκτός χωρίς ποτέ να έχω ζητήματα με την ευκρίνεια στην εικόνα .

   Αυτό που περιγράφετε έχει να κάνει με το VR και όχι με τον φακό αυτό καθεαυτό , ο οποίος σαφώς μπορεί να λειτουργεί κανονικά . Το VR είναι χαλασμένο και όχι ο φακός . 

   Σίγουρα η επισκευή του VR είναι ακριβή υπόθεση . Τόσο κάνει για να επισκευαστεί , όσο για το αν αξίζει η επισκευή του σε τέτοιον φακό , είναι εύκολο να το καταλάβει ο καθένας . 

   Θα σταθώ λίγο στην αγορά ενός όμοιου μεταχειρισμένου , μόνο και μόνο για να αποκτήσω έναν άλλο που να λειτουργεί το VR και το οποίο κάποια στιγμή θα χαλάσει κι' έτσι θα έχω δύο ίδιους φακούς με χαλασμένο VR !!!!!!!!!! 

   Ξεχνάτε το VR λοιπόν και λειτουργείτε τον φακό κανονικά , χωρίς αυτό . Κανένα πρόβλημα απολύτως . 

   Εναλλακτικά , αν δεν θέλετε να τον κρατήσετε και για όποιον λόγο , τον προσφέρετε για πώληση ως μεταχειρισμένο σε μία τυπική τιμή και τέλος .

   Κανένας φακός μου δεν έχει ενσωματωμένο VR ...... ψέματα , έχει ο 18 - 55 το οποίο δεν λειτουργώ ποτέ , αλλά δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη τέτοιου χαρακτηριστικού επάνω σε φακό , έτσι κι' αλλιώς . 

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σωστό αυτό που λέει ο Μπάμπης. Αν με το vr off λειτουργεί , δεν ασχολείσαι . Τον δουλεύεις με κλειστή σταθεροποίηση !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δηλώνεις λίγο έως πολύ άσχετος με φακούς, η ουσία όλη είναι η εξής: Αν φωτογραφίζεις μόνο με ντάλα ήλιο τότε δεν το χρειάζεσαι (απαραίτητα). Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να δεις αν θα βγει σωστή φωτογραφία (με ντάλα μόνο είπαμε) και τον κρατάς.

Επειδή όμως το παραπάνω σενάριο δεν παίζει (να φωτογραφίζεις μόνο Αύγουστο στις 11:00πμ), αν μπορείς δώστον και πάρε κάποιον άλλο με σταθεροποίηση. 

Για να συνεννοηθούμε -μιας και το αντικείμενο σου είναι άγνωστο- το να ακούς ότι δεν χρειάζεσαι VR σε φακό με ελάχιστο f/3.5 είναι σα να σου λένε πως περιττεύει το AC στο αμάξι το κατακαλόκαιρο στην Αθήνα. Κι ότι αν σου χαλάσει δεν χρειάζεται να το φτιάξεις γιατί πάλι θα ξαναχαλάσει και μπορείς να οδηγείς και δίχως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, babisskg είπε

      Μαζί με την καλησπέρα μου , ο φακός τον οποίο είχα δουλέψει παλιά πάνω σε μία D90 με εξαιρετικά αποτελέσματα είναι αρκετά αξιόλογος . Φυσικά και τον δούλευα με το VR εκτός χωρίς ποτέ να έχω ζητήματα με την ευκρίνεια στην εικόνα .

   Αυτό που περιγράφετε έχει να κάνει με το VR και όχι με τον φακό αυτό καθεαυτό , ο οποίος σαφώς μπορεί να λειτουργεί κανονικά . Το VR είναι χαλασμένο και όχι ο φακός . 

   Σίγουρα η επισκευή του VR είναι ακριβή υπόθεση . Τόσο κάνει για να επισκευαστεί , όσο για το αν αξίζει η επισκευή του σε τέτοιον φακό , είναι εύκολο να το καταλάβει ο καθένας . 

   Θα σταθώ λίγο στην αγορά ενός όμοιου μεταχειρισμένου , μόνο και μόνο για να αποκτήσω έναν άλλο που να λειτουργεί το VR και το οποίο κάποια στιγμή θα χαλάσει κι' έτσι θα έχω δύο ίδιους φακούς με χαλασμένο VR !!!!!!!!!! 

   Ξεχνάτε το VR λοιπόν και λειτουργείτε τον φακό κανονικά , χωρίς αυτό . Κανένα πρόβλημα απολύτως . 

   Εναλλακτικά , αν δεν θέλετε να τον κρατήσετε και για όποιον λόγο , τον προσφέρετε για πώληση ως μεταχειρισμένο σε μία τυπική τιμή και τέλος .

   Κανένας φακός μου δεν έχει ενσωματωμένο VR ...... ψέματα , έχει ο 18 - 55 το οποίο δεν λειτουργώ ποτέ , αλλά δεν με ενδιαφέρει η ύπαρξη τέτοιου χαρακτηριστικού επάνω σε φακό , έτσι κι' αλλιώς . 

   

Μπάμπη, ο φίλος δηλώνει άσχετος με το αντικείμενο.

Δηλώνει και ο ίδιος πως οι φωτογραφίες στις οποίες ζουμάρει βγαίνουν κουνημένες.  Καταλαβαίνεις πως δεν ξέρει ούτε τα βασικά ώστε να φέρει τον φακό στα μέτρα του. Ούτε iso, ούτε reciprocal rule, ούτε τίποτα. Κι ο φακός είναι τύπου κιτ που ξεκινάει απο f3,5. Άλλο handicap κι εκεί...

Πιστεύεις όντως πως να δουλεύει χωρίς το VR (ενώ έχει την δυνατότητα να το έχει με πολύ χαμηλό κόστος) είναι η καλύτερη λύση για το φωτογραφικό του επίπεδο;

Προσωπικά θεωρώ πως κάποιος άσχετος χρειάζεται όλη την βοήθεια που μπορεί να πάρει απο το εργαλείο του, για να αγαπήσει την φωτογραφία και να μην την παρατήσει απογοητευμένος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, highpriest είπε

Μπάμπη, ο φίλος δηλώνει άσχετος με το αντικείμενο.

Δηλώνει και ο ίδιος πως οι φωτογραφίες στις οποίες ζουμάρει βγαίνουν κουνημένες.  Καταλαβαίνεις πως δεν ξέρει ούτε τα βασικά ώστε να φέρει τον φακό στα μέτρα του. Ούτε iso, ούτε reciprocal rule, ούτε τίποτα. Κι ο φακός είναι τύπου κιτ που ξεκινάει απο f3,5. Άλλο handicap κι εκεί...

Πιστεύεις όντως πως να δουλεύει χωρίς το VR (ενώ έχει την δυνατότητα να το έχει με πολύ χαμηλό κόστος) είναι η καλύτερη λύση για το φωτογραφικό του επίπεδο;

Προσωπικά θεωρώ πως κάποιος άσχετος χρειάζεται όλη την βοήθεια που μπορεί να πάρει απο το εργαλείο του, για να αγαπήσει την φωτογραφία και να μην την παρατήσει απογοητευμένος. 

 

     Δεν θα διαφωνήσω , έγραψα την άποψη μου , ο φακός είναι πολύ καλός γι' αυτό που είναι , δουλεύει άνετα χωρίς την ύπαρξη VR , όσο για το ζήτημα της επισκευής πιστεύω πως δεν έχει νόημα λόγω κόστους , από την άλλη να αγοράσει κανείς έναν όμοιο και να καταλήξει μετά λίγο καιρό σε μία όμοια κατάσταση ........ θα προτιμούσα έναν 55 - 200 , ακόμη και στις πρώτες εκδόσεις χωρίς VR .

   Φυσικά αυτά είναι μία προσωπική εκτίμηση και ο ίδιος μπορεί να θελήσει να κινηθεί διαφορετικά . 

   Το ξαναδιαβάζω τώρα βέβαια πως δεν είναι πολύ σχετικός με το θέμα , αφήνω μία περίπτωση όπου έχει άλλου είδους ζήτημα και όχι μόνον με το VR , κάτι που μπορεί να φανεί αν τον βάλει σε manual λειτουργία . 

  Δεν είναι από τους φακούς που θα εσκαγε κάποιος μη τον χάσει σε περίπτωση βλάβης , αν και δούλευε άψογα σε συνεργασία με την D90 . Όπως και ναχει έμεινα ευχαριστημένος από αυτό που ήταν .

  Ναι πιστεύω πως δεν χρειάζεται το VR η όποιο παραπλήσιο , δεν είμαι αρνητής του όποιου VR , ο λόγος είναι πως αυτοί οι μηχανισμοί είναι ασύμφορο να επισκευαστούν σε περίπτωση βλάβης , ενώ υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι για να γίνει η δουλειά , σίγουρα σε στατικά θέματα . Από την άλλη η ποιότητα κατασκευής είναι τέτοια , όπου η βλάβη είναι μοιραίο να εμφανιστεί .

  Βγάζω και μαύρα σκοτάδια , βάζω την μηχανή σε ένα πεζούλι , κατεβάζω ταχύτητα στα 2" ακόμη και σε bulb , βλέπω το κάδρο , βάζω το χέρι κάτω από τον φακό αν χρειάζεται να κοιτάει σε κάποια γωνία ......... πατάω , μετράω 1 1 , 2 2 αν είναι σε bulb και τέλος . Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να καλύψει παρά μόνον στατικά θέματα . 

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος  βάζει ταχύτητες ό,τι να'ναι , κανένα vr δεν τον σώζει . Το καλύτερο vr πόσα στοπ κερδίζει ;; Λίγα.  Να πούμε ότι  σε ισοδύναμο 28mm σε full frame, με  vr ,  μπορεί κάποιος να βγάλει με 1/10;  Αν ... δεχτούμε ότι βάζει ταχύτητες ό,τι να'ναι , με 1/2 , 1" , 2" ... πάλι κουνημένες θα βγάζει . 

Το να μάθει κανείς τα βασικά, δεν είναι και τόσο δύσκολο . Στα 28mm που λέγαμε, βάζει 1/40 και δεν χρειάζεται κανένα vr. Στα 105mm του συγκεκριμένου, που ισοδυναμούν με 160mm σε full frame, ο συγκεκριμένος φακός, αν είναι μόνο το vr χαλασμένο , με 1/250 βγάζει καθαρές.

Οπότε kanun_man , για nikon dx μιλάς, βάλτην στο S, διάλεξε ταχύτητα 1/250 και βγάλε μερικές φωτογραφίες και πες μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την παρέμβαση μου δεν ήθελα να διαταράξω το σύννεφο γνώσης που απλόχερα σκορπίζουν ορισμένοι "φωτογράφοι" εδώ...

Έτυχε μόνο να δω κάποιον άσχετο, τόσο με το αντικείμενο όσο και με την συνολική φωτογραφική ενότητα του insomnia και θέλησα να ακούσει κάτι διαφορετικό. Ότι η σταθεροποίηση δεν είναι κάτι αχρείαστο και απαραίτητο μόνο σε αρχάριους. Ακόμα και μέρα μεσημέρι, ειδικά σε έναν ζουμ φακό στα f/5.6. Καθώς επίσης κι ότι μια φωτογραφική φίλε @kanun_man δεν δουλεύεται μόνο στο Shutter speed με κατώτατο όριο που θα σου ορίσει η @vourtsa και η @tsatsara. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ή άρχισε να σε κεντρίζει η φωτογραφία, αλλού θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου. 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Με την παρέμβαση μου δεν ήθελα να διαταράξω το σύννεφο γνώσης που απλόχερα σκορπίζουν ορισμένοι "φωτογράφοι" εδώ...

Έτυχε μόνο να δω κάποιον άσχετο, τόσο με το αντικείμενο όσο και με την συνολική φωτογραφική ενότητα του insomnia και θέλησα να ακούσει κάτι διαφορετικό. Ότι η σταθεροποίηση δεν είναι κάτι αχρείαστο και απαραίτητο μόνο σε αρχάριους. Ακόμα και μέρα μεσημέρι, ειδικά σε έναν ζουμ φακό στα f/5.6. Καθώς επίσης κι ότι μια φωτογραφική φίλε @kanun_man δεν δουλεύεται μόνο στο Shutter speed με κατώτατο όριο που θα σου ορίσει η @vourtsa και η @tsatsara. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει ή άρχισε να σε κεντρίζει η φωτογραφία, αλλού θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματα σου. 

Καλή συνέχεια

Η κατάθεση απόψεων όλων εδώ μέσα γίνεται οικειοθελώς και απ' όσο έχω αντιληφθεί γίνεται επίσης με καλή πρόθεση . Με την ίδια καλή πρόθεση αρκετοί άνθρωποι εδώ μέσα με βοήθησαν πάλι οικειοθελώς και πάλι με καλή πρόθεση , γι' αυτό και ευχαρίστησα ιδιαίτερα κάποια στιγμή τους @GQPhDFBI και τον @highpriest , όπου ο πρώτος βρήκε σε χρόνο μηδέν τα αρχεία για την κατασκευή σε 3D printer ενός εξαρτήματος για μία μηχανή μου , ενώ ο δεύτερος ανέλαβε να εκτυπώσει το εξάρτημα , μάλιστα έφτιαξε 3 τεμ για το ου μη γένοιτο . Αν κάτι τέτοιο δεν είναι καλή πρόθεση δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να είναι . 

    Ακόμη ένας μου αποκάλυψε πως έχει σοβαρό θέμα φυσικής κατάστασης το οποίο τον εμποδίζει βέβαια να χειρίζεται μηχανές τύπου DSLR , όπως ένας φίλος στην Αθήνα , αφήνοντας του μόνον λύσεις τύπου mirrorles λόγω βάρους φυσικά και όγκου και όπως είναι εύκολο να καταλάβει κανείς , δεν μπορεί να έχει άποψη για άλλα πράγματα . 

  Όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν την γνώμη τους και την άποψη τους , κάποιες φορές βρίσκεται κάποιος που πραγματικά γνωρίζει τα περισσότερα κι' αν έχει την καλή διάθεση να μοιραστεί την γνώση του , εμείς όλοι είμαστε έτοιμοι να τον ακούσουμε και να επωφεληθούμε ανάλογα . 

  Επειδή έχω να κάνω καθημερινά με αρκετούς ανθρώπους , έχω μάθει να βλέπω πέρα από τα προφανή διότι έχω να κερδίσω από μιά τέτοια σχέση . Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις μπορεί να οδηγήσουν σε λανθασμένα συμπεράσματα , κάτι που σε βάθος χρόνου δεν βγάζει αποτέλεσμα . Η σχέση με τους ανθρώπους πρέπει να βασίζεται στο αμοιβαίο κέρδος και αποτέλεσμα . 

  Δεν συμφωνώ με πολλούς εδώ μέσα , μάλιστα τους έχω πει την άποψη μου , όπως κι' εκείνοι την δική τους . Κανένα πρόβλημα , καμία παρεξήγηση , καμία τάση υπερβολής , καμία παρανόηση ....... ακόμη κατανόησα το σύνδρομο της απόκτησης νέου εξοπλισμού από πολλούς και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς αφού συνέβη και σε μένα και ξέρω πως πάει . Μάλιστα πολλοί από αυτούς είναι της VR σχολής ............ 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Η κατάθεση απόψεων όλων εδώ μέσα γίνεται οικειοθελώς και απ' όσο έχω αντιληφθεί γίνεται επίσης με καλή πρόθεση . Με την ίδια καλή πρόθεση αρκετοί άνθρωποι εδώ μέσα με βοήθησαν πάλι οικειοθελώς και πάλι με καλή πρόθεση , γι' αυτό και ευχαρίστησα ιδιαίτερα κάποια στιγμή τους @GQPhDFBI και τον @highpriest , όπου ο πρώτος βρήκε σε χρόνο μηδέν τα αρχεία για την κατασκευή σε 3D printer ενός εξαρτήματος για μία μηχανή μου , ενώ ο δεύτερος ανέλαβε να εκτυπώσει το εξάρτημα , μάλιστα έφτιαξε 3 τεμ για το ου μη γένοιτο . Αν κάτι τέτοιο δεν είναι καλή πρόθεση δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να είναι . 

    Ακόμη ένας μου αποκάλυψε πως έχει σοβαρό θέμα φυσικής κατάστασης το οποίο τον εμποδίζει βέβαια να χειρίζεται μηχανές τύπου DSLR , όπως ένας φίλος στην Αθήνα , αφήνοντας του μόνον λύσεις τύπου mirrorles λόγω βάρους φυσικά και όγκου και όπως είναι εύκολο να καταλάβει κανείς , δεν μπορεί να έχει άποψη για άλλα πράγματα . 

  Όλοι έχουν δικαίωμα να έχουν την γνώμη τους και την άποψη τους , κάποιες φορές βρίσκεται κάποιος που πραγματικά γνωρίζει τα περισσότερα κι' αν έχει την καλή διάθεση να μοιραστεί την γνώση του , εμείς όλοι είμαστε έτοιμοι να τον ακούσουμε και να επωφεληθούμε ανάλογα . 

  Επειδή έχω να κάνω καθημερινά με αρκετούς ανθρώπους , έχω μάθει να βλέπω πέρα από τα προφανή διότι έχω να κερδίσω από μιά τέτοια σχέση . Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις μπορεί να οδηγήσουν σε λανθασμένα συμπεράσματα , κάτι που σε βάθος χρόνου δεν βγάζει αποτέλεσμα . Η σχέση με τους ανθρώπους πρέπει να βασίζεται στο αμοιβαίο κέρδος και αποτέλεσμα . 

  Δεν συμφωνώ με πολλούς εδώ μέσα , μάλιστα τους έχω πει την άποψη μου , όπως κι' εκείνοι την δική τους . Κανένα πρόβλημα , καμία παρεξήγηση , καμία τάση υπερβολής , καμία παρανόηση ....... ακόμη κατανόησα το σύνδρομο της απόκτησης νέου εξοπλισμού από πολλούς και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς αφού συνέβη και σε μένα και ξέρω πως πάει . Μάλιστα πολλοί από αυτούς είναι της VR σχολής ............ 

      Είδα με καθυστέρηση κι'αφού έγραψα αυτά που έγραψα , το προηγούμενο post οπότε κατάλαβα ........... 

     Μου έκανε εντύπωση η έκφραση του Bryan F. Peterson όπου σε κάποιο σημείο αναφέρθηκε στο " who cares aperture " κι' έτσι τον ρώτησα αν μπορεί όταν βρεί χρόνο να μου πει τι εννοούσε ........ μάλιστα μου απάντησε σε ούτε μισή ώρα , δίνοντας μου την άποψη του , πως σε σκηνικό όπου το βάθος πεδίου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα δεν χρειάζεται πολύ σκοτούρα αν θα είναι f/5.6 η 8 η ....... 

    Μου είπε την άποψη του , σε κανένα σημείο δεν μου είπε " έτσι είναι " ούτε και μου έδωσε την αίσθηση της απάντησης ενός φτασμένου κλπ . Ακόμη και το ότι απάντησε σε κάποιον άγνωστο στην άλλη πλευρά του κόσμου δείχνει αρκετά πράγματα . 

   Κι' όσες φορές τον ρώτησα , πάντα απαντούσε σε ελάχιστο χρόνο , με πλήρη και ειλικρινή διάθεση να μοιραστεί αυτό που γνωρίζει .

   Και φυσικά περιμένουμε πάντα την απάντηση του νηματοθετη .........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 1:32 ΜΜ, kanun_man είπε

 μπορείς λέει να βγάζεις φωτογραφίες χωρίς κίνηση, αλλά με κίνηση φαίνονται θολές,

Καλημέρα @kanun_man,  αυτό δεν ισχύει, εάν το θέμα έχει κίνηση και εσύ έχεις ταχύτητα που δεν επαρκεί για να παγώσει το θέμα τότε οι φωτογραφίες είναι κουνημένες.
Παράδειγμα, φωτογραφίζεις αγώνα μπάσκετ ανδρών, ένας παίχτης φεύγει στην αντεπίθεση ελεύθερος για κάρφωμα και έχεις ταχύτητα χαμηλότερη από 1/800,
τότε ο παίχτης θα είναι ελαφρά κουνημένος στα άκρα (χέρια, πόδια) κάτω από 1/250 θα αρχίσει να είναι σε όλο το σώμα του κουνημένος κλπ...
 

Στις 21/5/2022 στις 1:32 ΜΜ, kanun_man είπε

Αξίζει γενικά να ασχοληθώ ή το κόστος είναι όντως τόσο υψηλό?

Είναι ακριβό το κόστος επισκευής και για τον συγκεκριμένο φακό καλύτερα να βρεις ένα μεταχειρσμένο και να το αλλάξεις.

 

Στις 21/5/2022 στις 1:32 ΜΜ, kanun_man είπε

γενικά οι φωτογραφίες πλέον έχουν θέμα κυρίως αν κάνεις zoom

Χρειάζεται να κάνεις μερικά τεστ για να δεις εάν το πρόβλημα του φακού περιορίζεται μόνο στο VR ή εάν έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα.
Ιδανικά να έχεις τη μηχανή κάπου στημένη. π.χ πάνω σε ένα τραπέζι.
Ταχύτητα 1/500 και διάφραγμα 8. Iso είναι αδιάφορο άλλα για να έχεις την καλύτερη ευκρίνεια και μην σε εππηρεάσει ο θόρυβος στον έλεγχο της οξύτητας καλό είναι να είσαι κάτω από 800 οπότε κάνε το τεστ μέρα με ανοιχτά παράθυρα.
Απέναντι από το τη μηχανή στήσε  1 αντικείμενο (ένα βιβλίο) και εστίασε πάντα στο ίδιο σημείο.
Βγάλε 3 φωτογραφίες στα 18mm,  50mm, 105mm (εάν έχεις όρεξη βγάλει και στα ενδιάμεσα εστιακά μήκη) Το αντικείμενο που θα στήσεις απέναντι από τη μηχανή θα το μετακινείς ώστε είτε είσαι στα 18mm είτε στα 105mm να καλύπτει όλο το κάδρο σου.
Έλεγξε τις φωτογραφίες, εάν δεν έχουν κανένα πρόβλημα και έχουν την οξύτητα που πρέπει, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φακό σου προσωρινά  μέχρι να τον αντικαταστήσεις.
Το VR θα σου λήψει στο βίντεο ή σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό που αναγκαστικά χαμηλώνει ταχύτητα η μηχανή για να έχει σωστή έκθεση.
Στην δεύτερη περίπτωση μπορείς να ανεβάσεις λίγο τα iso της μηχανής και να θυσιάσεις θόρυβο ώστε να μην είναι κουνημένη η φωτογραφία.

Ο κανόνας λέει, για να μην είναι κουνημένη μία φωτογραφία πρέπει :
Η ταχύτητα να είναι ίση της εστιακή απόστασης του φακόυ. 25mm ο φακός, 1/25 ταχύτητα, 100mm ο φακός, 1/100 ταχύτητα.
Ο κανόνας είναι γενικός και αναφέρεται πάντα όταν φωτογραφίζουμε θέμα χωρίς κίνηση.
Εάν υπάρχει κίνηση, αυτή είναι που θα μας καθορίσει την ταχύτητα που θέλουμε (σου έδωσα και το παράδειγμα με το μπάσκετ)
 

12 ώρες πριν, udroxoos είπε

Με την παρέμβαση μου δεν ήθελα να διαταράξω το σύννεφο γνώσης που απλόχερα σκορπίζουν ορισμένοι "φωτογράφοι" εδώ..

Μπορείς να αποδείξεις ότι εσύ δεν είσαι "φωτογράφος" .

15 ώρες πριν, udroxoos είπε

Για να συνεννοηθούμε -μιας και το αντικείμενο σου είναι άγνωστο- το να ακούς ότι δεν χρειάζεσαι VR σε φακό με ελάχιστο f/3.5 είναι σα να σου λένε πως περιττεύει το AC στο αμάξι το κατακαλόκαιρο στην Αθήνα. Κι ότι αν σου χαλάσει δεν χρειάζεται να το φτιάξεις γιατί πάλι θα ξαναχαλάσει και μπορείς να οδηγείς και δίχως...

Έχω αυτοκίνητο με AC, κάνω καθημερινά 165 χιλιόμετρα (τα μισά 6:30-7:30 και τα άλλα μισά στις 16:00-17:00 ) δεν βάζω ποτέ AC, προτιμώ το ανοιχτό παράθυρο τις ζεστές μέρες.(16:30-17:00 είναι μέσα στην Αθήνα)
Έτσι και το VR είναι ένα feature που ναι μεν διευκολύνει την λήψη (υπό ορισμένες συνθήκες) αλλά μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό.
 

 


 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...